Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans Icin Sansim Ne Kadar?

Forum kurallari ve site ile ilgili duyurular, yonetici alim ilanlari vs.
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Yüksek Lisans Icin Sansim Ne Kadar?

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 21, 2019 12:23 pm

Forum sitemizde ve facebook grubumuzda bu soru cok sikca yöneltilmeye baslatildi.

Genel olarak yüksek lisansla ilgili bilgileri asagidaki linkte bulabilirsiniz:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... s-egitimi/

Bir cok üniversitede alman not sistemine göre en azindan 2,5 ortalama istenir. Türkiye deki ortalamanizi alman sistemine göre asagidaki formülle cevirirsiniz:

(Nmax-Nd) / (Nmax – Nmin) X 3 + 1

Nmax: Alinabilecek en yüksek puan

Nmin: Gecebilmek icin alinan en düsük puan

Nd: Kendi notunuz

Tekrar belirtelim: Almanya da en iyi not 1,0, en kötü not 4,0.. Yani Türkiye deki sistemin tam tersi.

Örnegin Türkiye deki lisans egitimini 3,0 ile bitirdiniz. Alman sistemine göre ortalamaniz:

(4-3 / 4-2) *3 + 1 = 2,5 cikar.

Bu en az 2,5 ortalama isteyen üniversitelere basvuru yaparken, ortalamaniz alman sistemine göre 2,5 den iyi olsa bile kesin olarak kabul alacaginiz anlamina gelmez. Ortalamasi 2,5 den iyi olanlarin basvurulari incelenir, ortalamasi 2,5 dan kötü olanlar direk red alir.

Örnegin Köln üniversitesinde isletme yüksek lisansina basvuru yapiyorsunuz. Ortalamaniz alman sistemine göre 2,3. Diyelimki Köln üniversitesi bir sonraki dönem icin isletme yüksek lisansina 100 ögrenci kabul edecek. Üniversite bu kontenjanin %5 ini yabanci ögrencilere ayiriyor ve yine kabul sarti olarak en düsük 2,5 ortalama istiyor diyelim. 100 ün yüzde besi 5 kontenjan ediyor. 5 kisilik yabanci ögrenci kontenjanina farzedelimki ortalamasi 2,5 den iyi olan 15 yabanci ögrenci basvuru yapiyor. Bu basvuru yapan 15 yabanci ögrenciden en iyi 5 yabanci ögrenci kabul alir.

2,5 veya belirli bir not ortalamasi istemeyen üniversitelerde yine sistem ayni sekilde isler. Yine örnek olarak Hannover üniversitesi makina mühendisligi yüksek lisansini inceleyelim: Diyelimki Hannover üniversitesinde belirli bir ortalama sarti yok. Bir sonraki dönem 100 ögrenci alacaklar ve bunun %8 ini yabanci ögrencilere ayirdilar. Yani 8 tane yabanci ögrenci alacaklar. Yine bu 8 kisilik kontenjana diyelimki 30 tane yabanci ögrenci basvuru yapti. Yine en iyi ortalamaya sahip 8 yabanci ögrenci kabul alir.

O yüzden sürekli olarak arkadaslar ortalamam bu, su üniversitede bu bölüme kabul alabilirmiyim sorusunu cevaplayabilmek icin falci veya kahin olmak gerekiyor. Daha sonra bu soruya bazi üyelerimiz tarafindan verilen, gecen sene ben su kadar ortalamayla basvuru yaptim ve kabul aldim cevabi da yine yaniltici olabilir, cünkü gecen sene basvuru yapan yabanci ögrenci sayisi, basvuru yapanlarin ortalamalari her sene degiskenlik gösterir haliyle.

Bundan dolayi lütfen artik bu tür sorulari yöneltmeyin. Elinizden geldigi kadar cok sayida üniversiteye basvuru yapin. Kimse nerden kabul alinir, nerden red alinir onu bilemez. Kimseden de falcilik beklemeyelim.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Bilker

Re: Yüksek Lisans Icin Sansim Ne Kadar?

Mesaj gönderen Bilker » Cum Mar 22, 2019 12:32 am

Ilk okul cocuguna anlatilir sekilde anlatilmis ama umarim bu yaziyi bile anlamayan yüksek lisans adaylari cikacaktir :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Mar 22, 2019 4:18 pm

Bilker yazdı: Cum Mar 22, 2019 12:32 am Ilk okul cocuguna anlatilir sekilde anlatilmis ama umarim bu yaziyi bile anlamayan yüksek lisans adaylari cikacaktir :mrgreen:
Daha bu yaziyi paylastiktan 2 saat sonra bir arkadas bu yaziyi okumasina ragmen anlamadigini ve yüksek lisans icin ne kadar sansi oldugunu sordu:) O an ilham gelmedi, tahmin edemedim birsey.
www.deutschstudent.com

Bilker

Mesaj gönderen Bilker » Sal Nis 23, 2019 4:34 pm

Tahmin edebiliyorum. :shock:

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Ağu 14, 2019 3:55 am

Merhaba Physiker,

Linki paylaştığın gönderilerden birinden geldim.
Son zamanlarla forumda çeşitli alanlarda dezenformasyonlara şahit oluyorum. Kişisel tecrübeler faydalı olsa bile dediğin gibi yanıltıcı olabilir.
Ayrıca, şöyle bir eleştiri getireyim; yüksek lisans adayı olup hangi üniversitenin hangi bölümünde okuyacağını kestiremeyen, üniversitenin broşürlerini okumayan insanların gelecekte pek başarılı olabileceklerine inanmıyorum. Onların bu başarısızlığının sebebini ise gelecekte vize başvurularının daha katı olabileceğine sebebiyet verebileceğini düşündüğüm komplo teorim var ki, fena.
Düşünsenize, tabiri caizse "sırf kapağı atayım" motivasyonu ile hareket eden kişiler yüzünden türk öğrencilere karşı bir önyargı olacağına inanıyorum.
Burada o kadar tembel insanlara denk geldim ki, gidecekleri yerin masallar diyarı olduğunu sandıkları hayali bir evrende yaşıyorlar. Kimi Almanca bilmiyor, İngilizce okuduğunu anlamıyor buna rağmen yüksek kovalıyor. Kimi de hangi alanda çalışacağını bilmiyor, 'şu ünversite beni kolay alır mı?' diye konuya giriyor. Öyle bir gerçeklik bar mı cidden?
Erasmus dönemimde bu forumdan çok faydalandım, ama görüyorum ki zaman içinde faydalı bilgilerin maalesef saçma sapan başlıklar açılarak arkaya itildiğini, hatta bu başlıkların tekrar tekrar çeşitli konular altında açılarak bir kirlilik üretimi yapıldığını gördüm.
Burada elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, hakettiğine inandığım kişilere ama kötüye kullananlara karşı kurallar biraz daha katı olabilir forumun okunabilir olmasını kılmak adına.

Sevgiler.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Çrş Ağu 14, 2019 8:59 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Çrş Ağu 14, 2019 3:55 am Merhaba Physiker,

Linki paylaştığın gönderilerden birinden geldim.
Son zamanlarla forumda çeşitli alanlarda dezenformasyonlara şahit oluyorum. Kişisel tecrübeler faydalı olsa bile dediğin gibi yanıltıcı olabilir.
Ayrıca, şöyle bir eleştiri getireyim; yüksek lisans adayı olup hangi üniversitenin hangi bölümünde okuyacağını kestiremeyen, üniversitenin broşürlerini okumayan insanların gelecekte pek başarılı olabileceklerine inanmıyorum. Onların bu başarısızlığının sebebini ise gelecekte vize başvurularının daha katı olabileceğine sebebiyet verebileceğini düşündüğüm komplo teorim var ki, fena.
Düşünsenize, tabiri caizse "sırf kapağı atayım" motivasyonu ile hareket eden kişiler yüzünden türk öğrencilere karşı bir önyargı olacağına inanıyorum.
Burada o kadar tembel insanlara denk geldim ki, gidecekleri yerin masallar diyarı olduğunu sandıkları hayali bir evrende yaşıyorlar. Kimi Almanca bilmiyor, İngilizce okuduğunu anlamıyor buna rağmen yüksek kovalıyor. Kimi de hangi alanda çalışacağını bilmiyor, 'şu ünversite beni kolay alır mı?' diye konuya giriyor. Öyle bir gerçeklik bar mı cidden?
Erasmus dönemimde bu forumdan çok faydalandım, ama görüyorum ki zaman içinde faydalı bilgilerin maalesef saçma sapan başlıklar açılarak arkaya itildiğini, hatta bu başlıkların tekrar tekrar çeşitli konular altında açılarak bir kirlilik üretimi yapıldığını gördüm.
Burada elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, hakettiğine inandığım kişilere ama kötüye kullananlara karşı kurallar biraz daha katı olabilir forumun okunabilir olmasını kılmak adına.

Sevgiler.
Kimse araştırmıyor, balık piş ağzıma düş meselesi, çok fazla kulaktan dolma bilgiler var ortalıkta. Sanki Almanya'da herhangi bir üniversitede herhangi bir bölüm okuyunca hayatları kurtulacağını düşünüyorlar. Vize başvurusu biraz daha zorlaştı bence bloke hesap miktarının artmasıyla. Forum güzel fakat başlıklar genellikle ilgi çekici değil artık ve eskisi gibi yoğun değil.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Ağu 14, 2019 10:07 am

Bu foruma gelenlerin %90 ninin amaci vize alabilmek. Vize alana kadar hergün soru yöneltenler, Almanya ya gelince kaybolur. Geri kalan %9 u da Almanya a gelince oturumla ilgili problem yasayinca gelir. %1 egitimle ilgilenir. 2015-2016 yillarindaki üye profili cok daha kötüydü. Forum icin kabus yillariydi, neyseki son 2 yildir kalite biraz daha artti.
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Ağu 14, 2019 11:42 am

Physiker yazdı: Çrş Ağu 14, 2019 10:07 am Bu foruma gelenlerin %90 ninin amaci vize alabilmek. Vize alana kadar hergün soru yöneltenler, Almanya ya gelince kaybolur. Geri kalan %9 u da Almanya a gelince oturumla ilgili problem yasayinca gelir. %1 egitimle ilgilenir. 2015-2016 yillarindaki üye profili cok daha kötüydü. Forum icin kabus yillariydi, neyseki son 2 yildir kalite biraz daha artti.
Sizinle ilgili en hoşuma giden şey, öğrencilerin yaşadıkları sorunlarda ciddi anlamda yardımcı olmuş olmanız, haklarıyla ilgili ufuklarını açtınız. Kimse haklarından haberdar değilmiş zamanında.
Ben de kötü bir anı yaşamıştım "kötü memur" meselesi ile ilgili.
Onun haricinde, evle ilgili sıkıntı yaşayanlar oluyor, çözüm olabilecek alternatif bir başlık açtım, kimsenin umrunda olmadı. Herkes ucuz ev istiyor, Berlin'de olsun istiyor ve ucuz olsun istiyor. Bu nasıl bir zekanın ürünü acaba?
Bir noktaya daha değinmek isterim; dolandırıcı danışmanlar ile ilgili olan 'mücadele'nizi de gördüm ve dedim ki "bu insanlar bir şeyleri değiştirmeyi deniyorlar ve bunun parçası olmalıyım" ama yüzden fazla mesaj attıktan sonra bile aslında bunun o kadar kolay olmadığını, hümanizmi bir kenara bırakıp biraz daha seçici olabileceğimi düşündüm. Burada hemen hemen 5-6 öğrenci adayının sorularını açıp broşürleri okuyarak yanıtlamaya çalıştım. Fakat, teşekkür etmeyenleri direkt eliyordum artık. O kadar mesai harcandıktan sonra bir teşekkür bile edemeyen insanın avrupadaki yaşam tarzını çok merak ediyorum.
Bütün bunlara rağmen bana çok güzel bir yol gösterdiniz. Bu arada bazı danışmanlık şirketleri aptal sürüsü tarafından yönetiliyor ve deli paralar kazanılıyor. Bu konuda ileride bir şeyler yapmak isteyebilirim.

Bu forum güzel bir kazanım, teşekkürler emeğinize!
Kölle Alaaf!

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Ağu 14, 2019 11:45 am

kdemir, Almanya'ya gittikten sonra da iş vs oturum değiştirme ile ilgili sorarlar. Çoğunluğun rüyalar ülkesi Almanya.
Kölle Alaaf!