Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sağlık sigortası muhabbetini araştırmaktan midem bulandı. Lütfen yardım edin anlamıyorum.

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
rodosto

Sağlık sigortası muhabbetini araştırmaktan midem bulandı. Lütfen yardım edin anlamıyorum.

Mesaj gönderen rodosto » Sal Tem 09, 2019 10:43 pm

Arkadaşlar 4 gün önce kabul aldım bir üniversiteden yüksek lisans için ve vize prosedürünü araştırmaya başladım. Diğer kısımlarla bir problemim yok, ama mesele sağlık sigortasına gelince kafam pekmez olup akıyor adeta.

Şimdi vize başvurusunda AT-11 belgesi isteniyor diye biliyorum. Alman konsolosluğu sitesinde istenen belgelerde bu yazıyor. AT-11 belgesi SGK'dan alınıyormuş eğer 25 yaş altındaysanız. Benim üniversitenin başlama tarihinden bir ay sonra 25 yaşını dolduracağımdan ve SGK tarafından verilen AT-11 belgesinin vize tarihlerinin tamamını kapsayamayacağından geçerli olmadığını öğrendim. (üstüne üstlük AT-11 alırken SGK denklik belgesi istiyormuş ki YÖK'ten, alması dünyanın en zor şeyi gibi duruyor şu anda istenen belgelere bakınca)

E nolacak şimdi. Bir sürü sorum var:
  • Yaşımdan dolayı yeterli sürede AT-11 alamıyorum. Özel olarak başka bir Türk kurumdan mı almalıyım sağlık sigortasını?
  • Bu özel sigortanın da adı AT-11 mi?
  • Bu özel Türk sigortanın adı AT-11 değilse 25 yaş üstü bir insan Alman konsolosluğunun istediği AT-11 belgesini nereden alacak?
  • Almanya yüksek lisans için ya 3 ya da 6 aylık vize veriyormuş. Yani özel kurumdan alacağım sağlık sigortası 6 ayı her türlü kapsamalı mı?
  • Almanya'ya varınca orada da sağlık sigortası yapmak gerekiyormuş. (ölüyorum artık offf) Neden bu? Buradaki sağlık sigortasını kabul ediyorlarsa vize süresince, orada neden tekrar yaptırıyorum?
  • Her şeyi boşverib Fintiba Plus hesabı açarsam vize başvurusu için yeterli olur mu? Yoksa Fintiba plus sadece Almanya içi geçerli bir sigorta mı?

AT-11 yazısını görünce cidden kusasım geliyor artık? Ben dört yıllık üniversite bitirdim asla bu kadar zor değildi hiçbir şey. Şimdiden teşekkürler bütün cevaplar için.

Goffman

Re: Sağlık sigortası muhabbetini araştırmaktan midem bulandı. Lütfen yardım edin anlamıyorum.

Mesaj gönderen Goffman » Çrş Tem 10, 2019 3:19 am

Selam, ben de benzer dertlerden müzdaribim.
Forumda yaptığım araştırmalar sonucu AT- 11 i senin de benimde alamayacağımızı farkettim. Şimdi yapılması gereken sanıyorum alman bir şirketten öğrenci sağlık sigortası yaptırmak sanırım.Sorularım da şöyle;
1.Almanyaya gitmeden bu işi nasıl yapabiliriz(Örneğin aokdan online bir şekilde yaptırabiliyor muyuz(Sitesinden anlayamadım))
2.Bu sigortanın total süresi ne kadar olmalı(Yüksek lisansın iki yıllık olduğunu da düşünerek)
3.Eğer türkiyeden bir özel şirketten yaptırırsak bunun almanyada tanınma olasılığı nedir veya öğrenci sigortası yaptırabilir miyiz en basitinden?

Buradan tekrardan forumu baya araştırdığımı ama belki içinde bulunduğum telaşlı durum itibariyle anlayamadığımı ifade ediyor büyüklerimizden özür diliyorum.
Allah rızası için yardım edin:)

amira

Re: Sağlık sigortası muhabbetini araştırmaktan midem bulandı. Lütfen yardım edin anlamıyorum.

Mesaj gönderen amira » Çrş Tem 10, 2019 9:03 am

Goffman yazdı: Çrş Tem 10, 2019 3:19 am

amira

Mesaj gönderen amira » Çrş Tem 10, 2019 9:04 am

Merhabalar, öncelikle tebrik ederim. Ben de aynı süreçten geçtiğim için kısaca bir özet geçebilirim bildiğim kadarıyla.

AT-11 alamıyorsanız eğer boşuna kafanızı karıştırmayın çünkü özel sigortalar vs AT-11 değil. AT-11 için detaylı bilgi : http://www.erasmus.ankara.edu.tr/ogreni ... 1-belgesi/

Özel sigortalara gelirsek:
Almanya'da eğitim görmek için sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. Bu sigorta siz okula enroll olduktan sonra aktive oluyor. Dolayısıyla vize alabilmeniz için "Almanya'ya gittiğiniz tarih" ile "Okula kaydolduğunuz/başladığınız tarih" arasını kapsayan ayrı bir sigorta yaptırmanız bekleniyor. Bu sigortanın "incoming insurance" olması gerekli. Örnek olarak:
Şimdi Almanyaya 1 eylülde gideceksiniz ve okula 1 ekimde başlayacaksınız:
1 Eylül - 1 Ekim arası geçerli "incoming insurance"
1 Ekim sonrası geçerli Sağlık Sigortası (sağlık sigortanız olmadan okula kaydolamazsınız başvuru esnasında fark etmişsinizdir)

Sizin sorularınız:
@rodosto
"Yaşımdan dolayı yeterli sürede AT-11 alamıyorum. Özel olarak başka bir Türk kurumdan mı almalıyım sağlık sigortasını? " ---> Hayır Almanya'dan sigorta yapılması gerek. Ben Allianz'dan seyahat/sağlık sigortası yaptırmıştım konsolosluk kabul etmedi.

"Bu özel Türk sigortanın adı AT-11 değilse 25 yaş üstü bir insan Alman konsolosluğunun istediği AT-11 belgesini nereden alacak?" ---> Konsolosluk AT-11 ya da "incoming insurance" istiyor eğer AT-11 alamıyorsanız ikincisini yaptıracaksınız.

"Almanya yüksek lisans için ya 3 ya da 6 aylık vize veriyormuş. Yani özel kurumdan alacağım sağlık sigortası 6 ayı her türlü kapsamalı mı? + Almanya'ya varınca orada da sağlık sigortası yapmak gerekiyormuş. (ölüyorum artık offf) Neden bu? Buradaki sağlık sigortasını kabul ediyorlarsa vize süresince, orada neden tekrar yaptırıyorum?" ---> Bunu yukarıda açıkladım.
"
"Her şeyi boşverib Fintiba Plus hesabı açarsam vize başvurusu için yeterli olur mu? Yoksa Fintiba plus sadece Almanya içi geçerli bir sigorta mı?" ---> Evet yeterli olur ben Fintiba Plus aldım en son.

@Goffman
"Almanyaya gitmeden bu işi nasıl yapabiliriz(Örneğin aokdan online bir şekilde yaptırabiliyor muyuz(Sitesinden anlayamadım))" ---> Konsolosluktan "incoming insurance yaz çıkar " dediler bana ama ben de bilmiyorum sanırım Care Concept gibi bir kaç firmanın online başvurusu var ama siteleri çok karışık maalesef :(

"Bu sigortanın total süresi ne kadar olmalı(Yüksek lisansın iki yıllık olduğunu da düşünerek)" ---> Incoming Insurance'ın süresi Sağlık sigortanız başlayana kadar olmalı. Sağlık sigortasının sanırım bi bitiş tarihi yok mezun olana kadar.

"Eğer türkiyeden bir özel şirketten yaptırırsak bunun almanyada tanınma olasılığı nedir veya öğrenci sigortası yaptırabilir miyiz en basitinden?" ---> Almanya'dan sigorta istiyorlar tanımıyorlar maalesef.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Karışık yazdıysam kusura bakmayın.

Kullanıcı avatarı
rodosto

Mesaj gönderen rodosto » Çrş Tem 10, 2019 9:24 am

@amira Çok çok teşekkür ediyorum uzun yorumun için. Üzerimden büyük bir yük kaldırdın. Ama yüzde yüz emin olmak için soruyorum.

Ben diyelim fintiba plus yaptırdım okul dönemim için.(1 ekim başlangıçlı ama okul dil kursu önerdi o yüzden 2 eylül başlangıçlı olarak gideceğim vize yetişirse).
ve diyelim o tarihten bir hafta önce almanya'da olmak istiyorum. incoming insurance bir haftalık mı olmalı, 3 aylık mı 6 aylık mı? son sorum bu incoming insurance süresi. Teşekkürler.

amira

Mesaj gönderen amira » Çrş Tem 10, 2019 11:09 am

Fintiba'ya Almanya'ya gitmek istediğiniz tarihi ve eğitiminizin başlangıç tarihinizi eklediğinizde incoming insurance süresini o hallediyor :) Dil kursu durumunu bilemiyorum maalesef o konuda isterseniz okulunuza mail atın (sağlık sigortamı 2 eylülden mi 1 ekimden mi başlatayım diye).

Kullanıcı avatarı
rodosto

Mesaj gönderen rodosto » Çrş Tem 10, 2019 8:42 pm

@amira Çok teşekkür ediyorum çok rahatlattın beni. Son bir şey sorsam alakasız buraya bakarsan, diğer başlıkta senin de yüksek lisans vizesine başvurup aldığını gördüm. Ama götürdüğün belgeler arasında lise diploması yazmamışsın götürmedin mi lise diplomasını?

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Çrş Tem 10, 2019 8:51 pm

rodosto yazdı: Çrş Tem 10, 2019 8:42 pm @amira Çok teşekkür ediyorum çok rahatlattın beni. Son bir şey sorsam alakasız buraya bakarsan, diğer başlıkta senin de yüksek lisans vizesine başvurup aldığını gördüm. Ama götürdüğün belgeler arasında lise diploması yazmamışsın götürmedin mi lise diplomasını?
Lisans okumaya gidecekler için isteniyor o. Yüksek lisansa gidecekler için transkript + üniversite diploması yeterli.

Kullanıcı avatarı
rodosto

Mesaj gönderen rodosto » Çrş Tem 10, 2019 10:08 pm

Tamamdır çok teşekkür ediyorum. Şimdi her şeye hakim hissediyorum kendimi. Kabul belgelerinin gelmesini beklemek kaldı geriye.

amira

Mesaj gönderen amira » Çrş Tem 10, 2019 10:58 pm

rodosto yazdı: Çrş Tem 10, 2019 8:42 pm @amira Çok teşekkür ediyorum çok rahatlattın beni. Son bir şey sorsam alakasız buraya bakarsan, diğer başlıkta senin de yüksek lisans vizesine başvurup aldığını gördüm. Ama götürdüğün belgeler arasında lise diploması yazmamışsın götürmedin mi lise diplomasını?

Hayır sadece üniversite diplomamı götürdüm :) başarılar diliyorum!

Eno123

Mesaj gönderen Eno123 » Prş Tem 11, 2019 12:23 am

Benim babam almanyada görev yaptığı için aok kartım bulunuyor ücretsiz sağlık hizmeti de alabiliyorum acaba babamın görev süresi bitince yada ben ikametimi istanbula aldırırsam aok kartım geçersiz mi olucak geçerlilik süresi nedir?

Goffman

Mesaj gönderen Goffman » Prş Tem 11, 2019 2:11 am

amira yazdı: Çrş Tem 10, 2019 9:04 am Merhabalar, öncelikle tebrik ederim. Ben de aynı süreçten geçtiğim için kısaca bir özet geçebilirim bildiğim kadarıyla.

AT-11 alamıyorsanız eğer boşuna kafanızı karıştırmayın çünkü özel sigortalar vs AT-11 değil. AT-11 için detaylı bilgi : http://www.erasmus.ankara.edu.tr/ogreni ... 1-belgesi/

Özel sigortalara gelirsek:
Almanya'da eğitim görmek için sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. Bu sigorta siz okula enroll olduktan sonra aktive oluyor. Dolayısıyla vize alabilmeniz için "Almanya'ya gittiğiniz tarih" ile "Okula kaydolduğunuz/başladığınız tarih" arasını kapsayan ayrı bir sigorta yaptırmanız bekleniyor. Bu sigortanın "incoming insurance" olması gerekli. Örnek olarak:
Şimdi Almanyaya 1 eylülde gideceksiniz ve okula 1 ekimde başlayacaksınız:
1 Eylül - 1 Ekim arası geçerli "incoming insurance"
1 Ekim sonrası geçerli Sağlık Sigortası (sağlık sigortanız olmadan okula kaydolamazsınız başvuru esnasında fark etmişsinizdir)

Sizin sorularınız:
@rodosto
"Yaşımdan dolayı yeterli sürede AT-11 alamıyorum. Özel olarak başka bir Türk kurumdan mı almalıyım sağlık sigortasını? " ---> Hayır Almanya'dan sigorta yapılması gerek. Ben Allianz'dan seyahat/sağlık sigortası yaptırmıştım konsolosluk kabul etmedi.

"Bu özel Türk sigortanın adı AT-11 değilse 25 yaş üstü bir insan Alman konsolosluğunun istediği AT-11 belgesini nereden alacak?" ---> Konsolosluk AT-11 ya da "incoming insurance" istiyor eğer AT-11 alamıyorsanız ikincisini yaptıracaksınız.

"Almanya yüksek lisans için ya 3 ya da 6 aylık vize veriyormuş. Yani özel kurumdan alacağım sağlık sigortası 6 ayı her türlü kapsamalı mı? + Almanya'ya varınca orada da sağlık sigortası yapmak gerekiyormuş. (ölüyorum artık offf) Neden bu? Buradaki sağlık sigortasını kabul ediyorlarsa vize süresince, orada neden tekrar yaptırıyorum?" ---> Bunu yukarıda açıkladım.
"
"Her şeyi boşverib Fintiba Plus hesabı açarsam vize başvurusu için yeterli olur mu? Yoksa Fintiba plus sadece Almanya içi geçerli bir sigorta mı?" ---> Evet yeterli olur ben Fintiba Plus aldım en son.

@Goffman
"Almanyaya gitmeden bu işi nasıl yapabiliriz(Örneğin aokdan online bir şekilde yaptırabiliyor muyuz(Sitesinden anlayamadım))" ---> Konsolosluktan "incoming insurance yaz çıkar " dediler bana ama ben de bilmiyorum sanırım Care Concept gibi bir kaç firmanın online başvurusu var ama siteleri çok karışık maalesef :(

"Bu sigortanın total süresi ne kadar olmalı(Yüksek lisansın iki yıllık olduğunu da düşünerek)" ---> Incoming Insurance'ın süresi Sağlık sigortanız başlayana kadar olmalı. Sağlık sigortasının sanırım bi bitiş tarihi yok mezun olana kadar.

"Eğer türkiyeden bir özel şirketten yaptırırsak bunun almanyada tanınma olasılığı nedir veya öğrenci sigortası yaptırabilir miyiz en basitinden?" ---> Almanya'dan sigorta istiyorlar tanımıyorlar maalesef.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Karışık yazdıysam kusura bakmayın.
Dostum ilgin ve cevapların için çok teşekkürler.Benim problemim biraz daha farklı şöyle:
Enrollment aşamasında seyehat sağlık sigortasını veya careconcepti kabul etmiyolar(bunu bir arkadaştan öğrendim)(bu arada okulum FU berlin) yani aok veya tk muhtemelen.Ama şimdi bu arkadaşlar da
1.kabul belgesi istiyo(enrollment öncesinde gelen kabulümsü bir belgem var ama finalized değil sonuçta)
2.si de bir banka hesabı istiyolar(burada da olay şu ki alman hesabı istiyorlarsa eğer almanyada banka açtırmak burdan imkansız sanırım ikamet gerekiyo) bu konularla alakalı sigorta şirketlerine mail attım bakalım burdan da yazarım.

Goffman

Mesaj gönderen Goffman » Prş Tem 11, 2019 3:17 am

Ya bir de aok ve tk gibi fintibadan sigorta yaptırdığımda da alman hükümeti orada tanıyor mu yani orda tekrar vize alma süreçlerinden kurtuluyor muyum?

Goffman

Mesaj gönderen Goffman » Prş Tem 11, 2019 4:27 am

Çok afedersiniz mesajı düzenlemeyi bulamadığım için ekstra yazıyorum Fu berlin enrollmentı oraya gitmeden yapıyo ve son 15 gün kaldı:(

amira

Mesaj gönderen amira » Prş Tem 11, 2019 1:54 pm

Goffman yazdı: Prş Tem 11, 2019 4:27 am Çok afedersiniz mesajı düzenlemeyi bulamadığım için ekstra yazıyorum Fu berlin enrollmentı oraya gitmeden yapıyo ve son 15 gün kaldı:(
Merhaba, evet okula kaydolurken sağlık sigortası gerekiyor. Daha açık olması için:

Incoming insurance --->vize işlemleri için
Sağlık Sigortası ---> okul işlemleri için

Kendi durumum: Benim sağlık sigortam DAK'tan (Fintiba Mawista+DAK yapıyor direkt). Anladığım kadarıyla DAK'ın bana verdiği belgeyi okula vereceğim. Okul DAK'a evet benim öğrencim diye bir uyarı gönderecek. Ben DAK'a enroll olduğumu söyleceğim sonra sigortam başlayacak. Bunu da ben Türkiye'den nasıl yapacağımı kestiremediğim için Almanya'ya gitmeyi bekliyorum :( .

Ancak sizin durumunuzda online nasıl sigorta yapılır Almanya'ya gitmeden maalesef yardımcı olamayacağım. Yine en doğru bilgiyi okulunuzun yabancılar ofisi verir. Kolaylıklar dilerim.

gauss94

Mesaj gönderen gauss94 » Pzt Tem 15, 2019 4:12 am

Goffman yazdı: Prş Tem 11, 2019 4:27 am Çok afedersiniz mesajı düzenlemeyi bulamadığım için ekstra yazıyorum Fu berlin enrollmentı oraya gitmeden yapıyo ve son 15 gün kaldı:(
Merhaba ben de FU berlin den kabul aldim. Ayni sorunu ben de yaşıyorum. TK ya student membership application form doldurup gonderdim ama henuz bir yanit gelmedi. Siz bir cozum yolu bulabildiniz mi? :(

Kad85

Mesaj gönderen Kad85 » Pzt Tem 15, 2019 6:43 pm

Merhaba benim eşime de FU Berlin’den kabul geldi Y.Lisans için. Yaşı 31. 2 hafta süre vermişler evrakları yollamak için.

Mawista’dan Student Comfort diye bir sigorta yaptırdık. Süresini 36 seçtik. Hata mı ettik? Okul kabul etmiyor mu bu sigortayı?

Belgeleri e-mail ile 1 gün içerisinde gönderdiler.

https://www.mawista.com/en/health-insur ... -students/

gauss94

Mesaj gönderen gauss94 » Sal Tem 16, 2019 12:51 am

Merhabalar oncelikle hayirli olsun tebrik ederim kabulunuzu. mawista bildigim kadariyla privat kapsaminda yaptirabilirsiniz ve okul kabul eder. Iki buyuk sigorta sirketi var aok ve tk bunlar public sigorta sinifinda ve ucretleri daha yuksek ama kapsamli ihtiyaciniz olan her sey var. Mawistadam yaptirip baska unilere kayit olan insanlar cok duydum sorun olmaz yani kormayin. Bu arada belgeleri okula postaladiniz mi? Geri donus aldiniz mi okuldan? Benim sigorta policem biraz gec ulasiyor elime o nedenle pazartesiyi bekliyorum postalamak icin. Ve hangi bolume gidiyorsunuz :)

gauss94

Mesaj gönderen gauss94 » Sal Tem 16, 2019 12:53 am

Ek bilgi** bu arada 30 yas veyahut 31 yas uzerini public sigorta kabul etmiyor diye biliyorum yani zaten mecbur olarak privat bir sirketten yapmak zorunda kalacaktiniz.

Goffman

Mesaj gönderen Goffman » Sal Tem 16, 2019 3:25 am

Merhabalar ben de fintiba plus üzerinden Dak'a başvurdum.Dak bana okula belgeleri posta yoluyla at onlar bize ulaştıracak dedi.Okula sordum onlar da bize enrollement belgeleriyle birlikte at dedi.Son durumu burdan güncelleyeceğim.Ote yandan canım okulumuz Freie Universitat Berlin'in enrollement formundan bağzı sorularım var:
Sayfa 7 de type of eligibility for university study(see code key 2) kısmında ne yaptınız(listedekilerin denkliklerini bir türlü bulamadım).
sayfa 9 da first final university examinations already completed kısmında da türk sisteminde de genel bir final sınavımız yok ki(yanlış mı anlıyorum).