Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ALMANYADA DOKTORA EÐITIMI

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
nuray

Mesaj gönderen nuray » Sal Mar 09, 2010 11:52 pm

merhaba,
ben almanyadaki universitelere doktora icin basvurudaki sureci merak ediyorum.
istanbulda iki yuksek lisans bitirdim, biyoloji ve isletme..
doktorayi baska bir vizyonla yurtdisinda tercihen almanyada yapmak istiyorum.
20 yillik da is tecrubem var..calisirken okudum, okurken calistim ..

oncelikle uygun danisman bulmam esas sanirim, bunun icin universitelerin ilgili bolumlerinden hocalara ulasip oncelikli hangi bilgi gonderiliyor bunu merak ediyorum.

bir de hic Almancam yok.. bu konuda kafam karisik..bazi yerlerden mutlaka almanca bilgimin olmasi gerektigi yonunde duyumlar aldim..
ama deryaa icin anladigim kadariyla Ingilizceyi yeterli bulmuslar..

bu site benim icin aydinlatici olacak, buna inaniyorum.:)
cevaplar icin simdiden cok ama cok tesekkur ederim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Mar 10, 2010 12:39 am

Merhaba , oncelikle siteye hos geldin..

ilk sormak istedigim sey yasiniz olacak kabalik etmis olmazsam ( hep yaptigim bisey , bi bayanin direk yasini sormak , o kadar da kiroyum :) ) . - Vize ve doktora basvurusu icin soruyorum -

Doktora basvurusu icin kesinlikle biz de buna dahil olmak uzere danismanlik basvurusu yapmayin.. cunku doktora basvurusunda size sizden baska kimse yardimci olamaz. derya arkadasimizin izledigi yolu izleyin derim. direk olarak bolumdeki proflarla konusmak.. sayet iyi seviyede ingilizceniz varsa doktora kabulu alirsiniz.. buraya gelince elbette sizden almanca ogrenmenizi isteyecekler.. hatta bazi bolumlerde dil kursu sertifikasi bile istiyorlar belli bir surede. bu tabiki derya icin de gecerli.

Hangi bilgi gonderiliyor sorusuna gelince, nerde ne okudunuz, nerde ne olarak calistiniz. yuksek lisansta ozellikle hangi alanlarda calismalar yaptiniz vs vs.

nuray

Mesaj gönderen nuray » Çrş Mar 10, 2010 4:46 pm

merhaba,
kirdiniz beni biraz ama olsun ;)
41 yasindayim, gecc kaldi isem asil o zaman kirilicam...

haklisiniz danismanlik oldukca anlamsiz kaliyor..dis goz olarak istedigim sey Statemeno of Purpose vb..bir seyleri benim yanimsira kontrol etmesi..
vize almam gerekir mi bilmiyorum, yani yesil pasaportum var, dolayisiyla pekcok ulkede vizesiz kisa surelerle kaldim..

tesekkurler,

nuray

Mesaj gönderen nuray » Çrş Mar 10, 2010 4:48 pm

Derya merhaba,
bu ara basiniz kalabaliktir vize islemleri vs..
ancak musait bi aranizda, bana yardimci olabilir misiniz,
bolumunuz ne bilmiyorum, ancak benzer veya ayni bolum tercihlerimiz var ise, sizin yaptiginiz calismanin bana da faydasi olabilir diye dusunuyorum..
tsk.

deryaa

Mesaj gönderen deryaa » Çrş Mar 10, 2010 9:41 pm

Selam Nuray Hanim,

Kusura bakmayin buara gercekten cok yogunum, tezimle bogusuyorum. Ben size izledigim proseduru kisaca anlatmaya calisayim. Oncelikle bolumunuzle ilgili Almanya\'da doktora egitimi veren okullari arastirin ve bir liste cikarin.

Bu listede YOK\'un denklik tanimadigi okullari eleyin. Bu cok onemli bir ayrinti, egitiminizi tamamladiktan sonra diplomanizin YOK tarafindan taninmasi gerekli. YOK\'un sayfasinda tum dunyada denklik taninan unilerin tam listesi mevcut,oradan bakabilirsiniz.

Daha sonra listesini olusturdugunuz okullari ve bolumunuzle ilgili calisan hocalarin ilgi alanlarini, yaptiklari yayinlari inceleyin.

Sizin kariyerinize ve calisma alaniniza en yakin olan hocaya kisaca kendinizden ve onunla nicin calismak istediginizden bahseden bir mail atin. Bu mailinize CV, transkriptlerinizi ve diplomalarinizida eklerseniz ciddiyetiniz ve titizliginiz dikkat ceker.

Cevap atan hocalar olacagi gibi cevap atmayanlarda olacaktir. Moralinizi bozmayin.

Basarilar dilerim.

nuray

Mesaj gönderen nuray » Prş Mar 11, 2010 9:44 am

gercekten tesekkur ederim Derya,
bu sekilde arastirmaya devam edecegim, YoK denkligi dusunmedigim birsey olduydu,
ona da bakmam cok iyi olur, onemli bir ayrinti...

hic almancam yok, sitelerde bolum alt basliklari almanca cikiyor, ingilizcesine ulasmaya calisiyorum cogunlukla, cok zorda kalirsam ilgili sayfalari almanca bilen ark. tercume ettirecegim.

sizin almancaniz var mi? ya da ingilizce ile kabul oldu iseniz Toefl Ielts...istediler mi?
bir de bolumunuz?
musait bi ara yazar misiniz,
tekrar tsk. kolay gelsin

nuray

Mesaj gönderen nuray » Cum Mar 12, 2010 11:00 pm

merhaba,
benim bir sorum daha var, doktora tecrubesi olanlara;
doktora basvurularinda cv, sop, transcript diploma vs.. yanisira

project description/research proposal gibi birsey isteniyor.
3000 kelimeyi asmayacak sekilde, ya da 8-10 sflik gibi limitler belirtilerek..

bu yazinin icerigi konusunda bilgisi olan var mi? yapilacak doktora calismasinin/tezin taslagi degil herhalde? yani Turkiyede bu ise dersler bittikten ve yeterlilik aldiktan sonra karar veriyoruz diye boyle soyledim.
bilgisi olan var mi?
tesekkurler simdiden.

ayla

Mesaj gönderen ayla » Sal Mar 16, 2010 10:35 am

Merhaba,
ben bu sene Botanik ana bilim dalinda yuksek lisansimi bitiriyorum ve yurt disinda doktora yapmak istiyorum istedigim ulkeler arasinda almanya agirlikta akrabalarimdan dolayi. ben botanik alaninda ii olan bir universite istiorum berlinde fakat bu universiteleri nasil bulcam? bulduklarimda almanca:S
ve ben yaptigim bir arastirmada uds yada tofl gibi seyler istenmedigi yaziodu almanya icin benim kpds puanim var gecerli olur mu???

ayla

Mesaj gönderen ayla » Sal Mar 16, 2010 3:03 pm

ama bana neden kimse cvp vermioo:s

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Mar 16, 2010 4:18 pm

kpss , uds , oss bilmemss ne burda doktora icin gerekli degil.

fakat botanik icin kendin arastirip bulacaksin diger arkadaslarin yaptigi gibi. doktora icin yurtdisindan gelen ogrencilerin bir cogu zaten almanca bilmiyor, ingilizce yeterli ilk basta.

bi dahaki sorun icin 24 saat online bekliyor olacagiz.

nuray

Mesaj gönderen nuray » Prş Mar 18, 2010 3:14 pm

selam AYLA;
eger hala buraladaysan, canin yoneticinin cevabina falan sikilmamissa..(ki sikilmasin doktora surecine geldi isen, bu surecin icindeki her alt surec s a b i r istiyor :help)
ben bilgim dahilinde sunlari aktarayim;
ben de almanya dahil birkac ulkede doktora prg. arastiriyorum.
alman universitelerinde biyoloji icin guzel alternatifler gorunuyor (Benim doktora istedigim konum da biyolojiye yakin oldugu icin bunu soyleyebilirim)
hemen her universitenin sitesinin sag ust kosesine english seklinde dil alternatifi var. oradan bilgileri alabiliyorsun, ancak bazi universitelerin sadece almanca sitesi var, bu universitelere ciddi merak sarar isen biyoloji ve/veya doktora ile ilgili kisimlarini birisine tercume ettirirsin, ancak pek cok univ. de ingilizce bolumunu bulursun.
y. dil icin -ingilizce- KPDS UDS sadece ulusal gecerliligi olan seyler, dolayisiyla eger okul senden ister ise TOEFL VEYA IELTS skoru gostermen lazim. baraj puanlari da sartlar kisimlarinda yaziyolar,
doktora isi univ. bolum yanisira ozellikle supervizor (sanirim almanca doktorvaten diyolar) bulmak onemli...
yani onun ile yazismanda ingilizce yeterlilgine inanirsa skor kagidi istemeyebilir...

doktorada tecrubeli az arkadas var, yani sanirim boyle...bi ihtimal de bilgiyi paylasmak istemeyen..

herneyse olumlu dusunelim...
bir Derya var, o da sanirim tez di , vize idi, su anda yogun :)

bi ara deryadan ses cikmasi dilegiyle :)

sayin physiker, siz de bir gorundunuz bir yok oldunuz serap misali..
(yasimi sordunuz sonra yorum yapmadiniz) yas sinirlamasi diskriminasyona girer, boyle biseyi hic duymadim, yani bati medeniyeti boyle bir sinirlamaya gitmez diye dusunuyorum, ancak belli de olmaz,
bildikleriniz varsa, isime yarayabilir, simdiden tsk;)

AYLA, sorularin olursa bilgim/tecrubem dahilinde yanitlamaya calisirim, ama hemen cevap bekleme, sabir accik..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 18, 2010 10:23 pm

Kusura bakmayin, basligi pek takip edemedim..

yas sorunu aslinda problem yaratmaz ama bazi uniler ornegin doktora icin ilan verdiginde yas siniri koyduklarini gormustum ( 35 ). Bunun disinda da konsolosluk illa ki bir killik cikaracak ya . Al sana sebep. Ama umarim olmaz.