Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya da Yüksek Lisans Hayali Olanlar

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Muhan

Almanya da Yüksek Lisans Hayali Olanlar

Mesaj gönderen Muhan » Çrş Ağu 07, 2019 9:49 pm

Merhaba öncelikle kendimi tanıtacak olursam makine mühendisiyim Goethe B1 sertifika sahibiyim ortalamam 2.4 ve çoğu kişinin sorduğu gibi ve hayalini kurduğu gibi Almanya da almanca yüksek lisans yapmak istiyorum.Bu forumda belkide benim gibi kafasına bu soruların takıldığı belkide yüzlerce insan var.Biliyorum forumda şu kadar ortalamam var yüksek lisans yapabilir miyim nerede yaparım diye soran çok insan var. Bu sorularında çoğuna cevap vermediğinizi ve kendi açınızdan haklı olduğunuzu da biliyorum. Fakat bu süreci en başta orada yüksek lisans yapanlarında yaşadığını herkes kabul ediyor sanırım. Sorum öncelikle orada hali hazırda okuyan ve yada bu süreci yakından bilen arkadaşlarıma;
[*] Bu ortalama civarlarında Almanya da almanca yüksek lisans yapan arkadaşlarınız veya yakınlarınız var mı varsa hangi üniversitelerde kabul alma oranları yüksektir.
[*]Türkiye de gelene geçene gel diyen üniversiteler dolu orada da buna benzer üniversiteler var mı (Hayalim üniversite değil hep Almaya da yaşamak istiyor olmam o yüzden üniversite kalitesi Almanya için fark etmiyor benim için)
[*]Son sorum ise B1 sertifikasından sonra orada alacağım şartlı kabul sonrası ne kadar bir süre sonra üniversitenin istediği yeterliliğe ulaşabilirim
Sorularıma net olarak kesin tarih yada kesin okul söyleyemeyeceğinizi bende biliyorum ve cevaplarınızı ortalama olarak yada çevrenizden duyduğunuz yada gördüğünüz tanıdığınız insanlardan bilgilerinizi aktararak cevaplarsanız çok sevinirim çünkü forumda bu konuda ve bu soruların kafasını meşgul eden bir tek ben olmadığımı herkes biliyor sanırım. sorulara verilen cevaplar çoğu kişinin kafasındaki soru işaretini kaldıracaktır eminim. Ayrıca deutchstudent olarak Almanya da almanca yüksek lisansa yerleştirilen öğrencilerden gördüğünüz ortalama-üniversite izlenimini aşağı yukarı da paylaşabilirsiniz geçmişte yerleştirdiğiniz öğrencileri bu ortalamalarda nerelere yerleştirdiniz gibi örneklemeleri cevaplarınız da verirseniz çok aydınlatıcı olacağına eminim şimdiden çok teşekkür ederim böyle bir forum sitesi oluşturup insanların hayallerini süslediğiniz için SAYGILARLA...

Rigwald

Re: Almanya da Yüksek Lisans Hayali Olanlar

Mesaj gönderen Rigwald » Çrş Ağu 07, 2019 9:56 pm

Cesaret edip denemeden olmaz hocam. Başvurularını yap yeterli ortalaman. Aslında yeterliden ziyade, niyetin ve geçmişin önemli. Bir üniversiteden kabul alırken ki tek şartın not ortalaman değil... Dolu bir CV, yüksek puanlarla alınmış bir dil sertifikası, niyet mektubu, tez hedeflerin, vesaire. Burada daha önce çok kişi düşük ortalamayla gidip vizesini aldı, başarılar gösterdi. Dediğim gibi, denemeden olmaz. Niyetlenirsen ve gerçekten istersen sonucuna ulaşırsın...

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Çrş Ağu 07, 2019 10:04 pm

Rigwald yazdı: Çrş Ağu 07, 2019 9:56 pm Cesaret edip denemeden olmaz hocam. Başvurularını yap yeterli ortalaman. Aslında yeterliden ziyade, niyetin ve geçmişin önemli. Bir üniversiteden kabul alırken ki tek şartın not ortalaman değil... Dolu bir CV, yüksek puanlarla alınmış bir dil sertifikası, niyet mektubu, tez hedeflerin, vesaire. Burada daha önce çok kişi düşük ortalamayla gidip vizesini aldı, başarılar gösterdi. Dediğim gibi, denemeden olmaz. Niyetlenirsen ve gerçekten istersen sonucuna ulaşırsın...
Çok teşekür ederim verdiğiniz moral için bu aralar bu süreçte herkese lazım olan şey çünkü :) Peki sizin bildiğiniz yada geçmişte gördüklerinizden hangi üniversiteler kabul verebilir.

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Çrş Ağu 07, 2019 11:08 pm

Rigwald yazdı: Çrş Ağu 07, 2019 9:56 pm Cesaret edip denemeden olmaz hocam. Başvurularını yap yeterli ortalaman. Aslında yeterliden ziyade, niyetin ve geçmişin önemli. Bir üniversiteden kabul alırken ki tek şartın not ortalaman değil... Dolu bir CV, yüksek puanlarla alınmış bir dil sertifikası, niyet mektubu, tez hedeflerin, vesaire. Burada daha önce çok kişi düşük ortalamayla gidip vizesini aldı, başarılar gösterdi. Dediğim gibi, denemeden olmaz. Niyetlenirsen ve gerçekten istersen sonucuna ulaşırsın...
Bir sorum daha olacak siz şuan yüksek lisans mı yapıyorsunuz orada

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Çrş Ağu 07, 2019 11:25 pm

Ben yeni vizemi aldım Ekim'de başlayacağım İnşallah, ama orada hali hazırda yapan 2 arkadaşım var onlar bana fikir verdiler çoğu konuda. :)
Üniversite konusunda NC diye bir uygulama var, onu uygulamayan üniversiteler ortalamaya çok takılmaz, başvuru niteliğine bakarlar daha çok bildiğim kadarıyla.

hamit56

Mesaj gönderen hamit56 » Çrş Ağu 07, 2019 11:58 pm

Merhaba
Clausthal ı teknik üniversiesini deneyebilirsin. Kesin kabul alır mısın bilmem ama genel olarak kabul verdiklerini birkaç yerde okumuştum.

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Prş Ağu 08, 2019 7:53 am

Rigwald yazdı: Çrş Ağu 07, 2019 11:25 pm Ben yeni vizemi aldım Ekim'de başlayacağım İnşallah, ama orada hali hazırda yapan 2 arkadaşım var onlar bana fikir verdiler çoğu konuda. :)
Üniversite konusunda NC diye bir uygulama var, onu uygulamayan üniversiteler ortalamaya çok takılmaz, başvuru niteliğine bakarlar daha çok bildiğim kadarıyla.
Peki siz kaç ortalamayla girdiniz bir de bu NC uygulamasını uygulayan üniversiteler nereler TU Clausthal gibi başka yerlerde varmıdır teşekkürler..

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Prş Ağu 08, 2019 7:56 am

hamit56 yazdı: Çrş Ağu 07, 2019 11:58 pm Merhaba
Clausthal ı teknik üniversiesini deneyebilirsin. Kesin kabul alır mısın bilmem ama genel olarak kabul verdiklerini birkaç yerde okumuştum.
Peki başka varmıdır tavsiye edebileceğiniz malumunuz Almanyada baya bir üniversite var Türkiyede daha fazla var hatta TU Clausthal'e bu konuda benzeyen üniversiteler varmı araştırmalarınıza göre

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Prş Ağu 08, 2019 11:14 am

TU Clausthal İspanyolundan İranlısına , Türkiye den Guatemala'ya kadar herkesin kabul alıp vizeye başvurduğu üniversite, anonim üniversite , ailemizin üniversitesi diye de adlandırabiliriz :) Bunun dışında sadece amaç kabul almaksa TU Ilmenau, Sİegen,Paderborn, Bochum, Wuppertal'a da göz atabilirsin.
Phantasie ist wichtiger als wissen denn wissen ist begrenzt.

hamit56

Mesaj gönderen hamit56 » Prş Ağu 08, 2019 11:29 am

Muhan yazdı: Prş Ağu 08, 2019 7:56 am Peki başka varmıdır tavsiye edebileceğiniz malumunuz Almanyada baya bir üniversite var Türkiyede daha fazla var hatta TU Clausthal'e bu konuda benzeyen üniversiteler varmı araştırmalarınıza göre
Tu clausthal dısında ulashes in söylediği gibi paderborn veya siegen i soyleyebilirim bende cok fazla universite arastirmadim acikcasi burada okudugum kadariyla bunlar diyebilirim.

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Prş Ağu 08, 2019 12:54 pm

ulashes yazdı: Prş Ağu 08, 2019 11:14 am TU Clausthal İspanyolundan İranlısına , Türkiye den Guatemala'ya kadar herkesin kabul alıp vizeye başvurduğu üniversite, anonim üniversite , ailemizin üniversitesi diye de adlandırabiliriz :) Bunun dışında sadece amaç kabul almaksa TU Ilmenau, Sİegen,Paderborn, Bochum, Wuppertal'a da göz atabilirsin.
Anladığım kadarıyla bu dedikleriniz mevlana üniversitesi yani ne olursan ol gel :D peki böyle üniversiteler de varsa Almanya da neden 2.4 ortalamayla giremezsin diyen çok zor şans istiyor diyorlar acaba gerçekten zormu yani sizin varmı o üniversitelerde tanıdığınız

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 08, 2019 1:22 pm

Muhan yazdı: Prş Ağu 08, 2019 12:54 pm Anladığım kadarıyla bu dedikleriniz mevlana üniversitesi yani ne olursan ol gel :D peki böyle üniversiteler de varsa Almanya da neden 2.4 ortalamayla giremezsin diyen çok zor şans istiyor diyorlar acaba gerçekten zormu yani sizin varmı o üniversitelerde tanıdığınız
Çoğu üniversite NC veya Non-NC olsa bile bir çeşit mülakat sürecinden geçiriyor öğrencileri. Bazıları "uygunluk" testine sokuyor. Eignungsfeststellungsprüfung şeklinde aratabilirsin.
Ben kendi tecrübeme dayanarak söylüyorum ki, çoğu üniversitenin kabul şartlarında "mindestens gute Note" en az "iyi" bir ortalama istiyor. "İyi" de Almanya'da 2.5 oluyor, 3 ise yeterli. Senin dezavantajın Tübitak'ın sitesinde yazan ortalama denkliği tablosuna göre, 3'ün de altında kalıyor olman. Arkadaşın biri yazmış, CV önemli niyet mektubu önemli diye. Tabii ki önemli, üniversite hayatın boyunca aktif katılım sağladığın projeler vs. hedeflerin de büyük önem arz ediyor.
Şöyle bir durum var, tabii ki başvurular yapacaksın ama üniversitelerin kabul şartlarını da iyice gözden geçir.
Hamburg civarı dediğin için sana iki tane örnek attım, onlara baktın mı mesela?
Buradaki üyelerin her biri farklı alanlardan mezunlar, direkt Makine Müh. Yüksek Lisansı'na senin pozisyonunda olup başvuran bir örnek bulabilirsen ne mutlu.

Bol şans yine de.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Prş Ağu 08, 2019 3:54 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Ağu 08, 2019 1:22 pm Çoğu üniversite NC veya Non-NC olsa bile bir çeşit mülakat sürecinden geçiriyor öğrencileri. Bazıları "uygunluk" testine sokuyor. Eignungsfeststellungsprüfung şeklinde aratabilirsin.
Ben kendi tecrübeme dayanarak söylüyorum ki, çoğu üniversitenin kabul şartlarında "mindestens gute Note" en az "iyi" bir ortalama istiyor. "İyi" de Almanya'da 2.5 oluyor, 3 ise yeterli. Senin dezavantajın Tübitak'ın sitesinde yazan ortalama denkliği tablosuna göre, 3'ün de altında kalıyor olman. Arkadaşın biri yazmış, CV önemli niyet mektubu önemli diye. Tabii ki önemli, üniversite hayatın boyunca aktif katılım sağladığın projeler vs. hedeflerin de büyük önem arz ediyor.
Şöyle bir durum var, tabii ki başvurular yapacaksın ama üniversitelerin kabul şartlarını da iyice gözden geçir.
Hamburg civarı dediğin için sana iki tane örnek attım, onlara baktın mı mesela?
Buradaki üyelerin her biri farklı alanlardan mezunlar, direkt Makine Müh. Yüksek Lisansı'na senin pozisyonunda olup başvuran bir örnek bulabilirsen ne mutlu.

Bol şans yine de.
Vermiş olduğunuz bilgilendirme için çok teşekkür ederim fakat hamburg civarında demedim açıkçası Öyle bir mevki takıntımda yok sadece almanyada olması benim açıdan yeterlidir :D dediğiniz gibi çoğu yer sizin dediği miz şekilde kabul versede ben sadece beni kabul alabilecek üniversiteleri listeleyip onlara başvurmayı düşünüyorum şuana kadar da aldığım bilgi bakımından bu sayı 2 üniversiteyi geçmiyor anlamadığım durum da o almanyada belki 200 belki 300 üniversite var o yüzden daha fazla üniversite bulursam benimde şansımın artacağını düşünüyorum

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 08, 2019 4:05 pm

Muhan yazdı: Prş Ağu 08, 2019 3:54 pm Vermiş olduğunuz bilgilendirme için çok teşekkür ederim fakat hamburg civarında demedim açıkçası Öyle bir mevki takıntımda yok sadece almanyada olması benim açıdan yeterlidir :D dediğiniz gibi çoğu yer sizin dediği miz şekilde kabul versede ben sadece beni kabul alabilecek üniversiteleri listeleyip onlara başvurmayı düşünüyorum şuana kadar da aldığım bilgi bakımından bu sayı 2 üniversiteyi geçmiyor anlamadığım durum da o almanyada belki 200 belki 300 üniversite var o yüzden daha fazla üniversite bulursam benimde şansımın artacağını düşünüyorum
Sanırım yanlış anlaşılma oldu benim tarafımdan, üzgünüm.
Umarım dilediğin gibi olur. Gönül ister ki hayalindeki üniversiteye direkt olarak kaydını yap ve başla :)
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Prş Ağu 08, 2019 4:36 pm

Merak etme benim not ortalamam seninkinden de düşük. Bu konuda bir hayal kırıklığına uğrama. Şuan da TU Berlin de Yenilenebilir enerji alanında yüksek lisans yapıyorum, Türkiye'de de makina mühendisliği mezunuyum. Yukarıda belirtmiş olduğum ünivesitelerin kabül şartları biraz daha esnek veya başvurularda biraz daha müsamaha gösteriyorlar. Ne olursan ol yine gel diye bir durum yok tabi ki ama örneğin TU Clausthal kaba tabirle ''dağın başında'' bir üniversite, eğitim kalitesi ne kadar iyi olursa nüfusunun azlığı , mekan kısıtlılığı, iş bulma sıkıntısı,havasının aşırı soğuk olması vb.. aklına daha ne getirebilirsen artık birçok dezavantaja bağlı olarak bünyesine öğrenci çekemiyor. Bizzat orada bulunan arkadaşlarımın isyanlarından da biliyorum. Sana söylenenlerin hepsi benim yıllar evvel duyduğum şeyler. Bu söylenenler neticesinde kağıt üzerinde benim kabül alma şansım eksilerdeydi. Bu tabi birçok faktöre bağlı bir durum, bölümün , hangi dilde eğitim istediğin , o dönemde ki başvuru sayısı , NC olup olmaması vs... ama neticede bilinçli bir tercih yapabilmen için buranın eğitim sistemini az buçuk çözmen ve bunun getirisiyle hedefine odaklanman en iyi yol olacaktır. Başarılar dilerim şimdiden.

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Prş Ağu 08, 2019 5:54 pm

ulashes yazdı: Prş Ağu 08, 2019 4:36 pm Merak etme benim not ortalamam seninkinden de düşük. Bu konuda bir hayal kırıklığına uğrama. Şuan da TU Berlin de Yenilenebilir enerji alanında yüksek lisans yapıyorum, Türkiye'de de makina mühendisliği mezunuyum. Yukarıda belirtmiş olduğum ünivesitelerin kabül şartları biraz daha esnek veya başvurularda biraz daha müsamaha gösteriyorlar. Ne olursan ol yine gel diye bir durum yok tabi ki ama örneğin TU Clausthal kaba tabirle ''dağın başında'' bir üniversite, eğitim kalitesi ne kadar iyi olursa nüfusunun azlığı , mekan kısıtlılığı, iş bulma sıkıntısı,havasının aşırı soğuk olması vb.. aklına daha ne getirebilirsen artık birçok dezavantaja bağlı olarak bünyesine öğrenci çekemiyor. Bizzat orada bulunan arkadaşlarımın isyanlarından da biliyorum. Sana söylenenlerin hepsi benim yıllar evvel duyduğum şeyler. Bu söylenenler neticesinde kağıt üzerinde benim kabül alma şansım eksilerdeydi. Bu tabi birçok faktöre bağlı bir durum, bölümün , hangi dilde eğitim istediğin , o dönemde ki başvuru sayısı , NC olup olmaması vs... ama neticede bilinçli bir tercih yapabilmen için buranın eğitim sistemini az buçuk çözmen ve bunun getirisiyle hedefine odaklanman en iyi yol olacaktır. Başarılar dilerim şimdiden.
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı rahatsız olmazsanız bir kaç sorum daha var hazır kendi bölümüm mezununu ve bu süreçten alnının akıyla geçmiş birini göemüşken kafamdaki soru işaretlerini gidemem çok iyi olur. Almanyada ki yüksek lisansınızda zorlanıyormusunuz yani bu soru birazda eğitim sistemiyle ilgili oranın. Bir dersten 3 kere kalırsan atılma kuralı varmış sanırım yani sorum şu ki siz böyle bir zorlanma yaşadınız mı yaşadıysanız nasıl atlattınız bu durumu

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Cum Ağu 09, 2019 8:04 am

ulashes yazdı: Prş Ağu 08, 2019 4:36 pm Merak etme benim not ortalamam seninkinden de düşük. Bu konuda bir hayal kırıklığına uğrama. Şuan da TU Berlin de Yenilenebilir enerji alanında yüksek lisans yapıyorum, Türkiye'de de makina mühendisliği mezunuyum. Yukarıda belirtmiş olduğum ünivesitelerin kabül şartları biraz daha esnek veya başvurularda biraz daha müsamaha gösteriyorlar. Ne olursan ol yine gel diye bir durum yok tabi ki ama örneğin TU Clausthal kaba tabirle ''dağın başında'' bir üniversite, eğitim kalitesi ne kadar iyi olursa nüfusunun azlığı , mekan kısıtlılığı, iş bulma sıkıntısı,havasının aşırı soğuk olması vb.. aklına daha ne getirebilirsen artık birçok dezavantaja bağlı olarak bünyesine öğrenci çekemiyor. Bizzat orada bulunan arkadaşlarımın isyanlarından da biliyorum. Sana söylenenlerin hepsi benim yıllar evvel duyduğum şeyler. Bu söylenenler neticesinde kağıt üzerinde benim kabül alma şansım eksilerdeydi. Bu tabi birçok faktöre bağlı bir durum, bölümün , hangi dilde eğitim istediğin , o dönemde ki başvuru sayısı , NC olup olmaması vs... ama neticede bilinçli bir tercih yapabilmen için buranın eğitim sistemini az buçuk çözmen ve bunun getirisiyle hedefine odaklanman en iyi yol olacaktır. Başarılar dilerim şimdiden.
Sanırım baya rahatsız ettim sizi neyse söyledikleriniz için tekrardan teşekkür ederim

ulashes

Mesaj gönderen ulashes » Cum Ağu 09, 2019 9:19 am

Hayır rahatsızlık değil , rica ederim, bu çok muallak bir konu. Tamamen kişisel ,heves ,azim , psikoloji vesaire.. birçok konu çok önemli rol oynuyor burada. Ama Türkye'de ki başarın veya başarısızlığını temel alarak burada ki eğitim sistemini değerlendirmek güç olacaktır. İlaveten burada Türkiye nin en iyi üniversitelerinden başarılı olarak gelen öğrencilerin başarısızlığını, buna ilaveten anadolu üniversitelerinden gelipte başarılı olanlarını görebiliyorsun ama dediğim gibi bunu sadece derslerin etkisi olarak algılama. Sosyal çevreye adapte olamama, sürekli isyan etme , eğlencelerin dozunu kaçırma vs. bir sürü faktör var bunda. Genel olarak diyecekelerim bu kadar, kolay gelsin.

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Cum Ağu 09, 2019 6:15 pm

ulashes yazdı: Cum Ağu 09, 2019 9:19 am Hayır rahatsızlık değil , rica ederim, bu çok muallak bir konu. Tamamen kişisel ,heves ,azim , psikoloji vesaire.. birçok konu çok önemli rol oynuyor burada. Ama Türkye'de ki başarın veya başarısızlığını temel alarak burada ki eğitim sistemini değerlendirmek güç olacaktır. İlaveten burada Türkiye nin en iyi üniversitelerinden başarılı olarak gelen öğrencilerin başarısızlığını, buna ilaveten anadolu üniversitelerinden gelipte başarılı olanlarını görebiliyorsun ama dediğim gibi bunu sadece derslerin etkisi olarak algılama. Sosyal çevreye adapte olamama, sürekli isyan etme , eğlencelerin dozunu kaçırma vs. bir sürü faktör var bunda. Genel olarak diyecekelerim bu kadar, kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim bilgileriniz çok yardımcı oldu bana saygılar..

Muhan

Mesaj gönderen Muhan » Cmt Ağu 10, 2019 9:37 pm

ulashes yazdı: Cum Ağu 09, 2019 9:19 am Hayır rahatsızlık değil , rica ederim, bu çok muallak bir konu. Tamamen kişisel ,heves ,azim , psikoloji vesaire.. birçok konu çok önemli rol oynuyor burada. Ama Türkye'de ki başarın veya başarısızlığını temel alarak burada ki eğitim sistemini değerlendirmek güç olacaktır. İlaveten burada Türkiye nin en iyi üniversitelerinden başarılı olarak gelen öğrencilerin başarısızlığını, buna ilaveten anadolu üniversitelerinden gelipte başarılı olanlarını görebiliyorsun ama dediğim gibi bunu sadece derslerin etkisi olarak algılama. Sosyal çevreye adapte olamama, sürekli isyan etme , eğlencelerin dozunu kaçırma vs. bir sürü faktör var bunda. Genel olarak diyecekelerim bu kadar, kolay gelsin.

Ulashes kardeşim son bir şey daha soracaktım başvuru için referans mektubu gerekiyormu almanca yüksek lisans yaptığımda lazımsa da kaç tane gerekiyor bir de şey soracam diyelim 5 okula başvurucam referans mektubunu nasıl çoğaltıp 5 okula birden yollayabilirim şimdiden teşekkürler