Giriş yapamayanların dikkatine
  • Şifremi unuttum özelliğini kullanarak yeni şifre talebinde bulunmalısınız.
    • Öncelikle gelen maildeki linke tıklayıp, yeni şifreyi aktif hale getirin
    • Daha sonra maildeki yeni şifre ile giriş yapın.
    • Yeni şifre belirlemek için giriş yaptıktan sonra buraya tıklayın
  • Mail adresi güncel olmadığı için maili alamayanlar bu başlık altında çözüme ulaşabilirler.
  • Buradan yeni sistemle ilgili hata, şikayet, tavsiye, memnuniyet vs gibi konularda fikrinizi iletebilirsiniz.

7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 3. Kısım )

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...

4. Kısım gelsin mi?

Yolla gelsin
65
98%
Gelsede olur gelmesede
1
2%
İlk 3 Kısım gibi olacaksa gelmesin
0
Oy yok
Sıktın artık gelmesin
0
Oy yok
Gelirse ekime gelmezse..
0
Oy yok
 
Toplam oy: 66

Kullanıcı avatarı
erennnsahin
Mesajlar: 190
Kayıt: Cmt Eki 01, 2016 9:38 am

7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 3. Kısım )

Mesaj gönderen erennnsahin » Prş Nis 11, 2019 8:19 pm

Uzuuuun bir aradan sonra tekrardan merhabalar arkadaşlar,


Unutmadan ilk olarak teşekkür etmek istediğim bazı kişiler var.

Öncelikle bu yazı serisinin şimdiye kadar toplamda 10.000 görüntülenmeye ulaşıp, tecrübelerimin binlerce öğrenci kardeşime ulaşmasını sağlayan ve şuan Almanya’da olmamda en büyük rolü oynayan, Danışmanlık hizmetinden de faydalandığım www.deutschstudent.com sayfası ve kurucusu Pyhsiker- Gürkan Bey e
Bu sitede emeği gecen bütün moderatör arkadaşlara,
Yazının ilk iki kısmına büyük ilgi gösterip, beni yazının üçüncü kısmini yazmaya teşvik eden Deutschstudent.com okurlarına,
Binlerce kez teşekkürler.

Üçüncü kısım haddinden fazla gecikti bunun farkındayım ama olaya iyi bir yönünden bakmak gerekirse, değineceğim konular nedeniyle bu zamana ihtiyacım vardı. Yazının ilk iki kısmını yazdığım dönemde daha üniversite hayatına yeni yeni başlıyordum. Yani Konaklama, WG veya Yurt bulma, Aylık giderlerim gibi konuları tecrübe etmeden sizlere anlatmam biraz saçma olurdu. Gecen bu 1 yıllık süreçte sizlere anlatabileceğim belki hepinizin faydalanabileceği çok güzel tecrübeler biriktirdim. Lafı uzatmadan yazının üçüncü kısmına başlıyorum.
İşlediğimiz konulardan kısa bir özet geçecek olursak,

Değindiğimiz Konular


1.Kısım
: viewtopic.php?f=10&t=11981

1- Eğitim geçmişim
2- Neden Almanya?
3- Üniversiteden şartlı kabul süreci ve işlemler
4- Almanya’da dil kursu belirleme ve kayıt süreci
5- Vize başvuru süreci2.Kısım : viewtopic.php?f=10&t=11995&hilit=7+ayda+telc

6- Almanya’ya geldikten sonra yapılacak ilk işlemler
7- Dil öğrenim süreci ( Konaklama kısmını bu kısımdan çıkardım. 13. Kısımda detaylı bir şekilde değineceğim )
8- Dil kursuna giderken çalışma imkânları
9- Kurs esnasında sosyal hayat, Arkadaş çevresi
10- Telc C1 hazırlık sürecim

3.Kısımda neler anlatacağım?

11- Üniversitelere başvuru süreci
12- Okul karar aşaması, kriterler, dikkat edilmesi gerekenler ve kayıt süreci
13- Konaklama, WG veya yurt bulma, taktikler ve tavsiyeler
14- Aylık giderlerim


Öncelikle sunu belirteyim, gerek gün içinde neredeyse hiç Türkçe konuşmamam, gerekse artık Almanca düşünüp Almanca yazmaya alışmışlıktan dolayı ( iş ve okul sebebiyle ) kuracagim cümleler „ Ne diyor bu Almancı kuzen? „ tepkisi yaratabilir. Oturup spontane cümleler yazarken gerçekten zorlanıyorum. Acı ama gerçek. Şimdiden kusuruma bakmayın @türkdilkurumu. Gerekli mecralardan özrümüzü de dilediğimize göre Es kann losgehen!

11- ÜNIVERSITELERE BASVURU SÜRECI

2. Kısmın son bölümlerinde dil kursu sürecimden ve sınava hazırlık(telc c1) sürecimden bahsetmiştim. Umarım tüm Mario arkadaşlarım bu bölüme kadar yanmadan gelip, odalarının bir kösesinde dosyalanmış Dil sertifikalarıyla bu yazıyı okuyorlardır. Prensesi kurtarmaya çok az kaldı. Ama önce bölüm sonu canavarı! Üniversiteye giriş… Bunun içinde başvuru süreci.

Hepinizin buraya gelirken bir üniversiteden şartlı kabul aldığınızı varsayarak, başvuru sürecinin nasıl yürüdüğünü birazcık bildiğinizi varsayıyorum. Ama yine de kısa bilgiler vereyim elime mi yapışır.

1- Her üniversitenin çok iyi dizayn edilmiş, her bilgiye hiç bir yeri aramadan, mail yazmadan ulaşabileceğiniz web siteleri bulunmaktadır(Ben henüz Türkiye’de denk gelmedim.)Öncelikle sağdan soldan duyma bilgilerden değil başvurucu sürecinizi yürütürken bizzat üniversitenin kendi sitesinden faydalanın. O kadar dili boşuna öğrenmediniz güzel güzel okuyup ulaşın her bilgiye.

2- Her okulun başvuru için kendine ait bir tarih aralığı bulunabilir. Hatta ve hatta X üniversitesinin Alman öğrenciler için belli bir tarih aralığı, Avrupa Birliğindeki ülkelerden gelen öğrenciler için belli bir tarih aralığı, Avrupa Birliğinde olmayan (bkz: Türkiye ) ayrı bir tarih aralığı olabilir. O yüzden OKUL WEBSITELERINDE BILGILERI DIKKATLICE OKUYUN. Caps kapat diyenleri duyar gibiyim, ama bu yüzden 3 okulun başvurusunu kaçırdım. Ben yandım siz yanmayın.

3- Ardından Üniversitenin başvuru kriterlerini güzelce inceleyin. Hangi sınavı istiyorlar? ÖSYM Belgesi gerekiyor mu? Is tecrübesi şartları var mı? 2. Maddedeki gibi her ülke sınıfının ayrı bir başvuru kriteri olabiliyor. Mesela Türkiye’den başvuran öğrencileri ekstra mülakata sokuyor olabiliyorlar. Veya ekstradan başka bir belge isteyebiliyorlar.

4- Birçok okul kendi online başvuru portalları üzerinden başvuru alırken, yine birçok okul da UniAssist denilen Tu Berlin tarafından kurulmuş başvuru portali üzerinden başvuru alıyorlar. Bunu da illaki başvuru kriterleri esnasında yine üniversitenin kendi sitesinden görebilirsiniz.

5- Bu online portallar genelde baya bir user friendly olurlar. Yani oyun gibi tık tık tık oraya buraya tıklayarak bir bakmışsınız ki başvurunuz tamamlanmış. Belgelerinizi genelde Upload edip kabul aldıktan sonra kayıt esnasında orijinal belgelerinizi getirmenizi isteyip kontrol ederler. Tabi kimi okul direk noter onaylı orijinal belgelerin fotokopilerini de isteyebilir.

6- Başvuru sürecinde Euro’nun 6-7 ye dayandığı bu günlerde en önemli husus tabi ki başvuru ücretleri. Ücretsiz başvurulardan başlayıp 75 € ya kadar çıkan bir fiyat aralığı bulunuyor. Okuluna göre değişiyor tahmin edebileceğiniz gibi. TU Darmstadta ücretsiz başvururken TU Braunschweig a 75 € bayıldık. ( iyi ki de bayılmışım canim okulum <3 ).

7- Başarıyla tamamlanan başvuruların ardından 4 hafta ile 6 hafta arası genelde haber veriyorlar. Tabi bu başvuru süresinin bitiş tarihiyle alakalı. Mesela atıyorum 15 Kasımdan 15 Marta kadar olan bir başvuru sürecinde. Kasım ayında başvurduysanız sonucu almanız mart ayına kadar sürebilir. Öncelikle tüm başvuruları toplayıp ondan sonra bakıyorlar.(NC Gereken bölümler en azından böyle yapıyor)

Genel olarak söylemeliyim ki olabildiğince fazla okula başvuru yapmaya çalışın, artık işin son kısmına gelmişsiniz 3 ün 5 in hesabını yapmayın. Bazen kesin kabul eder dediğiniz okullar ferman gibi ret mektubunu yollayınca leyladan tokadı yiyen mecnuna dönüyorsunuz. O yüzden isinizi sağlama alin 50-100 fazladan ateşleyip daha fazla okula başvuru yapınız efenim.
Bu kısımda biraz genel bilgiler vermeye çalıştım, bireysel tecrübelerimden birazdan bahsedeceğim. Parmaktan sonra.12- OKUL KARAR AŞAMASI, KRITERLER, DIKKAT EDILMESI GEREKENLER VE KAYIT SÜRECI

Yahu ne karar aşaması, bir okul kabul etsinde, atalım kendimizi bir yere, gerisi önemli değil dediğinizi duyar gibiyim. Sen Türkiye’sin büyük düşün diyorum ve konuya bodoslama dalıyorum.
Hangi okullara başvuru yapacağınıza karar verirken bu sıralayacağım maddeleri göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır;

Önem sırası gözetmeksizin,


1- Okulun dünya çapındaki Top-Ranking listelerindeki yeri.
-Bu madde için, okumak istediğiniz bölüme göre arama yaparsanız iyi olur. Mesela atıyorum TU Berlin Ranking lerde en üstlerde olabilir fakat bu okulda spor öğretmenliği bölümü aslında çok kötüdür. (Tabi öyle bir bölüm varsa, tamamen sallıyorum ne demek istediğimi anlayın diye)

2- Bir Üniversitede mi yoksa Hochschulede mi okumak istediğinize karar verin.
-Hochschule ler genelde biraz daha pratiğe dayalı eğitim verip, Üniversitelere göre bitirmesi biraz daha kolaydı. Tabi haliyle is piyasasinda bir isverenin önüne ayni özelliklere ve yeteneklere sahip iki mühendisin CV si geldiginde Isveren oyunu TU mezunundan yana kullanacaktir. Kullaniyorlar yani. Bu okullardan kabul almasi biraz daha kolaydir. TDN 3 ile bile kabul verenleri vardir. Bunun yani sira cok iyi Hochschule ler olup, bazı TU ları sollayacak derecede eğitim verirler. Bunları da biraz araştırıp bulabilirsiniz.

3- Başvuracağınız üniversiteleri belirlemeden önce okumak istediğiniz bir kaç bölüm belirleyin.
-Bu bölümleri belirlerken Almanya’daki geleceğini veya Türkiye’ye dönmeyi düşünüyorsanız daha sonra Türkiye’deki geleceğini, mezuniyet sonrası rahat is bulup bulamayacağınızı ve en önemlisi severek yapıp yapmayacağınızı göz önünde bulundurun.

4- Okumak istediğiniz bölgeyi, şehir tarzını belirleyin.
-Nasıl bir şehirde okumak istiyorsunuz. Berlin, Hamburg gibi metropollerde mi yoksa daha ufak şehirlerde mi? Güneyde mi okumak istiyorsunuz yoksa kuzeyde mi?
-Şehri belirlerken en öncelikli husus orada geçinip geçinemeyeceğinizdir. Yani Berlin’de Hamburg’da 15 m2 odalara 500-600€ verecek gücünüz var mi? Gücünüzden ziyada bu metropollerde ev veya yurt arayacak sabrınız var mi?
-Okumak istediğiniz bölümün yaşayacağınız şehirdeki popülaritesi, çalışma imkânları, okurken staj yapma imkânları nasıl? Mesela örnek olarak bir otomotiv mühendisliği okuyacaksanız o şehirde veya 50 km çevresinde üniversiteyle sürekli beraber is yapan bir otomobil firması var mi?

Bunlar kısaca dikkat etmeniz gerek hususlardı. Simdi gelelim bu kardeşinizin kendi tecrübelerine ve naçizane fikirlerine.

Öncelikle kısa bir dipnot olarak: Büyük şehirlerde okumayı ben şahsen önermem. İlk sorun genelde geçinme, konaklama bulma, yüksek kiralar gibi gözükse de, asıl sorun, bu şehirlerin hiç durmayan bir sosyal hayatinin olması. Diyeceksiniz ki eeee ne güzel iste, her gün bir konserde bir partideyim. Evet, belki her gün bir partide olursunuz ama sınavlardan sonraki günde elinizde bavullarla Berlin havalimanında olursunuz.

Türkiye’dekine nazaran burada okuması da bitirmesi de ayrı bir dert olan bir üniversite hayati var. Disiplin sorumluluk tarzı kelimeler 1000 kat daha fazla önem kazanıyor. Türkiye’de 3 gece önceden çalışıp geçtiğim Termodinamik tarzı dersler için burada 3 ay çalışıyorum. Türkiye’deki üniversitemde kütüphanenin yerini bilmezken burada tüm kütüphane çalışanlarıyla ahbap olduk.
Almanlar için kafa rahat onlar 15 sömestr da okusa kimse bir şey diyemez. Ama bizim tepemizde Ausländerbehörde denen illet ve en önemlisi buraya gelirken kendimize verdiğimiz sözler, ideallerimiz var. O yüzden ufak şehirleri okumak için daha uygun buluyorum. İnsan okula daha iyi konsantre olabiliyor, şehre daha çabuk alışıp daha sıcak ilişkiler kurabiliyor. Ufak şehirlerin insanları da metropollerde yaşayan insanlara göre daha düzgün daha sıcakkanlı insanlar oluyorlar. O ufak dediğiniz şehirlerde bile her hafta sonu bir eğlence çıkabiliyor ama Berlin’de Hamburg’daki Köln’deki gibi gözünüze soka soka değil, kafa dağıtmak isteyen eğlenecek bir şeyler arayıp bulabiliyor. Ne demek istediğim anlaşılıyordur umarım.

Peki, ben okuyacağım üniversiteyi ve şehri bölgeyi belirlerken nasıl bir yol izledim?

Benim yüksek lisans yapmak istediğim alan otomotiv mühendisliği olduğu için öncelikle bu alanda eğitim veren iyi teknik üniversitelerin arayışına geçtim. TU Berlin, TU Ilmenau, TU Darmstadt, TU Dresden, FAU, TU Kaiserslautern, TU Braunschweig ve ismini unuttuğum bir kaç teknik üniversiteye daha toplamda 10 üniversitenin Otomotiv ve Enerji Mühendisliği alanındaki bölümlerine başvurdum.

Bu okulları belirlerken üstte size bahsettiğim 4 maddeye göre belirledim. Bu üniversitelerin birçoğundan kabul aldım en son olarak elimde TU Berlin ve TU Braunschweig kaldı. İkisinden birine karar vermeliydim. Birisi Almanya’nın başkenti, imkânlar cenneti Berlin diğeri 250 bin nüfuslu ortalama bir şehir olan Braunschweig.

Önce üniversite olarak kıyasladım.
Haliyle TU Berlin’in bütçesiyle ve yüz yıllara dayanan tecrübesiyle daha önde olduğu aşikârdı. TU Berlin +1
Ardından ben bu şehirlerin hangisinde daha az para ödeyerek daha rahat ev bulurumu kıyasladım. Burada ise Braunschweig neredeyse 2 kat daha ucuz ev fiyatları ve evlere olan daha az talep sebebiyle gönlümü çaldı. TU Braunschweig +1
Daha sonra, okurken kesinlikle çalışmak veya master tezimi yazarken iyi bir firmada yazmak istediğimden bölgedeki imkânları düşündüm. Hannover, Braunschweig ve en önemlisi merkez üssü 20 km ötede Wolfsburgda bulunan Volkswagen fabrikası beni daha bir cezp etti. TU Braunschweig in hemen hemen her projede Volkswagen ile birlikte çalışması ilerde bu firmaya girmek istemem gözümde € işaretlerinin belirmesine sebep oldu ve Volkswagen sayesinde Tu Braunshweig bir +1 daha kaptı.

Skor olarak Braunschweig 2-1 öndeydi ama ben yine de iki okuldan hangisine kayıt yaptıracağıma kesin karar vermeden önce iki okulu da şehri de gidip gezmeye karar verdim. Gelin onu da son kısımda kayıt sürecinde anlatayım.

Hangi okula kayıt yaptıracağımı kesinleştirmeden, ilk olarak Berlin’e gittim 3 günlük AirBnb den bir oda kiraladım. (ona bile günlüğü 40€ bayıldık ) Ardından direk olarak üniversiteye gidip gezmeye başladım. Yemekhanelerinden amfilere kadar girip çıktım. Sonrasında Makine Fakültesinin içine girip öğrencilerle gazeteci gibi röportaj yapmaya başladım. Okuldan memnun olup olmadıklarını, şehirden memnun olup olmadıklarını, derslerin zorluğunu profesörleri falan sorup durdum. Bu tarz işlerde girişken olmakta fayda vardır. 1-2 Günde şehri gezdikten sonra ikinci seçenek olan Braunschweig a doğru yola koyuldum.

3 günde orada Berlin’de yaptığım gibi şehri ve okulu gezip öğrencilerle muhabbet ettim.
Sonuç olarak birçok hususu göz önünde bulundurarak TU Braunschweig a karar verdim ve ilk günden beri hiç pişman olmadım. Hem şehir olarak hem de okul olarak beklentilerimi yeterince karşıladı.
Kararımı verip okul kaydı için Braunschweigin yolunu tuttum. Önceden ayarlanan randevu saatinde öğrenci islerine gittim ve 20 dakika içinde kaydım gerçekleştirildi. Darısı hepinizin başına.

Eee turist Ömer artık Braunschweig da simdi geldi sıra başımızı sokacak bir yer bulmaya. Gel vatandaş gel Konaklama ve WG bulmada en iyi tavsiyeler taktikler bu kardeşinizden. Hadi gecelim diğer konumuza.

13- KONAKLAMA, WG VEYA YURT BULMA, TAKTIKLER VE TAVSIYELER

Evet, okulumuzu hallettik, kaydımızı da yaptırdık geriye kaldı başımızı sokacak 10-15 m2 bir oda bulmaya. Okuduğu şehirde akrabası tanıdığı olanlara dâhil kendilerine ait bir odaya çıkmalarını tavsiye ediyorum. Hem başkalarına yükmüş gibi hissetmemek, hem öğrenci hayatinin tadını çıkarabilmek hem de sınav dönemlerinde daha rahat ders çalışabilmek için kendinize ait bir evinizin veya odanızın olması en güzeli.

Kısaca bazı konaklama imkânlarından bahsedeyim,

Yurtlar

Özel yurtlar
; Genelde maddi açıdan en tuzluya gelen ama en çok rahat edilebilecek yurtlardır. Genelde ortak alanların temizliği her hafta yapılır, kendinize ait odanızda wc ve banyo bulunur, biraz şanslıysanız ufak bir mutfak kösesi bile bulunabilir musluklu falan. En az 15-20 m2 ye kadar bir yasam alanınız olur. Kız erkek karışık ve tek kişilik odaların olduğu yurtlardır. Özellikleri yurttan yurda değişebilir ama 3 aşağı 5 yukarı bu şekildedir. Büyük şehirlerde 600-800€ arası küçük şehirlerde de 400-600€ arasına bir oda ayarlanabilir. Bu yurtlarda genelde öğrenciler kalır ama bazılarında öğrenci olmanız serti aranmaz. Dil kursundayken bile kalınabilir.

Studentenwerk e ait yurtlar
; Bu yurtlar Türkiye’deki KYK yurtlarının lüks versiyonları olarak düşünülebilir. Bu yurtlarda kalmak için öğrenci olma şartı vardır. Okula kayıt yaptırırken AStA bürolarından veya online olarak bu yurtlar için başvuru yapılabilir. Eğer son dakika başvuru yaptıysanız genelde o sömestr oda bulamayabilirsiniz ya da kıyıda köşede kalmış fiyatı pahalı odalar çıkabilir. Ama sırada kalabilir ve diğer sömestr daha iyi bir oda çıkarsa oraya geçebilirsiniz. Bu yurtların fiyatları büyük şehirlerde yaklaşık 400-600€ civarı küçük şehirlerde 250-450€ dir.

Evler

Studentenverbindung
; Studentenverbindung Türkçeye öğrenci birliği olarak çevrilebilir ama o kadarda masum birlikler değillerdir. Bu topluluklar diyeyim, genelde üniversitenin hemen dibinde 2-3 katli villa tarzı evler kiralamışlardır. Genelde belli bir düşünceye, politik veya dini görüşe veyahut ta bir sivil toplum örgütüne hizmet eden, bu görüşlerden düşüncelerden olan öğrencilere ise bünyelerinde 150-200€ civarı aylık ücretlere konaklama imkânı sunarlar. Türkiye’deki cemaat evlerinin biraz daha rahat halleridir diyebilirim. Tahmin edebileceğiniz gibi belli şartları vardır, haftanın belli günleri toplantı, konuşmalar sohbetler ve abuk sabuk bir sürü ritüeller diyelim. Arkadaş getirme götürme olaylarında odaya kız çıkarma meselelerinde falan genelde hepsi katıdırlar. Kendilerinden olmayanları içlerine pek almazlar. Uzun lafın kısası 100-150€ az para verecem diye bu tarz topluluklara bulaşmayın. Çok pişman olan arkadaşım oldu. Detaylı bilgi isteyenler ulaşabilirler.

WG; Wohnungsgemeinschaft yani ev ortaklığı veya ortaklaşa yasamak gibi, mükemmel Almancamla Türkçeye çevirebilirim. Tahmin edeceğiniz gibi Türkiye’deki öğrenci evleri konseptinde dairelerdir. İlanlara bakarken Zweck WG gibi terimlere denk gelebilirsiniz. Zweck- Amac, Hedef anlamına gelir. Zweck-WG derken de orda yasayacak insanların tek derdinin kirayı bölüşerek daha az para ödemek istemeleri, arkadaşlık, beraber yemek yapma, dost olma gibi meselelere bulaşmak istemedikleri anlamına gelir. Bir nevi evi otel gibi kullanan insanların, tek amaç daha az kira ödemek olacak şekilde bir araya geldikleri konaklama biçimidir. Birde normal WG ler vardır, bu evlerde insanlar belki birbirlerini daha önceden tanımazlar ama beraber yasadıkları insanın kendileriyle beraber arkadaş gibi o evde yasamalarını isterler. Gurbetçi Türkçemle saçmalamaya başladım galiba ama demek istediğimi anladınız. Beraber gezmek beraber yemek yapmak arada bir mutfakta veya varsa oturma odasında toplanıp sohbet etmek, bildiğiniz Türkiye’deki öğrenci evleri gibi. Bu tarz evleri nasıl bulacağınızdan birazdan detaylıca bahsedeceğim. Fiyatları m2 ve bulunduğu şehre göre çok değişkendir. Kabataslak Hamburg Berlin gibi büyük şehirler için 15m2 bir odayı 500-700 arasına bulabilirsiniz. Bu büyük şehirlerde ev meselesi cidden dert uzak durun bu metropollerden. Küçük şehirlerde ise fiyatlar oldukça düşer 250-400 arası çok rahat bir evin 15m2 lik odasını kiralayabilirsiniz.

Öncelikle Yurtları nasıl bulabileceğinizden bahsedeyim,

Özel yurtlar için belirli bir portal olup olmadığını bilmiyorum ama eğer bulunduğunuz şehirle beraber Google a Studentenwohnheim diye yazarsanız çıkan web sitelerinden fiyatları falan görebilir başvuru yapabilir yer varsa direk gidip odaları tutabilirsiniz. Örnek, Google amcaya Berlin privat Studentenwohnheim diye aratırsanız bir sürü ilan ve web site çıkacaktır. Aralarından uygun olanı arayıp bulmanız gerekecek, kolay gelsin.

Studentenwerk yurtları için ise okulunuzun bulunduğu bölgenin Studentenwerk internet sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Mesela benim okulum TU Braunschweig, OstNiedersachsen bölgesine bağlı. OstNiedersachen Studentenwerk yazdığım zaman Google a çıkan ilk siteden girip başvuru yapabiliyorum. Gerisi şansınıza ve zamanlamanıza kalmış. İstediğiniz m2 aralığını fiyat aralığını ve benzeri oda özelliklerini filtreleyip başvuru yapabilirsiniz.

Studentenverbindung lara ilgisi olanlar ise ilanlarını https://www.wg-gesucht.de/ sitesinde veya bizzat Verbindunglarin önlerindeki ilan panolarından görebilirler.

Gelelim en çok isinize yarayacak WG arama meselesine.

Öncelikle WG ararken kullanacağınız tek site https://www.wg-gesucht.de/ başka bir siteye veya ona buna ihtiyacınız yok. Adamlar çok güzel sistem kurmuş filtreleme seçenekleri ilan sahibiyle iletişim falan her şey on numara isliyor. ( Reklamlar ) O yüzden bu site üzerinden anlatacağım her şeyi.

Kafanızda ne kadar büyüklükte bir odaya ihtiyacınız olduğu belirleyin öncelikle. Ardından kaç kişi ile beraber yasamak istediğinizi belirleyin. Ve en önemlisi fiyat aralığınızı belirleyin. Bu 3 önemli filtreyi siteye girdikten sonra bulunduğunuz bölge için arama yapmaya başlayın. Diğer filtre seçeneklerini okuyup düzenleyebilirsiniz. Mesela Zweck WG mi istiyorsunuz, sadece öğrencilerden oluşan WG mi istiyorsunuz. Sadece kızlarla yada sadece erkeklerle mi kalmak istiyorsunuz vs.vs…

Öncelikle ev ararken size şans kazandıracak faktörlerden bahsedeyim,

-Sigara kullanmamanız
-Kedi, köpek türü evcil hayvanınızın olmaması ( Hayvanlara can kurban ama maalesef böyle )
-Önceden WG tecrübeniz, yani öğrenci evinde kalmış olmanız.
-Öğrenci olmanız
-O evde uzun süreli kalmak istiyor olmaniz
-Almancanizin iyi olmasi (diğer evde yasayan insanlar illaki ev arkadaslariyla iyi anlaşmak isteyeceklerdir tabi eger Zweck WG değilse )
-Hobilerinizin olması bir enstrüman çalmak mesela ( herhalde herkes ev arkadaşıyla oturup müzik yapıp karşılıklı 2 bira içmek ister ), ( ev bulmak için gidip gitar çalmayı öğrenin demiyorum ama bu tarz özellikler ev ararken önem kazanıyor )
-Açık görüşlü veya rahat biri olmanız diyeyim ( Örnek olarak, alkol içmiyorsanız evde birinin alkol içmesi veya domuz eti yemiyorsanız evde birinin domuz eti pişirmesinin sizi rahatsız etmiyor olması ) (evet bu tarz şeyleri soruyorlar ev görüşmelerinde ).

Bu bahsettiğim özelliklere sahip kişileri tebrik ediyor ve yeni yuvaları hayırlı olsun diyorum. Bu özellikler gerçekten evlere yaptığınız başvuru ve görüşme sürecinde sizi diğer adaylardan 1-2 adim öne çıkarıyor.

Peki, https://www.wg-gesucht.de/ sitesinde filtrelemeyi yaptık ev arayışına geçtik, içimize sinen bir kaç ilanda bulduk. Karşı tarafa ilk adimi nasıl atacağız? (ee İstanbul’a falan geliyor musun bazen)

Öncelikle ilanı net olarak okuduğunuzdan her şeyi anladığınızdan emin olun, ev arkadaşı ilanını veren kişiler genelde ilanın içine nasıl birini aradıklarını üstü kapalı cümlelerle yazarlar. Nabza göre şerbet vermeyi unutmayın. Bir taslak hazırlayıp ilanları okumadan patır kütür her ilana kopyala yapıştır yapıp gönderirseniz, kaybedersiniz. Öncelikle sunu söyleyeyim ortalama bir şehirde bir ev ilanına 1 gün içinde 30-40 tane mail geliyor. Kendimize geçenlerde ev arkadaşı ararken bir ilan verdim 1 saat içinde 15 mail aldım. O yüzden fark yaratmanız gerekiyor.

Karsınızdaki kişinin ilanını okuduğunuzu ve ona zaman ayırarak bir mail yazdığınızı hissetmesi gerekiyor. Tipik bir ilan sahibi ilanı verdikten sonra 2-3 gün bekler gelen 50 mailden 10 tanesini seçer ev arkadaşlarına gösterir ev arkadaşlarıyla beraber 5 kişide karar kılarlar. Bu 5 kişiyi eve davet edip evi gezdirip yüz yüze görüşür tanışırlar. Ardından bu 5 kişiden birini seçeler. Süreç aşağı yukarı böyle isliyor.

Simdi birazda isin pratik kısmına gecelim. Hoşumuza giden bize uyan ilanlara mesaj atacağız, peki bu mesaj nasıl olmalı? Ne çok kısa olmalı umursamazmış gibi, nede çok uzun olmalı insanları sıkacak, copy paste gibi duran mesajlar olmamalı. Hemen hemen her şeyde olduğu gibi kısa ve öz olmalı. Simdi size benim üzerinde çok çalıştığım hemen hemen her ev sahibinin gönlünü çalan tipik bir başvuru mesajını buraya yazacağım. Sizler tabi ki de sizin bulduğunuz ilana göre ve kişisel bilgilerinize göre biraz düzenleyip ilan sahibine yolacaksınız. Buyurun örnek;

Hallo ihr Liebe,

Ich schreibe dir bezüglich deiner Anzeige des 20qm Zimmers. Mein Name ist Eren und ich bin 23 Jahre alt. Ich habe bereits mein Bachelor in Maschinenbau und wurde nun für ein Masterstudiengang an der Tu Braunschweig zugelassen. Deshalb suche ich ganz dringend, so schnell möglich, am besten sofort DIE WOHNUNG :)

Kurz zu mir:
Ich bin ein ziemlich entspannter Typ, sehr einfach gestrickt und offen für Neues. In meiner Freizeit treibe ich Sport und mache viel Musik (Gitarre, Keyboard usw.). Für ein Feierabend Bier bin ich auch zu haben :)
Haustiere besitze ich nicht, dazu bin ich nicht Raucher.
In meinem Studium habe ich bereits WG Erfahrung sammeln können (4Jahre).
Mit Menschen aus verschiedenen Ländern, habe ich eine grandiose Zeit verbracht.

Was mir persönlich wichtig ist:
Ein Dach über Kopf reicht mir schon, ich habe keine hohen Ansprüche. Ich würde mich allerdings freuen, wenn die Zeit und Lust da ist, dass man gemeinsam kocht oder n Bier am Abend trink.
Kurz gefasst, ich suche nicht nur eine WG, sondern Menschen mit den ich auch eventuell ein bisschen Zeit verbringen kann :)

Ich würde gerne dich und deine Mitbewohnerin kennenlernen. Wenn ihr auch Lust habt und mich kennenlernen wollen, kann ich ab 13.03.2018 vorbei kommen.

Beste Grüße aus Hamburg


Gördüğünüz gibi kısaca Almanya’da ne yaptığımdan, kendi özelliklerimden ve bu ilana neden başvurduğumdan bahsetmişim. Yapmanız gereken sadece bu çok aşırıya kaçmaya gerek yok. Almanya’da ev bulmanın çok zor olduğunu söylemişlerdi ama bu mail le yaklaşık başvuru yaptığım 50 evin 9 undan görüşme için randevu aldım. 1 gün içinde 9 evle görüşmeye gidip 5 inden kabul edildim. En sonunda bir evde karar kildim ve 1 yıldır ayni evdeyim. Mutluyum. Huzurluyum. Başvuru süresi yaklaşık 1 hafta sürdü,1 hafta içinde bir evim olmuştu. (Habire bir başvuru bir kabul süreci var evet… fuck the system)

Son olarak bahsetmek istediğim diğer bir konu, mesela evde yasayan diğer öğrenciler başvurumuzu ve yazdıklarımızı beğendi bizle görüşmek evi gezdirmek istiyorlar. Öncelikle randevu ayarlanırken esnek olmaya çalışın, bırakın onlar size bir tarih versin o tarihte gidin.

Görüşme esnasında nelere dikkat edeceğinize gelirsek, öncelikle görüşmeye giderken ben her zaman ufak tefek şeyler götürdüm. Mesela birinde ufak bir pasta, birinde ufak kurabiyeler, birinde 1 sise şarap. Ne bileyim yaratıcı olun ufak tefek şeyler götürün, merak etmeyin rüşvet gibi algılanmaz aksine hoşlarına gider. Abartıp mutfak robotu, mikrodalga fırın, borcam falanda götürmeyin yeni ev ziyaretine gider gibi. 4-5€ değerinde ufak tefek beraber konuşurken atıştıracağınız yiyeceğiniz içeceğiniz şeyler olabilir.

İkinci konu oldukça rahat olun, kendiniz olun neyseniz öyle davranın. Ama suratınızda hafif bir gülümseme hep olsun. Hoş gözükmek için yalan söylemeyin, sigara içiyorsanız içmiyorum demeyin veya kız, erkek arkadaşınız var arada bir geliyorsa söyleyin dürüstlük önemli.

Odayı ve evi gezerken umursamazmış gibi gözükmeyin, aman ne olursa olsun başımı sokayım yeter diye düşünmeyin. Mutfağı banyoyu odanızı iyice gezin kaloriferi düzgün çalışıyormuş camlar kapılar düzgün açılıp kapanıyor mu bakın. Sonuçta 1-2 yıl yasayacaksınız en az. Tekrardan bir taşınma veya ev bulma stresini kimse yasamak istemez sanırım.

Sizde evde yasayan insanlara sorular sorun. Hobilerini neler yaptıklarını ne okuduklarını yemek yapmayı sevip sevmediklerini, ne bileyim, onları tanımaya çalıştığınızı gösterin yani.

Görüşme bittikten sonra giderken, sizi olumlu ya da olumsuz haberdar etmelerini istediğinizi söyleyin. Gülümsemeyi unutmayın o 30 dakika boyunca yüzünüzden gülücük eksik olmasın.

Son olarak eğer ret edilirseniz bira pozitif bir şekilde teşekkür edin, güzel zaman geçirdiğinizi söyleyin. Bunu neden söylüyorum, bir evden reddedilmiştim ve görüşme gerçekten çok iyi geçmişti çok iyi insanlardı yasayanlar ama olmadı. Ardından bana 2 gün sonra başka bir ev tavsiye ettiler, bir arkadaşları ev arkadaşı arıyormuş. Ama ben çoktan ev bulmuştum. Yani demek istediğim pozitif olun olumsuz cevaplara bile, kazanan siz olursunuz…

Evimizi de bulduk okulda hazır, Almanya artık bize güzel. Tabi turist Ömer’in ki gibi paralar saçan bir şalvarımız yok. O yüzden gelirimizi giderimizi iyi hesaplamamız lazım. Eviydi yemesi içmesiydi telefondu spordu oydu buydu suydu ayda ortalama ne kadar gidiyor? Diğer başlıkta gelin size aylık giderlerimden bahsedeyim.

14- AYLIK GİDERLERİM

Şuan bir gözüm Euro/TL grafiğinde iken bir yandan da bu yazıyı yazıyorum. Almanya’ya gelirken ( Nisan 2017 ) Euro 3,6 civarlarındaydı. Bende haliyle planlarımı ona göre yapmıştım. Evden su kadar gelse, şuradan burs gelse bende bir yerden 200-300€ çalışıp kazansam kral gibi geçinirim diye düşünürken, şuan ki tek geçim kaynağım kendi çalıştığım HiWi işim haline dönüştü. Ne evden gelen giden bir şey ne de burs gelen bir yer var. Evet, tahmin ettiğiniz gibi birazdan IBAN numaramı paylaşıp cami çıkışlarında olduğu gibi, az çok demeden bağış isteyeceğim.

Sululuğu bırakıp önce sabit olan aylık giderlerimden başlayayım,

1- Öncelikle Kira, Braunschweig gibi orta büyüklükte bir şehirde, 4 kişiyle beraber bir evde kalıyorum ve 12 m2 bir oda için şuan için 275 € ödemekteyim. Sabit giderler listesine ekleyelim.
2- Telefon tarifesi olarak aylık 30€ ödemekteyim. Tahmin edeceğiniz gibi Vertrag li yani sözleşmeli bir hat. İçeresinde Iphone 8 64 Gb + 10 Gb LTE Internet + Avrupa içi sinirsiz konuşma ve mesajlaşma var. Evet, telefon fiyatı 24 aya bölünüp tarifeye yansıtılmış. Bu aralar bu şekilde telefon almak Türkiye’de de çok moda. Merak edenler için, bu tarifeyi 1 yıl önce o2 dan öğrenci indirimiyle yapmıştım.
3- Aylık spor masraflarım, 15 € aylık McFit üyeliği ve aylık 1€ (evet 1€) üniversitedeki Box kursu. Yani toplam 16€ aylık düzenli spor giderim var.
4- Kiraya ekstra olarak ev interneti (100mbit/s Vodafone ) ve GEZ dediğimiz Radyo ve Televizyon vergisi ödüyoruz. 5€ Internet için 4€ da GEZ için yani toplam 9€ olarak bir sabit giderde buradan var.
5- Her canlı bir gün sağlık sigortasını tadacaktır… Ben gibi 25 yaşını geçmiş ve artık AT11 kullanamayan her kul, aylık sağlık sigortasını kendisi ödemek zorundadır. AOK veya TK fark etmeksizin 90€ gibi bir sabit giderimizde buradan geliyor.
6- Spotify,Netflix,TinderPlus (saka saka) gibi sosyal hesaplara toplam aylık 10€ ödemekteyim. Bunu da bir sabit gider olarak ekliyorum.

Sabit giderlerimi aylık bu şekilde toplayacak olursak;

Kira – 275€
Internet + GEZ – 9€
Spor – 16€
Telefon – 30€
Sağlık sigortası – 90€
Spotify + Netflix– 10€

TOPLAM: 430 €

Simdi gelelim sabit olmayan diğer masraflara, yeme içme gezme ve kişisel harcamalar. Öncelikle sunu söyleyeyim çok lüks yasayan veya eli çok sıkı bir insan değilim. Tamamen ortalama bir hayat yasayan bir insan düşünebilirsiniz. Burada yazacağım miktarların aşağı yukarı herkes için geçerli olduğunun garantisini verebilirim.

Öncelikle yeme içmeyle başlayalım, düzenli spor yaptığım için yemeyi içmeyi de genelde evde yaparım. Yoğun olduğum dönemlerde ise okulda yemekhanede yerim. Ayda 2-3 kerede dışarıda arkadaşlarımla yemek yemeye giderim( genelde pazarları ). Bu bilgiler nezdinde günlük 10€ gibi bir yemek masrafımın olduğunu söyleyebilirim. Ama sunuda belirtmek isterim bu 10€ içinde 4 öğün yemek(kahvaltı dâhil) ve öğünler genelde bol proteinli (et, tavuk, balik vs. ). Yaptığım spor ve antrenman tarzım nedeniyle fazla yemem gerekiyor. Bu sebeple günlük 10€ aslında biraz fazla. Ama ben bunu normal bir insan için hesaplamak istiyorum. Bir öğünü evde bir öğünde yemekhanede(ortalama 3€ civari bir tabldot yemek) yiyen ve ara öğün olarak abur cubur atıştıran bir öğrencinin günlük yemek masrafı 7€ yu geçmeyecektir. Ama tabi dışarıda yerseniz veya benim gibi 4 öğün yerseniz, bu miktar illaki artacaktır. Biz tabi ki de bunu ortalama bir insan için hesaplayacağız ve günlük 7€ yemeye verdiğimizi düşüceğiz.

Yeme içme - 7 x 30 = 210€


Alışveriş meselesine gelecek olursak, kıyafet ve diğer bütün giyim ürünlerini genelde tatillere gittiğimde Türkiye’den alıyorum. Yani belki henüz Almanya’da 3-4 parça kıyafet almışımdır. Bazı Outlet mağazalarında aslında kıyafet burada da ucuza gelebiliyor ama iste arayıp bulmak gerekiyor. Onun dışında gidip bir alışveriş merkezinden kıyafet alışverişi yapmak bana şuan için mantıksız geliyor, yani 50€ ya H&M den dandik bir kot alacağıma o paraya Türkiye’de Mavi den 2 kot alabiliyorum. Zaten 6-7 ayda bir Türkiye’ye gidiyorum. Bos valizle gidip dolu valizle geliyorum :D
Ama bendede elektronik parça hastalığı var yani her ay mutlaka bir parça bir şey alıyorum kendime Amazon ve Ebay den. Kimisinin de kıyafet hastalığı olabilir, o yüzden ben bu alışveriş giderlerine aylık 50€ gibi bir miktar eklemek istiyorum.

Alışveriş - 50€


Gezme tozma meselesine gelince, öncelikle sosyalleşme adi altında, haftada 1 gün kesin dışarı çıkarım. Arkadaşlarla bir Kneipe ye gitmek veya Club e gitmek gibi aktiviteler olur genelde yaptığım şeyler. Gittiğimiz yerler genelde giriş ücreti olmayan clubler veya öğrenci barları, bir biranın 2-3€ civarı olduğu yerler olur. Onun dışında her ay başka bir şehre gitmek başka bir ülkeye gitmek seklinde aktivitelerim yoktur. Zamanımda yoktur vesselam. Yani 3 ayda bir Ryanair den 10-15€ ya bir bilet bulursam yakın Avrupa ülkelerine 2 günlük falan gittiğim oluyor. ( Italya, Polonya tarzı ülkelere ) Bu gezileri eklemeden, sadece hafta sonu dışarı çıkma harcamalarımı hesaplarsam aylık bir 50€ giderimde öyle oluyor.

Gezme tozma – 50€


Ulaşım harcamalarına gelecek olursak, 0€ evet 0€. Okula başladığımdan beri herhangi bir toplu taşıma aracına para verdiğimi hatırlamıyorum. Sömestr Ticket sayesinden çoğu şehre trenle ücretsiz gidebiliyorum. (Braunschweig dan Hamburg’a bile ) Şehir içinde ise Otobüsler ve Metrolar ücretsiz. Zaten her yere bisikletle gidiyorum o yüzden ulaşıma hiç para harcamıyorum.

Ulaşım 0€

Her insanın olduğu gibi benimde aylık ekstra giderlerim oluyor. Ne bileyim berbere gitmek gibi (15€), bir arkadaşın doğum günü olur ona hediye almak gibi(10-20€), dönemlik okul harcının 1 aya yansıtılmış hali gibi.(360€/6ay ( 1 dönem). Uzun lafın kısası aylık 100€ gibi bir ekstra harcamam illaki oluyor.

Ekstralar 100€


Sabit olmayan diğer harcamalarımın toplamı ise bu şekilde,

Yeme içme – 210€
Alışveriş – 50€
Gezme Tozma – 50€
Ekstralar – 100€

TOPLAM: 410€


Sabit giderlerle beraber toplayacak olursak aylık toplam giderlerim,
840€

https://ranking.zeit.de/lebenshaltungsk ... ty?city=23

Bu siteden okuduğunuz veya okumak istediğiniz şehrin adını girerek bir öğrencinin o şehirdeki aylık ortalama masrafını görebilirsiniz. Ben Braunschweig i girdiğim zaman 870€ gibi bir ücret çıktı ben 30€ daha az harcıyormuşum. Helal bana.

Dediğim gibi bu miktarlar yasam tarzınıza ve yasadığınız şehre göre değişmekle beraber aşağı yukarı bu şekildedir. Gece hayatından kısılarak, daha ucuz bir telefon hattı alınarak, spor için salonu yerine parkta koşuya çıkılarak ve bu tarz benzeri önlemlerle harcamalar 100€ aşağıya çekilebilir. 650€ ile geçinmek zorunda olduğum aylarda oldu, inanın bende bilmiyorum nasıl başardığımı. Taş toprak yedim herhalde.

Uzun lafın kısası eğer aylık 1000€ civarı bir miktar giriyorsa cebinize öğrenci olarak burada geçinmek çok kolay. Hesabınızı kitabinizi bilirseniz aylık 100-150€ bile kenara koyabilirsiniz. Hepinizi gözlerinizden öpüyor, hesap kitabınızda başarılar diliyorum.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evet arkadaşlar bu son başlıkla beraber 3. Kısmın sonuna geldik. İlk yazımda belirttiğim başlıklardan bir çoğunu bitirdik ve şuan için sadece şu başlıklar kaldı,

15- Okurken çalışma imkânları
16- Kampüs ortamı, Öğrencilerin yasam tarzı, arkadaşlık ilişkileri, gece hayati
17- Dersler ve kısaca Almanya’daki üniversite sistemi
18- Geleceğe dair Almanya’daki hedeflerim


Başladığım işi bitireceğim ve bu başlık yeterince kişiye ulaştıktan sonra son kısmı yani 4. Kısmı yazıp sizlerle paylaşacağım.

Her türlü sorularınızı lütfen başlık altında sormaktan çekinmeyin.

Yazının son kısmında görüşmek dileğiyle… Eğitimle kalın

İyi forumlar…

peppybird
Mesajlar: 170
Kayıt: Pzt Eki 15, 2018 10:10 pm

Re: 7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 3. Kısım )

Mesaj gönderen peppybird » Pzt Nis 15, 2019 11:47 am

Eline, emeğine sağlık. Devamını bekliyoruz :)

ugr.
Mesajlar: 79
Kayıt: Pzr Eyl 02, 2018 3:31 pm

Re: 7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 3. Kısım )

Mesaj gönderen ugr. » Sal Nis 16, 2019 8:14 pm

Eline yürrğine sağlık. Ayrıca teşekkürler.

deutschinformation
Mesajlar: 28
Kayıt: Pzr Nis 08, 2018 1:27 pm

Re: 7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 3. Kısım )

Mesaj gönderen deutschinformation » Pzr Nis 28, 2019 8:16 am

erennnsahin yazdı:
Prş Nis 11, 2019 8:19 pm

14- AYLIK GİDERLERİM

4- Kiraya ekstra olarak ev interneti (100mbit/s Vodafone ) ve GEZ dediğimiz Radyo ve Televizyon vergisi ödüyoruz. 5€ Internet için 4€ da GEZ için yani toplam 9€ olarak bir sabit giderde buradan var.

Internet + GEZ – 9€

Merhaba, ellerinize sağlık:)
İnternet olarak Vodafone'u öneriyor musunuz? Gerçi 100mb internet hızından kaynaklı pek bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum fakat hizmetinden memnun musunuz?

Kullanıcı avatarı
erennnsahin
Mesajlar: 190
Kayıt: Cmt Eki 01, 2016 9:38 am

Re: 7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 3. Kısım )

Mesaj gönderen erennnsahin » Sal Nis 30, 2019 11:57 am

deutschinformation yazdı:
Pzr Nis 28, 2019 8:16 am
Merhaba, ellerinize sağlık:)
İnternet olarak Vodafone'u öneriyor musunuz? Gerçi 100mb internet hızından kaynaklı pek bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum fakat hizmetinden memnun musunuz?
Merhabalar,
Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum, herhangi bir problem yaşamadım. Tavsiye ederim.

gorkema
Mesajlar: 136
Kayıt: Cum Mar 16, 2018 1:19 pm

Re: 7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 3. Kısım )

Mesaj gönderen gorkema » Cmt May 11, 2019 7:41 pm

Çoğu insan Almanya’ya gidince geçmişi unutuyor kimseyi takmıyor ama Eren’e teşekkür ederim yıllardır bu forumda insanlara yol gösteriyor bizde referans alıyoruz yazının devamını da dört gözle bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
erennnsahin
Mesajlar: 190
Kayıt: Cmt Eki 01, 2016 9:38 am

Re: 7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 3. Kısım )

Mesaj gönderen erennnsahin » Sal May 14, 2019 2:50 pm

gorkema yazdı:
Cmt May 11, 2019 7:41 pm
Çoğu insan Almanya’ya gidince geçmişi unutuyor kimseyi takmıyor ama Eren’e teşekkür ederim yıllardır bu forumda insanlara yol gösteriyor bizde referans alıyoruz yazının devamını da dört gözle bekliyorum.
Güzel mesajin icin tesekkürler dostum. Umarim biraz olsun yardimci olabiliyoruzdur yeni gelen ve gelecek arkadaslara.

Helen
Mesajlar: 64
Kayıt: Cmt Mar 02, 2019 10:58 pm

Re: 7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 3. Kısım )

Mesaj gönderen Helen » Çrş May 15, 2019 1:34 am

Yazıların kesinlikle yardımcı oluyor, çok teşekkürler. Ve dördüncü kısım kesinlikle gelmeli ;) Ben özellikle çalışma imkanları ile ilgili tavsiyelerini merak ediyorum.Hatta şimdi vaktin varsa Hiwi Jobs için öğrencilerden ne gibi yeterlilikler istediklerinden kısaca bahsedebilirsen çok sevinirim. Kendimi o konularda geliştirmek için vaktim var şu an çünkü :D Örneğin ben İngilizce ve MS Office programları bilgisinin önemli olduğunu düşünüyorum bu konuda, sen ne düşünüyorsun?

Computer_Berkay
Mesajlar: 107
Kayıt: Pzr Eyl 22, 2019 6:46 pm

Re: 7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 3. Kısım )

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Kas 15, 2019 7:24 pm

erennnsahin yazdı:
Sal May 14, 2019 2:50 pm
Güzel mesajin icin tesekkürler dostum. Umarim biraz olsun yardimci olabiliyoruzdur yeni gelen ve gelecek arkadaslara.
Iyi ki varsin abim iyi ki gordum seni .Ben almanyada lisans yapmak isteyen biriyim maddi durumumuz yok ama Almanya da bazi buyuk arkadaslar var ( aile dostu ) paderborn universitesi okumak istiyorum sence maddi durum olmadan bi sekilde kendi basima dil ogrenebilirmiyim testdaf veya baska sinavi gecebilirmiyim bana onerilerini yazarsan cok sevinirim tekrardan sagoll.

suat1503
Mesajlar: 94
Kayıt: Pzt Ağu 05, 2019 8:22 pm

Re: 7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 3. Kısım )

Mesaj gönderen suat1503 » Cum Kas 15, 2019 8:04 pm

erennnsahin yazdı:
Prş Nis 11, 2019 8:19 pm
Uzuuuun bir aradan sonra tekrardan merhabalar arkadaşlar,


Unutmadan ilk olarak teşekkür etmek istediğim bazı kişiler var.

Öncelikle bu yazı serisinin şimdiye kadar toplamda 10.000 görüntülenmeye ulaşıp, tecrübelerimin binlerce öğrenci kardeşime ulaşmasını sağlayan ve şuan Almanya’da olmamda en büyük rolü oynayan, Danışmanlık hizmetinden de faydalandığım www.deutschstudent.com sayfası ve kurucusu Pyhsiker- Gürkan Bey e
Bu sitede emeği gecen bütün moderatör arkadaşlara,
Yazının ilk iki kısmına büyük ilgi gösterip, beni yazının üçüncü kısmini yazmaya teşvik eden Deutschstudent.com okurlarına,
Binlerce kez teşekkürler.

Üçüncü kısım haddinden fazla gecikti bunun farkındayım ama olaya iyi bir yönünden bakmak gerekirse, değineceğim konular nedeniyle bu zamana ihtiyacım vardı. Yazının ilk iki kısmını yazdığım dönemde daha üniversite hayatına yeni yeni başlıyordum. Yani Konaklama, WG veya Yurt bulma, Aylık giderlerim gibi konuları tecrübe etmeden sizlere anlatmam biraz saçma olurdu. Gecen bu 1 yıllık süreçte sizlere anlatabileceğim belki hepinizin faydalanabileceği çok güzel tecrübeler biriktirdim. Lafı uzatmadan yazının üçüncü kısmına başlıyorum.
İşlediğimiz konulardan kısa bir özet geçecek olursak,

Değindiğimiz Konular


1.Kısım
: viewtopic.php?f=10&t=11981

1- Eğitim geçmişim
2- Neden Almanya?
3- Üniversiteden şartlı kabul süreci ve işlemler
4- Almanya’da dil kursu belirleme ve kayıt süreci
5- Vize başvuru süreci2.Kısım : viewtopic.php?f=10&t=11995&hilit=7+ayda+telc

6- Almanya’ya geldikten sonra yapılacak ilk işlemler
7- Dil öğrenim süreci ( Konaklama kısmını bu kısımdan çıkardım. 13. Kısımda detaylı bir şekilde değineceğim )
8- Dil kursuna giderken çalışma imkânları
9- Kurs esnasında sosyal hayat, Arkadaş çevresi
10- Telc C1 hazırlık sürecim

3.Kısımda neler anlatacağım?

11- Üniversitelere başvuru süreci
12- Okul karar aşaması, kriterler, dikkat edilmesi gerekenler ve kayıt süreci
13- Konaklama, WG veya yurt bulma, taktikler ve tavsiyeler
14- Aylık giderlerim


Öncelikle sunu belirteyim, gerek gün içinde neredeyse hiç Türkçe konuşmamam, gerekse artık Almanca düşünüp Almanca yazmaya alışmışlıktan dolayı ( iş ve okul sebebiyle ) kuracagim cümleler „ Ne diyor bu Almancı kuzen? „ tepkisi yaratabilir. Oturup spontane cümleler yazarken gerçekten zorlanıyorum. Acı ama gerçek. Şimdiden kusuruma bakmayın @türkdilkurumu. Gerekli mecralardan özrümüzü de dilediğimize göre Es kann losgehen!

11- ÜNIVERSITELERE BASVURU SÜRECI

2. Kısmın son bölümlerinde dil kursu sürecimden ve sınava hazırlık(telc c1) sürecimden bahsetmiştim. Umarım tüm Mario arkadaşlarım bu bölüme kadar yanmadan gelip, odalarının bir kösesinde dosyalanmış Dil sertifikalarıyla bu yazıyı okuyorlardır. Prensesi kurtarmaya çok az kaldı. Ama önce bölüm sonu canavarı! Üniversiteye giriş… Bunun içinde başvuru süreci.

Hepinizin buraya gelirken bir üniversiteden şartlı kabul aldığınızı varsayarak, başvuru sürecinin nasıl yürüdüğünü birazcık bildiğinizi varsayıyorum. Ama yine de kısa bilgiler vereyim elime mi yapışır.

1- Her üniversitenin çok iyi dizayn edilmiş, her bilgiye hiç bir yeri aramadan, mail yazmadan ulaşabileceğiniz web siteleri bulunmaktadır(Ben henüz Türkiye’de denk gelmedim.)Öncelikle sağdan soldan duyma bilgilerden değil başvurucu sürecinizi yürütürken bizzat üniversitenin kendi sitesinden faydalanın. O kadar dili boşuna öğrenmediniz güzel güzel okuyup ulaşın her bilgiye.

2- Her okulun başvuru için kendine ait bir tarih aralığı bulunabilir. Hatta ve hatta X üniversitesinin Alman öğrenciler için belli bir tarih aralığı, Avrupa Birliğindeki ülkelerden gelen öğrenciler için belli bir tarih aralığı, Avrupa Birliğinde olmayan (bkz: Türkiye ) ayrı bir tarih aralığı olabilir. O yüzden OKUL WEBSITELERINDE BILGILERI DIKKATLICE OKUYUN. Caps kapat diyenleri duyar gibiyim, ama bu yüzden 3 okulun başvurusunu kaçırdım. Ben yandım siz yanmayın.

3- Ardından Üniversitenin başvuru kriterlerini güzelce inceleyin. Hangi sınavı istiyorlar? ÖSYM Belgesi gerekiyor mu? Is tecrübesi şartları var mı? 2. Maddedeki gibi her ülke sınıfının ayrı bir başvuru kriteri olabiliyor. Mesela Türkiye’den başvuran öğrencileri ekstra mülakata sokuyor olabiliyorlar. Veya ekstradan başka bir belge isteyebiliyorlar.

4- Birçok okul kendi online başvuru portalları üzerinden başvuru alırken, yine birçok okul da UniAssist denilen Tu Berlin tarafından kurulmuş başvuru portali üzerinden başvuru alıyorlar. Bunu da illaki başvuru kriterleri esnasında yine üniversitenin kendi sitesinden görebilirsiniz.

5- Bu online portallar genelde baya bir user friendly olurlar. Yani oyun gibi tık tık tık oraya buraya tıklayarak bir bakmışsınız ki başvurunuz tamamlanmış. Belgelerinizi genelde Upload edip kabul aldıktan sonra kayıt esnasında orijinal belgelerinizi getirmenizi isteyip kontrol ederler. Tabi kimi okul direk noter onaylı orijinal belgelerin fotokopilerini de isteyebilir.

6- Başvuru sürecinde Euro’nun 6-7 ye dayandığı bu günlerde en önemli husus tabi ki başvuru ücretleri. Ücretsiz başvurulardan başlayıp 75 € ya kadar çıkan bir fiyat aralığı bulunuyor. Okuluna göre değişiyor tahmin edebileceğiniz gibi. TU Darmstadta ücretsiz başvururken TU Braunschweig a 75 € bayıldık. ( iyi ki de bayılmışım canim okulum <3 ).

7- Başarıyla tamamlanan başvuruların ardından 4 hafta ile 6 hafta arası genelde haber veriyorlar. Tabi bu başvuru süresinin bitiş tarihiyle alakalı. Mesela atıyorum 15 Kasımdan 15 Marta kadar olan bir başvuru sürecinde. Kasım ayında başvurduysanız sonucu almanız mart ayına kadar sürebilir. Öncelikle tüm başvuruları toplayıp ondan sonra bakıyorlar.(NC Gereken bölümler en azından böyle yapıyor)

Genel olarak söylemeliyim ki olabildiğince fazla okula başvuru yapmaya çalışın, artık işin son kısmına gelmişsiniz 3 ün 5 in hesabını yapmayın. Bazen kesin kabul eder dediğiniz okullar ferman gibi ret mektubunu yollayınca leyladan tokadı yiyen mecnuna dönüyorsunuz. O yüzden isinizi sağlama alin 50-100 fazladan ateşleyip daha fazla okula başvuru yapınız efenim.
Bu kısımda biraz genel bilgiler vermeye çalıştım, bireysel tecrübelerimden birazdan bahsedeceğim. Parmaktan sonra.12- OKUL KARAR AŞAMASI, KRITERLER, DIKKAT EDILMESI GEREKENLER VE KAYIT SÜRECI

Yahu ne karar aşaması, bir okul kabul etsinde, atalım kendimizi bir yere, gerisi önemli değil dediğinizi duyar gibiyim. Sen Türkiye’sin büyük düşün diyorum ve konuya bodoslama dalıyorum.
Hangi okullara başvuru yapacağınıza karar verirken bu sıralayacağım maddeleri göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır;

Önem sırası gözetmeksizin,


1- Okulun dünya çapındaki Top-Ranking listelerindeki yeri.
-Bu madde için, okumak istediğiniz bölüme göre arama yaparsanız iyi olur. Mesela atıyorum TU Berlin Ranking lerde en üstlerde olabilir fakat bu okulda spor öğretmenliği bölümü aslında çok kötüdür. (Tabi öyle bir bölüm varsa, tamamen sallıyorum ne demek istediğimi anlayın diye)

2- Bir Üniversitede mi yoksa Hochschulede mi okumak istediğinize karar verin.
-Hochschule ler genelde biraz daha pratiğe dayalı eğitim verip, Üniversitelere göre bitirmesi biraz daha kolaydı. Tabi haliyle is piyasasinda bir isverenin önüne ayni özelliklere ve yeteneklere sahip iki mühendisin CV si geldiginde Isveren oyunu TU mezunundan yana kullanacaktir. Kullaniyorlar yani. Bu okullardan kabul almasi biraz daha kolaydir. TDN 3 ile bile kabul verenleri vardir. Bunun yani sira cok iyi Hochschule ler olup, bazı TU ları sollayacak derecede eğitim verirler. Bunları da biraz araştırıp bulabilirsiniz.

3- Başvuracağınız üniversiteleri belirlemeden önce okumak istediğiniz bir kaç bölüm belirleyin.
-Bu bölümleri belirlerken Almanya’daki geleceğini veya Türkiye’ye dönmeyi düşünüyorsanız daha sonra Türkiye’deki geleceğini, mezuniyet sonrası rahat is bulup bulamayacağınızı ve en önemlisi severek yapıp yapmayacağınızı göz önünde bulundurun.

4- Okumak istediğiniz bölgeyi, şehir tarzını belirleyin.
-Nasıl bir şehirde okumak istiyorsunuz. Berlin, Hamburg gibi metropollerde mi yoksa daha ufak şehirlerde mi? Güneyde mi okumak istiyorsunuz yoksa kuzeyde mi?
-Şehri belirlerken en öncelikli husus orada geçinip geçinemeyeceğinizdir. Yani Berlin’de Hamburg’da 15 m2 odalara 500-600€ verecek gücünüz var mi? Gücünüzden ziyada bu metropollerde ev veya yurt arayacak sabrınız var mi?
-Okumak istediğiniz bölümün yaşayacağınız şehirdeki popülaritesi, çalışma imkânları, okurken staj yapma imkânları nasıl? Mesela örnek olarak bir otomotiv mühendisliği okuyacaksanız o şehirde veya 50 km çevresinde üniversiteyle sürekli beraber is yapan bir otomobil firması var mi?

Bunlar kısaca dikkat etmeniz gerek hususlardı. Simdi gelelim bu kardeşinizin kendi tecrübelerine ve naçizane fikirlerine.

Öncelikle kısa bir dipnot olarak: Büyük şehirlerde okumayı ben şahsen önermem. İlk sorun genelde geçinme, konaklama bulma, yüksek kiralar gibi gözükse de, asıl sorun, bu şehirlerin hiç durmayan bir sosyal hayatinin olması. Diyeceksiniz ki eeee ne güzel iste, her gün bir konserde bir partideyim. Evet, belki her gün bir partide olursunuz ama sınavlardan sonraki günde elinizde bavullarla Berlin havalimanında olursunuz.

Türkiye’dekine nazaran burada okuması da bitirmesi de ayrı bir dert olan bir üniversite hayati var. Disiplin sorumluluk tarzı kelimeler 1000 kat daha fazla önem kazanıyor. Türkiye’de 3 gece önceden çalışıp geçtiğim Termodinamik tarzı dersler için burada 3 ay çalışıyorum. Türkiye’deki üniversitemde kütüphanenin yerini bilmezken burada tüm kütüphane çalışanlarıyla ahbap olduk.
Almanlar için kafa rahat onlar 15 sömestr da okusa kimse bir şey diyemez. Ama bizim tepemizde Ausländerbehörde denen illet ve en önemlisi buraya gelirken kendimize verdiğimiz sözler, ideallerimiz var. O yüzden ufak şehirleri okumak için daha uygun buluyorum. İnsan okula daha iyi konsantre olabiliyor, şehre daha çabuk alışıp daha sıcak ilişkiler kurabiliyor. Ufak şehirlerin insanları da metropollerde yaşayan insanlara göre daha düzgün daha sıcakkanlı insanlar oluyorlar. O ufak dediğiniz şehirlerde bile her hafta sonu bir eğlence çıkabiliyor ama Berlin’de Hamburg’daki Köln’deki gibi gözünüze soka soka değil, kafa dağıtmak isteyen eğlenecek bir şeyler arayıp bulabiliyor. Ne demek istediğim anlaşılıyordur umarım.

Peki, ben okuyacağım üniversiteyi ve şehri bölgeyi belirlerken nasıl bir yol izledim?

Benim yüksek lisans yapmak istediğim alan otomotiv mühendisliği olduğu için öncelikle bu alanda eğitim veren iyi teknik üniversitelerin arayışına geçtim. TU Berlin, TU Ilmenau, TU Darmstadt, TU Dresden, FAU, TU Kaiserslautern, TU Braunschweig ve ismini unuttuğum bir kaç teknik üniversiteye daha toplamda 10 üniversitenin Otomotiv ve Enerji Mühendisliği alanındaki bölümlerine başvurdum.

Bu okulları belirlerken üstte size bahsettiğim 4 maddeye göre belirledim. Bu üniversitelerin birçoğundan kabul aldım en son olarak elimde TU Berlin ve TU Braunschweig kaldı. İkisinden birine karar vermeliydim. Birisi Almanya’nın başkenti, imkânlar cenneti Berlin diğeri 250 bin nüfuslu ortalama bir şehir olan Braunschweig.

Önce üniversite olarak kıyasladım.
Haliyle TU Berlin’in bütçesiyle ve yüz yıllara dayanan tecrübesiyle daha önde olduğu aşikârdı. TU Berlin +1
Ardından ben bu şehirlerin hangisinde daha az para ödeyerek daha rahat ev bulurumu kıyasladım. Burada ise Braunschweig neredeyse 2 kat daha ucuz ev fiyatları ve evlere olan daha az talep sebebiyle gönlümü çaldı. TU Braunschweig +1
Daha sonra, okurken kesinlikle çalışmak veya master tezimi yazarken iyi bir firmada yazmak istediğimden bölgedeki imkânları düşündüm. Hannover, Braunschweig ve en önemlisi merkez üssü 20 km ötede Wolfsburgda bulunan Volkswagen fabrikası beni daha bir cezp etti. TU Braunschweig in hemen hemen her projede Volkswagen ile birlikte çalışması ilerde bu firmaya girmek istemem gözümde € işaretlerinin belirmesine sebep oldu ve Volkswagen sayesinde Tu Braunshweig bir +1 daha kaptı.

Skor olarak Braunschweig 2-1 öndeydi ama ben yine de iki okuldan hangisine kayıt yaptıracağıma kesin karar vermeden önce iki okulu da şehri de gidip gezmeye karar verdim. Gelin onu da son kısımda kayıt sürecinde anlatayım.

Hangi okula kayıt yaptıracağımı kesinleştirmeden, ilk olarak Berlin’e gittim 3 günlük AirBnb den bir oda kiraladım. (ona bile günlüğü 40€ bayıldık ) Ardından direk olarak üniversiteye gidip gezmeye başladım. Yemekhanelerinden amfilere kadar girip çıktım. Sonrasında Makine Fakültesinin içine girip öğrencilerle gazeteci gibi röportaj yapmaya başladım. Okuldan memnun olup olmadıklarını, şehirden memnun olup olmadıklarını, derslerin zorluğunu profesörleri falan sorup durdum. Bu tarz işlerde girişken olmakta fayda vardır. 1-2 Günde şehri gezdikten sonra ikinci seçenek olan Braunschweig a doğru yola koyuldum.

3 günde orada Berlin’de yaptığım gibi şehri ve okulu gezip öğrencilerle muhabbet ettim.
Sonuç olarak birçok hususu göz önünde bulundurarak TU Braunschweig a karar verdim ve ilk günden beri hiç pişman olmadım. Hem şehir olarak hem de okul olarak beklentilerimi yeterince karşıladı.
Kararımı verip okul kaydı için Braunschweigin yolunu tuttum. Önceden ayarlanan randevu saatinde öğrenci islerine gittim ve 20 dakika içinde kaydım gerçekleştirildi. Darısı hepinizin başına.

Eee turist Ömer artık Braunschweig da simdi geldi sıra başımızı sokacak bir yer bulmaya. Gel vatandaş gel Konaklama ve WG bulmada en iyi tavsiyeler taktikler bu kardeşinizden. Hadi gecelim diğer konumuza.

13- KONAKLAMA, WG VEYA YURT BULMA, TAKTIKLER VE TAVSIYELER

Evet, okulumuzu hallettik, kaydımızı da yaptırdık geriye kaldı başımızı sokacak 10-15 m2 bir oda bulmaya. Okuduğu şehirde akrabası tanıdığı olanlara dâhil kendilerine ait bir odaya çıkmalarını tavsiye ediyorum. Hem başkalarına yükmüş gibi hissetmemek, hem öğrenci hayatinin tadını çıkarabilmek hem de sınav dönemlerinde daha rahat ders çalışabilmek için kendinize ait bir evinizin veya odanızın olması en güzeli.

Kısaca bazı konaklama imkânlarından bahsedeyim,

Yurtlar

Özel yurtlar
; Genelde maddi açıdan en tuzluya gelen ama en çok rahat edilebilecek yurtlardır. Genelde ortak alanların temizliği her hafta yapılır, kendinize ait odanızda wc ve banyo bulunur, biraz şanslıysanız ufak bir mutfak kösesi bile bulunabilir musluklu falan. En az 15-20 m2 ye kadar bir yasam alanınız olur. Kız erkek karışık ve tek kişilik odaların olduğu yurtlardır. Özellikleri yurttan yurda değişebilir ama 3 aşağı 5 yukarı bu şekildedir. Büyük şehirlerde 600-800€ arası küçük şehirlerde de 400-600€ arasına bir oda ayarlanabilir. Bu yurtlarda genelde öğrenciler kalır ama bazılarında öğrenci olmanız serti aranmaz. Dil kursundayken bile kalınabilir.

Studentenwerk e ait yurtlar
; Bu yurtlar Türkiye’deki KYK yurtlarının lüks versiyonları olarak düşünülebilir. Bu yurtlarda kalmak için öğrenci olma şartı vardır. Okula kayıt yaptırırken AStA bürolarından veya online olarak bu yurtlar için başvuru yapılabilir. Eğer son dakika başvuru yaptıysanız genelde o sömestr oda bulamayabilirsiniz ya da kıyıda köşede kalmış fiyatı pahalı odalar çıkabilir. Ama sırada kalabilir ve diğer sömestr daha iyi bir oda çıkarsa oraya geçebilirsiniz. Bu yurtların fiyatları büyük şehirlerde yaklaşık 400-600€ civarı küçük şehirlerde 250-450€ dir.

Evler

Studentenverbindung
; Studentenverbindung Türkçeye öğrenci birliği olarak çevrilebilir ama o kadarda masum birlikler değillerdir. Bu topluluklar diyeyim, genelde üniversitenin hemen dibinde 2-3 katli villa tarzı evler kiralamışlardır. Genelde belli bir düşünceye, politik veya dini görüşe veyahut ta bir sivil toplum örgütüne hizmet eden, bu görüşlerden düşüncelerden olan öğrencilere ise bünyelerinde 150-200€ civarı aylık ücretlere konaklama imkânı sunarlar. Türkiye’deki cemaat evlerinin biraz daha rahat halleridir diyebilirim. Tahmin edebileceğiniz gibi belli şartları vardır, haftanın belli günleri toplantı, konuşmalar sohbetler ve abuk sabuk bir sürü ritüeller diyelim. Arkadaş getirme götürme olaylarında odaya kız çıkarma meselelerinde falan genelde hepsi katıdırlar. Kendilerinden olmayanları içlerine pek almazlar. Uzun lafın kısası 100-150€ az para verecem diye bu tarz topluluklara bulaşmayın. Çok pişman olan arkadaşım oldu. Detaylı bilgi isteyenler ulaşabilirler.

WG; Wohnungsgemeinschaft yani ev ortaklığı veya ortaklaşa yasamak gibi, mükemmel Almancamla Türkçeye çevirebilirim. Tahmin edeceğiniz gibi Türkiye’deki öğrenci evleri konseptinde dairelerdir. İlanlara bakarken Zweck WG gibi terimlere denk gelebilirsiniz. Zweck- Amac, Hedef anlamına gelir. Zweck-WG derken de orda yasayacak insanların tek derdinin kirayı bölüşerek daha az para ödemek istemeleri, arkadaşlık, beraber yemek yapma, dost olma gibi meselelere bulaşmak istemedikleri anlamına gelir. Bir nevi evi otel gibi kullanan insanların, tek amaç daha az kira ödemek olacak şekilde bir araya geldikleri konaklama biçimidir. Birde normal WG ler vardır, bu evlerde insanlar belki birbirlerini daha önceden tanımazlar ama beraber yasadıkları insanın kendileriyle beraber arkadaş gibi o evde yasamalarını isterler. Gurbetçi Türkçemle saçmalamaya başladım galiba ama demek istediğimi anladınız. Beraber gezmek beraber yemek yapmak arada bir mutfakta veya varsa oturma odasında toplanıp sohbet etmek, bildiğiniz Türkiye’deki öğrenci evleri gibi. Bu tarz evleri nasıl bulacağınızdan birazdan detaylıca bahsedeceğim. Fiyatları m2 ve bulunduğu şehre göre çok değişkendir. Kabataslak Hamburg Berlin gibi büyük şehirler için 15m2 bir odayı 500-700 arasına bulabilirsiniz. Bu büyük şehirlerde ev meselesi cidden dert uzak durun bu metropollerden. Küçük şehirlerde ise fiyatlar oldukça düşer 250-400 arası çok rahat bir evin 15m2 lik odasını kiralayabilirsiniz.

Öncelikle Yurtları nasıl bulabileceğinizden bahsedeyim,

Özel yurtlar için belirli bir portal olup olmadığını bilmiyorum ama eğer bulunduğunuz şehirle beraber Google a Studentenwohnheim diye yazarsanız çıkan web sitelerinden fiyatları falan görebilir başvuru yapabilir yer varsa direk gidip odaları tutabilirsiniz. Örnek, Google amcaya Berlin privat Studentenwohnheim diye aratırsanız bir sürü ilan ve web site çıkacaktır. Aralarından uygun olanı arayıp bulmanız gerekecek, kolay gelsin.

Studentenwerk yurtları için ise okulunuzun bulunduğu bölgenin Studentenwerk internet sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Mesela benim okulum TU Braunschweig, OstNiedersachsen bölgesine bağlı. OstNiedersachen Studentenwerk yazdığım zaman Google a çıkan ilk siteden girip başvuru yapabiliyorum. Gerisi şansınıza ve zamanlamanıza kalmış. İstediğiniz m2 aralığını fiyat aralığını ve benzeri oda özelliklerini filtreleyip başvuru yapabilirsiniz.

Studentenverbindung lara ilgisi olanlar ise ilanlarını https://www.wg-gesucht.de/ sitesinde veya bizzat Verbindunglarin önlerindeki ilan panolarından görebilirler.

Gelelim en çok isinize yarayacak WG arama meselesine.

Öncelikle WG ararken kullanacağınız tek site https://www.wg-gesucht.de/ başka bir siteye veya ona buna ihtiyacınız yok. Adamlar çok güzel sistem kurmuş filtreleme seçenekleri ilan sahibiyle iletişim falan her şey on numara isliyor. ( Reklamlar ) O yüzden bu site üzerinden anlatacağım her şeyi.

Kafanızda ne kadar büyüklükte bir odaya ihtiyacınız olduğu belirleyin öncelikle. Ardından kaç kişi ile beraber yasamak istediğinizi belirleyin. Ve en önemlisi fiyat aralığınızı belirleyin. Bu 3 önemli filtreyi siteye girdikten sonra bulunduğunuz bölge için arama yapmaya başlayın. Diğer filtre seçeneklerini okuyup düzenleyebilirsiniz. Mesela Zweck WG mi istiyorsunuz, sadece öğrencilerden oluşan WG mi istiyorsunuz. Sadece kızlarla yada sadece erkeklerle mi kalmak istiyorsunuz vs.vs…

Öncelikle ev ararken size şans kazandıracak faktörlerden bahsedeyim,

-Sigara kullanmamanız
-Kedi, köpek türü evcil hayvanınızın olmaması ( Hayvanlara can kurban ama maalesef böyle )
-Önceden WG tecrübeniz, yani öğrenci evinde kalmış olmanız.
-Öğrenci olmanız
-O evde uzun süreli kalmak istiyor olmaniz
-Almancanizin iyi olmasi (diğer evde yasayan insanlar illaki ev arkadaslariyla iyi anlaşmak isteyeceklerdir tabi eger Zweck WG değilse )
-Hobilerinizin olması bir enstrüman çalmak mesela ( herhalde herkes ev arkadaşıyla oturup müzik yapıp karşılıklı 2 bira içmek ister ), ( ev bulmak için gidip gitar çalmayı öğrenin demiyorum ama bu tarz özellikler ev ararken önem kazanıyor )
-Açık görüşlü veya rahat biri olmanız diyeyim ( Örnek olarak, alkol içmiyorsanız evde birinin alkol içmesi veya domuz eti yemiyorsanız evde birinin domuz eti pişirmesinin sizi rahatsız etmiyor olması ) (evet bu tarz şeyleri soruyorlar ev görüşmelerinde ).

Bu bahsettiğim özelliklere sahip kişileri tebrik ediyor ve yeni yuvaları hayırlı olsun diyorum. Bu özellikler gerçekten evlere yaptığınız başvuru ve görüşme sürecinde sizi diğer adaylardan 1-2 adim öne çıkarıyor.

Peki, https://www.wg-gesucht.de/ sitesinde filtrelemeyi yaptık ev arayışına geçtik, içimize sinen bir kaç ilanda bulduk. Karşı tarafa ilk adimi nasıl atacağız? (ee İstanbul’a falan geliyor musun bazen)

Öncelikle ilanı net olarak okuduğunuzdan her şeyi anladığınızdan emin olun, ev arkadaşı ilanını veren kişiler genelde ilanın içine nasıl birini aradıklarını üstü kapalı cümlelerle yazarlar. Nabza göre şerbet vermeyi unutmayın. Bir taslak hazırlayıp ilanları okumadan patır kütür her ilana kopyala yapıştır yapıp gönderirseniz, kaybedersiniz. Öncelikle sunu söyleyeyim ortalama bir şehirde bir ev ilanına 1 gün içinde 30-40 tane mail geliyor. Kendimize geçenlerde ev arkadaşı ararken bir ilan verdim 1 saat içinde 15 mail aldım. O yüzden fark yaratmanız gerekiyor.

Karsınızdaki kişinin ilanını okuduğunuzu ve ona zaman ayırarak bir mail yazdığınızı hissetmesi gerekiyor. Tipik bir ilan sahibi ilanı verdikten sonra 2-3 gün bekler gelen 50 mailden 10 tanesini seçer ev arkadaşlarına gösterir ev arkadaşlarıyla beraber 5 kişide karar kılarlar. Bu 5 kişiyi eve davet edip evi gezdirip yüz yüze görüşür tanışırlar. Ardından bu 5 kişiden birini seçeler. Süreç aşağı yukarı böyle isliyor.

Simdi birazda isin pratik kısmına gecelim. Hoşumuza giden bize uyan ilanlara mesaj atacağız, peki bu mesaj nasıl olmalı? Ne çok kısa olmalı umursamazmış gibi, nede çok uzun olmalı insanları sıkacak, copy paste gibi duran mesajlar olmamalı. Hemen hemen her şeyde olduğu gibi kısa ve öz olmalı. Simdi size benim üzerinde çok çalıştığım hemen hemen her ev sahibinin gönlünü çalan tipik bir başvuru mesajını buraya yazacağım. Sizler tabi ki de sizin bulduğunuz ilana göre ve kişisel bilgilerinize göre biraz düzenleyip ilan sahibine yolacaksınız. Buyurun örnek;

Hallo ihr Liebe,

Ich schreibe dir bezüglich deiner Anzeige des 20qm Zimmers. Mein Name ist Eren und ich bin 23 Jahre alt. Ich habe bereits mein Bachelor in Maschinenbau und wurde nun für ein Masterstudiengang an der Tu Braunschweig zugelassen. Deshalb suche ich ganz dringend, so schnell möglich, am besten sofort DIE WOHNUNG :)

Kurz zu mir:
Ich bin ein ziemlich entspannter Typ, sehr einfach gestrickt und offen für Neues. In meiner Freizeit treibe ich Sport und mache viel Musik (Gitarre, Keyboard usw.). Für ein Feierabend Bier bin ich auch zu haben :)
Haustiere besitze ich nicht, dazu bin ich nicht Raucher.
In meinem Studium habe ich bereits WG Erfahrung sammeln können (4Jahre).
Mit Menschen aus verschiedenen Ländern, habe ich eine grandiose Zeit verbracht.

Was mir persönlich wichtig ist:
Ein Dach über Kopf reicht mir schon, ich habe keine hohen Ansprüche. Ich würde mich allerdings freuen, wenn die Zeit und Lust da ist, dass man gemeinsam kocht oder n Bier am Abend trink.
Kurz gefasst, ich suche nicht nur eine WG, sondern Menschen mit den ich auch eventuell ein bisschen Zeit verbringen kann :)

Ich würde gerne dich und deine Mitbewohnerin kennenlernen. Wenn ihr auch Lust habt und mich kennenlernen wollen, kann ich ab 13.03.2018 vorbei kommen.

Beste Grüße aus Hamburg


Gördüğünüz gibi kısaca Almanya’da ne yaptığımdan, kendi özelliklerimden ve bu ilana neden başvurduğumdan bahsetmişim. Yapmanız gereken sadece bu çok aşırıya kaçmaya gerek yok. Almanya’da ev bulmanın çok zor olduğunu söylemişlerdi ama bu mail le yaklaşık başvuru yaptığım 50 evin 9 undan görüşme için randevu aldım. 1 gün içinde 9 evle görüşmeye gidip 5 inden kabul edildim. En sonunda bir evde karar kildim ve 1 yıldır ayni evdeyim. Mutluyum. Huzurluyum. Başvuru süresi yaklaşık 1 hafta sürdü,1 hafta içinde bir evim olmuştu. (Habire bir başvuru bir kabul süreci var evet… fuck the system)

Son olarak bahsetmek istediğim diğer bir konu, mesela evde yasayan diğer öğrenciler başvurumuzu ve yazdıklarımızı beğendi bizle görüşmek evi gezdirmek istiyorlar. Öncelikle randevu ayarlanırken esnek olmaya çalışın, bırakın onlar size bir tarih versin o tarihte gidin.

Görüşme esnasında nelere dikkat edeceğinize gelirsek, öncelikle görüşmeye giderken ben her zaman ufak tefek şeyler götürdüm. Mesela birinde ufak bir pasta, birinde ufak kurabiyeler, birinde 1 sise şarap. Ne bileyim yaratıcı olun ufak tefek şeyler götürün, merak etmeyin rüşvet gibi algılanmaz aksine hoşlarına gider. Abartıp mutfak robotu, mikrodalga fırın, borcam falanda götürmeyin yeni ev ziyaretine gider gibi. 4-5€ değerinde ufak tefek beraber konuşurken atıştıracağınız yiyeceğiniz içeceğiniz şeyler olabilir.

İkinci konu oldukça rahat olun, kendiniz olun neyseniz öyle davranın. Ama suratınızda hafif bir gülümseme hep olsun. Hoş gözükmek için yalan söylemeyin, sigara içiyorsanız içmiyorum demeyin veya kız, erkek arkadaşınız var arada bir geliyorsa söyleyin dürüstlük önemli.

Odayı ve evi gezerken umursamazmış gibi gözükmeyin, aman ne olursa olsun başımı sokayım yeter diye düşünmeyin. Mutfağı banyoyu odanızı iyice gezin kaloriferi düzgün çalışıyormuş camlar kapılar düzgün açılıp kapanıyor mu bakın. Sonuçta 1-2 yıl yasayacaksınız en az. Tekrardan bir taşınma veya ev bulma stresini kimse yasamak istemez sanırım.

Sizde evde yasayan insanlara sorular sorun. Hobilerini neler yaptıklarını ne okuduklarını yemek yapmayı sevip sevmediklerini, ne bileyim, onları tanımaya çalıştığınızı gösterin yani.

Görüşme bittikten sonra giderken, sizi olumlu ya da olumsuz haberdar etmelerini istediğinizi söyleyin. Gülümsemeyi unutmayın o 30 dakika boyunca yüzünüzden gülücük eksik olmasın.

Son olarak eğer ret edilirseniz bira pozitif bir şekilde teşekkür edin, güzel zaman geçirdiğinizi söyleyin. Bunu neden söylüyorum, bir evden reddedilmiştim ve görüşme gerçekten çok iyi geçmişti çok iyi insanlardı yasayanlar ama olmadı. Ardından bana 2 gün sonra başka bir ev tavsiye ettiler, bir arkadaşları ev arkadaşı arıyormuş. Ama ben çoktan ev bulmuştum. Yani demek istediğim pozitif olun olumsuz cevaplara bile, kazanan siz olursunuz…

Evimizi de bulduk okulda hazır, Almanya artık bize güzel. Tabi turist Ömer’in ki gibi paralar saçan bir şalvarımız yok. O yüzden gelirimizi giderimizi iyi hesaplamamız lazım. Eviydi yemesi içmesiydi telefondu spordu oydu buydu suydu ayda ortalama ne kadar gidiyor? Diğer başlıkta gelin size aylık giderlerimden bahsedeyim.

14- AYLIK GİDERLERİM

Şuan bir gözüm Euro/TL grafiğinde iken bir yandan da bu yazıyı yazıyorum. Almanya’ya gelirken ( Nisan 2017 ) Euro 3,6 civarlarındaydı. Bende haliyle planlarımı ona göre yapmıştım. Evden su kadar gelse, şuradan burs gelse bende bir yerden 200-300€ çalışıp kazansam kral gibi geçinirim diye düşünürken, şuan ki tek geçim kaynağım kendi çalıştığım HiWi işim haline dönüştü. Ne evden gelen giden bir şey ne de burs gelen bir yer var. Evet, tahmin ettiğiniz gibi birazdan IBAN numaramı paylaşıp cami çıkışlarında olduğu gibi, az çok demeden bağış isteyeceğim.

Sululuğu bırakıp önce sabit olan aylık giderlerimden başlayayım,

1- Öncelikle Kira, Braunschweig gibi orta büyüklükte bir şehirde, 4 kişiyle beraber bir evde kalıyorum ve 12 m2 bir oda için şuan için 275 € ödemekteyim. Sabit giderler listesine ekleyelim.
2- Telefon tarifesi olarak aylık 30€ ödemekteyim. Tahmin edeceğiniz gibi Vertrag li yani sözleşmeli bir hat. İçeresinde Iphone 8 64 Gb + 10 Gb LTE Internet + Avrupa içi sinirsiz konuşma ve mesajlaşma var. Evet, telefon fiyatı 24 aya bölünüp tarifeye yansıtılmış. Bu aralar bu şekilde telefon almak Türkiye’de de çok moda. Merak edenler için, bu tarifeyi 1 yıl önce o2 dan öğrenci indirimiyle yapmıştım.
3- Aylık spor masraflarım, 15 € aylık McFit üyeliği ve aylık 1€ (evet 1€) üniversitedeki Box kursu. Yani toplam 16€ aylık düzenli spor giderim var.
4- Kiraya ekstra olarak ev interneti (100mbit/s Vodafone ) ve GEZ dediğimiz Radyo ve Televizyon vergisi ödüyoruz. 5€ Internet için 4€ da GEZ için yani toplam 9€ olarak bir sabit giderde buradan var.
5- Her canlı bir gün sağlık sigortasını tadacaktır… Ben gibi 25 yaşını geçmiş ve artık AT11 kullanamayan her kul, aylık sağlık sigortasını kendisi ödemek zorundadır. AOK veya TK fark etmeksizin 90€ gibi bir sabit giderimizde buradan geliyor.
6- Spotify,Netflix,TinderPlus (saka saka) gibi sosyal hesaplara toplam aylık 10€ ödemekteyim. Bunu da bir sabit gider olarak ekliyorum.

Sabit giderlerimi aylık bu şekilde toplayacak olursak;

Kira – 275€
Internet + GEZ – 9€
Spor – 16€
Telefon – 30€
Sağlık sigortası – 90€
Spotify + Netflix– 10€

TOPLAM: 430 €

Simdi gelelim sabit olmayan diğer masraflara, yeme içme gezme ve kişisel harcamalar. Öncelikle sunu söyleyeyim çok lüks yasayan veya eli çok sıkı bir insan değilim. Tamamen ortalama bir hayat yasayan bir insan düşünebilirsiniz. Burada yazacağım miktarların aşağı yukarı herkes için geçerli olduğunun garantisini verebilirim.

Öncelikle yeme içmeyle başlayalım, düzenli spor yaptığım için yemeyi içmeyi de genelde evde yaparım. Yoğun olduğum dönemlerde ise okulda yemekhanede yerim. Ayda 2-3 kerede dışarıda arkadaşlarımla yemek yemeye giderim( genelde pazarları ). Bu bilgiler nezdinde günlük 10€ gibi bir yemek masrafımın olduğunu söyleyebilirim. Ama sunuda belirtmek isterim bu 10€ içinde 4 öğün yemek(kahvaltı dâhil) ve öğünler genelde bol proteinli (et, tavuk, balik vs. ). Yaptığım spor ve antrenman tarzım nedeniyle fazla yemem gerekiyor. Bu sebeple günlük 10€ aslında biraz fazla. Ama ben bunu normal bir insan için hesaplamak istiyorum. Bir öğünü evde bir öğünde yemekhanede(ortalama 3€ civari bir tabldot yemek) yiyen ve ara öğün olarak abur cubur atıştıran bir öğrencinin günlük yemek masrafı 7€ yu geçmeyecektir. Ama tabi dışarıda yerseniz veya benim gibi 4 öğün yerseniz, bu miktar illaki artacaktır. Biz tabi ki de bunu ortalama bir insan için hesaplayacağız ve günlük 7€ yemeye verdiğimizi düşüceğiz.

Yeme içme - 7 x 30 = 210€


Alışveriş meselesine gelecek olursak, kıyafet ve diğer bütün giyim ürünlerini genelde tatillere gittiğimde Türkiye’den alıyorum. Yani belki henüz Almanya’da 3-4 parça kıyafet almışımdır. Bazı Outlet mağazalarında aslında kıyafet burada da ucuza gelebiliyor ama iste arayıp bulmak gerekiyor. Onun dışında gidip bir alışveriş merkezinden kıyafet alışverişi yapmak bana şuan için mantıksız geliyor, yani 50€ ya H&M den dandik bir kot alacağıma o paraya Türkiye’de Mavi den 2 kot alabiliyorum. Zaten 6-7 ayda bir Türkiye’ye gidiyorum. Bos valizle gidip dolu valizle geliyorum :D
Ama bendede elektronik parça hastalığı var yani her ay mutlaka bir parça bir şey alıyorum kendime Amazon ve Ebay den. Kimisinin de kıyafet hastalığı olabilir, o yüzden ben bu alışveriş giderlerine aylık 50€ gibi bir miktar eklemek istiyorum.

Alışveriş - 50€


Gezme tozma meselesine gelince, öncelikle sosyalleşme adi altında, haftada 1 gün kesin dışarı çıkarım. Arkadaşlarla bir Kneipe ye gitmek veya Club e gitmek gibi aktiviteler olur genelde yaptığım şeyler. Gittiğimiz yerler genelde giriş ücreti olmayan clubler veya öğrenci barları, bir biranın 2-3€ civarı olduğu yerler olur. Onun dışında her ay başka bir şehre gitmek başka bir ülkeye gitmek seklinde aktivitelerim yoktur. Zamanımda yoktur vesselam. Yani 3 ayda bir Ryanair den 10-15€ ya bir bilet bulursam yakın Avrupa ülkelerine 2 günlük falan gittiğim oluyor. ( Italya, Polonya tarzı ülkelere ) Bu gezileri eklemeden, sadece hafta sonu dışarı çıkma harcamalarımı hesaplarsam aylık bir 50€ giderimde öyle oluyor.

Gezme tozma – 50€


Ulaşım harcamalarına gelecek olursak, 0€ evet 0€. Okula başladığımdan beri herhangi bir toplu taşıma aracına para verdiğimi hatırlamıyorum. Sömestr Ticket sayesinden çoğu şehre trenle ücretsiz gidebiliyorum. (Braunschweig dan Hamburg’a bile ) Şehir içinde ise Otobüsler ve Metrolar ücretsiz. Zaten her yere bisikletle gidiyorum o yüzden ulaşıma hiç para harcamıyorum.

Ulaşım 0€

Her insanın olduğu gibi benimde aylık ekstra giderlerim oluyor. Ne bileyim berbere gitmek gibi (15€), bir arkadaşın doğum günü olur ona hediye almak gibi(10-20€), dönemlik okul harcının 1 aya yansıtılmış hali gibi.(360€/6ay ( 1 dönem). Uzun lafın kısası aylık 100€ gibi bir ekstra harcamam illaki oluyor.

Ekstralar 100€


Sabit olmayan diğer harcamalarımın toplamı ise bu şekilde,

Yeme içme – 210€
Alışveriş – 50€
Gezme Tozma – 50€
Ekstralar – 100€

TOPLAM: 410€


Sabit giderlerle beraber toplayacak olursak aylık toplam giderlerim,
840€

https://ranking.zeit.de/lebenshaltungsk ... ty?city=23

Bu siteden okuduğunuz veya okumak istediğiniz şehrin adını girerek bir öğrencinin o şehirdeki aylık ortalama masrafını görebilirsiniz. Ben Braunschweig i girdiğim zaman 870€ gibi bir ücret çıktı ben 30€ daha az harcıyormuşum. Helal bana.

Dediğim gibi bu miktarlar yasam tarzınıza ve yasadığınız şehre göre değişmekle beraber aşağı yukarı bu şekildedir. Gece hayatından kısılarak, daha ucuz bir telefon hattı alınarak, spor için salonu yerine parkta koşuya çıkılarak ve bu tarz benzeri önlemlerle harcamalar 100€ aşağıya çekilebilir. 650€ ile geçinmek zorunda olduğum aylarda oldu, inanın bende bilmiyorum nasıl başardığımı. Taş toprak yedim herhalde.

Uzun lafın kısası eğer aylık 1000€ civarı bir miktar giriyorsa cebinize öğrenci olarak burada geçinmek çok kolay. Hesabınızı kitabinizi bilirseniz aylık 100-150€ bile kenara koyabilirsiniz. Hepinizi gözlerinizden öpüyor, hesap kitabınızda başarılar diliyorum.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evet arkadaşlar bu son başlıkla beraber 3. Kısmın sonuna geldik. İlk yazımda belirttiğim başlıklardan bir çoğunu bitirdik ve şuan için sadece şu başlıklar kaldı,

15- Okurken çalışma imkânları
16- Kampüs ortamı, Öğrencilerin yasam tarzı, arkadaşlık ilişkileri, gece hayati
17- Dersler ve kısaca Almanya’daki üniversite sistemi
18- Geleceğe dair Almanya’daki hedeflerim


Başladığım işi bitireceğim ve bu başlık yeterince kişiye ulaştıktan sonra son kısmı yani 4. Kısmı yazıp sizlerle paylaşacağım.

Her türlü sorularınızı lütfen başlık altında sormaktan çekinmeyin.

Yazının son kısmında görüşmek dileğiyle… Eğitimle kalın

İyi forumlar…
3 kısım da gerçekten çok faydalı çok teşekkürler verdiğin bilgiler için. 4. Part nerede kaldı hala bekliyoruz 😃

mavisim
Mesajlar: 124
Kayıt: Cum Eyl 17, 2010 9:55 pm

Re: 7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 3. Kısım )

Mesaj gönderen mavisim » Sal Kas 26, 2019 6:12 pm

Emeğinize sağlık,keyifle okunan akıcı ve yoğun bilgi içeren bir yazı olmuş. Devamını okuyabilmek dileğiyle...
Degismeyen tek sey degisimdir!

Kullanıcı avatarı
dabadee
Mesajlar: 237
Kayıt: Çrş Eki 24, 2018 7:43 pm

Re: 7 Ayda Telc C1 ve 1 yıllık Almanya Tecrübelerim ( 3. Kısım )

Mesaj gönderen dabadee » Sal Kas 26, 2019 8:33 pm

Studentenverbindung hakkında bilgi verirmisin

Cevapla