Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Kim bu Fingerspitzengefuehl?

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Kim bu Fingerspitzengefuehl?

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzt Ağu 05, 2019 2:21 pm

Arkadaşlar merhaba,

24 saat içinde çeşitli başlıklar altında elimden geldiğince bilgi paylaşımı yapmaya çalıştım. Buradaki niyetim kesinlikle danışmanlık vermek değil, tecrübelerimi paylaşmaktır.

Kendimi kısaca tanıtayım:

Daha önce Almanya'da Erasmus Staj, Erasmus ve Free Mover Erasmus olarak toplamda bir yıl kaldım. Hem vize başvuru sürecine, hem de Master (uni-assist) başvuru sürecine hakimim. Gelişmelerden haberdarım diyebilirim. Halihazırda vize başvurum (eğitim: yüksek lisans) devam ediyor, beklemedeyim.
Erasmus, yurt başvurusu, vize başvurusu, master başvurusu gibi konularda yazabilirsiniz. Bachelor başvuru süreci hakkında hiçbir fikrim yok. Sadece konsolosluğun sitesinde okuduğum kadar biliyorum diyebilirim.

Sevgiler
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

salihav

Re: Kim bu Fingerspitzengefuehl?

Mesaj gönderen salihav » Pzt Ağu 05, 2019 2:39 pm

O zaman bir soru sorayım, dil kursu ve sonrasında yüksek lisansa başlayacak kişi vize görüşmesi için hangi sigortayı yapıp gitmeli?
Bu kişinin at11 alma hakkı bulunmamaktadır.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzt Ağu 05, 2019 5:33 pm

salihav yazdı: Pzt Ağu 05, 2019 2:39 pm O zaman bir soru sorayım, dil kursu ve sonrasında yüksek lisansa başlayacak kişi vize görüşmesi için hangi sigortayı yapıp gitmeli?
Bu kişinin at11 alma hakkı bulunmamaktadır.
Eğer elinde herhangi bir kabul belgen varsa Eğitim, yoksa Öğrenci Adayı Vizesi. Vize görüşmesi için tabii ki Incoming olarak da geçen Yurtdışı Eğitim Seyahat Sağlık Sigortası yaptırman gerek.
Yurtdışındaki bazı kurumlar: AON, Mawista, Hansa Merkur, Dr.Walter Provisit-Visum gibi.
Dil kursuna kayıt yapılacağı için sigorta kurs süresini kapsamalı. Sonrasında üniversite kaydı yapılacağı için zorunlu sağlık sigortası yaptıracaksın (örn. AOK, TK vb.).
Kölle Alaaf!

chasellas

Mesaj gönderen chasellas » Sal Ağu 06, 2019 12:06 pm

Merhaba, hangi bölüm ve üniye başvurdunuz?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Sal Ağu 06, 2019 1:10 pm

chasellas yazdı: Sal Ağu 06, 2019 12:06 pm Merhaba, hangi bölüm ve üniye başvurdunuz?
Merhaba,

Kişisel bilgiler vermekten kaçınıyorum gerçi ama yine de söyleyeyim. Köln'de Dil Teknolojileri alanında yüksek lisans yapacağım.
Kölle Alaaf!

Kullanıcı avatarı
eylulugvn

Mesaj gönderen eylulugvn » Sal Ağu 06, 2019 3:59 pm

Merhaba, Ben de Erasmusta Almanya'ya gittim ve şu aşamada master için tekrar ulusal vizeye başvuruyorum. Sizce önceden Almanya'dan alınmış D tipi vize bu süreci hızlandırır mı dersiniz ya da ters tepebilir mi ?(mesela Amerika'ya 2 kez Work and Travel'a giden arkadaşım 3.de red almıştı bu sefer ya dönmezse gibisinden :D )
Duyduğunuz örnek varsa ya da vizeniz çıktığında bizi süre konusunda bilgilendirseniz çok hoş olur :)
deutsches bier ist gesünder als brokkoli :!:

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Sal Ağu 06, 2019 4:16 pm

eylulugvn yazdı: Sal Ağu 06, 2019 3:59 pm Merhaba, Ben de Erasmusta Almanya'ya gittim ve şu aşamada master için tekrar ulusal vizeye başvuruyorum. Sizce önceden Almanya'dan alınmış D tipi vize bu süreci hızlandırır mı dersiniz ya da ters tepebilir mi ?(mesela Amerika'ya 2 kez Work and Travel'a giden arkadaşım 3.de red almıştı bu sefer ya dönmezse gibisinden :D )
Duyduğunuz örnek varsa ya da vizeniz çıktığında bizi süre konusunda bilgilendirseniz çok hoş olur :)
Merhaba Eylül,

Daha önce Almanya'ya gidip orada eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan, hiçbir suça karışmayıp, sonrasında ülkesine dönen insanların daha "güvenilir" olduğuna inanıyorum. Benim başvurduğum okul elit üniversitelerden değil, aksine Fachhochschule ama buna rağmen sürecimin olumlu geçtiği izlenimine sahibim diyebilirim.
İki kez Work and Travel yapan kişinin tekrar aynı projeyle seyahat etmek istemesi şüphe yaratmış olacak ki, bu da güven zedeliyor. Ya da belki biraz şanslı olsa tekrar gidebilirdi :)
Süreci hızlandırma konusunda hiçbir fikrim yok. Ama yıllar önce staj zamanında 40 günlük bekleme, eksik evrak -tamamlandı-, 15 Temmuz darbe girişimi, gibi olaylardan sonra bile vizemi alabilmiştim. Mucize mi? Emin değilim.
Şimdiki süreçte de sınava yetişmeye çalışıyorum, 3 haftam var ama vize normalde 4 hafta sonunda gelebiliyor. Mail yoluyla durumumu izah edip beklemekten başka çarem yok.

Ayrıca teşekkür etmek isterim, başlığın altına gelip yorum attığın için.

Bol şans vize sürecinde!
Kölle Alaaf!

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Prş Ağu 08, 2019 4:13 pm

3 haftalık geri sayım başladı!
Bayramdan önce evrakların gidebilecek olması sevindirici gerçekten. Bu haftaiçinde sorunsuz bir şekilde başvuru yapan arkadaşlar evraklarınız eksiksizse, gönderildiler büyük ihtimalle.

Buraya devasa bir 21 günlük geri sayım: https://www.timeanddate.de/countdown/ur ... sive&csz=1
Kölle Alaaf!

meov

Mesaj gönderen meov » Cum Ağu 09, 2019 7:55 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Prş Ağu 08, 2019 4:13 pm 3 haftalık geri sayım başladı!
Bayramdan önce evrakların gidebilecek olması sevindirici gerçekten. Bu haftaiçinde sorunsuz bir şekilde başvuru yapan arkadaşlar evraklarınız eksiksizse, gönderildiler büyük ihtimalle.

Buraya devasa bir 21 günlük geri sayım: https://www.timeanddate.de/countdown/ur ... sive&csz=1
geri sayım için teşekkürler 😁 benim de başvurum 8 ağustosta alında, ilgilenen bayan, yanlış anlamadıysam, online olarak yolladığını zarf olarak da gideceğini söyledi bu cuma gitmiştir diye düşünüyorum ben de

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cum Ağu 09, 2019 11:06 am

meov yazdı: Cum Ağu 09, 2019 7:55 am geri sayım için teşekkürler 😁 benim de başvurum 8 ağustosta alında, ilgilenen bayan, yanlış anlamadıysam, online olarak yolladığını zarf olarak da gideceğini söyledi bu cuma gitmiştir diye düşünüyorum ben de
Rica ederim meov! Sonuç gelir gelmez yazıyoruz buraya değil mi? :)
Kölle Alaaf!

meov

Mesaj gönderen meov » Cum Ağu 09, 2019 11:36 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Cum Ağu 09, 2019 11:06 am Rica ederim meov! Sonuç gelir gelmez yazıyoruz buraya değil mi? :)
aynen öyle hocam !

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Cum Ağu 09, 2019 12:56 pm

Hocam merhaba bilgi alamadım yardımcı olursan sevinirim .2 tane üniversiteye üni assistten başvuru yapıcam ne olur ne olmaz diye her başvuruya cv mi ve kimlik fotokopisini yollasam problem olurmu yoksa sadece diploma ,transkrip,ösym kazandı,dil serftikası yeterli olurmu ?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cum Ağu 09, 2019 1:15 pm

sametbasli yazdı: Cum Ağu 09, 2019 12:56 pm Hocam merhaba bilgi alamadım yardımcı olursan sevinirim .2 tane üniversiteye üni assistten başvuru yapıcam ne olur ne olmaz diye her başvuruya cv mi ve kimlik fotokopisini yollasam problem olurmu yoksa sadece diploma ,transkrip,ösym kazandı,dil serftikası yeterli olurmu ?
Her üniversitenin talep ettiği belgeler birbirinden bağımsız olduğundan, kendi sitelerinde ne tür belgeler isteniyor onları kontrol etmen gerek.
uni-assist de bu konuda yardımcı oluyor aslında. Bana hangi üniversitelere ve bölümlere başvuracağınız yaz bir kontrol edelim.
Kölle Alaaf!

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Cmt Ağu 10, 2019 1:04 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Pzt Ağu 05, 2019 2:21 pm Arkadaşlar merhaba,

24 saat içinde çeşitli başlıklar altında elimden geldiğince bilgi paylaşımı yapmaya çalıştım. Buradaki niyetim kesinlikle danışmanlık vermek değil, tecrübelerimi paylaşmaktır.

Kendimi kısaca tanıtayım:

Daha önce Almanya'da Erasmus Staj, Erasmus ve Free Mover Erasmus olarak toplamda bir yıl kaldım. Hem vize başvuru sürecine, hem de Master (uni-assist) başvuru sürecine hakimim. Gelişmelerden haberdarım diyebilirim. Halihazırda vize başvurum (eğitim: yüksek lisans) devam ediyor, beklemedeyim.
Erasmus, yurt başvurusu, vize başvurusu, master başvurusu gibi konularda yazabilirsiniz. Bachelor başvuru süreci hakkında hiçbir fikrim yok. Sadece konsolosluğun sitesinde okuduğum kadar biliyorum diyebilirim.

Sevgiler
Merhaba bende bir şey sorabilirmiyim, özel üniversitelerden gelen başvuruları kabul etmiyorlarmı? bir de psikoloji masterına kabul almak zormu? Yani kontenjan sorunu olurmu? sonuçta psikoloji masterı zorunlu bu yüzden çok okuyan olur almanyada da

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Cmt Ağu 10, 2019 1:13 pm

dogakdm yazdı: Cmt Ağu 10, 2019 1:04 pm Merhaba bende bir şey sorabilirmiyim, özel üniversitelerden gelen başvuruları kabul etmiyorlarmı? bir de psikoloji masterına kabul almak zormu? Yani kontenjan sorunu olurmu? sonuçta psikoloji masterı zorunlu bu yüzden çok okuyan olur almanyada da
Merhaba,
Özel liseler ile ilgili soruna cevap olarak buraya da aynı şekilde yazayım. Anabin'de özel lise ve üniversitelerin diplomaları geçersizdir diye bir ibare yok.
Ben Anadolu lisesi terk edip, açıköğretim lisesine devam edip, AÖL mezunu oldum. Diplomam da aynı şekilde AÖL.
Nereden bu bilgiye ulaştın? Kaynağın varsa paylaşabilir misin? En azından doğruysa paylaşalım, yanlışsa çürütelim.
Psikoloji masterına kabul almak üniversitenin şartlarını yerine getirip getirmediğine bağlı doğal olarak. Non-NC Psikoloji Master varsa onları da araştırabilirsin.
Kölle Alaaf!

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Cmt Ağu 10, 2019 1:17 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Cmt Ağu 10, 2019 1:13 pm Merhaba,
Özel liseler ile ilgili soruna cevap olarak buraya da aynı şekilde yazayım. Anabin'de özel lise ve üniversitelerin diplomaları geçersizdir diye bir ibare yok.
Ben Anadolu lisesi terk edip, açıköğretim lisesine devam edip, AÖL mezunu oldum. Diplomam da aynı şekilde AÖL.
Nereden bu bilgiye ulaştın? Kaynağın varsa paylaşabilir misin? En azından doğruysa paylaşalım, yanlışsa çürütelim.
Psikoloji masterına kabul almak üniversitenin şartlarını yerine getirip getirmediğine bağlı doğal olarak. Non-NC Psikoloji Master varsa onları da araştırabilirsin.
Teşekkürler, bilgi doğrumu bilmiyorum ben ilk defa duydum, kaynağı arkadaşımın abisi, abisi tu kaiserslautern’de o söylemiş ona, bende ilk defa duyduğum için sordum.

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Pzr Ağu 11, 2019 3:04 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Cum Ağu 09, 2019 1:15 pm Her üniversitenin talep ettiği belgeler birbirinden bağımsız olduğundan, kendi sitelerinde ne tür belgeler isteniyor onları kontrol etmen gerek.
uni-assist de bu konuda yardımcı oluyor aslında. Bana hangi üniversitelere ve bölümlere başvuracağınız yaz bir kontrol edelim.
Merhabaa çok teşekkür ederim öncelikle çok ihtiyacım vardı buna (saarland ve bremen) Üniversitesi sizden haber bekliyorum🙃

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzr Ağu 11, 2019 3:40 pm

sametbasli yazdı: Pzr Ağu 11, 2019 3:04 pm Merhabaa çok teşekkür ederim öncelikle çok ihtiyacım vardı buna (saarland ve bremen) Üniversitesi sizden haber bekliyorum🙃
Hangi bölüm?
Kölle Alaaf!

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Pzt Ağu 12, 2019 2:12 pm

Tarih

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Pzt Ağu 12, 2019 6:17 pm

Bremendekş tarih Saarlanddaki Tarihsel bilimler