Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AOK SIGORTA SEMESTER SORUNU

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Queengs

AOK SIGORTA SEMESTER SORUNU

Mesaj gönderen Queengs » Prş Ağu 08, 2019 1:55 pm

Arkadaslar merhaba,
Benim cok ciddi bir sorunum var. 2018 ekimden beri almanyada yukek lisans yapiyorum . AOK ögrenci sigortasi yaptirmistim. 4 ay once sigortami sonlandirmislar. Buradaki hatam eve gelen mektuplari, almanca bilmeidgim icin bir arkadasa okutmam. Bana demisti ki bu kagitlar eger gelirim varsa doldurup gondermek icin. Bu buyuk hatamdan dolayi 4 ay farketmedim. Dun bana bi mektup geldi ve 820 euro odemem gerektigi yaziyor 4 ay icin. Bugun AOK gittim. Neden sonlandirdiniz sigortmai dedim. Bana Turkiyedeki semester sayimin fzla oldugu (bachelor ve master degree toplamda 14 semester) bu yuzden artik ogrenci sigortasindan yararlanamayacagimi , cezasiyla beraber 4 ay 820 euro odemem gerektigini soylediler. Ayrica bundan sonra 180 euro odemek zorundaymisim. Bu konuda bilgisi olan arkadaslar var mi acaba? COk mutlu olurum cinku gercekten kotu durumdayim.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Re: AOK SIGORTA SEMESTER SORUNU

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 08, 2019 2:26 pm

Queengs yazdı: Prş Ağu 08, 2019 1:55 pm Arkadaslar merhaba,
Benim cok ciddi bir sorunum var. 2018 ekimden beri almanyada yukek lisans yapiyorum . AOK ögrenci sigortasi yaptirmistim. 4 ay once sigortami sonlandirmislar. Buradaki hatam eve gelen mektuplari, almanca bilmeidgim icin bir arkadasa okutmam. Bana demisti ki bu kagitlar eger gelirim varsa doldurup gondermek icin. Bu buyuk hatamdan dolayi 4 ay farketmedim. Dun bana bi mektup geldi ve 820 euro odemem gerektigi yaziyor 4 ay icin. Bugun AOK gittim. Neden sonlandirdiniz sigortmai dedim. Bana Turkiyedeki semester sayimin fzla oldugu (bachelor ve master degree toplamda 14 semester) bu yuzden artik ogrenci sigortasindan yararlanamayacagimi , cezasiyla beraber 4 ay 820 euro odemem gerektigini soylediler. Ayrica bundan sonra 180 euro odemek zorundaymisim. Bu konuda bilgisi olan arkadaslar var mi acaba? COk mutlu olurum cinku gercekten kotu durumdayim.
Türkiye'deki eğitim lisans 8 dönem, yüksek lisans da 4 dönem. 12 dönem ediyor. Nasıl 14 dönemi geçtiniz okulu mu uzattınız?
Benim de Lisans 2013'te başladı. 2019'da bitti maalesef. Dönemleri neye göre hesaplıyoruz?
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 08, 2019 2:33 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Ağu 08, 2019 2:26 pm Türkiye'deki eğitim lisans 8 dönem, yüksek lisans da 4 dönem. 12 dönem ediyor. Nasıl 14 dönemi geçtiniz okulu mu uzattınız?
Benim de Lisans 2013'te başladı. 2019'da bitti maalesef. Dönemleri neye göre hesaplıyoruz?
Tekrar cevap verme ihtiyacı duydum.
11 dönem okumuşum. Yüksek Eylül'de başlayacak. 3 dönem boyunca TK'da sigortalı olup sonrasında özel sigortaya geçeceğim büyük ihtimalle.
Böyle ince ayrıntılar hayat kurtarıyor. Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
Avukata danışma şansınız varsa durumunuzu anlatın, neler yapılabileceğini en azından cezayı indirip indiremeyeceklerini konuşabilirsiniz.

Bol şans!
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

maligk

Mesaj gönderen maligk » Prş Ağu 08, 2019 5:15 pm

Merhaba,
Öncelikle gecmis olsun. Ayni durum benim de basima geldi bu 14 Semester olayi. Ben gecici bir cözüm buldum fakat tam olarak ne olacagini ben de bilmiyorum. Bu arada sigortam AOK Plus.
2011 yilinda Türkiye‘de Bachelor‘a basladim ve 2017 yaz dönemi sonunda mezun oldum. Normalde üniversitesi egitimi 4 yil(8 semester) + 1 yil hazirlik (2 semester). Benim Bachelor egitimim bir yil uzadi (2 semester), böylece Türkiye‘deki egitimim kagit üzerinde 12 semester olmus oldu. Burdaki 2. semester‘imin sonunda ben de bir posta aldim ve 14. semester‘imin doldugunu bu yüzden artik 141€ (indirimli) ödemem gerektigini söylediler.
Gercekten cok fazla ve cok büyük tartismalar sonucunda AOK‘yi ikna ettim ve Türkiye‘deki üniversitemden yazili kagit almam sartiyla hazirlik okudugum 2 dönemi saymacaklarini söylediler. Tabi ki aldigim kagidi da kabul etmediler ama yenisini tekrar aldiktan ve biraz daha ugrastiktan sonra kabul edildi.

Ben bu sürecte TK‘yla konustum onlar bana Türkiye‘deki egitimimi saymacaklarini söylediler ve ben de kaydimi Tk‘ya aldirdim. Benim durumumda acikliga kavusmayan sey su: Tk dedigi gibi Türkiye‘deki semesterlarimi saymacak mi bilmiyorum. Cünkü direkt kaydinizi sildirip baska sigortaya gecemiyormussunuz. Bir yere sigorta yaptirdiginiz da 18 aylik yapiliyormus ve 18 aydan önce cikis yapilmiyormus. Bu sepepten dolayi benim Tk sigortam Ekim 2019‘da basliyor be ben de bilmiyorum acikcasi ne olacagini.

Siz de eger ingilizce hazirlik egitimi aldiysaniz gidip konusabilirsiniz en azindan iki semester daha hakkinizi kullanabilirsiniz. Acikcasi tekrar bir problem olmasi halinde „Asta“ya durumu bildirmeyi düsünüyorum. Hatta eger TK Türkiye‘deki semester‘larimi saymazsa yine de „Asta“yla konusup Aok‘nin böyle bir sistem uyguladigini ögrencilere söylemesini talep etmeyi düsünüyorum.
Umarim sizin de probleminiz hallolur.

Queengs yazdı: Prş Ağu 08, 2019 1:55 pm Arkadaslar merhaba,

Queengs

Mesaj gönderen Queengs » Prş Ağu 08, 2019 5:28 pm

Cevap icin tesekkurler. Ben zaten bu durumu duyunca hic tartismaya girmedim. Cunku this is german law dediler. Ama yine de sinirlendim ve parayi odeyecegim ama sdaha sonra sizin sigortanizi kullanmak istemiyorum dedim. Onlar da yeni sigortadan kayit olduguma dair kagit getirdigim takdirde sorun olmiagini soylediler. Hatta mail attim iptal proseduru icin. Bana sigortami degistirsem dahi ayni kuralin isleyecegini soylediler. Siz emin misin Tk nin size ogrenci sigortasi uygulayacagindan ve turkiye´deki donem sayisini hesaba katmadikalrindan.

Queengs

Mesaj gönderen Queengs » Prş Ağu 08, 2019 5:30 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Ağu 08, 2019 2:26 pm Türkiye'deki eğitim lisans 8 dönem, yüksek lisans da 4 dönem. 12 dönem ediyor. Nasıl 14 dönemi geçtiniz okulu mu uzattınız?
5 yil carpi 2 10 donem bachelor ve 4 donem de master. Ama ben eger basvuru kagidina yazmasaydim bilmeyeceklerdi master yaptigimi.

maligk

Mesaj gönderen maligk » Prş Ağu 08, 2019 5:43 pm

Queengs yazdı: Prş Ağu 08, 2019 5:28 pm Cevap icin tesekkurler. Ben zaten bu durumu duyunca hic tartismaya girmedim. Cunku this is german law dediler. Ama yine de sinirlendim ve parayi odeyecegim ama sdaha sonra sizin sigortanizi kullanmak istemiyorum dedim. Onlar da yeni sigortadan kayit olduguma dair kagit getirdigim takdirde sorun olmiagini soylediler. Hatta mail attim iptal proseduru icin. Bana sigortami degistirsem dahi ayni kuralin isleyecegini soylediler. Siz emin misin Tk nin size ogrenci sigortasi uygulayacagindan ve turkiye´deki donem sayisini hesaba katmadikalrindan.

Evet kesinlikle ayni seyleri söylediler bana da. Ama olay burda kanunu uygulamak gibi durmuyor, cünkü benim getirdigim hazirlik belgesini bile öyle hemen kabul etmediler. Mesela orda ne zaman okula baslayip ne zaman hazirlik okudugum yaziyordu. Bana dediler ki bölüme basladigim tarih acikca belirtilmemis. Yenisini getirin bunu kabul edemeyiz dediler.
Ayrica her gittigimde baska biriyle konustum ve herkes farkli seyler söylüyordu, yani onlar da pek tutarli durmuyordu acikcasi.

Tk almayacagini söyledi evet ama henüz oraya gecis yapmadim süremin dolmasini bekliyorum. 1 Ekim’den itibaren Tk’ya baslayacagimi ve cikis yaptigimi Aok’ya bildirdim ama henüz Tk’ya ödeme yapmaya baslamadim. O yüzden kesin konusamiyorum ama sigorta sirketleri pek güvenilir degil bana göre. Yani benim izlenimim bu sekilde.
Bence Tk‘yla konusabilirsiniz, Aok‘da problem yasadiginizi anlatinca biraz daha yardimci oluyorlar gibi geldi bana.

Queengs

Mesaj gönderen Queengs » Pzt Ağu 12, 2019 9:22 pm

Tekrar merhaba. Siz 142 eyro oduyorsunuz simdilik değil mi? Aok ban 187 euroluk yeni insırance teklif etti.

maligk

Mesaj gönderen maligk » Sal Ağu 13, 2019 11:27 am

Queengs yazdı: Pzt Ağu 12, 2019 9:22 pm Tekrar merhaba. Siz 142 eyro oduyorsunuz simdilik değil mi? Aok ban 187 euroluk yeni insırance teklif etti.
Merhaba, hayir ben su an 92€ ödüyorum tam meblag ne kadar bilmiyorum ama ögrenci olarak ödüyorum yani 90-92€ arasinda olmasi lazim. Bana hali hazirda müsterileri oldugum icin özel bir indirimle 142€ (148€ da olabilir) ödeyebilecegimi söylemislerdi. Ama bu sanirim subenin insiyatifinde.
Ayrica ben belgelerin gecikebilecegini söyledigimde geriye dönük ödeme alabilecegimi de söylemislerdi aklinizda bulunsun. Eger bu problemi cözebilirseniz simdi yaptiginiz fazla ödemeleri geri alabilirsiniz belki ve umarim cözebilirsiniz.

Queengs

Mesaj gönderen Queengs » Prş Ağu 15, 2019 4:11 pm

Cok tesekkur ederim. Aok a yazdım. Bana bekki bu durumdan yararlanabileceğimi söylediler. Suan zaten cok kotu durumdayım. Banka hesabımdan 3285 euro cekilmiş. Hesabımda -2.285 euro gözüküyor.

maligk

Mesaj gönderen maligk » Prş Ağu 15, 2019 5:55 pm

Queengs yazdı: Prş Ağu 15, 2019 4:11 pm Cok tesekkur ederim. Aok a yazdım. Bana bekki bu durumdan yararlanabileceğimi söylediler. Suan zaten cok kotu durumdayım. Banka hesabımdan 3285 euro cekilmiş. Hesabımda -2.285 euro gözüküyor.
Rica ederim. Bence yararlanabilirsiniz en azindan 2 Semester da olsa zaman kazanip baska cözüm arayabilecek vaktiniz olur. Umarim o parayi da geri alabilirsiniz gecmis olsun tekrar. Ben de bugünler de Tk ile konusacagim, yeni bir bilgi alirsam veya Türkiye‘deki dönemlerin sayilmadigindan emin olursam buraya yazarim.
Iyi günler.

selen

Mesaj gönderen selen » Prş Ağu 15, 2019 7:13 pm

Arkadaşlar benden sadece diplomamamı bachelor istediler ve kaç sene okuduğumu öyle yazılı 4 sene dedim ,6 sene olmasına rağmen 1 sene hazırlık 1 sene de çiftaanadaldan dolayı, bana telefonda kendi bachelor alanınızla master yapıyorsanız, bachelor dönemlerinizi de sayıyoruz demişti. Ben bi bölümümle ilgili master yaptığım için onun yılını söyledim. Doğru mu yaptım acaba gene sorsam mı yoksa bulandırmıym mı konuyu bilemedim.

Queengs

Mesaj gönderen Queengs » Çrş Ağu 21, 2019 12:46 pm

Acıkcsı bence bulandırmayın. Eğer ben başvuru kağıdıma master yaptığımı yazmasaydım bu sorunlarla karşılaşmıcaktım. Transkriptimi felan istemediler.