Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

LÜÜTFEN bilen biri baksın. Çalışma izni ile ilgili

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
ulkuton

LÜÜTFEN bilen biri baksın. Çalışma izni ile ilgili

Mesaj gönderen ulkuton » Prş Tem 25, 2019 5:37 pm

Merhabalar

Bu kış döneminde FU (ya da Humboldt) da ingilizce master okumaya geleceğim. Şimdi ben anladığımı yazacağım yanlış bir şey varsa lütfen beni düzeltin. Bildiğim kadarıyla Minijob yaparsak haftada 10 saat civarında ve aylık maaşımızda 450 euro civarında oluyor. Doğru mu? Bu şekilde çalışmaya devam edersen yılda 240 gün çalışabilirsin. Bir de werkstudent var; haftada maksimum 20 saat çalışabiliyoruz. Yılda ise maksimum 120 gün çalışılabilir. Soracağım soru ise gün hesabı nasıl yapılıyor? Yani ben derslerime göre belki bir hafta 2,5 gün çalışarak 20 saati tamamlarım, belki de haftanın beş günü yarımşar gün gelerek 20 saati tamamlarım. Mesela ilk senaryoyu ele alırsak, ayda 10 gün ediyor ve ben bu 120 günü böylelikle bir yıla yayabilirim? Bu doğru mu? Yani benim amacım 120 günü olabildiğince yayabilmek. Yani gün hesabını full timeda bir günde kaç saat çalışılıyorsa ona göre mi yapıyorlar? Yoksa ikinci senaryoda ben aslında her gün tam kalmasam da işe uğramış gözüküyorum. Dolayısıyla böyle devam ederse 4 ayda hakkım biter mi? Umarım ikinci değildir :( ve umarım açık anlatabilmişimdir ben de açıklamakta zorlandım. Bilen birisi cevap verebilirse çok mutlu olurum. Sorum saçmaysa kusura bakmayın gerçekten aklıma çok takıldı :)
Bir diğer soru da Teilzeit nedir tam olarak? İşlerde sigorta işi nasıl oluyor bu arada? (Not: AT-11im var)

Teşekkürler

meltem41

Re: LÜÜTFEN bilen biri baksın. Çalışma izni ile ilgili

Mesaj gönderen meltem41 » Cum Tem 26, 2019 12:40 am

Merhaba,
Yilda 240 yarim gün hakkin var ve bunu saat hesabina çevirdiğinde yılda 960 saat yapıyor. Sen bunu 1 yıla yaydığın zaman haftada max. 20 saat calisabilirsin. İstersen haftada 3 gün çalış 20 saati doldur istersen 1 haftaya yayarak doldur. Ay sonunda aldığın maaş bordrosunda hangi günler gittiğin yazmaz. Aylık toplam çalışma saatin yazar. Yani her ay max. 80 saat çalışarak yıllık çalışma iznini aşmamış olursun. Aldigin maasin sınırı yok çünkü, çalıştığın işin saat ücretine göre maaş miktarın hesaplanıyor. Yani aylık netto 700€ da kazanabilirsin, 500€ da kazanabilirsin. Umarım yardımcı olmuşumdur.

ulkuton

Re: LÜÜTFEN bilen biri baksın. Çalışma izni ile ilgili

Mesaj gönderen ulkuton » Cum Tem 26, 2019 2:44 pm

meltem41 yazdı: Cum Tem 26, 2019 12:40 am Merhaba,
Yilda 240 yarim gün hakkin var ve bunu saat hesabina çevirdiğinde yılda 960 saat yapıyor. Sen bunu 1 yıla yaydığın zaman haftada max. 20 saat calisabilirsin. İstersen haftada 3 gün çalış 20 saati doldur istersen 1 haftaya yayarak doldur. Ay sonunda aldığın maaş bordrosunda hangi günler gittiğin yazmaz. Aylık toplam çalışma saatin yazar. Yani her ay max. 80 saat çalışarak yıllık çalışma iznini aşmamış olursun. Aldigin maasin sınırı yok çünkü, çalıştığın işin saat ücretine göre maaş miktarın hesaplanıyor. Yani aylık netto 700€ da kazanabilirsin, 500€ da kazanabilirsin. Umarım yardımcı olmuşumdur.
Evet, çok yardımcı oldun. Çok teşekkür ederim :)