Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Üniversite Zorluk

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
yusufjosef

Re: Üniversite Zorluk

Mesaj gönderen yusufjosef » Pzr Tem 14, 2019 1:09 am

Enfarktüs yazdı: Pzr Tem 14, 2019 12:44 am Hocam, sizin okuduğunuz bölüm buradaki YBS olabilir mi? Yönetim bilişim sistemleri. İşletmeden biraz, yazılımdan biraz. Bölümün iş olanakları nasıl? İnformatik üzerine MBA yapma gibi hayalim de var. Yöneticilik düşünüyorum ancak İnformatikte yazılım üzerine şirkete girebilirken işletmede yelpazem daha geniş açıda olması cazip geliyor. Hâlâ karar aşamasındayım. Siz burada hangi bölümü seçip Wirtschafsinformatik'e başvurdunuz?

Evet, matematiğe her halükarda önem veriyorum. Mannheim İşletme (Kendi sitesinde ingilizce açısından iyi olmalı ve matematiğiniz iyi olmalı gibisinden yazılar vardı. Almancayı öğrendikten ki meçhul sonra İngilizce + okul dersleri vs. ağır gelebilir, başaramam diye kaygılanmıştım. O yüzden sorma ihtiyacı hissediyorum) düşünüyorum ancak Almanya'da da buradaki gibi fazlaca işsiz işletme mezunu var mı bilemiyorum, yani işsiz kalır mıyım :). Mecbur kendimizi geliştirmeye bakıp sıyrılmaya çalışacağız. Başka çaremiz yok.
Selamlar. Ben de bu dönem icin sartli kabul aldim wirtschaftsinformatik bölümünden. Türkiye‘de ise Yönetim bilisim sistemleri ile gecis oluyor ya da isletme enformatigi.

Enfarktüs

Mesaj gönderen Enfarktüs » Pzr Tem 14, 2019 1:20 am

yusufjosef yazdı: Pzr Tem 14, 2019 1:09 am Selamlar. Ben de bu dönem icin sartli kabul aldim wirtschaftsinformatik bölümünden. Türkiye‘de ise Yönetim bilisim sistemleri ile gecis oluyor ya da isletme enformatigi.
Bu bölümün + ve -'lerinden, Almanya'daki talepten/iş imkânlarından vs. bahseder misiniz hocam? İşletme okursam yazılım alanında yüksek lisans yapmayı düşünüyordum. İnformatik okursam + MBA. Bu bölüm de kafama yattı aslında, daha çok iki arada bir derede kaldım. :)

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Pzr Tem 14, 2019 1:28 am

Enfarktüs yazdı: Pzr Tem 14, 2019 1:20 am Bu bölümün + ve -'lerinden, Almanya'daki talepten/iş imkânlarından vs. bahseder misiniz hocam? İşletme okursam yazılım alanında yüksek lisans yapmayı düşünüyordum. İnformatik okursam + MBA. Bu bölüm de kafama yattı aslında, daha çok iki arada bir derede kaldım. :)
Eger sadece isletme ilerlemek veya sadece yazilim ilerlemek istiyorsan bu bölüm pek uygun degil fakat iki bölüm de dikkatini cekiyorsa ve ilgin varsa öneririm. Master olanagi olarak Informatik secebilirsin yani masteri Informatik alaninda yapabilirsin ya da Human Computer Interaction bölümünü de secebilirsin. Bölümden mezun olunca IT bölümlerinde calisabilir veya SAP ya da ERP danisman olarak da calisabilirsin. Ben sadece yazilim ilerlemek istedigim icin dil kursumu bitirip DSH verdikten sonra Informatik bölümüne basvuracagim cünkü yazilim altyapim var. Fakat gördügüm kadariyla sen isletme yazilim arasinda gidip geliyorsun o yüzden ders iceriklerini inceleyip bakabilirsin. Bazi okullarda farkli olabiliyor örnegin biri %70 isletme %30 yazilimken digeri tam tersi olabiliyor veya bazilari tam olarak esit ilerliyor. Dedigim gibi istedigin üniversitenin ders iceriklerine bakarak karar vermen senin icin en dogrusu olacaktir.

Enfarktüs

Mesaj gönderen Enfarktüs » Pzr Tem 14, 2019 1:53 am

yusufjosef yazdı: Pzr Tem 14, 2019 1:28 am Eger sadece isletme ilerlemek veya sadece yazilim ilerlemek istiyorsan bu bölüm pek uygun degil fakat iki bölüm de dikkatini cekiyorsa ve ilgin varsa öneririm. Master olanagi olarak Informatik secebilirsin yani masteri Informatik alaninda yapabilirsin ya da Human Computer Interaction bölümünü de secebilirsin. Bölümden mezun olunca IT bölümlerinde calisabilir veya SAP ya da ERP danisman olarak da calisabilirsin. Ben sadece yazilim ilerlemek istedigim icin dil kursumu bitirip DSH verdikten sonra Informatik bölümüne basvuracagim cünkü yazilim altyapim var. Fakat gördügüm kadariyla sen isletme yazilim arasinda gidip geliyorsun o yüzden ders iceriklerini inceleyip bakabilirsin. Bazi okullarda farkli olabiliyor örnegin biri %70 isletme %30 yazilimken digeri tam tersi olabiliyor veya bazilari tam olarak esit ilerliyor. Dedigim gibi istedigin üniversitenin ders iceriklerine bakarak karar vermen senin icin en dogrusu olacaktir.
Hocam, cahilliğime verin bir türlü bulamıyorum ders programlarını. Bu wirtschaftsinformatik alanında en yetkin üniversiteler hangileri?

Evet hocam, iki bölüm de ilgimi çekiyor. Ama bilhisayar m.nin +'sı bu alanda akademik kariyer, gömülü sistemler, software'e ek olarak donanım geliştirme gibi +ları var sanırım. Gerçi gidip intel'e girmek zor da :lol: .

Master Almanya dışında oluyor sanırım. Almanya'da Lisanstan sonra direk doktora yapılıyor diye okumuştum. Ya da isteğe mi bağlı, isteyince Master imkanı var mı? İşletme okursam danışmanlık firmalarına da başvurmak istiyorum. Yelpazesi daha geniş geliyor. Ancak YBS'den sonra dediğiniz gibi SAP ya da ERP alanında çalışmak, IT sektöründe yer almak da isterim.

Siz hangi üniversiteden kabul aldınız, şartları neydi hocam? DSH'tan sonra lisansı mı informatik alanında yapacaksınız yükseği mi?

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Pzr Tem 14, 2019 2:12 am

Enfarktüs yazdı: Pzr Tem 14, 2019 1:53 am Hocam, cahilliğime verin bir türlü bulamıyorum ders programlarını. Bu wirtschaftsinformatik alanında en yetkin üniversiteler hangileri?

Evet hocam, iki bölüm de ilgimi çekiyor. Ama bilhisayar m.nin +'sı bu alanda akademik kariyer, gömülü sistemler, software'e ek olarak donanım geliştirme gibi +ları var sanırım. Gerçi gidip intel'e girmek zor da :lol: .

Master Almanya dışında oluyor sanırım. Almanya'da Lisanstan sonra direk doktora yapılıyor diye okumuştum. Ya da isteğe mi bağlı, isteyince Master imkanı var mı? İşletme okursam danışmanlık firmalarına da başvurmak istiyorum. Yelpazesi daha geniş geliyor. Ancak YBS'den sonra dediğiniz gibi SAP ya da ERP alanında çalışmak, IT sektöründe yer almak da isterim.

Siz hangi üniversiteden kabul aldınız, şartları neydi hocam? DSH'tan sonra lisansı mı informatik alanında yapacaksınız yükseği mi?
Estagfirullah hocam. Ben dil kursu icin Siegen dan kabul aldim daha sonrasinda ise FH Aachen gecmek istiyorum Informatik icin. Lisans yapacagim hocam ben de . Wirtschaftsinformatik icin Tu Darmstadt bildigim kadariyla cok iyi. Master imkani var diye biliyorum. Yanlis biliyor olabilirim bunun disinda ders programinda FH Aachendan örnek vereyim diger üniversitelerinde ayni sekilde bulabilirsiniz. Internete FH Aachen Informatik Studieninhalte yazinca cikiyor siz de istediginiz üniversite ve bölümü yazarak bulabilirsiniz. Siegen Uni de Wirtschaftsinformatik zulassungsfrei idi. B1 sertifikam var öyle basvurdum ve cok sükür aldim sartli kabulümü.

Enfarktüs

Mesaj gönderen Enfarktüs » Pzr Tem 14, 2019 2:18 am

yusufjosef yazdı: Pzr Tem 14, 2019 2:12 am Estagfirullah hocam. Ben dil kursu icin Siegen dan kabul aldim daha sonrasinda ise FH Aachen gecmek istiyorum Informatik icin. Lisans yapacagim hocam ben de . Wirtschaftsinformatik icin Tu Darmstadt bildigim kadariyla cok iyi. Master imkani var diye biliyorum. Yanlis biliyor olabilirim bunun disinda ders programinda FH Aachendan örnek vereyim diger üniversitelerinde ayni sekilde bulabilirsiniz. Internete FH Aachen Informatik Studieninhalte yazinca cikiyor siz de istediginiz üniversite ve bölümü yazarak bulabilirsiniz. Siegen Uni de Wirtschaftsinformatik zulassungsfrei idi. B1 sertifikam var öyle basvurdum ve cok sükür aldim sartli kabulümü.
Benim Almanca 0 hocam. Lisede öğrendiğim kadarıyla ki öğrendiğimizi sanmıyorum. Belki A1'e yaklaşmışımdır. Yoğunlaştırılmış şekilde çalışıyorum. Kitap alacağım. Sizce hangi kaynağı kullanayım?

Ben syllabus yazıyordum :D . İnformatikte hedeflerimiz aynı, umarım muvaffak olursunuz, oluruz. FH ile RWTH Aachen aynı, değil mi?

Zulassungfrei herhangi dil sertifikası istemiyor mu oluyor?

3 Bölüm (İşletme -BWL-, Yönetim Bilişim Sistemleri -Wirtschaftsinformatik-, Bilgisayar Mühendisliği -İnformatik-) de çok cazip ve bana hitap ediyor. Artık kararı nasıl vereceğim bilmiyorum.

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Pzr Tem 14, 2019 2:26 am

Enfarktüs yazdı: Pzr Tem 14, 2019 2:18 am Benim Almanca 0 hocam. Lisede öğrendiğim kadarıyla ki öğrendiğimizi sanmıyorum. Belki A1'e yaklaşmışımdır. Yoğunlaştırılmış şekilde çalışıyorum. Kitap alacağım. Sizce hangi kaynağı kullanayım?

Ben syllabus yazıyordum :D . İnformatikte hedeflerimiz aynı, umarım muvaffak olursunuz, oluruz. Zulassungfrei herhangi dil sertifikası istemiyor mu oluyor?

3 Bölüm (İşletme -BWL-, Yönetim Bilişim Sistemleri -Wirtschaftsinformatik-, Bilgisayar Mühendisliği -İnformatik-) de çok cazip ve bana hitap ediyor. Artık kararı nasıl vereceğim bilmiyorum.
Kitap önerisi hakkinda bir bilgim yok ben a1 a2 ve b1 Goethe Institut te aldim. Umarim ikimiz de gerceklestiririz hayallerimizi. Zulassungsfrei puan sarti olmuyor dil sarti hala gecerli oluyor. Fakat dil kurslarinda sinirli sayida yer oldugu icin nota bakilmasa bile red alma ihtimaliniz oluyor. Ben kararimi ögrencilerin yazmis oldugu yorumlari okuyarak ve ders iceriklerine bakarak karar verdim. Internet buyuk olanak gercekten eminim arastirarak karar verebilirsiniz. Ögrencilerin yorumlarina ve is olanaklarina bakin. Bu sayede hangi alanda ilerlemeniz size daha uygun ve daha fazla avantaj saglayacak diye tespit edebilir o yönde ilerleyebilirsiniz.

Enfarktüs

Mesaj gönderen Enfarktüs » Pzr Tem 14, 2019 2:29 am

yusufjosef yazdı: Pzr Tem 14, 2019 2:26 am Kitap önerisi hakkinda bir bilgim yok ben a1 a2 ve b1 Goethe Institut te aldim. Umarim ikimiz de gerceklestiririz hayallerimizi. Zulassungsfrei puan sarti olmuyor dil sarti hala gecerli oluyor. Fakat dil kurslarinda sinirli sayida yer oldugu icin nota bakilmasa bile red alma ihtimaliniz oluyor. Ben kararimi ögrencilerin yazmis oldugu yorumlari okuyarak ve ders iceriklerine bakarak karar verdim. Internet buyuk olanak gercekten eminim arastirarak karar verebilirsiniz. Ögrencilerin yorumlarina ve is olanaklarina bakin. Bu sayede hangi alanda ilerlemeniz size daha uygun ve daha fazla avantaj saglayacak diye tespit edebilir o yönde ilerleyebilirsiniz.
Öğrenci yorumlarına nasıl eriştiniz hocam? Ders içeriklerine bakıyorum şimdi.

RWTH ile FH Aachen farklıymış sanırım. Puan şartı bizim buradan aldığımız sınav puanının oradaki sisteme çevrilmişi mi hocam?

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Pzr Tem 14, 2019 2:35 am

Enfarktüs yazdı: Pzr Tem 14, 2019 2:29 am Öğrenci yorumlarına nasıl eriştiniz hocam? Ders içeriklerine bakıyorum şimdi.

RWTH ile FH Aachen farklıymış sanırım. Puan şartı bizim buradan aldığımız sınav puanının oradaki sisteme çevrilmişi mi hocam?
Google ya da Youtube üzerinden Wirtschaftsinformatik Studenten yazarsaniz cikar yorumlar. Almanca oluyor genelde fakat ceviri yaparak anlayabilirsiniz. Youtube da video halinde de var gayet faydali. Evet Zulassungsfrei yani ohne NC gibi. NC= Numerus Clausus notlarimizin Alman sistemine cevrilmis halidir. Sitede bu konu hakkinda ayrintili ve güzel bilgiler bulunmakta.

Enfarktüs

Mesaj gönderen Enfarktüs » Pzr Tem 14, 2019 2:37 am

yusufjosef yazdı: Pzr Tem 14, 2019 2:35 am Google ya da Youtube üzerinden Wirtschaftsinformatik Studenten yazarsaniz cikar yorumlar. Almanca oluyor genelde fakat ceviri yaparak anlayabilirsiniz. Youtube da video halinde de var gayet faydali. Evet Zulassungsfrei yani ohne NC gibi. NC= Numerus Clausus notlarimizin Alman sistemine cevrilmis halidir. Sitede bu konu hakkinda ayrintili ve güzel bilgiler bulunmakta.
Çok teşekkür ederim hocam, altın değerinde bilgiler verdiniz bana. Tekrar koyulayım araştırmaya.

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Pzr Tem 14, 2019 2:38 am

Enfarktüs yazdı: Pzr Tem 14, 2019 2:37 am Çok teşekkür ederim hocam, altın değerinde bilgiler verdiniz bana. Tekrar koyulayım araştırmaya.
Yardimci olabildiysem ne mutlu bana. Tüm bilgileri ben de bu forumdan ögrendim altin degerinde gercekten:) kolay gelsin hocam.

Enfarktüs

Mesaj gönderen Enfarktüs » Pzr Tem 14, 2019 2:41 am

yusufjosef yazdı: Pzr Tem 14, 2019 2:38 am Yardimci olabildiysem ne mutlu bana. Tüm bilgileri ben de bu forumdan ögrendim altin degerinde gercekten:) kolay gelsin hocam.
Öyle hocam gerçekten. Bu arada sorularım olursa kapınızı çalabilirim müsaadenizle :) :)

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Pzr Tem 14, 2019 2:44 am

Enfarktüs yazdı: Pzr Tem 14, 2019 2:41 am Öyle hocam gerçekten. Bu arada sorularım olursa kapınızı çalabilirim müsaadenizle :) :)
Tabii buralardayim ben cekinmeyin sorun.

eminho47

Mesaj gönderen eminho47 » Pzr Tem 14, 2019 3:04 am

Kardeşim öncelikle tam olarak ne istediğine karar ver. Bir kaç değil tek bir hedefin olsun o hedefte olabildiğince yüksek bir hedef olsun. Sonra bunun için çalışmaya başla. Bir kere İnformatik, Wirtschafsinformatik, BWL, VWL ne okursan oku sana Almanca gerekecek. Senin şuan harıl harıl çalışıp Almanca öğrenmen gerekiyor. Almanca da yeterli seviyeye geldiğinde ise eğer hala karar veremediysen bir programlama dili öğrenmeye çalışırsın sana hitap ediyorsa devam edersin hitap etmiyorsa mesela diğer istediğin bölüm BWL youtube'ta bir çok derslerini dinleyebilirsin az çok nasıl bir bölüm olduğunu anlarsın yani demek istediğim deneyimleyerek karar verirsen daha iyi olur.

Enfarktüs

Mesaj gönderen Enfarktüs » Pzr Tem 14, 2019 3:11 am

eminho47 yazdı: Pzr Tem 14, 2019 3:04 am Kardeşim öncelikle tam olarak ne istediğine karar ver. Bir kaç değil tek bir hedefin olsun o hedefte olabildiğince yüksek bir hedef olsun. Sonra bunun için çalışmaya başla. Bir kere İnformatik, Wirtschafsinformatik, BWL, VWL ne okursan oku sana Almanca gerekecek. Senin şuan harıl harıl çalışıp Almanca öğrenmen gerekiyor. Almanca da yeterli seviyeye geldiğinde ise eğer hala karar veremediysen bir programlama dili öğrenmeye çalışırsın sana hitap ediyorsa devam edersin hitap etmiyorsa mesela diğer istediğin bölüm BWL youtube'ta bir çok derslerini dinleyebilirsin az çok nasıl bir bölüm olduğunu anlarsın yani demek istediğim deneyimleyerek karar verirsen daha iyi olur.
Hocam, samimi yorumunuz için teşekkür ederim. Kişiliğim, hobilerim, yapmaktan, okumaktan zevk aldığım alanlar doğrultusunda bir bölüm seçmek istiyorum. İşletme bana daha uygun geliyor. Yönetici pozisyonunda çalışmak istiyorum. Tabii mezun olunca ertesi gün "Gel kardeşim CEO olarak işe başla." demeyecekler :). Bu hedef doğrultusunda elimden geleni ardına koymayacağım, dediğiniz gibi.

Kademeli olarak Almanca çalışma saatlerimi arttırıyorum, yarın kaynak alacağım. Sınav vaktine kadar çalışacağım. Boş vaktimde de dediğiniz gibi dersleri izleyeyim. Çok teşekkür ederim.

eminho47

Mesaj gönderen eminho47 » Pzr Tem 14, 2019 4:41 am

Aynen öyle. Bende senin gibi yapmak istediğim şeyleri en ince ayrıntısına kadar araştıran birisiydim sonra fark ettim ki istediğim şeyler için ne gerektiğini herkesten daha çok biliyorum ama hiçbirine sahip değilim bunları nasıl daha iyi öğrenirim? kim ne yapmış? yaparsam nasıl daha hızlı şekilde yaparım? diye araştırmaktan ben sahip olmam gereken hiçbir bilgiye sahip olmamışım. Ne yapmak istediğini seç ve direkt atla yapmaya başla tabi ki araştıracaksın fakat bu araştırma yapman gerekenden daha fazla sürmemeli çünkü bir şeyi yaşamadan karar veremezsin, yaparken şekillenir zaten istediğin şeyler. Tekrar belirteyim şuan büyük ihtimal Almanya'da okumak için gereken her şeyi biliyorsun, Almanya'da okumaya da karar verdin ama Almancan yok.Bu durumda direkt başlayacaksın öğrenmeye, inan eline bir sözlük alıp sıkıcı bir şekilde okusan bile nasıl almanca öğrenirim nasıl daha hızlı olur kim nasıl öğrenmişi araştırmaktan daha yararlı olur bence. Bu arada bu kanalların sana fayda sağlayacağını düşünüyorum.

https://www.youtube.com/channel/UCA220q ... gM5kh246WA
https://www.youtube.com/channel/UCfTJLb ... brdmfUB8aQ

Enfarktüs

Mesaj gönderen Enfarktüs » Pzr Tem 14, 2019 5:22 am

eminho47 yazdı: Pzr Tem 14, 2019 4:41 am Aynen öyle. Bende senin gibi yapmak istediğim şeyleri en ince ayrıntısına kadar araştıran birisiydim sonra fark ettim ki istediğim şeyler için ne gerektiğini herkesten daha çok biliyorum ama hiçbirine sahip değilim bunları nasıl daha iyi öğrenirim? kim ne yapmış? yaparsam nasıl daha hızlı şekilde yaparım? diye araştırmaktan ben sahip olmam gereken hiçbir bilgiye sahip olmamışım. Ne yapmak istediğini seç ve direkt atla yapmaya başla tabi ki araştıracaksın fakat bu araştırma yapman gerekenden daha fazla sürmemeli çünkü bir şeyi yaşamadan karar veremezsin, yaparken şekillenir zaten istediğin şeyler. Tekrar belirteyim şuan büyük ihtimal Almanya'da okumak için gereken her şeyi biliyorsun, Almanya'da okumaya da karar verdin ama Almancan yok.Bu durumda direkt başlayacaksın öğrenmeye, inan eline bir sözlük alıp sıkıcı bir şekilde okusan bile nasıl almanca öğrenirim nasıl daha hızlı olur kim nasıl öğrenmişi araştırmaktan daha yararlı olur bence. Bu arada bu kanalların sana fayda sağlayacağını düşünüyorum.

https://www.youtube.com/channel/UCA220q ... gM5kh246WA
https://www.youtube.com/channel/UCfTJLb ... brdmfUB8aQ
Hocam, duygularıma tercüman olmuşsunuz. Dediğiniz gibi, bilgi var laf var ancak icraat yok. Hep -ecek/-acak. Yaptım, öğrendim, ettim diyebilirim umarım. Kanallar için de ayriyeten teşekkür ederim.

Almanca kaynak tavsiyeniz var mı kitap? Ya da bu iş için kitap gerekli mi?

Bir de başvuru tarihlerini kaçırmaktan korkuyorum. Çoğu 15 temmuz son ama bende daha ÖSYM belgesi falan yok ki. Wuppertal şartlı kabul veriyor hiç almancasız ama son başvuru 15 temmuz.

emrkrn123

Mesaj gönderen emrkrn123 » Pzr Tem 14, 2019 12:33 pm

https://www.studycheck.de bu sitede ögrenci yorumlarini bulabilirsiniz

Enfarktüs

Mesaj gönderen Enfarktüs » Pzr Tem 14, 2019 5:12 pm

emrkrn123 yazdı: Pzr Tem 14, 2019 12:33 pm https://www.studycheck.de bu sitede ögrenci yorumlarini bulabilirsiniz
Çok teşekkür ederim hocam.

Wuppertal 15 temmuzda son başvuru, paderborn 6 ay önceden başvurun diyor. Nasıl denk getireceğim bilmiyorum. Ya da dil kursları için durum farklı mı?

Enfarktüs

Mesaj gönderen Enfarktüs » Sal Tem 16, 2019 12:26 am

eminho47 yazdı: Pzr Tem 14, 2019 3:04 am Kardeşim öncelikle tam olarak ne istediğine karar ver. Bir kaç değil tek bir hedefin olsun o hedefte olabildiğince yüksek bir hedef olsun. Sonra bunun için çalışmaya başla. Bir kere İnformatik, Wirtschafsinformatik, BWL, VWL ne okursan oku sana Almanca gerekecek. Senin şuan harıl harıl çalışıp Almanca öğrenmen gerekiyor. Almanca da yeterli seviyeye geldiğinde ise eğer hala karar veremediysen bir programlama dili öğrenmeye çalışırsın sana hitap ediyorsa devam edersin hitap etmiyorsa mesela diğer istediğin bölüm BWL youtube'ta bir çok derslerini dinleyebilirsin az çok nasıl bir bölüm olduğunu anlarsın yani demek istediğim deneyimleyerek karar verirsen daha iyi olur.
Hocam, wirtschafsinformatik hakkında bilgi verebilir misiniz eğer biliyorsanız?