Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2019

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
cinecin

Re: Vize Ani Defteri - 2019

Mesaj gönderen cinecin » Prş Tem 11, 2019 4:07 pm

Emre_ yazdı: Prş Tem 11, 2019 3:47 pm Endişe etme bir iki gün sürüyor. Belki haftasonuna kalırsan, haftaya geçer hesabına kesin. Zaten para geçtiği gibi belgelerin yükleniyor fintiba müşteri sayfana. Uygulaması da var ayrıca indirip oradan da kontrol edebilirsin.
tamamdır, çook teşekkürler, umarım benimki de hızlı olur :)

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Prş Tem 11, 2019 4:16 pm

cinecin yazdı: Prş Tem 11, 2019 4:07 pm çok teşekkürler, Şişli'ye gidebilirim, yükseklisans için Berlin'e gidiyorum, okul diplomayı vermiyor İngilizce, mezuniyet belgesi gibi bir şey verdi ama, bir de transkript İngilizce. yine de nolur nolmaz çevittireyim o zaman ben. Noterde yeminli tercüman da oluyor mu? yoksa onu ayrıca mı bulmalı? ve bu işlemden sonra götüreceğim kaymakamlığa değil mi?
Evet noter hallediyor hepsini, anlaşmalı oldukları yeminli tercümanlar var, onlara online yoldan hallettirip onaylayıp veriyorlar sana. Ortalama fiyatı 100-120 tl civarı (çeviri bedeli + noter onayı). Transkript ingilizce veriyorsa diplomanı çevirttir sadece. Apostil bu süreçten sonra geliyor. Önce noter sonra apostil. Transkripti göstermene gerek yok zaten İngilizce. Noterde diplomanı çevirttirip onaylattır, ordan kaymakama geçip apostil yaptır ikisine de. Başka birşeye gerek yok. Mezuniyet belgesi de zaten diploma yerine geçiyor merak etme.

Tek tavsiyem İngilizcen varsa çeviri gelince bir göz geçir, hata felan yapmasınlar çeviri de bende olmuştu düzelttirmiştim :) Dalgınlıklarına gelebiliyor çevirmenlerin.

cinecin

Mesaj gönderen cinecin » Prş Tem 11, 2019 4:46 pm

Rigwald yazdı: Prş Tem 11, 2019 4:16 pm Evet noter hallediyor hepsini, anlaşmalı oldukları yeminli tercümanlar var, onlara online yoldan hallettirip onaylayıp veriyorlar sana. Ortalama fiyatı 100-120 tl civarı (çeviri bedeli + noter onayı). Transkript ingilizce veriyorsa diplomanı çevirttir sadece. Apostil bu süreçten sonra geliyor. Önce noter sonra apostil. Transkripti göstermene gerek yok zaten İngilizce. Noterde diplomanı çevirttirip onaylattır, ordan kaymakama geçip apostil yaptır ikisine de. Başka birşeye gerek yok. Mezuniyet belgesi de zaten diploma yerine geçiyor merak etme.

Tek tavsiyem İngilizcen varsa çeviri gelince bir göz geçir, hata felan yapmasınlar çeviri de bende olmuştu düzelttirmiştim :) Dalgınlıklarına gelebiliyor çevirmenlerin.
anladım, öyle yaparım, teşekkürler.

bir tane daha şey sorsam size :/

idata'nın bana gönderdiği randevu mailında, ekte 4 belge var (bir tanesi yabancı ofis önünde deklarasyon, biri sağlık sigorta bilgisi, biri ulusal vize başvuru formu, ve konsolosluk infoları), bunlardan sade ulusal vize başvuru formunu doldurmalıyım değil mi? ondan da mı 3 tane olmalı? son olarak almanca dilinde demişler, ben ing biliyorum (yüksek lisansım da ingilizce), almanca mı yazmalıyım?

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Prş Tem 11, 2019 6:12 pm

Evet sadece onu götür, deklarasyon önemsiz çünkü onun yerine Verpflichtungserklärung belgesi yada bloke hesap götürüyorsun.

Başvuru formundan 2 tane çıkarttır ve Almanca doldur, tek kelimelik cevaplar yeterli.

Kullanıcı avatarı
rodosto

Mesaj gönderen rodosto » Cum Tem 12, 2019 2:05 am

Rigwald yazdı: Prş Tem 11, 2019 6:12 pm Evet sadece onu götür, deklarasyon önemsiz çünkü onun yerine Verpflichtungserklärung belgesi yada bloke hesap götürüyorsun.

Başvuru formundan 2 tane çıkarttır ve Almanca doldur, tek kelimelik cevaplar yeterli.
Bunu görmem çok iyi oldu yoksa hayatta Almanca doldurmazdım ben o formu. Çok teşekkürler bilmeden kurtardınız beni.

amira

Mesaj gönderen amira » Cum Tem 12, 2019 9:31 am

rodosto yazdı: Cum Tem 12, 2019 2:05 am Bunu görmem çok iyi oldu yoksa hayatta Almanca doldurmazdım ben o formu. Çok teşekkürler bilmeden kurtardınız beni.
Merhaba, formda zaten genellikle dilden bağımsız kişisel bilgiler var (isim, soyisim, doğum tarihi vs.). Kalınacak yer belliyse onları direk Almanca sitesinden alabilirsiniz. Okulunuzun adı/adresi de aynı şekilde orijinal siteden alıp yazarsınız. Tek kelimelik cevaplarla da Ja/Nein gibi yazabilirsiniz.Hatırladığım kadarıyla cevap yazmanız gereken şeylerde meslek, nasıl geçineceğiniz falan var buralarda google translate devreye giriyor :D Çok sıkıntılı doldurulacak bir yeri yok, endişelenmeyin.

cinecin

Mesaj gönderen cinecin » Cum Tem 12, 2019 1:38 pm

amira yazdı: Cum Tem 12, 2019 9:31 am Merhaba, formda zaten genellikle dilden bağımsız kişisel bilgiler var (isim, soyisim, doğum tarihi vs.). Kalınacak yer belliyse onları direk Almanca sitesinden alabilirsiniz. Okulunuzun adı/adresi de aynı şekilde orijinal siteden alıp yazarsınız. Tek kelimelik cevaplarla da Ja/Nein gibi yazabilirsiniz.Hatırladığım kadarıyla cevap yazmanız gereken şeylerde meslek, nasıl geçineceğiniz falan var buralarda google translate devreye giriyor :D Çok sıkıntılı doldurulacak bir yeri yok, endişelenmeyin.
Bana idata'nın gönderdiği başvuru formunda soruların türkçe karşılıkları da var, adamlar kendileri türkçe çevirilerini yazmış ama benden Almanca istiyorlar yanıtları, ne saçma :roll:

meov

Mesaj gönderen meov » Cum Tem 12, 2019 7:05 pm

amira yazdı: Çrş Tem 10, 2019 11:32 am Herkese merhaba, artık eğitim vizemi almış bulunuyorum. Bu süreci yaşayan herkese kolaylık ve sabır dileyerek tecrübelerimden biraz bahsetmek istiyorum.

Almanya'ya gitme sebebim yüksek lisans eğitimi ve eğitim %100 İngilizce. Çoğunuzun da bildiği gibi Ulusal Vize randevusu sadece idata'yı aranarak alınıyor. İlk önce vize başvuru ücretini havale yaptım (telefondan kredi kartıyla da ödeyebiliyorsunuz. ) ve randevu aldım.

Vize sürecinde yaptığım ilk iş https://tuerkei.diplo.de/blob/1794498/e ... m-data.pdf dökümanını defalarca okumak oldu. Peki bu belgeleri nasıl hazırladım?
  • Almanca dilinde eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki adet başvuru formu ve İkamet Yasası’nın 54. Maddesine göre gerekli ek belge ---> Bu formu dolduruyorsunuz, konsolosluk sitesinde mevcut ayriyeten idata mail de atıyor.
  • Pasaport ve vesikalıklar ---> Bunlar zaten klasik
  • Motivasyon yazısı ---> Neden Almanya'ya gitmek istiyorum ve neden yüksek lisans yapmak istiyorum temalı 1 sayfalık İngilizce bir motivasyon mektubu yazdım.
  • Eksiksiz ve ayrıntılı özgeçmiş ---> İngilizce CV'min çıktısını aldım.
  • Diploma, öğrenci belgesi vs. ---> Ben mezun olduğum için diplomamı(Aslı Gibidir onayıyla) ve transcriptimi götürdüm. Okulum bunları zaten İngilizce veriyordu dolayısıyla bunlar da İngilizce.
  • Kabul belgesi (“Zulassungsbescheid”) ---> Almanya'da kabul aldığım üniversiteden gelen kabul belgesinin Almanca ve İngilizce halini götürdüm.
  • Eğitim diline hakimiyeti gösterir belgeler ---> Eğitim dilim İngilizce olacağı için TOEFL skorumu götürmem yeterli oldu, herhangi bir Almanca dil belgesine ihtiyaç duymadım.
  • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği. ---> E-devletten aldım. Türkçe götürdüm. Tam tekmilli vukuatlı olmasına dikkat edin!
  • 6 aylık sigorta süresini kapsayan SGK’dan yurt dışı sağlık sigortası---> Fintiba Plus yaptırdım. (Aşağıda bu konuyu daha detaylı açıklayacağım.)
  • Almanya’da öngördüğünüz öğrenim süresi boyunca öğrenim ve geçim masraflarının nasıl karşılanacağına dair belge. ---> Fintiba Plus (bloke hesap) yaptırdım.
Bu şekilde belgelerimi hazırladım. Sigorta mevzusuna gelecek olursak ilk önce Allianz seyahat sağlık sigortası yaptırdım ve Almanya'ya gidince sağlık sigortamı yaptırırım diye planladım ancak süreç öyle ilerlemedi. Almanya'dan yapılmış incoming insurance ile vizeye başvurulması gerekiyormuş ve Allianz sigortam bu şartları sağlamıyormuş. Dolayısıyla kalan belgelerimi teslim ettim ve sigorta belgem "eksik belge" olmuş oldu. Daha sonra Fintiba hesabımı Fintiba Plus'a yükselttirdim ve tekrar konsolosluğa gidip sigorta belgemi verdim. Yaklaşık 30 gün gibi bir süre içinde de vizemi almış oldum böylece.

Not: Bu süreç biraz kişisel bir süreç, benim Almanca dil belgesi götürmeme gerek yoktu başkasının İngilizce götürmesine gerek yoktur, ilerde başka belgeler gerekir gerekmez vs. Dolayısıyla burada yazdıklarımla kimseyi yanlış yönlendirmek istemem. Genel olarak hazırlıklarımı sizlerle paylaştım. Kolaylıklar dilerim.

dostum öncelikle tebrikler. şu kabul belgesini bana okul ıslak imzalı fiziksel kopyasını yollamadı. ancak scan edilmiş ıslak imzalı ingilizce almanca kopyası var, konsolosluk sorun çıkarır mı? teşekkürler

mandalina

Mesaj gönderen mandalina » Cum Tem 12, 2019 7:18 pm

meov yazdı: Cum Tem 12, 2019 7:05 pm dostum öncelikle tebrikler. şu kabul belgesini bana okul ıslak imzalı fiziksel kopyasını yollamadı. ancak scan edilmiş ıslak imzalı ingilizce almanca kopyası var, konsolosluk sorun çıkarır mı? teşekkürler
Bende maille gelen PDF in çıktısı götürdüm. Herhangi bir sıkıntı çıkmadı.

meov

Mesaj gönderen meov » Cum Tem 12, 2019 7:31 pm

mandalina yazdı: Cum Tem 12, 2019 7:18 pm Bende maille gelen PDF in çıktısı götürdüm. Herhangi bir sıkıntı çıkmadı.
cevap için çok teşekkürler. uni-assistteni adresim de yanlış olmuş aprtman ismi vs yok, endişelenmiştim.

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Cum Tem 12, 2019 7:55 pm

meov yazdı: Cum Tem 12, 2019 7:05 pm dostum öncelikle tebrikler. şu kabul belgesini bana okul ıslak imzalı fiziksel kopyasını yollamadı. ancak scan edilmiş ıslak imzalı ingilizce almanca kopyası var, konsolosluk sorun çıkarır mı? teşekkürler
Bana da ayni sekilde ulasmadi, PDF goturdum. Herhangi bir sorun cikmadi.

meov

Mesaj gönderen meov » Cum Tem 12, 2019 10:44 pm

bir de, sigorta olayını mesela axa sigortadan ucuza halledemiyor muyuz, fintiba plus ta 95 euro seyrhat sigortası, bir 95 de aylık sağlık sigortası diyor, özellikle seyehat sağlık sigortası çok grldi. son yazan arkadaşın allianz seyehat sigortaısnı kabul etmemişler. kafam karıştı

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Cmt Tem 13, 2019 3:09 am

meov yazdı: Cum Tem 12, 2019 10:44 pm bir de, sigorta olayını mesela axa sigortadan ucuza halledemiyor muyuz, fintiba plus ta 95 euro seyrhat sigortası, bir 95 de aylık sağlık sigortası diyor, özellikle seyehat sağlık sigortası çok grldi. son yazan arkadaşın allianz seyehat sigortaısnı kabul etmemişler. kafam karıştı
Ben 6 aylık AXA seyahat sigortası ile gittim sıkıntı çıkmadı. 2 arkadaşım da aynı şekilde yapmışlardı. Hatta yanımdaki sohbet ettiğim bir kişi 15 günlük yapmıştı sadece, onunki de AXA sigortadan alınmaydı. Bilgi notunda üniversite başlangıcına kadar ülkeye girşten sonra 15 gün olması yeterli diye yazdığı için, onda da bir problem çıkmadı memur belge düzenlemesi yaparken. Forumda da yüzlerce kişi seyahat sigortasıyla başvurdu hiçbir sıkıntı yaşamadılar... Ben de çünkü başvurmadan önce arama kısmından sigortayı özellikle aradım ve hemen hemen bir çok üyenin mesajlarını check ettim.

Problem şu, eğer şartlı kabul / dil öğrenimi sonrası master a başlıyacaksanız evet fintiba yapmak zorundasınız bildiğim kadarıyla. Ama eğer %100 İngilizce bir bölümden direk eğitime başlayacağınıza dair tam kabul (Zulassungsbescheid) aldıysanız, seyahat sigortası yapmanız yeterli. Çünkü okula kaydolmak için zaten public sigorta yapılacak AOK gibi yerlerden, bunu da ancak Almanya'ya ayak bastıktan sonra yapabilirsiniz, manası yok yani fintiba felan yapmanın. Konsolosluk görevlileri de bunun farkında. Tek gereken detay sigortanın 30000 Euro kapsamında olması.

Garip bir şekilde, bilmiyorum firmadan mı dolayı, Ankara'dan başvuru yapanlara hep uyuzluk çıkardılar, gördüğüm 3-4 mesajda hepsininki de allianz dan alınmaydı bilmiyorum sebebini...

Kullanıcı avatarı
rodosto

Mesaj gönderen rodosto » Cmt Tem 13, 2019 9:07 am

Arkadaşlar vize görevlisine yüksek lisanstan sonra kalıp çalışmak istediğimizi söylemiyoruz değil mi
+ motivasyon mektubuna da türkiye'ye dönme planlarımız olduğunu söylüyoruz

yusufjosef

Mesaj gönderen yusufjosef » Cmt Tem 13, 2019 11:13 am

rodosto yazdı: Cmt Tem 13, 2019 9:07 am Arkadaşlar vize görevlisine yüksek lisanstan sonra kalıp çalışmak istediğimizi söylemiyoruz değil mi
+ motivasyon mektubuna da türkiye'ye dönme planlarımız olduğunu söylüyoruz
Benim vize gorusmem 2 gun onceydi. Mektubuma almanyada kalacagimla ilgili bisey yazmadim ama Türkiye ye de donecegim diye bisey de yazmadim. Memur mektuba bakmadi bile. Egitiminden sonra Almanya dan donecek misin diye bir sey de sormadi. Ama vize basvuru formunda Almanya disinda ikametgahiniz devam edecek mi sorusu vardi onu ben ja yapip in der Turkei yazdim.

meov

Mesaj gönderen meov » Pzr Tem 14, 2019 12:37 am

Rigwald yazdı: Cmt Tem 13, 2019 3:09 am Ben 6 aylık AXA seyahat sigortası ile gittim sıkıntı çıkmadı. 2 arkadaşım da aynı şekilde yapmışlardı.

Garip bir şekilde, bilmiyorum firmadan mı dolayı, Ankara'dan başvuru yapanlara hep uyuzluk çıkardılar, gördüğüm 3-4 mesajda hepsininki de allianz dan alınmaydı bilmiyorum sebebini...
teşekkürler.
benim de zulassungs.... ile başlayan kabulüm var, master %100ingilizce ancak ankaradan başvuru yapıcam. kafa rahat olsun diye bir de axayı kabul etmezlerse uğraşmayım diye fintiba plus yapacağım sanırım.

ulkuton

Mesaj gönderen ulkuton » Pzt Tem 15, 2019 12:12 am

Arkadaşlar merhabalar, soruma cevap verebilirseniz çok memnun olurum. Ben yüksek lisans için Almanya'ya başvuru yaptım. Başvuru yaptığım programların hepsi ingilizce. Fakat uni-assist üzerinden yapılan başvurular çok geç açıklanıyor. Açıklanması Ağustos ortasını bulur diyorlar. Fakat okullar bilgilendirme için gönderdikleri mailde vize başvurularının sonuçların açıklanmasını beklenmeden yapılması gerektiğini söylüyorlar. Bu durumda henüz kabul almadığım için vize başvuru formundaki bilgiler eksik kalıyor. Ben başvurduğum okullardan herhangi birinden kabul almış gibi mi doldurmam gerekiyor? Bu konuda kafam çok karışık. Diğer bir sorum da ben bloke hesap yerine Almanya'da yaşayan bir garantör göstermeyi düşünüyorum ama bu seçeneği çok uygulayan mesajlarda göremedim. Bu yöntem güncelliğini koruyor değil mi?
Teşekkürler

ulkuton

Mesaj gönderen ulkuton » Pzt Tem 15, 2019 12:19 am

Hypsia yazdı: Sal Haz 18, 2019 1:11 am Evet dogru. Ben seyahat saglik sigortasi yaptirdim 6aylik 120 tlye. Gelince de care conceptten yaptirdim
Merhabalar,
Hangi firmadan yaptırdınız acaba sigortanızı? Bir de siz de ulusal vize başvurusu yaptırdınız değil mi? Fiyatı uygun geldi de sıkıntı olmazsa ben de oradan yaptırmak istiyorum

ulkuton

Mesaj gönderen ulkuton » Pzt Tem 15, 2019 12:37 am

amira yazdı: Çrş Tem 10, 2019 11:32 am Herkese merhaba, artık eğitim vizemi almış bulunuyorum. Bu süreci yaşayan herkese kolaylık ve sabır dileyerek tecrübelerimden biraz bahsetmek istiyorum.

Almanya'ya gitme sebebim yüksek lisans eğitimi ve eğitim %100 İngilizce. Çoğunuzun da bildiği gibi Ulusal Vize randevusu sadece idata'yı aranarak alınıyor. İlk önce vize başvuru ücretini havale yaptım (telefondan kredi kartıyla da ödeyebiliyorsunuz. ) ve randevu aldım.

Vize sürecinde yaptığım ilk iş https://tuerkei.diplo.de/blob/1794498/e ... m-data.pdf dökümanını defalarca okumak oldu. Peki bu belgeleri nasıl hazırladım?
  • Almanca dilinde eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki adet başvuru formu ve İkamet Yasası’nın 54. Maddesine göre gerekli ek belge ---> Bu formu dolduruyorsunuz, konsolosluk sitesinde mevcut ayriyeten idata mail de atıyor.
  • Pasaport ve vesikalıklar ---> Bunlar zaten klasik
  • Motivasyon yazısı ---> Neden Almanya'ya gitmek istiyorum ve neden yüksek lisans yapmak istiyorum temalı 1 sayfalık İngilizce bir motivasyon mektubu yazdım.
  • Eksiksiz ve ayrıntılı özgeçmiş ---> İngilizce CV'min çıktısını aldım.
  • Diploma, öğrenci belgesi vs. ---> Ben mezun olduğum için diplomamı(Aslı Gibidir onayıyla) ve transcriptimi götürdüm. Okulum bunları zaten İngilizce veriyordu dolayısıyla bunlar da İngilizce.
  • Kabul belgesi (“Zulassungsbescheid”) ---> Almanya'da kabul aldığım üniversiteden gelen kabul belgesinin Almanca ve İngilizce halini götürdüm.
  • Eğitim diline hakimiyeti gösterir belgeler ---> Eğitim dilim İngilizce olacağı için TOEFL skorumu götürmem yeterli oldu, herhangi bir Almanca dil belgesine ihtiyaç duymadım.
  • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği. ---> E-devletten aldım. Türkçe götürdüm. Tam tekmilli vukuatlı olmasına dikkat edin!
  • 6 aylık sigorta süresini kapsayan SGK’dan yurt dışı sağlık sigortası---> Fintiba Plus yaptırdım. (Aşağıda bu konuyu daha detaylı açıklayacağım.)
  • Almanya’da öngördüğünüz öğrenim süresi boyunca öğrenim ve geçim masraflarının nasıl karşılanacağına dair belge. ---> Fintiba Plus (bloke hesap) yaptırdım.
Bu şekilde belgelerimi hazırladım. Sigorta mevzusuna gelecek olursak ilk önce Allianz seyahat sağlık sigortası yaptırdım ve Almanya'ya gidince sağlık sigortamı yaptırırım diye planladım ancak süreç öyle ilerlemedi. Almanya'dan yapılmış incoming insurance ile vizeye başvurulması gerekiyormuş ve Allianz sigortam bu şartları sağlamıyormuş. Dolayısıyla kalan belgelerimi teslim ettim ve sigorta belgem "eksik belge" olmuş oldu. Daha sonra Fintiba hesabımı Fintiba Plus'a yükselttirdim ve tekrar konsolosluğa gidip sigorta belgemi verdim. Yaklaşık 30 gün gibi bir süre içinde de vizemi almış oldum böylece.

Not: Bu süreç biraz kişisel bir süreç, benim Almanca dil belgesi götürmeme gerek yoktu başkasının İngilizce götürmesine gerek yoktur, ilerde başka belgeler gerekir gerekmez vs. Dolayısıyla burada yazdıklarımla kimseyi yanlış yönlendirmek istemem. Genel olarak hazırlıklarımı sizlerle paylaştım. Kolaylıklar dilerim.
Merhaba,
Başvuruları durumumuz aynı sayılabilir ben de ingilizce hazırlıyorum belgelerimi, tek farkı garantör bulacağım. Totalde bu süreç kaç gün sürdü diye soracaktım size. Görüşmenizden ne kadar sonra sonuçlandı. Bir de okullar genel olarak 30 Eylülde eğitime başlayacak diye biliyorum ama gidiş tarihinizi nasıl belirlediniz? Maalesef benim başvurduğum okulların sonuçlanması epey zaman alacak. 23 Temmuzda okulun yaptığı subject teste gireceğim daha, düşünün :) Çok geç kaldım gibi hissediyorum daha randevu oluşturmadım. Okullar ağustos ortasında görüşmenize gidin sonuçlar açıklanmamış olsa da gibi bir mail attı. Onun dışında soracağım soru, öğrenci pozisyonunda olanların belli bir saat sınırında çalışabileceğini duydum. Bunun başvurusunu ayrı bir şekilde vize başvurusunda belirtiyor muyuz yoksa otomatik olan bir şey mi? Bilgisi olan varsa çok mutlu olurum. Teşekkürler

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Pzt Tem 15, 2019 1:10 am

ulkuton yazdı: Pzt Tem 15, 2019 12:12 am Arkadaşlar merhabalar, soruma cevap verebilirseniz çok memnun olurum. Ben yüksek lisans için Almanya'ya başvuru yaptım. Başvuru yaptığım programların hepsi ingilizce. Fakat uni-assist üzerinden yapılan başvurular çok geç açıklanıyor. Açıklanması Ağustos ortasını bulur diyorlar. Fakat okullar bilgilendirme için gönderdikleri mailde vize başvurularının sonuçların açıklanmasını beklenmeden yapılması gerektiğini söylüyorlar. Bu durumda henüz kabul almadığım için vize başvuru formundaki bilgiler eksik kalıyor. Ben başvurduğum okullardan herhangi birinden kabul almış gibi mi doldurmam gerekiyor? Bu konuda kafam çok karışık. Diğer bir sorum da ben bloke hesap yerine Almanya'da yaşayan bir garantör göstermeyi düşünüyorum ama bu seçeneği çok uygulayan mesajlarda göremedim. Bu yöntem güncelliğini koruyor değil mi?
Teşekkürler
Hocam genelde kabul ya da ön kabul mektupsuz gidilmemesini öneriyorlar ama tecrübesi olan arkadaşlar da var bu konuda biraz araştırırsanız ya da onlar yazar umarım görürlerse. Bu ve önceki yılların vize anı defterlerini gezin araştırın. Garantör yöntemi evet gayet güncel hatta daha baş ağrısız bir yöntem. Verpflichtungserklärung Almanca adı, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var o kadar. Eğitim süresi boyunca geçerli olması, ziyaret amacının Studium yani eğitim olması, ve de arka sayfadaki bir kısmın "glaubhaft nachgewiesen" olarak işaretlenmesi lazım. Bu belge direk aynı günde çıkıyor, o yüzden tanıdığınız ve güvendiğiniz birisi varsa iletişime geçin şimdiden siz bilirsiniz. Ücreti 25-30 euro arası, eyalete göre değişiyor. Tanıdığınız kişi maaş bordrosuyla gitmesi yeterli. Ve size ait pasaport numarası, kabul aldığınız okul (bilmiyorum burası kesin mi) kabul mektubu ile tabii.

Genel olarak ortalama 3-4 hafta sürüyor, çoğunlukla 25, 27 , 29. günde felan geliyor vize. O yüzden endişe etmeyin, agustosa kadar kabulunuz gelirse agustos 5-10 gibi giderseniz en geç eylül 15-20 gibi ulaşır diye tahmin ediyorum vizeniz.

Bazı üniversiteler kendi otomasyon sistemlerinden de başvuru alıyor keşke onlara da başvuru yapsaydınız daha hızlı sonuçlanıyor onların ki ;)

Ulusal vizeler 6 aylık süreden fazla verilmiyor. Vizenizi aldıktan sonra gittiğiniz şehirdeki belediye/yabancılar dairesine gidip oturum alıyorsunuz, bu aynı zamanda çalışma izni oluyor. Haftada 20 saate kadar çalışma izniniz var. Bütün herkes için aynı, yüksek lisans için gidenlerde kesin var bu özellik ayriyetten belirtmeniz gereken birşey yok.

Sigortada çoğunlukla burdaki arkadaşlar %80 oranla sıkıntı yaşamadı, ben de yaşamadım. Axa'dan 6 aylık yaptırdım, 15 günlük ve 3 aylık yaptıran arkadaşlarım oldu onlarda sıkıntı çekmediler. Kimisine illa 6 ay olacak diyen bazı konsolosluklar olmadı değil.

Kilitli