Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sıfır Almanca ve para ile master için yol haritası

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
consigliere

Sıfır Almanca ve para ile master için yol haritası

Mesaj gönderen consigliere » Prş May 30, 2019 3:48 pm

Merhaba. Almanya'da yüksek lisans yapıp hayatımı kurmak istiyorum ama bazı handikaplarım var, sizce uğraşmaya değer mi, gerçekçi bir hedef koyabilir miyim, yorumlarınızı merak ediyorum.

Türkiye'de 25 yaşında bir inşaat mühendisiyim, mezun olalı bir sene oldu, 9 ay kadar çalıştım ancak şimdi işsizim. Almanca ve para konusunda sıfırım şu an. Aklımda şu var:

Eğer yurtdışında bir iş bulabilirsem (Almanya'yı kastetmiyorum) 1 - 1,5 sene civarında çalışıp 15-25 bin $ civarı para biriktirerek, Almanya'da harcayacağım parayı kazanmam lazım. Daha sonra Türkiye'de A2 seviyesine gelip, yüksek lisans için şartlı kabul kovalamam lazım. Sonrası Almanya'da dil eğitimi ve yüksek lisans.

Çekincelerim şunlar:
1- Bu zor planı gerçekleştirsem bile, para biriktirme, A2 seviyesi ve başvuru süreci derken en az 2 yıl geçecek. 1 yıl dil eğitimi, 2 yıl master desek 3 yıl da bı şekilde geçecek. Mezun olduğumda en iyi ihtimalle 30 yaşında olacağım ve elimde sadece Almanya dışında yaklaşık iki yıllık iş tecrübesi olacak, kariyer için geç kalır mıyım, Almanya'da tercih edilmez miyim?
Tabi bir de 30 yaşına kadar öğrenci evlerinde yaşayıp, minijoblarda çalışacağım bu sürede.
2- Almancam şu an sıfır. Burada A2'ye kadar gelip Almanya'da 9-10 ayda Testdaf4 seviyesini verebilir miyim?
3- Bahsettiğim miktarda para biriktirip gitmek beni yarı yolda bırakır mı, tabi fırsatım olursa minijob buldukça çalışırım da. Ama dil eğitimiyle birlikte 3 sene gibi bir süre söz konusu.
4- TU9'a girmemi sağlayacak not ortalamam yok, Türkiye'deki sisteme göre 2.84, diğer teknik üniversitelere gidebilir miyim, gidersem Almanya'da düzgün bir kariyer imkanım olur mu?

Net bir plan çizip kovalamak istiyorum, ya da olmayacaksa baştan vazgeçip başka ülkeleri düşünmek istiyorum. Yarı yolda tıkanacaksam baştan ona göre karar almam lazım. Uzun oldu kusura bakmayın, dışarıdan yorumlara ihtiyacım var o yüzden açtım konuyu, teşekkürler şimdiden.

peppybird

Re: Sıfır Almanca ve para ile master için yol haritası

Mesaj gönderen peppybird » Prş May 30, 2019 5:30 pm

Çok güzel bir yol çizmişsin kendine bence. 28 yaşındayım ve 2. lisans için gitme hazırlığı içindeyim. O yüzden 3 yılı süre kaybı olarak göremedim senin için açıkçası... Türkiye'ye döndükten sonra dil eğitimine başlamak yerine çalıştığın herhangi bir ülkede Almanca kursuna gidebilir, daha erken öğrenmeye başlayabilirsin. Önemli olan mümkün olduğunca iş tecrübesi kazanmak ve para biriktirmek. Not ortalaması için bu saatten sonra yapılabilecek bir şey yok ama daha düşük ortalamalarla kabul alan arkadaşlarım oldu. Ben henüz gitmediğim için kendimce sorularını yanıtlamaya çalışacağım.
1. Okulu iyi bir şekilde bitirdikten sonra tercih edilmeme gibi bir durum bence olmaz, sonuçta 2 yıl tecrüben var, burdaki 9 aylık tecrüben var, orda okurken de staj vs yapacaksın sonuçta. Önemli olan bir an önce iş bulman, TR dahil herhangi bir ülkede.
2. Nerede olduğunun bir önemi yok bir an önce Almanca'ya başlaman senin için en iyisi olur. A2'den sonra Almanya'ya gidersen ve çalışırsan 9-10 ayda Testdaf verilmeyecek bir sınav değil.
3. Para herkesin kafasına takılan bir sorun, ayrıca 15 ile 25k dolar arasında baya fark var, ne kadar biriktirebilirsen kar, orda da minijob vs çalışıp bir şekilde harçlığını çıkarırsın.
4. Tabii ki TU9 olsa daha iyi ama Almanya'daki okullar arasında TR'deki gibi kalite farkında uçurumlar olmadığı için bence sorun olmaz, herhangi bir Uni'den iyi bir ortalamayla mezun olduğun sürece ve işinde iyi olduğun sürece neden almasınlar ki diye düşünmekteyim.
Tabii bunlar benim amatör fikirlerim, orda yüksek yapmış veya yapmakta olan arkadaşlar ne der bilemiyorum... :)

consigliere

Mesaj gönderen consigliere » Prş May 30, 2019 6:04 pm

peppybird yazdı: Prş May 30, 2019 5:30 pm Çok güzel bir yol çizmişsin kendine bence. 28 yaşındayım ve 2. lisans için gitme hazırlığı içindeyim. O yüzden 3 yılı süre kaybı olarak göremedim senin için açıkçası... Türkiye'ye döndükten sonra dil eğitimine başlamak yerine çalıştığın herhangi bir ülkede Almanca kursuna gidebilir, daha erken öğrenmeye başlayabilirsin. Önemli olan mümkün olduğunca iş tecrübesi kazanmak ve para biriktirmek. Not ortalaması için bu saatten sonra yapılabilecek bir şey yok ama daha düşük ortalamalarla kabul alan arkadaşlarım oldu. Ben henüz gitmediğim için kendimce sorularını yanıtlamaya çalışacağım.
1. Okulu iyi bir şekilde bitirdikten sonra tercih edilmeme gibi bir durum bence olmaz, sonuçta 2 yıl tecrüben var, burdaki 9 aylık tecrüben var, orda okurken de staj vs yapacaksın sonuçta. Önemli olan bir an önce iş bulman, TR dahil herhangi bir ülkede.
2. Nerede olduğunun bir önemi yok bir an önce Almanca'ya başlaman senin için en iyisi olur. A2'den sonra Almanya'ya gidersen ve çalışırsan 9-10 ayda Testdaf verilmeyecek bir sınav değil.
3. Para herkesin kafasına takılan bir sorun, ayrıca 15 ile 25k dolar arasında baya fark var, ne kadar biriktirebilirsen kar, orda da minijob vs çalışıp bir şekilde harçlığını çıkarırsın.
4. Tabii ki TU9 olsa daha iyi ama Almanya'daki okullar arasında TR'deki gibi kalite farkında uçurumlar olmadığı için bence sorun olmaz, herhangi bir Uni'den iyi bir ortalamayla mezun olduğun sürece ve işinde iyi olduğun sürece neden almasınlar ki diye düşünmekteyim.
Tabii bunlar benim amatör fikirlerim, orda yüksek yapmış veya yapmakta olan arkadaşlar ne der bilemiyorum... :)
Çok teşekkür ederim cevap için.

Evet 15 bin dolar sıkıntıya sokabilir ilerde ne kadar biriktirebilirsem o kadar az sıkıntı yaşarım.

En önemli sıkıntı yurtdışında iş bulmam lazım, yoksa Türkiye'de çalışarak para biriktirip gitmek hayal bu döviz kurlarıyla.

Yolun açık olsun senin senin de umarım istediklerini gerçekleştirirsin.

peppybird

Mesaj gönderen peppybird » Prş May 30, 2019 6:08 pm

Tabii ki bu kurla burda biriktirmek çok zor ama burda işe girdikten sonra da yurtdışından teklif geldiğinde direkt gidebilirsin. Sonuçta sürekli bir arayışta olacaksın burda işe girsen bile.
Çünkü ilerisi için ayrıca önemli ve zorlayıcı bir durum var: CV'de açıklanamayan boşluk olması.
Rica ederim, hepimizin yolu açık olsun :)

consigliere

Mesaj gönderen consigliere » Prş May 30, 2019 6:41 pm

Tabi burada önemli bir iş tecrübesi edinip de gidilebilir. Ama biraz daha uzun ve şansa dayalı bir yol olabilir. Biraz daha zamana yayılır en kötü, sadece Almanya'yla sınırlı da kalınmamış olunur.

mesut11

Mesaj gönderen mesut11 » Prş May 30, 2019 9:44 pm

consigliere yazdı: Prş May 30, 2019 6:41 pm Tabi burada önemli bir iş tecrübesi edinip de gidilebilir. Ama biraz daha uzun ve şansa dayalı bir yol olabilir. Biraz daha zamana yayılır en kötü, sadece Almanya'yla sınırlı da kalınmamış olunur.
Aklında bulunsun hocam ;finanbankın sadece master için verdiği kredi bulunmakta ,Bende ee mezunu olarak seni anlayabiliyorum. umarım hayallerine kavuşursun
https://www.qnbfinansbank.com/bireysel-erasmus-kredisi

consigliere

Mesaj gönderen consigliere » Prş May 30, 2019 11:34 pm

mesut11 yazdı: Prş May 30, 2019 9:44 pm Aklında bulunsun hocam ;finanbankın sadece master için verdiği kredi bulunmakta ,Bende ee mezunu olarak seni anlayabiliyorum. umarım hayallerine kavuşursun
https://www.qnbfinansbank.com/bireysel-erasmus-kredisi
Teşekkürler dostum. En garantisi para biriktirip gitmek ama her ihtimali incelemek lazım. Umarım senin de gönlüne göre olur her şey.