Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Türkiye'den Almanya'ya Geçiş|Wirtschaftsinformatik

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
lilas

Türkiye'den Almanya'ya Geçiş|Wirtschaftsinformatik

Mesaj gönderen lilas » Pzr Şub 24, 2019 11:00 pm

merhaba arkadaşlar. işletme enformatiği/enformatik/informatik bölümüne yerlestim ve şu anda istanbul/marmara üniversitesi'nde almanca hazırlık eğitimi görüyorum. yaza kadar b1 olacağım ve yaz okuluna kalma durumum insallah olmazsa yazın da 3 ay kursa gidip b2 olmak istiyorum. bölümün ilk senesini burada okuyacak gibi görünüyorum ama ilk sene bittikten sonra almanyada bir üniversiteye geçiş yapabilir miyim? ilk sene olduğu için derslerimin birçoğunun sayılabileceği söylenmişti, 1 dönem kaybetmeyi göze alıyorum (aslında maddi olarak zorlamazsa 1 sene kaybetmek de bana koymaz)

ama ailemin maddi durumu bana çok destek sağlayabilecek şekilde değil. orada çalışmam mümkün mü, iş bulabilir miyim (her türlü iş olabilir otel hizmet, garsonluk, satış elemanı gibi), devletin verdiği bir burs vesaire olur mu, çalışırsam ayda ortalama ne kadar kazanırım?

malumunuz euro 6 tl neredeyse ve ailem bana 300-350 euro falan gönderebilir ve bununla ancak kalacak yeri temin edebilirim sanırım... bilgilendirirseniz çok sevinirim detaylı bir şekilde...

Whitebird

Re: Türkiye'den Almanya'ya Geçiş|Wirtschaftsinformatik

Mesaj gönderen Whitebird » Pzt Şub 25, 2019 9:47 am

lilas yazdı: Pzr Şub 24, 2019 11:00 pm merhaba arkadaşlar. işletme enformatiği/enformatik/informatik bölümüne yerlestim ve şu anda istanbul/marmara üniversitesi'nde almanca hazırlık eğitimi görüyorum. yaza kadar b1 olacağım ve yaz okuluna kalma durumum insallah olmazsa yazın da 3 ay kursa gidip b2 olmak istiyorum. bölümün ilk senesini burada okuyacak gibi görünüyorum ama ilk sene bittikten sonra almanyada bir üniversiteye geçiş yapabilir miyim? ilk sene olduğu için derslerimin birçoğunun sayılabileceği söylenmişti, 1 dönem kaybetmeyi göze alıyorum (aslında maddi olarak zorlamazsa 1 sene kaybetmek de bana koymaz)

ama ailemin maddi durumu bana çok destek sağlayabilecek şekilde değil. orada çalışmam mümkün mü, iş bulabilir miyim (her türlü iş olabilir otel hizmet, garsonluk, satış elemanı gibi), devletin verdiği bir burs vesaire olur mu, çalışırsam ayda ortalama ne kadar kazanırım?

malumunuz euro 6 tl neredeyse ve ailem bana 300-350 euro falan gönderebilir ve bununla ancak kalacak yeri temin edebilirim sanırım... bilgilendirirseniz çok sevinirim detaylı bir şekilde...
Benim bildiğim dil kursu döneminde calışamıyorsun (kaçak calisabilme imkanın var) üniversiteye başladığında çalışabiliyorsun belli bir miktarı geçince vergi olarak kesiyorlar yaz gelince vergi dairesinden onuda alabiliyorsunuz şu anlık duyduğuma göre haftalık 20 saat sanırım saati 10-12 € (daha fazlada olabilir) arası iş bulabilirsiniz
∆∆∆Yanlışım varsa diğer üyeler düzeltebilir ∆∆∆
Instagram weissvogell
Mail ingiltereprensi01@gmail.com (7-8 yıl önceki ergenlik ruh hali)

lilas

Mesaj gönderen lilas » Cum Mar 01, 2019 10:59 pm

Whitebird yazdı: Pzt Şub 25, 2019 9:47 am Benim bildiğim dil kursu döneminde calışamıyorsun (kaçak calisabilme imkanın var) üniversiteye başladığında çalışabiliyorsun belli bir miktarı geçince vergi olarak kesiyorlar yaz gelince vergi dairesinden onuda alabiliyorsunuz şu anlık duyduğuma göre haftalık 20 saat sanırım saati 10-12 € (daha fazlada olabilir) arası iş bulabilirsiniz
Çok teşekkürler, ben de dil kursuna giderken çalışamıyorum diye duydum. Ama sanırım zaten ya erasmusa gidip orada kalmaya çalışacağım, ya da yüksek lisans için gideceğim. Bu zamanlarda da part time çalışabilirim diye düşünüyorum basit işlerde, çok teşekkür ederim. :D

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Pzt May 20, 2019 7:17 pm

Whitebird yazdı: Pzt Şub 25, 2019 9:47 am Benim bildiğim dil kursu döneminde calışamıyorsun (kaçak calisabilme imkanın var) üniversiteye başladığında çalışabiliyorsun belli bir miktarı geçince vergi olarak kesiyorlar yaz gelince vergi dairesinden onuda alabiliyorsunuz şu anlık duyduğuma göre haftalık 20 saat sanırım saati 10-12 € (daha fazlada olabilir) arası iş bulabilirsiniz
Ben urlaubsemesterimda tam zamanli calisiyorum da staj bitince steuererklärung denilen sey yapmam gerekiyormus. Bu konuda tecrübesi olan var mi? Ne zaman yapilir, ne belgeler gerekli ve en önemlisi tüm verilen vergi geri alinabiliyor mu?