Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Basvurusu icin Gerekli Evraklarin Listesi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
filmlovepenguin

Re: Vize Basvurusu icin Gerekli Evraklarin Listesi

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Prş Tem 12, 2018 11:30 am

Physiker yazdı: Sal Ara 13, 2016 11:48 am 90 günü asan ve dil kursu + egitim icin yapilan vize basvurulari icin gerekli evraklarin listesi:

6- CV(Almanca veya ingilizce).

7- Lise diplomasi orjinali + Almanca tercümesi
8- ÖSS kazandi belgesi + Almanca tercümesi

9- Ingilizce lisans transkript orjinali(Ingilizce yoksa eger, türkce transkript orjinali + almanca tercümesi)
10- Lisans diplomasi orjinali + almanca tercümesi(sayet diplomanizin yarisi türkce, yarisi ingilizce ise tercümeye gerek yok).

13- Tam Tekmil Vukuatli Nufus Kayit Ornegi(Almanca tercümesi gerekmiyor).

öncelikle yardımlarınız için çok teşekkürler. bu kadar bilgiyi bilmenize şaşırıyorum, artık konsoloslukta falan çalıştığınız düşüneceğim :D

Cv-ingilizce yazdım,
lise diploması ingilizceye çevrilip,üniversite diploma ve diğer belgeleri ise ingilizce olduğu kendi halinde götürüp konsolosluğa onaylatmıştım üni başvuru döneminde toplu belge halinde(arkaya kıvırıp tek belge yapmışlardı),
oss kazandı belgesi elimde kalmadı, eğer ıslak imza gerekmiyorsa direkt almancaya çevirtip götüreceğim,
nüfus kayıt için tercümesiz, müdürlükten imzalı-damgalı götüreceğim.

bunlarla sorun olur mu? 1,5 yılda değişiklik olmuş olabilir diye yazıyorum.
bir de transkriptlerim nisanda alınmıştı ama ben geçen yaz mezun olduğum için hala aynı bilgiler geçerli. sizce yeni transkript gerekli mi?

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Çrş Tem 18, 2018 1:01 pm

Galiba kendimi tam anlatmadığım için sorun oldu. İngilizce olan bir bölümde lisans yaptım, şimdi yine ingilizce bölümler için yüksek lisans başvurularımı yaptım. Şu ana kadar 1 kabul,1 red aldım. 4 yerden daha cevap bekliyorum.Bu süreçte erkenden belgeleri hazırlayıp bir de bloke hesabımı açtıracağım. Muhtemelen en geç 1 aya tüm yerlerden cevap gelir ve ağustos sonuna randevu alırım diye düşünüyorum. Dersler ekimde olacağı için sorun olmaz galiba böylece.

Belgeler hakkında almancam a1 seviyesinde olduğu için ve başvuru sırasında da max.a2 olacağı için, başvuru formu dışında neredeyse hepsini ingilizce olarak vermeyi planlıyorum.İnternette ve forumda konuyla alakalı biraz daha araştırma yapıp şöyle kabul edilebileceğini düşündüm:

-Burada yazmamışım ama motivasyon mektubu ingilizce kabul ediliyor galiba, öyle vereceğim
-CV ingilizce versiyonu vereceğim
-Lise diploma belgesi tercümesi o konsoluktan aldığım toplu onaylı belgeler arasında olduğu için baştan almanca çevirtip vereceğim. O onaylı toplu belge almanyada işime yarar çünkü
-Öss belgesi internetten alınca olabiliyor galiba. Almanca tercüme yaptırıp göndereceğim.
-Transkriptleri ne olur ne olmaz başvuru tarihine yakın bir tarihte yeniden alacağım okuldan.
-Kabul mektubu basılı olarak gelmeyecek muhtemelen, o nedenle internetten pdf çıktısı alıp götüreceğim.
-Nüfus kayıt örneği türkçe olarak götüreceğim (konsolosluktan da bu yönde cevap aldım)
-Sigorta belgesini alırken ingilizce versiyonunu da isteyip onu götüreceğim, 6 aylık alacağım.
-İngilizce sınava girmedim ve her başvurduğum üniversiteye tek tek sormama rağmen hiçbirisi istememişti. Lisanstaki okulun eğitim dil belgesi var. Onu da transkriptler gibi randevuya yakın bir tarihte isteyeceğim okuldan.

Yani kısaca başvuru formları, lise diploma ve öss belgesi dışında her şey türkçe veya ingilizce olacak. İelts,toefl belgesi yerine okuldan alınan dil belgesi olacak (bu konuyla alakalı hunterqb ve baturcildan adlı arkadaşların vizeyle alakalı tüm mesajlarını okudum neredeyse ama yine de emin olamadım). Ayrı bir konu ama görüşme için extrem koşullar için ilk dönem dersleri yanında okulun ve şehrin tarihini de okurum olmadı, hem genel kültür olur.

Sizce bu şekilde sorun çıkma ihtimali var mıdır? İyi-kötü fark etmez, yorum yazarsanız çok sevinirim :)

fejyo

Mesaj gönderen fejyo » Prş Tem 19, 2018 3:49 pm

Physiker yazdı: Sal Ara 13, 2016 11:48 am 90 günü asan ve dil kursu + egitim icin yapilan vize basvurulari icin gerekli evraklarin listesi:

1- 2 adet vize basvuru formu(IDATA firmasindan randevu alinca yollanan form).
2- Ikematkah yasasinin 54.oturum maddesine uygun imzalanmis dilekce(Vize basvuru formunun son sayfasi).
3- En az bir yil gecerli pasaport
4- 2 adet biyometrik fotograf
5- Motivasyon mektubu(almanca)

Türkiye de daha önceden hic üniversite okumadiysaniz:

Türkiye de bir üniversite okuduysaniz 7 ve 8. maddedeki evraklar disinda:

9- Ingilizce lisans transkript orjinali(Ingilizce yoksa eger, türkce transkript orjinali + almanca tercümesi)
10- Lisans diplomasi orjinali + almanca tercümesi(sayet diplomanizin yarisi türkce, yarisi ingilizce ise tercümeye gerek yok).

11- Bir alman üniversitesinden ön kabul belgesi
12- Almanya dan bir okul veya üniversiteden dil kursu kayit belgesi(Kurs kaydi yaptiginiz kurumun haftada en az 18 saat ders veriyor olmasi gerekiyor).

14- Seyehat saglik sigortasi(Kursa baslayacaginiz aydan itibaren 6 ay gecerli olmak üzere. Butun Schengen ulkelerini kapsayan ve Almanya\'da yaptirilan ogrenci saglik sigortasinasahip olana kadar gecerli olan bir seyahat saglik sigortasinin ibrazi gerekmektedir.Bu seyahat saglik sigortasi en az 30.000 Euro degerindeki hasari karsilayabilecek sekilde olmali). Bir defaligina bu sigorta icin asagi yukari 120 TL civari bir ücret ödüyorsunuz.

15- Bloke hesap veya garantör belgesinin orjinali

16- Almanya da yurt veya ev kiraladiysaniz kira sözlesmesi.

17- Varsa almanca kurs katilim belgeleri veya almanca sertifikalar(Goethe, ÖSD, Telc, TestDaF, TestAS veya DSD tavsiye ediliyor).

18- Varsa ingilizce bilginizi gösteren belgeler(IELTS vs gibi).

19- Varsa staj belgeleri ve almanca fotokopileri(belgeler ingilizce ise tercümeye gerek yok).

20- Varsa üzerinize tapu, araba ruhsati vs gibi mülk belgeleri(Almanca tercümeleri gerekmiyor).

21- Evli ögrenciler icin evlilik cüzdani(Almanca tercüme gerekmiyor).

22- Cok fazla etkisi yok ama varsa üniversite hocalarinizdan almanca veya ingilizce referans mektuplari.

23- Sayet son 2 yil icerisinde herhangi bir yerde calistiysaniz maas bordrosu(almanca tercüme gerekmiyor).

Ayrica yukardaki bütün evraklarin 2 ser adet fotokopilerini de götüreceksiniz.

24- 60 Euro vize ücreti.
Merhabalar. Benim birkaç sorum var bu konuyla ilgili:

iData'dan aldığım mailde:

İlk kez üniversite eğitimine başlayacaksanız:
o Lise diploması
o Üniversite sınavında (YGS ve LYS) dört yıllık eğitim veren bir dalda yerleştiril-
diğinizi gösteren LYS Sonuç Belgesi
Zaten Türkiye’de üniversite eğitimine devam ediyorsanız:
o Güncel öğrenci belgesi
o Transkript
o Varsa diploma(lar)

- Şimdi ben Türkiye'de üniversite bitirdim, Almanya'da mastera başlayacağım. İlk kez üniversite eğitimine başlayacaklar kısmındaki belgeler hala gerekiyor mu?
- Transkript yerine diploma supplement götürebiliyor muyuz?
- Diplomanın 2 kopyası certified copy mi olmalı?
- Almanya'daki üniversiteden aldığım kabul belgesinde "eğitim dili İngilizce'dir" yazmıyor ama belge İngilizce. Ayrıca bu ifadeyi eklettirmeli miyim? Kabul belgesinin orijinali elimde yok ama sıkıntı çıkarmıyorlar anladığım kadarıyla. Kabul belgesinde imza ve mühür yok, "bu belgede imza mühür yoktur" ifadesi var. Yine de bunları istemeli miyim?
- iData'nın göndermiş olduğu belge listesinde kalacak yerle ilgili bir belge yoktu. Vize zamanına kadar da nerede kalacağımın kesinleşeceğini sanmıyorum. Sıkıntı olur mu?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Prş Tem 26, 2018 6:31 pm

İdatayı aradım ama net cevap vermiyorlar sanki. Yardımcı olursanız sevinirim.

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Sal Eyl 11, 2018 2:24 pm

1- 2 adet vize basvuru formu(IDATA firmasindan randevu alinca yollanan form).
2- Ikematkah yasasinin 54.oturum maddesine uygun imzalanmis dilekce(Vize basvuru formunun son sayfasi).
3- En az bir yil gecerli pasaport
4- 2 adet biyometrik fotograf
5- Motivasyon mektubu(almanca)

Türkiye de daha önceden hic üniversite okumadiysaniz:

Türkiye de bir üniversite okuduysaniz 7 ve 8. maddedeki evraklar disinda:

11- Bir alman üniversitesinden ön kabul belgesi
12- Almanya dan bir okul veya üniversiteden dil kursu kayit belgesi(Kurs kaydi yaptiginiz kurumun haftada en az 18 saat ders veriyor olmasi gerekiyor).

14- Seyehat saglik sigortasi(Kursa baslayacaginiz aydan itibaren 6 ay gecerli olmak üzere. Butun Schengen ulkelerini kapsayan ve Almanya\'da yaptirilan ogrenci saglik sigortasinasahip olana kadar gecerli olan bir seyahat saglik sigortasinin ibrazi gerekmektedir.Bu seyahat saglik sigortasi en az 30.000 Euro degerindeki hasari karsilayabilecek sekilde olmali). Bir defaligina bu sigorta icin asagi yukari 120 TL civari bir ücret ödüyorsunuz.

15- Bloke hesap veya garantör belgesinin orjinali

16- Almanya da yurt veya ev kiraladiysaniz kira sözlesmesi.

17- Varsa almanca kurs katilim belgeleri veya almanca sertifikalar(Goethe, ÖSD, Telc, TestDaF, TestAS veya DSD tavsiye ediliyor).

18- Varsa ingilizce bilginizi gösteren belgeler(IELTS vs gibi).

19- Varsa staj belgeleri ve almanca fotokopileri(belgeler ingilizce ise tercümeye gerek yok).

20- Varsa üzerinize tapu, araba ruhsati vs gibi mülk belgeleri(Almanca tercümeleri gerekmiyor).

21- Evli ögrenciler icin evlilik cüzdani(Almanca tercüme gerekmiyor).

22- Cok fazla etkisi yok ama varsa üniversite hocalarinizdan almanca veya ingilizce referans mektuplari.

23- Sayet son 2 yil icerisinde herhangi bir yerde calistiysaniz maas bordrosu(almanca tercüme gerekmiyor).

Ayrica yukardaki bütün evraklarin 2 ser adet fotokopilerini de götüreceksiniz.

24- 60 Euro vize ücreti.
İyi günler kolay gelsin,
-konuştuğum bazı kişiler sağlık sigortası ve nüfus kayıt örneğinin almancasına gerek yok bazılarıda gerek var diye söyledi sizde grekmiyor şeklinde yazınca aklımda bir soru işareti kaldı.
-dil kursundan sonra lisans için üniversiteye başvuruyu yapmamız gerekiyormuş. ön kabul yok Ruhr-bochumda bu yüzden başvuru formuna tüm lisans eğitimini baz alacak şekilde 3 yıl olarak mı belirtmem gerekiyor?
-şuan türkiyedeki üniversitenin hazırlık sınıfında olduğum için transkript belgesi verilemiyor. Bununla ilgili sıkıntı çıkar mı?
- almanyada kalacak spesifik bir yerim yok şuanda. sıkıntı yaratır mı bu durum?

Oxeon

Mesaj gönderen Oxeon » Pzt Ağu 26, 2019 3:30 pm

ugr. yazdı: Sal Eyl 11, 2018 2:24 pm İyi günler kolay gelsin,
-konuştuğum bazı kişiler sağlık sigortası ve nüfus kayıt örneğinin almancasına gerek yok bazılarıda gerek var diye söyledi sizde grekmiyor şeklinde yazınca aklımda bir soru işareti kaldı.
-dil kursundan sonra lisans için üniversiteye başvuruyu yapmamız gerekiyormuş. ön kabul yok Ruhr-bochumda bu yüzden başvuru formuna tüm lisans eğitimini baz alacak şekilde 3 yıl olarak mı belirtmem gerekiyor?
-şuan türkiyedeki üniversitenin hazırlık sınıfında olduğum için transkript belgesi verilemiyor. Bununla ilgili sıkıntı çıkar mı?
- almanyada kalacak spesifik bir yerim yok şuanda. sıkıntı yaratır mı bu durum?
Sikinti yaratti mi bu durum?

ugur1coban

Mesaj gönderen ugur1coban » Pzt Ağu 26, 2019 7:01 pm

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini edevletten almak yeterli mi? Bir de yaptığım stajın ıslak imzası yok mail olarak gönderildi sorun olur mu?

cavdartarlasi

Mesaj gönderen cavdartarlasi » Pzt Ağu 26, 2019 7:17 pm

Almanya da yurt veya ev kiraladiysaniz kira sözlesmesi.

bu olmadan vize alan var mı acaba?

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Pzt Ağu 26, 2019 10:11 pm

Tabii ki, kimse gideceği yeri vize almadan ayarlayamaz ki. Kabul aldığınız üniversitenin adresini yazın kalacağınız yere.

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Çrş Eyl 04, 2019 12:07 pm

Oxeon yazdı: Pzt Ağu 26, 2019 3:30 pm Sikinti yaratti mi bu durum?
Kusura bakmayın yeni görüyorum yazınızı formda tarih kısımlarını boş bırakmıştım. Konsolosluktaki bayanın yönlendirmesiyle doldurdum belli bölümleri. Sıkıntı çıkmadı.

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Çrş Eyl 04, 2019 12:08 pm

ugur1coban yazdı: Pzt Ağu 26, 2019 7:01 pm Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini edevletten almak yeterli mi? Bir de yaptığım stajın ıslak imzası yok mail olarak gönderildi sorun olur mu?
Nüdus kayıt örneğini e devletten almıştım almancaya tercüme ettirmiştim. Görevli kontrol ettikten sonra bana geri verdi. Tabi kesin gözüyle bakmamak lazım. Alabilirde isteyrbilirde

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Çrş Eyl 04, 2019 12:09 pm

cavdartarlasi yazdı: Pzt Ağu 26, 2019 7:17 pm Almanya da yurt veya ev kiraladiysaniz kira sözlesmesi.

bu olmadan vize alan var mı acaba?
Boş bırakıp konsoloslukta sorulduğunda geçici olarak otelde kalacağım demiştim. Sorun etmemişlerdi.