Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da sozel bolumler

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
dr13agon

Mesaj gönderen dr13agon » Cmt Kas 28, 2015 11:03 pm

Arkadaslar herkese selamlar. Oncelikle bu siteye emek veren herkese tesekkur ediyorum. Bir cok bilgiyi forumlarda rahatlikla ogrenebiliyoruz. Umarim ben de ileride katki saglarim siteye.

Sizlere danismak istedigim konu su ;

Ben liseyi sayisal olarak bitirdim ama universitede sozel bir bolum olan reklamciligi ege universitesinde okuyorum 2. sinif ogrencisiyim suan. Aklimda uzun suredir Almanya\'da yuksek lisans yapmak ve eger imkan olursa da orada calismak var. Ama son zamanlarda yaptigim arastirmalar sonucunda Almanya\'da sozel bolumlerin pek fazla tutulmadigi yonunde. Dolayisiyla yuksek lisans yapma ihtimalimi ve is bulma ihtimali mi de bir hayli dusuruyor. Bundan dolayi makine ya da insaat muhendisligi bolumlerine gecis yapmayi planliyorum gelecek sene icin. Okuldan mezun olunca da Almanya\'ya yuksek lisans yapmak icin cabalamayi planliyorum.

Kisaca ozetlemem gerekirse,

1- Almanya\'da sozel bolumler egitim olanaklari ve is bulma konusunda muhendislik bolumleri ile karsilastirilinca ne durumdalar?

2- Suan okudugum bolumu birakip insaat ya da makine muhendisligi lisansi yaparsam Almanya\'daki egitim ve is olanaklari icin sansimi yukseltmis olur muyum yani buna deger mi ?

Simdiden cevaplariniz icin tesekkurler. Yazi uzun oldu kusuruma bakmayin :)

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Cmt Kas 28, 2015 11:39 pm

Almanya da sozel bolumlerin sayisal bolumlerden pek de farki yok. Tam tersi bence daha cok sanslari var . Muhendise ihtiyac duydugu kadar sosyologada pikologada ihtiyac duyuluyor. Sonucta sosyal devlet taniminin tavan yaptigi bir ulke.
Bence 2 . Secenegi hic dusunme . Hem cok zorlanirsin hem de sansini daha da azaltmis olursun. Mantiken bakarsan hali hazirda 4 yillik muhendislik bitirp mezun olmus birisi dururken sonradan bolum degistirmis birisini tercih etme olasiliklari daha dusuk.

Kullanıcı avatarı
dr13agon

Mesaj gönderen dr13agon » Cmt Kas 28, 2015 11:52 pm

[quote]deadly-impact tarafindan yazilan metin:

Almanya da sozel bolumlerin sayisal bolumlerden pek de farki yok. Tam tersi bence daha cok sanslari var . Muhendise ihtiyac duydugu kadar sosyologada pikologada ihtiyac duyuluyor. Sonucta sosyal devlet taniminin tavan yaptigi bir ulke.
Bence 2 . Secenegi hic dusunme . Hem cok zorlanirsin hem de sansini daha da azaltmis olursun. Mantiken bakarsan hali hazirda 4 yillik muhendislik bitirp mezun olmus birisi dururken sonradan bolum degistirmis birisini tercih etme olasiliklari daha dusuk.[/quote]

Oncelikle cevabiniz icin tesekkurler.

Hocam peki genel anlamda muhendislik ile sosyoloji, medya, sinema gibi sozel alanlar arasinda egitim alma sansi ve is bulma konusunda ne gibi farklar var?

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Pzr Kas 29, 2015 12:25 am

Is bulmada herhangi bir fark oldugunu sanmiyorum. Bahsettigin bolumleri de arastirmak lazim . berlin humbold uni. Frei uni gibi sosyal bolumlerde isim yapmis uniler var . Arastirmak lazim

Kullanıcı avatarı
dr13agon

Mesaj gönderen dr13agon » Pzr Kas 29, 2015 2:23 pm

[quote]deadly-impact tarafindan yazilan metin:

Is bulmada herhangi bir fark oldugunu sanmiyorum. Bahsettigin bolumleri de arastirmak lazim . berlin humbold uni. Frei uni gibi sosyal bolumlerde isim yapmis uniler var . Arastirmak lazim[/quote]

tesekkur ederim hocam. Meslekler hakkinda detayli olarak arastirma yapip kararimi ona gore verecegim.

Kullanıcı avatarı
dr13agon

Mesaj gönderen dr13agon » Pzr Kas 29, 2015 9:24 pm

Arkadaslar bu konuda herhangi bir fikriniz varsa paylasimlarinizi ve fikirlerinizi bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Kas 30, 2015 4:44 am

dr13agon siteye hosgeldin.

Yaptigin kiyaslamayi dogru bulmuyorum. Sebebi ise kiyaslamanin sadece "is bulma" uzerine olmasi.

Almanya\'da rahat is bulayim diye bir bolum okumak istersen, o bolumu bence ya cok coz bitirirsin ya da bitiremezsin.
Sozel bolum ile muhendislik bolumleri arasinda "tahmin edecegin uzere" cok buyuk farklar var.
Muhendislik okuyan biriyle, tarih okuyan biri bunu, mezuniyet sonrasi is olanaklari nasil diye dusunerek secmiyor kanaatimce.
Yetenek, yatkinlik olsa gerek daha cok ?

Reklamcilikla makine muhendisligi arasindada is bulma konusunda elbette buyuk farkliliklar var.
Makina mezunlari, fazlasiyla sanayilesmis bir ulkedede acikta kalmazlar...
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
dr13agon

Mesaj gönderen dr13agon » Pzt Kas 30, 2015 6:25 am

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

dr13agon siteye hosgeldin.

Yaptigin kiyaslamayi dogru bulmuyorum. Sebebi ise kiyaslamanin sadece "is bulma" uzerine olmasi.

Almanya\'da rahat is bulayim diye bir bolum okumak istersen, o bolumu bence ya cok coz bitirirsin ya da bitiremezsin.
Sozel bolum ile muhendislik bolumleri arasinda "tahmin edecegin uzere" cok buyuk farklar var.
Muhendislik okuyan biriyle, tarih okuyan biri bunu, mezuniyet sonrasi is olanaklari nasil diye dusunerek secmiyor kanaatimce.
Yetenek, yatkinlik olsa gerek daha cok ?

Reklamcilikla makine muhendisligi arasindada is bulma konusunda elbette buyuk farkliliklar var.
Makina mezunlari, fazlasiyla sanayilesmis bir ulkedede acikta kalmazlar...[/quote]

Hosbulduk Staatsmann :)

Makine muhendisligi hep hayalimde olan bir meslekti ama Izmir\'de makine muhendisligi kazanamayinca ve bir an once universiteye baslama hevesiyle sozel alana yonelmistim ama bu sektoru bir turlu icime sindiremedim, notlarim gayet iyi ama ileride bu meslekle hayatimi kazanmak istemiyorum. Buyuk ihtimalle gelecek yil bolumumu birakip Turkiye\'de muhendislik alaninda lisans egitimi almaya baslayacagim. Lisans egitimim bitince de Almanya\'da egitimimi devam ettirmeye calisacagim.

Goruslerinizi belirttiginiz icin tesekkur ederim eger onerebileceginiz baska seyler varsa lutfen paylasin.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Kas 30, 2015 4:18 pm

Bende siyaset disi baska bir bolum okumak istemistim ama kazanamadim o bolumu yuksek puan istenmesinden dolayi.
Universiteye baslama hevesiyle reklamciliga puanin yettiyse, kararsiz ve puana gore bir secim yaptigini anliyorum.
Icine sinmemesi normal.

Bence once bu istedigin bolumu kazan, oku ve sonra icine sinerse Almanya\'daki universitelerde okumayi dene.
Yoksa hem kendine yazik edersin, hem zamanina, hem parana.
Bu bolum TR\'de oldugu gibi Almanya\'da da zor.

Tavsiyem lisansi Turkiye\'de tamamlayin ya da son siniflardayken Almanya\'ya gecmeye calisin ve yuksek lisansa gelin.
Daha karli olursunuz.
Bu sure zarfindada iyi notlar elde etmeye bakin, Almanya\'da egitimi iyice arastirin ve ders saydirma konularina goz atin, ona gore dersleri TR\'de almaya bakin.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
dr13agon

Mesaj gönderen dr13agon » Sal Ara 01, 2015 4:39 am

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Bende siyaset disi baska bir bolum okumak istemistim ama kazanamadim o bolumu yuksek puan istenmesinden dolayi.
Universiteye baslama hevesiyle reklamciliga puanin yettiyse, kararsiz ve puana gore bir secim yaptigini anliyorum.
Icine sinmemesi normal.

Bence once bu istedigin bolumu kazan, oku ve sonra icine sinerse Almanya\'daki universitelerde okumayi dene.
Yoksa hem kendine yazik edersin, hem zamanina, hem parana.
Bu bolum TR\'de oldugu gibi Almanya\'da da zor.

Tavsiyem lisansi Turkiye\'de tamamlayin ya da son siniflardayken Almanya\'ya gecmeye calisin ve yuksek lisansa gelin.
Daha karli olursunuz.
Bu sure zarfindada iyi notlar elde etmeye bakin, Almanya\'da egitimi iyice arastirin ve ders saydirma konularina goz atin, ona gore dersleri TR\'de almaya bakin.[/quote]

Onerilerinizi dikkate alacagim. Sizin soylediginiz soylediginiz gibi hareket etmen en mantiklisi sanirim. Ilginiz icin tesekkur ederim :)

deniz.

Re: Almanya\'da sozel bolumler

Mesaj gönderen deniz. » Cum Ağu 16, 2019 11:48 pm

arkadaşlar meraba ben humbolt üniversitesi coğrafya alanında yüksek lisans yapmak istiyorum , üniversitenin sayfasında baya bir gezindim ama eğitim dili olarak ingilizce mi almanca mı belirtmemiş aceba nasıl öğrenebilirm ?

Kullanıcı avatarı
sanatpb

Re: Almanya\'da sozel bolumler

Mesaj gönderen sanatpb » Cmt Ağu 17, 2019 12:46 am

deniz. yazdı: Cum Ağu 16, 2019 11:48 pm arkadaşlar meraba ben humbolt üniversitesi coğrafya alanında yüksek lisans yapmak istiyorum , üniversitenin sayfasında baya bir gezindim ama eğitim dili olarak ingilizce mi almanca mı belirtmemiş aceba nasıl öğrenebilirm ?
M.A (Master bölümü) 'Global Change Geography' eğitim dili ingilizce. M.A Humangeographie - Urbane Geographien Almanca.

Normal coğrafyanın master bölümü "Master of Education" olarak var. Ve yanlis bilmiyorsam bu ögretmenlik oluyor. Istedigin bölümü belki baska üniversitede bulabilirsin