Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

LİSANS BAŞVURUSU VE YAŞ KRİTERİ (VİZE)

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Takashi

LİSANS BAŞVURUSU VE YAŞ KRİTERİ (VİZE)

Mesaj gönderen Takashi » Pzt Mar 25, 2019 1:41 pm

merhaba. 25 yaşındayım. 2017 yılında mezun oldum. Uluslarası ilişkiler mezunuyum. Bu sene YKS sınavına girip Almanya da lisans başvurusu düşünüyorum. Sizce yaşımdan dolayı diğer bütün kriterleri sağlamış olsam bile red yeme olasılığım nedir? Ciddi bi maddi yükün altına gireceğim. Başka türlü önerileriniz varsa açığım. Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: LİSANS BAŞVURUSU VE YAŞ KRİTERİ (VİZE)

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Mar 25, 2019 2:19 pm

25 cok gec bir yas degil yüksek lisans icin. Normal bir yas hatta. Tek handikap egitime 2 yil ara vermis olmaniz. Bu yüzden en azindan A2 veya B1 goethe, telc veya ösd sertifikalarindan birini alip öyle vize basvurusu yapin.

Ayrintili bilgiler asagidaki linkte var yine:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... ci-vizesi/
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Takashi

Mesaj gönderen Takashi » Pzt Mar 25, 2019 2:25 pm

Yüksek lisans değil. Normal lisans başvurusu düşünüyorum. Not ortalamam pek uygun değil yüksek için

Masterkomm

Mesaj gönderen Masterkomm » Sal Mar 26, 2019 8:49 pm

Takashi yazdı: Pzt Mar 25, 2019 2:25 pm Yüksek lisans değil. Normal lisans başvurusu düşünüyorum. Not ortalamam pek uygun değil yüksek için
almancan var mı? varsa hangi seviyede? yoksa 0'dan orada mı dil öğrenmeyi planlıyorsun?

eğer ingilizce program düşünüyorsan ingilizce programa kabul almak almanca'ya göre zor. -bu yl için geçerli ama bence lisans için de geçerlidir-

ortalaman düşük derken kaç? mesela 2,1/4 mü 2,60-70/4 mü? ikincisi de düşük ama yl kabulü alabilirsin. 2,50 üstüyse ortalaman kesinlikle yüksek lisansa odaklan. kabul alabilme ihtimalin var.

bence eğer almancan varsa üniversitelerden kabul şansın var. ancak vize alamama ihtimalin de var. vize görüşmesinde 25 yaşına kadar ne yaptın diye soracaklardır. eğer üniversiteyi söylersen transkriptini soracaklar. burada çok düşük ortalama - puan sorun. sonra neden yl değil diyecekler. eğer üniversite okuduğunu söylemezsen o sürede ne yaptığını soracaklar. yaş da 25 olduğu için (19-20 gibi üniversite başlama yaşı diyelim) 5 sene ne yaptığın sorgulanacak. eğer bölümünle ilgili bir işte çalışmışsan, belli başlı bir takım ödüller/başarılar/burslar vb. almışsan ve ingilizce gibi bir yabancı dilini çok iyi geliştirmişsen bunları sunabilirsin. yok o aradaki 5 yılı açıklayamazsan bu varsayımda sıkıntı büyük.

bir diğer önemli konu, motivasyonun ne? yani neden tekrar lisans ve neden almanya? eğer bunu gerekçelendirerek güzel açıklarsan bir üstteki paragrafta yer alan sorunların etkisini azaltırsın.

yani kendi tecrübelerim, arkadaşlarımdan duyduklarım ve burada okuduklarımdan çıkardığım sonuç vize şansın var. ama not ortalaman/motivasyonun/dil seviyen ne kadar iyiyse o kadar fazla şansın var. ayrıca yl için ortalaman 2,5 altı değilse daha fazla şansın var.

Takashi

Mesaj gönderen Takashi » Sal Mar 26, 2019 9:58 pm

Masterkomm yazdı: Sal Mar 26, 2019 8:49 pm almancan var mı? varsa hangi seviyede? yoksa 0'dan orada mı dil öğrenmeyi planlıyorsun?

eğer ingilizce program düşünüyorsan ingilizce programa kabul almak almanca'ya göre zor. -bu yl için geçerli ama bence lisans için de geçerlidir-

ortalaman düşük derken kaç? mesela 2,1/4 mü 2,60-70/4 mü? ikincisi de düşük ama yl kabulü alabilirsin. 2,50 üstüyse ortalaman kesinlikle yüksek lisansa odaklan. kabul alabilme ihtimalin var.

bence eğer almancan varsa üniversitelerden kabul şansın var. ancak vize alamama ihtimalin de var. vize görüşmesinde 25 yaşına kadar ne yaptın diye soracaklardır. eğer üniversiteyi söylersen transkriptini soracaklar. burada çok düşük ortalama - puan sorun. sonra neden yl değil diyecekler. eğer üniversite okuduğunu söylemezsen o sürede ne yaptığını soracaklar. yaş da 25 olduğu için (19-20 gibi üniversite başlama yaşı diyelim) 5 sene ne yaptığın sorgulanacak. eğer bölümünle ilgili bir işte çalışmışsan, belli başlı bir takım ödüller/başarılar/burslar vb. almışsan ve ingilizce gibi bir yabancı dilini çok iyi geliştirmişsen bunları sunabilirsin. yok o aradaki 5 yılı açıklayamazsan bu varsayımda sıkıntı büyük.

bir diğer önemli konu, motivasyonun ne? yani neden tekrar lisans ve neden almanya? eğer bunu gerekçelendirerek güzel açıklarsan bir üstteki paragrafta yer alan sorunların etkisini azaltırsın.

yani kendi tecrübelerim, arkadaşlarımdan duyduklarım ve burada okuduklarımdan çıkardığım sonuç vize şansın var. ama not ortalaman/motivasyonun/dil seviyen ne kadar iyiyse o kadar fazla şansın var. ayrıca yl için ortalaman 2,5 altı değilse daha fazla şansın var.
Öncelikle teşekkürler cevap için. Şöyle açıklayayım.Öncelikli hedefim Almanya da yaşamak.Okul mezuniyet ortalamam. 2.00 yani sınırda mezun oldum. Bu durumun yüksek lisans için dezavantaj olduğunu düşünüyorum. Lisans başvurusu için de Almanca'yı başvuru öncesi en az a2 , yapabilirsem b1 seviyesine kadar çıkarmayı planlıyorum. 2017 şubat mezunuyum.2 Yıldır eğitimimle alakasız bi işte çalışıyorum. Motivasyonum şu. Bölümüm için kesinlikle 2.bir yabancı dil şart olduğunu düşünerek hem Almanca ğrenip hem de alanım ile alakalı ( avrupa birliği çalışmaları vs) başka 1 üniversite daha bitirip Türkiye ye dönmeyi planlıyorum. Yani en azından motivasyon mektubunda böyle yazacağım.

Vize çıkma ihtimali aşırı düşük ise hiç masrafa bile girmeyeyim başka planlara yöneleyim. İlk olarak Dil okulu başvurusu yapmayı da düşündüm. Daha sonra Almanya da iken üniversite başvurusu yaparım Ancak çalışma izni olmadığı için geçimi sağlayamam. Almanya da yaşamak ve eğitim almanın benim açımdan en mantıklı yolunu arıyorum.

Masterkomm

Mesaj gönderen Masterkomm » Prş Mar 28, 2019 1:49 am

Takashi yazdı: Sal Mar 26, 2019 9:58 pm Öncelikle teşekkürler cevap için. Şöyle açıklayayım.Öncelikli hedefim Almanya da yaşamak.Okul mezuniyet ortalamam. 2.00 yani sınırda mezun oldum. Bu durumun yüksek lisans için dezavantaj olduğunu düşünüyorum. Lisans başvurusu için de Almanca'yı başvuru öncesi en az a2 , yapabilirsem b1 seviyesine kadar çıkarmayı planlıyorum. 2017 şubat mezunuyum.2 Yıldır eğitimimle alakasız bi işte çalışıyorum. Motivasyonum şu. Bölümüm için kesinlikle 2.bir yabancı dil şart olduğunu düşünerek hem Almanca ğrenip hem de alanım ile alakalı ( avrupa birliği çalışmaları vs) başka 1 üniversite daha bitirip Türkiye ye dönmeyi planlıyorum. Yani en azından motivasyon mektubunda böyle yazacağım.

Vize çıkma ihtimali aşırı düşük ise hiç masrafa bile girmeyeyim başka planlara yöneleyim. İlk olarak Dil okulu başvurusu yapmayı da düşündüm. Daha sonra Almanya da iken üniversite başvurusu yaparım Ancak çalışma izni olmadığı için geçimi sağlayamam. Almanya da yaşamak ve eğitim almanın benim açımdan en mantıklı yolunu arıyorum.
konunun uzmanı değilim, kendi tecrübelerim, burada okuduklarım ve arkadaşlarımdan duyduklarıma göre yazdım. yani kesilikle yatırım tavsiyesi değildir onu belirteyim önce:)

ortalaman gerçekten dezavantaj. motivasyonu burada basitçe yazdığını düşünüyorum ve anlıyorum elbette ama bu ortalama meselesinin veya yaş meselesinin olumsuz etkisini azaltmak için daha etkileyici/yaratıcı bir şeyler olmalı, bunlar geçmişinle bağlantılı olmalı, kanıtlara dayanmalı. tam ne dersin onu bilemem ama senin şu yazdığını zaten herkes yazıyor niyet mektubuna.

vize şansın aşırı düşük-düşük-orta diye tam kesin bir şey söylemeyeyim. yurtdışı eğitim uzmanları vb. daha doğru bilgi verir diye düşünüyorum.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Pzr Mar 31, 2019 2:43 am

Takashi yazdı: Sal Mar 26, 2019 9:58 pm Öncelikle teşekkürler cevap için. Şöyle açıklayayım.Öncelikli hedefim Almanya da yaşamak.Okul mezuniyet ortalamam. 2.00 yani sınırda mezun oldum. Bu durumun yüksek lisans için dezavantaj olduğunu düşünüyorum. Lisans başvurusu için de Almanca'yı başvuru öncesi en az a2 , yapabilirsem b1 seviyesine kadar çıkarmayı planlıyorum. 2017 şubat mezunuyum.2 Yıldır eğitimimle alakasız bi işte çalışıyorum. Motivasyonum şu. Bölümüm için kesinlikle 2.bir yabancı dil şart olduğunu düşünerek hem Almanca ğrenip hem de alanım ile alakalı ( avrupa birliği çalışmaları vs) başka 1 üniversite daha bitirip Türkiye ye dönmeyi planlıyorum. Yani en azından motivasyon mektubunda böyle yazacağım.

Bence senin durumunda dili direk turkiyede bitirip test-daf ı geçip ya da en azından C1 sertifikası ile gidip Almanya'da 1-2 ay test-daf ya da DSH hazırlık kursu almak daha mantıklı. Hem vize alma şansını yukseltirsin hem de ekonomik olarak daha rahat olursun. Çünkü şuan A2 yi bitirip almanyaya gidersen Almanya'da önce dil kursuna gitmen lazım.

1.si dil kursu süresinde çalışma iznin olmayacak. (Çalışma izni alanlar olabiliyor ama onlar istisna ve de A2 seviyesindeyken çalışma izni genel de vermezler yüksek seviyeye verme ihtimalleri bazen oluyor). O yüzden yasal olarak çalışamazsın. Zaten ingilizce seviyeni bilmiyorum ama genelde almanca bilmeden iş bulmak zor. Temizlik işleri falan var ama yani öyle bir şey yapmak ister misin bilemiyorum. Genelde öğrenciler arasında HiWi tarzı işler ya da garsonluk, çocuk bakıcılığı veya özel ders verme olayları popiler onlar için de yüksek seviyede almanca bilmen gerekiyor ya da bazı HiWi işleri için yüksek seviyede ing de olur. (Çok nadiren türk aileler kendi çocuklarına matematik ten falan özel ders aldırmak istiyorlar ama öğretmen Türkçe anlatsın istiyorlar ama ben bu tür ilanları burdaki 1,5 yıllık yaşantım boyunca taş çatlasın 4 defa duydum)

2.si burada dil eğitimi almak için dil kursuna para vermen gerekiyor. Bu da şuanki euro kurunu düşündüğümüz zaman turkiyedeki dil egitiminden kat kat pahalıya denk geliyor ki sadece dil kursu parası değil konaklama vs için de para vereceksin ve onlar da euro cinsinden. Ve hiç bir gelirin olmadan bu kadar parayı karşılamak cidden kolay değil. Yani eğer ailenin durumu iyi değilse ya da bir destekçin yoksa Almanya'da çalışmadan yaşamak kolay değil.

3.sü bir okula kayıtlı olduğun zaman senin elinde bir sürü öğrencilik imkanı oluyor. Mesela yurtlarda ucuza konaklama, şehiriçi tramvay hatlarını bedeva ya da ucuza kullanma, yemekhaneden uygun fiyata güzel yemek menüleri bulma, okul içinde acılan HiWi jobs dediğimiz iş ilanlarına başvurma, okulun kütüphanesi, wi-fi sistemi, bilgisayar odalarına sınırsız erişim vs gibi ve bunlar cidden öğrenci için bulunmaz imkanlar. Bu sayede masrafların çok düşüyor.

Onun dışında hadi diyelim vize de vs sorun çıktı alamadın ama ileri seviyede almanca bilmen her zaman senin yararına olur. Daha sonra Türkiye'de almanca bilgini kullanarak farklı işler yapabilirsin ya da önüne Almanya'ya gelmek için farklı fırsatlar çıkar ve dil bildiğin için bu fırsatları kullanabilirsin.