Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Expatrio (Bloke Hesap)

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Expatrio (Bloke Hesap)

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzr Ağu 04, 2019 7:21 pm

Merhaba arkadaşlar,

Bloke hesap sorunsalıyla ilgili bilgi vermek boynumun borcu oldu bir nevi.
Daha önceki sürecimde ismini vermek istemediğim bir banka ile çalışmıştım ve de tövbe etmiştim. Tahmini size bırakıyorum.

Alman Büyükelçiliği internet sayfasındaki bilgiye buradan ulaşınız: https://www.auswaertiges-amt.de/de/einr ... d_Arbeiten

Kendi tecrübelerimden bahsetmek isterim. Bu arada başlamadan önce, kesinlikle hiçbir şekilde reklam vb. amaç taşımamaktadır. Tamamen şahsi tecrübelerimi aktarıyorum ve fikir beyan ediyorum.

İnternet üzerinde yaptığım günler süren araştırmalardan sonra Expatrio'nun benim için doğru seçenek olduğuna karar verdim.
Quora, Reddit gibi web sayfalarındaki fikirleri de göz önünde bulundurarak hızlıca hesap açtım.
Sizden kimliğinizi doğrulamanızı istiyorlar, bu da pasaport yoluyla oluyor.
Onun haricinde tabii ki kişisel bilgilerinize de ihtiyaç var.

Hesabın nasıl açıldığına dair detaylı bir rehber sunamayacağım. Fakat neden bunu seçtiğimi aktarayım.

Öncelikle PARA. Evet maddi anlamda zaten yeterince külfet olan bu yurtdışı maceramız bir de bu Sperrkonto ile tuzlanıyor.
Expatrio Value Package ve Fintiba Plus karşılaştırması yaparsak.
Seyahat Sağlık sigortası, mesuliyet sigortası (sonradan eklenebiliyor), hesap açma ücreti Expatrio'da 0 Euro. Hesap işletim ücreti aylık 5 Euro. O da zaten ödeme yapılırken kesiliyor.
Sakın Swift yapayım demeyin. Türk Bankalarından veya yurtdışında herhangi bir yerden Swift yaptıktan sonra sürpriz ücretlere denk gelebiliyorsunuz. Mesela 1000 Euro gönderdiniz. Swift 110 tl olsun onu peşin ödediniz, karşıya paranız 950 euro olarak gidebiliyor o parayı da "aracı banka" denen sistem kesiyor.
Buna engel olmak için ne yapmalı? Expatrio ile Transferwise güzel bir işbirliği içinde. Tutarı TL ile türk bankanızdan Transferwise hesabınıza gönderin, sonrasında sadece 100 tl gibi bir havale ücreti alınıyor, bu ücret benim durumum içindir, sizde değişiklik gösterebilir.
Tek yaptığım benim online işlemlerden hesaptan hesaba para göndermek oldu, evrak işi yok yorulmak yok, tertemiz.
AA, kaç gün mü sürdü? Tabii ki aynı gün içinde para hesaptaydı! Transferwise ile inanılmaz hızlı gönderi yapılıyor arkadaşlar, kurumsal bankaların evrak işleri maalesef uzun sürüyor, buna da artık dijitalleşme yön veriyor ve vize döneminizde de zaman inanılmaz değerli sizin için.

Tavsiyelerim nacizane bunlar.
Özetlemem gerekirse, Transferwise yurtdışı para transferi için. Expatrio da Sperrkonto Bloke Hesap için önerilir.

Sevgiler.
Kölle Alaaf!
Kimim ben? : viewtopic.php?f=2&t=13686

kdemir

Re: Expatrio (Bloke Hesap)

Mesaj gönderen kdemir » Pzr Ağu 04, 2019 7:43 pm

O şirket Fintiba demi? Benden 13 aylık ücret kestiler anlatamadım 5 kez email attım. Tövbe bi daha açmam. Expatrio dışında Coracle da önerebilirim daha ucuz galiba tam emin değilim ama aktifleştirme işlemi daha basit.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzr Ağu 04, 2019 8:17 pm

kdemir yazdı: Pzr Ağu 04, 2019 7:43 pm O şirket Fintiba demi? Benden 13 aylık ücret kestiler anlatamadım 5 kez email attım. Tövbe bi daha açmam. Expatrio dışında Coracle da önerebilirim daha ucuz galiba tam emin değilim ama aktifleştirme işlemi daha basit.
kdemir, ismini vermek istemediğim kurum bir banka, Fintiba değil. Çok üzgünüm talihsiz bir şey yaşamışsın.
Coracle'ı da araştırmıştım ama benim şu anki aktif üyeliğim Expatrio'da, Coracle'dan daha ucuz -en azından internet sitelerindeki kıyaslamada- ama daha hızlı mı bilemiyorum.
Kölle Alaaf!

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Pzr Ağu 04, 2019 8:43 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Pzr Ağu 04, 2019 8:17 pm kdemir, ismini vermek istemediğim kurum bir banka, Fintiba değil. Çok üzgünüm talihsiz bir şey yaşamışsın.
Coracle'ı da araştırmıştım ama benim şu anki aktif üyeliğim Expatrio'da, Coracle'dan daha ucuz -en azından internet sitelerindeki kıyaslamada- ama daha hızlı mı bilemiyorum.
Neyseki 4.9 euro giden, saldım olayı değmez. Anladım. Şu Fintiba tekelinden kurtulmak lazım. Şimdi bir daha baktım 49 euro başta aylık 5 olmak toplamda 109 expatrioda coracleda 99 euro başta aylık kesinti yok çok fark yokmuş. Fintiba iliğimizi sömürüyor. 89 başta ve ayda 4.9 olmak şeklinde toplam yaklaşık 150euro

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzr Ağu 04, 2019 10:15 pm

kdemir yazdı: Pzr Ağu 04, 2019 8:43 pm Neyseki 4.9 euro giden, saldım olayı değmez. Anladım. Şu Fintiba tekelinden kurtulmak lazım. Şimdi bir daha baktım 49 euro başta aylık 5 olmak toplamda 109 expatrioda coracleda 99 euro başta aylık kesinti yok çok fark yokmuş. Fintiba iliğimizi sömürüyor. 89 başta ve ayda 4.9 olmak şeklinde toplam yaklaşık 150euro
Dikkat edilmesi gereken bir nokta var o da Expatrio Value Package'da hesap açtırma ücreti yok, seyahat sağlık sigortası da yok, ayrıca mesuliyet sigortası da 1 yıl boyunca hediye geliyor. Yani bütün bunları düşününce, cebimden benim tek kuruş artı olarak çıkmadı sadece aylık ücreti ödedim.
Kölle Alaaf!

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Pzr Ağu 04, 2019 10:41 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Pzr Ağu 04, 2019 10:15 pm Dikkat edilmesi gereken bir nokta var o da Expatrio Value Package'da hesap açtırma ücreti yok, seyahat sağlık sigortası da yok, ayrıca mesuliyet sigortası da 1 yıl boyunca hediye geliyor. Yani bütün bunları düşününce, cebimden benim tek kuruş artı olarak çıkmadı sadece aylık ücreti ödedim.
Yalnız güzel bir fırsatmış. Mesuliyet sigortası lazım oluyor galiba almancası Haftpflichtversicherung bazı yurtlar istiyor. Incoming insurance ne ki. Sağlık sigortası da isteğe bağlı galiba.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzr Ağu 04, 2019 10:45 pm

kdemir yazdı: Pzr Ağu 04, 2019 10:41 pm Yalnız güzel bir fırsatmış. Mesuliyet sigortası lazım oluyor galiba almancası Haftpflichtversicherung bazı yurtlar istiyor. Incoming insurance ne ki. Sağlık sigortası da isteğe bağlı galiba.
@kdemir Incoming Insurance seyahat sağlık sigortası oluyor. Eğer dil kursu için seyahat edecekse öğrenci 6 aya kadar yaptırabiliyor (ilk bir ay ücretsiz sonrasında da günlük 1,10 Euro) ama eğer direkt eğitime başlayacaksa kayıt tarihine kadar geçerli, sonrasında ise TK Techniker Krankenkasse gibi zorunlu sağlık sigortası yapılıyor.
Kölle Alaaf!

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Pzr Ağu 04, 2019 11:33 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Pzr Ağu 04, 2019 10:45 pm @kdemir Incoming Insurance seyahat sağlık sigortası oluyor. Eğer dil kursu için seyahat edecekse öğrenci 6 aya kadar yaptırabiliyor (ilk bir ay ücretsiz sonrasında da günlük 1,10 Euro) ama eğer direkt eğitime başlayacaksa kayıt tarihine kadar geçerli, sonrasında ise TK Techniker Krankenkasse gibi zorunlu sağlık sigortası yapılıyor.
O sigorta kısmını atlama olayı yok mu? Incoming olayı 180 gün geçerli sonrasında 33€ yazıyor. Normal sağlık sigortasına da ihtiyacım yok AT11 ile AOK u kullanıyorum.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzr Ağu 04, 2019 11:37 pm

Halihazırda sigortan olup olmadığını soruyor zaten, endişen olmasın. Herhangi bir zorlama ya da ikna etme durumları yok.
Incoming ilk ay ücretsiz dediğim gibi, sonrasında 5 ay daha geçerli olabiliyor aylık ortalama 33 euro ile ama genelde öğrenciler bir ay içinde kayıt yaptıkları için, yani 1 Eylül'den 1 Ekim'e kadarki süreyi kapsadığından, her türlü ücretsiz kullanmış oluyor. Ha kayıt yapılamadı, kursa kaydolundu, ilk ayın bitiminden sonra, o zaman aylık 33 euroluk üyelik başlar.
Kölle Alaaf!

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Pzr Ağu 04, 2019 11:45 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Pzr Ağu 04, 2019 7:21 pm Merhaba arkadaşlar,

Bloke hesap sorunsalıyla ilgili bilgi vermek boynumun borcu oldu bir nevi.
Daha önceki sürecimde ismini vermek istemediğim bir banka ile çalışmıştım ve de tövbe etmiştim. Tahmini size bırakıyorum.

Alman Büyükelçiliği internet sayfasındaki bilgiye buradan ulaşınız: https://www.auswaertiges-amt.de/de/einr ... d_Arbeiten

Kendi tecrübelerimden bahsetmek isterim. Bu arada başlamadan önce, kesinlikle hiçbir şekilde reklam vb. amaç taşımamaktadır. Tamamen şahsi tecrübelerimi aktarıyorum ve fikir beyan ediyorum.

İnternet üzerinde yaptığım günler süren araştırmalardan sonra Expatrio'nun benim için doğru seçenek olduğuna karar verdim.
Quora, Reddit gibi web sayfalarındaki fikirleri de göz önünde bulundurarak hızlıca hesap açtım.
Sizden kimliğinizi doğrulamanızı istiyorlar, bu da pasaport yoluyla oluyor.
Onun haricinde tabii ki kişisel bilgilerinize de ihtiyaç var.

Hesabın nasıl açıldığına dair detaylı bir rehber sunamayacağım. Fakat neden bunu seçtiğimi aktarayım.

Öncelikle PARA. Evet maddi anlamda zaten yeterince külfet olan bu yurtdışı maceramız bir de bu Sperrkonto ile tuzlanıyor.
Expatrio Value Package ve Fintiba Plus karşılaştırması yaparsak.
Seyahat Sağlık sigortası, mesuliyet sigortası (sonradan eklenebiliyor), hesap açma ücreti Expatrio'da 0 Euro. Hesap işletim ücreti aylık 5 Euro. O da zaten ödeme yapılırken kesiliyor.
Sakın Swift yapayım demeyin. Türk Bankalarından veya yurtdışında herhangi bir yerden Swift yaptıktan sonra sürpriz ücretlere denk gelebiliyorsunuz. Mesela 1000 Euro gönderdiniz. Swift 110 tl olsun onu peşin ödediniz, karşıya paranız 950 euro olarak gidebiliyor o parayı da "aracı banka" denen sistem kesiyor.
Buna engel olmak için ne yapmalı? Expatrio ile Transferwise güzel bir işbirliği içinde. Tutarı TL ile türk bankanızdan Transferwise hesabınıza gönderin, sonrasında sadece 100 tl gibi bir havale ücreti alınıyor, bu ücret benim durumum içindir, sizde değişiklik gösterebilir.
Tek yaptığım benim online işlemlerden hesaptan hesaba para göndermek oldu, evrak işi yok yorulmak yok, tertemiz.
AA, kaç gün mü sürdü? Tabii ki aynı gün içinde para hesaptaydı! Transferwise ile inanılmaz hızlı gönderi yapılıyor arkadaşlar, kurumsal bankaların evrak işleri maalesef uzun sürüyor, buna da artık dijitalleşme yön veriyor ve vize döneminizde de zaman inanılmaz değerli sizin için.

Tavsiyelerim nacizane bunlar.
Özetlemem gerekirse, Transferwise yurtdışı para transferi için. Expatrio da Sperrkonto Bloke Hesap için önerilir.

Sevgiler.

Konuya ek olarak:

Monese adlı banka hesabını, banka kartı ve ayrıca çeşitli indirimlerden faydalandıran ISIC öğrenci kartı da 1 yıl boyunca ücretsiz kullanıyorsunuz. 1 yıl sonunda ise Monese aylık 5 euro oluyor, istediğiniz zaman kapatılabilir, bunun yanına Sparkasse ya da benzeri banka hesapları açabilirsiniz ama hiç uğraşmak istemezseniz. Direkt olarak aktif bir banka hesabı ve banka kartı sizi bekliyor olacak ki Almanya'daki bankacılığı düşününce bu nefis bir hareket! Bürokrasi yok, evrak işi yok, işinizi online görüyorsunuz. ISIC öğrenci kartı da ilk 1 yıl ücretsiz sonrasında otomatik iptal oluyor, tekrar almak isterseniz 15 euro.
Kölle Alaaf!

Kullanıcı avatarı
_cylon_

Mesaj gönderen _cylon_ » Sal Ağu 06, 2019 11:58 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Pzr Ağu 04, 2019 11:45 pm Konuya ek olarak:

Monese adlı banka hesabını, banka kartı ve ayrıca çeşitli indirimlerden faydalandıran ISIC öğrenci kartı da 1 yıl boyunca ücretsiz kullanıyorsunuz. 1 yıl sonunda ise Monese aylık 5 euro oluyor, istediğiniz zaman kapatılabilir, bunun yanına Sparkasse ya da benzeri banka hesapları açabilirsiniz ama hiç uğraşmak istemezseniz. Direkt olarak aktif bir banka hesabı ve banka kartı sizi bekliyor olacak ki Almanya'daki bankacılığı düşününce bu nefis bir hareket! Bürokrasi yok, evrak işi yok, işinizi online görüyorsunuz. ISIC öğrenci kartı da ilk 1 yıl ücretsiz sonrasında otomatik iptal oluyor, tekrar almak isterseniz 15 euro.
Merhaba,

Detaylı anlatımınız için çok teşekkürler. Fintiba ve olası başka alternatifler arasında seçim yapmaya çalıştığım bu zamanda mesajınız oldukça tatmin edici oldu. Yalnız bir sorum var. Expatrio'da bir hesabım bulunmamakta. Üye olmak için siteye girdiğimde PhD student olarak işlem ypmaya kalktığımda Value Package alamazsınız diyor. Bloke hesap için işlem yapmaya çalıştığımda da aşağıdaki tabloyu çıkartmakta:
- €853 x 12 ay = €10,236
- €100 (sonradan iade edilmek üzere account buffer)
- €49 hesap açılış ücreti
- €5 X 12 ay = €60 hesap işletim ücreti

Aynı zamanda sağlık ve sorumluluk sigortaları için ek bir paket talep etmekte. Doktora öğrencisi ve yaş (35) olarak Value Package alamama gibi bir durumum mu oluyor acaba? Yoksa ısrarla sitelerinde yanlış yere mi giriyorum. Siz süreci nasıl tamamladınız acaba? Zira yukarıdaki rakamlar benim için geçerli olacaksa Fintiba'ya yaklaşmış bir seviye oluyor ve aynı pakette hem bloke hesap hem sağlık sigortasının olması daha işime gelir gibi geldi. Cevabınız için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Sal Ağu 06, 2019 1:04 pm

_cylon_ yazdı: Sal Ağu 06, 2019 11:58 am Merhaba,

Detaylı anlatımınız için çok teşekkürler. Fintiba ve olası başka alternatifler arasında seçim yapmaya çalıştığım bu zamanda mesajınız oldukça tatmin edici oldu. Yalnız bir sorum var. Expatrio'da bir hesabım bulunmamakta. Üye olmak için siteye girdiğimde PhD student olarak işlem ypmaya kalktığımda Value Package alamazsınız diyor. Bloke hesap için işlem yapmaya çalıştığımda da aşağıdaki tabloyu çıkartmakta:
- €853 x 12 ay = €10,236
- €100 (sonradan iade edilmek üzere account buffer)
- €49 hesap açılış ücreti
- €5 X 12 ay = €60 hesap işletim ücreti

Aynı zamanda sağlık ve sorumluluk sigortaları için ek bir paket talep etmekte. Doktora öğrencisi ve yaş (35) olarak Value Package alamama gibi bir durumum mu oluyor acaba? Yoksa ısrarla sitelerinde yanlış yere mi giriyorum. Siz süreci nasıl tamamladınız acaba? Zira yukarıdaki rakamlar benim için geçerli olacaksa Fintiba'ya yaklaşmış bir seviye oluyor ve aynı pakette hem bloke hesap hem sağlık sigortasının olması daha işime gelir gibi geldi. Cevabınız için teşekkürler.
Merhaba,

Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Maalesef yaştan dolayı özel sağlık sigortası yaptırmanız gerekecek. Public Health Ins. için <30 olma şartı var. Bu durumda Fintiba Plus sunduğu sağlık sigortası avantajını da kaçırmış oluyorsunuz.
Her halükarda Expatrio daha uygun oluyor. Ama daha esnek olmak adına Coracle'a da göz atabilirsiniz. Yıllık 99 euro olması gerek, herhangi ek ücreti yok. Özel sağlık sigortanızı da aylık 33 eurodan başlayan fiyatlarla Dr.Walter ya da Hansa Merkur'den yaptırabilirsiniz. Sizin için en uygun bu görünüyor.
Bloke tutarını kendiniz belirleyebilirsiniz, elle girildiğinde isterseniz aylık 720x6(veya 12 ay) şeklinde. Ama önemli bir bilgi: Vize randevunuz 1 Eylül'den sonra ise, sizden aylık 853 euro tutar istenecek. Bir de Almanya'da oturum uzatmak istedikten sonra geçerli olacak tutar da bu maalesef.

Sevgiler.
Kölle Alaaf!

Kullanıcı avatarı
_cylon_

Mesaj gönderen _cylon_ » Çrş Ağu 07, 2019 11:07 am

fingerspitzengefuehl yazdı: Sal Ağu 06, 2019 1:04 pm Merhaba,

Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Maalesef yaştan dolayı özel sağlık sigortası yaptırmanız gerekecek. Public Health Ins. için <30 olma şartı var. Bu durumda Fintiba Plus sunduğu sağlık sigortası avantajını da kaçırmış oluyorsunuz.
Her halükarda Expatrio daha uygun oluyor. Ama daha esnek olmak adına Coracle'a da göz atabilirsiniz. Yıllık 99 euro olması gerek, herhangi ek ücreti yok. Özel sağlık sigortanızı da aylık 33 eurodan başlayan fiyatlarla Dr.Walter ya da Hansa Merkur'den yaptırabilirsiniz. Sizin için en uygun bu görünüyor.
Bloke tutarını kendiniz belirleyebilirsiniz, elle girildiğinde isterseniz aylık 720x6(veya 12 ay) şeklinde. Ama önemli bir bilgi: Vize randevunuz 1 Eylül'den sonra ise, sizden aylık 853 euro tutar istenecek. Bir de Almanya'da oturum uzatmak istedikten sonra geçerli olacak tutar da bu maalesef.

Sevgiler.
Tekrardan merhaba,

Çok teşekkürler bilgiler ve yorumunuz için. Arayarak uzun sürede bulunamayacak bilgileri paylaşıyorsunuz. İstanbul'daki Başkonsolosluk çalışanları işi kolaya alıp toptan €853 yatırın bilgisini vermeye başladılar sonradan ekleme talep edilmesini önlemek için. O meblağ üstünden işlemleri yapacağım.

Sevgiler.

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Ağu 07, 2019 11:39 am

_cylon_ yazdı: Çrş Ağu 07, 2019 11:07 am Tekrardan merhaba,

Çok teşekkürler bilgiler ve yorumunuz için. Arayarak uzun sürede bulunamayacak bilgileri paylaşıyorsunuz. İstanbul'daki Başkonsolosluk çalışanları işi kolaya alıp toptan €853 yatırın bilgisini vermeye başladılar sonradan ekleme talep edilmesini önlemek için. O meblağ üstünden işlemleri yapacağım.

Sevgiler.
Rica ederim!
Bu aralar tatilde olduğum için kendimi foruma attım diyebilirim. Kendim de aynı süreci yaşadığım için empati kurabiliyorum.

Umarım dilediğiniz gibi olur her şey.

Sevgiler
Kölle Alaaf!

Helen

Mesaj gönderen Helen » Sal Ağu 20, 2019 8:09 pm

Merhaba fingerspitzengefuehl, benim de dün vize görüşmem vardı ve bloke hesap açmamı istediler. Gidiş tarihimin yetişmesi için acilen bloke hesap açmam gerek. İlk sizden öğrendim expatrio yu, araştırınca gerçekten avantajlı geldi.Çok teşekkür ederim bilginizi paylaştığınız için. Bugün expatrio dan hesap numarası bilgileri geldi, yine hızlı olmak için trasferwise yi kullanmak istiyorum ama iki ay önce 65 euro tutarında okul başvuru parasını göndermek için transferwise yi kullanmaya çalışmıştım, herhangi bir işlem gerçekleşmemişti. Bunun için parayı gönderdiğim banka hesabının önemi var mı sonuçta Transferwise nin türkiye deki banka hesabına yaklaşık 70 bin tl eft yapacağım ? Transeferwise den kimliğimi de doğrulattım.

Expatrio ile ilgili olarak ikici sorum ise: Okul 9 Eylül e kadar online kayıt için sağlık sigortası istiyor, bende AT11 var fakat onu AOK veya TK dan onaylatmam gerekecek, maille alabilir miyim ya da ne zaman cevap verirler bilmiyorum. Bloke hesabın parasını yatırınca ve expatrio daki TK Application form u doldurunca sigortam direk hazır oluyor mu? Yani okula kayıt için 9 Eylül e kadar gönderebilecek bir belge olur mu elimde?

Kullanıcı avatarı
fingerspitzengefuehl

Mesaj gönderen fingerspitzengefuehl » Çrş Ağu 21, 2019 11:22 am

Helen yazdı: Sal Ağu 20, 2019 8:09 pm Merhaba fingerspitzengefuehl, benim de dün vize görüşmem vardı ve bloke hesap açmamı istediler. Gidiş tarihimin yetişmesi için acilen bloke hesap açmam gerek. İlk sizden öğrendim expatrio yu, araştırınca gerçekten avantajlı geldi.Çok teşekkür ederim bilginizi paylaştığınız için. Bugün expatrio dan hesap numarası bilgileri geldi, yine hızlı olmak için trasferwise yi kullanmak istiyorum ama iki ay önce 65 euro tutarında okul başvuru parasını göndermek için transferwise yi kullanmaya çalışmıştım, herhangi bir işlem gerçekleşmemişti. Bunun için parayı gönderdiğim banka hesabının önemi var mı sonuçta Transferwise nin türkiye deki banka hesabına yaklaşık 70 bin tl eft yapacağım ? Transeferwise den kimliğimi de doğrulattım.

Expatrio ile ilgili olarak ikici sorum ise: Okul 9 Eylül e kadar online kayıt için sağlık sigortası istiyor, bende AT11 var fakat onu AOK veya TK dan onaylatmam gerekecek, maille alabilir miyim ya da ne zaman cevap verirler bilmiyorum. Bloke hesabın parasını yatırınca ve expatrio daki TK Application form u doldurunca sigortam direk hazır oluyor mu? Yani okula kayıt için 9 Eylül e kadar gönderebilecek bir belge olur mu elimde?
Merhaba Helen,

AT11'i olan kişi Befreiung yaptırabiliyor, yani muaf olmuş oluyorsun. Befreiung almak için AOK'ya mail atabilirsin, ama ben ilk seyahatimde erasmus döneminde kendim yüzyüze yapmıştım.
Benim sigortam şu an hazır, okula da gönderdim kayıt için TK ile yaptık.
Sorun şu ki, Expatrio Value Package avantajı TK ile sigorta yaptıracaksan geçerli oluyor. Sigorta yaptırmayı düşünmüyorsan Coracle alternatif olarak düşünülebilir, birkaç euro ucuz oluyor gerçi.
Transferwise için de ben sorunsuz ve hızlı bir şekilde önce TL Türkiye hesabımdan Transferwise TL hesabıma 7 TL'ye EFT ile göndermiştim, Almanya'ya ise 100 tl gibi bir ücret tutmuştu. Benim için avantajlıydı Transferwise çünkü sperrkonto tutarım düşüktü. Swift yaparsan, ayrıca muhabir bankaların Swift ücretinin haricinde 50 Euro'ya kadar kesinti yaptığı da bir gerçek. Benim için uygun olan buydu. BSMV diye bir vergi de var %1 vs, ama Transferwise'da hiçbir ek ücret olmadan gönderebilmiştim.
Sana en uygun olanı araştır iyice, umarım sorunsuz bir şekilde halledersin.
Kölle Alaaf!

Helen

Mesaj gönderen Helen » Çrş Ağu 21, 2019 1:47 pm

fingerspitzengefuehl yazdı: Çrş Ağu 21, 2019 11:22 am Merhaba Helen,

AT11'i olan kişi Befreiung yaptırabiliyor, yani muaf olmuş oluyorsun. Befreiung almak için AOK'ya mail atabilirsin, ama ben ilk seyahatimde erasmus döneminde kendim yüzyüze yapmıştım.
Benim sigortam şu an hazır, okula da gönderdim kayıt için TK ile yaptık.
Sorun şu ki, Expatrio Value Package avantajı TK ile sigorta yaptıracaksan geçerli oluyor. Sigorta yaptırmayı düşünmüyorsan Coracle alternatif olarak düşünülebilir, birkaç euro ucuz oluyor gerçi.
Transferwise için de ben sorunsuz ve hızlı bir şekilde önce TL Türkiye hesabımdan Transferwise TL hesabıma 7 TL'ye EFT ile göndermiştim, Almanya'ya ise 100 tl gibi bir ücret tutmuştu. Benim için avantajlıydı Transferwise çünkü sperrkonto tutarım düşüktü. Swift yaparsan, ayrıca muhabir bankaların Swift ücretinin haricinde 50 Euro'ya kadar kesinti yaptığı da bir gerçek. Benim için uygun olan buydu. BSMV diye bir vergi de var %1 vs, ama Transferwise'da hiçbir ek ücret olmadan gönderebilmiştim.
Sana en uygun olanı araştır iyice, umarım sorunsuz bir şekilde halledersin.
AOK a dün mail attım ama bakalım henüz cevap gelmedi. Benim expatrio yu kullanmak istememin sebebi aslında almanya ya geldikten sonra iki üç gün içinde monese banka hesabı da açılmış olacak, böylece paramı daha hızlı çekerim diye düşündüm. Diğer türlü en az bir hafta sürüyor sanırım değil mi? Sitelerinde yazmışlar ama sigorta için ek bir ücret almazlar umarım, sigorta için gönderdikleri belgeleri zorunlu değilse hiç doldurmamayı düşünüyorum. Umarım sorun omaz, sağ olun

ugur1coban

Mesaj gönderen ugur1coban » Çrş Ağu 21, 2019 5:31 pm

Arkadaşlar bende hesap açıcam yakın zamanda ama tam olarak sigorta olayını anlamdım. Geçen at11 aldım ama bir tane de ülkeye giriş için istiyorlar sanırım. Hangi banka daha ucuza kapatıyor bütün bu açılış işlemlerini? Expatrio mu Coracle mi? Ve bu at11i aldıktan sonra AOK tan bahsedilmiş orayla ilgili bişey mi yapmam gerekiyor?

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Çrş Ağu 21, 2019 6:03 pm

ugur1coban yazdı: Çrş Ağu 21, 2019 5:31 pm Arkadaşlar bende hesap açıcam yakın zamanda ama tam olarak sigorta olayını anlamdım. Geçen at11 aldım ama bir tane de ülkeye giriş için istiyorlar sanırım. Hangi banka daha ucuza kapatıyor bütün bu açılış işlemlerini? Expatrio mu Coracle mi? Ve bu at11i aldıktan sonra AOK tan bahsedilmiş orayla ilgili bişey mi yapmam gerekiyor?
Coracle'ı boşver. Bazen sıkıntı çıkabiliyor. Bende sıkıntı olmadı neyse ki.

ugur1coban

Mesaj gönderen ugur1coban » Çrş Ağu 21, 2019 7:44 pm

kdemir yazdı: Çrş Ağu 21, 2019 6:03 pm Coracle'ı boşver. Bazen sıkıntı çıkabiliyor. Bende sıkıntı olmadı neyse ki.
Bu parayı transferwise ile TL olarak gönderin diyorusunuz kesinti az olsun diye herhalde ama sitesinde hesaplama aracına girince 10 bin euroya 0.60 Euro kesiyor yazıyor.