Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 çeviri ve denklik?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
veremus

AT-11 çeviri ve denklik?

Mesaj gönderen veremus » Sal Şub 12, 2019 12:41 pm

Merhaba, birçok başlığı inceledim ama uzun sayfaların çoğu beni ilgilendirmeyen sorularla dolu ve aklıma takılan birkaç spesifik konuyu aydınlığa kavuşturmama yardımcı olursanız sevinirim.

Şu an FAU Erlangen-Nürnberg'den hazırlık okuma şartlı kabul belgem var.

1. AT-11 alma hakkım bulunuyor bağkur emeklisi babamdan faydalanıyorum. Fakat bu gününde çıkan bir belge mi yoksa beklemem gerekiyor mu?
2. Gününde çıkıyorsa ve duruma göre 3 veya 6 aylık vereceklerse sadece bununla vize başvurusuna gitmem yeterli mi? Birkaç hafta içerisinde çıkacaksa Care Concept'ten yaptırmayı düşünüyorum fakat 6-12 aylık ücret yerine 3 aylık yaptırıp AT-11'i beklediğimi vize memuruna söylesem sıkıntı çıkar mı? Veya gününde çıkıyorsa 3 veya 6 aya ek olarak 1 yılı kaplaması için ek bir sağlık sigortası daha yaptırmam gerekir mi?
3. Bağlı bulunduğum ilde memurların bu konuda çok bilgi sahibi olduklarını düşünmüyorum sanırım biraz uğraşmam gerekecek. ALO 170 pek bilgi veremedi. Bildiğim kadarıyla benim durumumda evrak listesi: Babamın kimlik fotokopisi, babamın emekli olduğunu gösterir belge, benim kimlik fotokopim, kabul belgesi. Bunlara eklemem gereken bir şey var mı acaba?
4. Şu an Ankara veya İstanbul'a gidip YÖK'ten denklik alma şansım yok. Bu kesinlikle ihtiyaç duyulacak bir şey mi?
5. Forumda bazı öğrenciler 6 ayda bir oturum yapmaktan kurtulmak için önce AOK veya TK'dan sigorta yaptırıp ardından AT-11 aldıklarını söylemişler. Bu yöntem için AOK veya TK'da sigorta yaptırmadan önce Almanya'ya gidene kadar Care Concept ve Mawista gibi servislerden mi faydalanıp ardından iptal ettirip mi geçmek gerekiyor tam anlayamadım. En risksiz ve insana okuyup kendini geliştirmek için fazladan vakit bırakabilecek yöntem hangisiyse onu istiyorum bu konuda öneride bulunabilir misiniz?

Muriel

Re: AT-11 çeviri ve denklik?

Mesaj gönderen Muriel » Sal Şub 12, 2019 1:42 pm

1/ hem evet hem hayır
2/ bazen yeterli oluyor bazen sorun çıkıyor
3/ yok gibi. ama hala gitmediysen sgk ya gidip bu belgelerle başvurmayı deneyebilirsin.
4/ bazen gerek olmuyor. bazende kesinlikle lazım.
5/aynen, care concept veya mawistadan da sigorta yaptırabilirsin.

En risksiz ve insana okuyup kendini geliştirmek için fazladan vakit bırakabilecek yöntem ya başvuru yapmamak yada paraya kıyıp bu siteden yada güvendiğin yerden danışmanlık almak.

veremus

Mesaj gönderen veremus » Sal Şub 12, 2019 2:37 pm

Muriel yazdı: Sal Şub 12, 2019 1:42 pm 1/ hem evet hem hayır
2/ bazen yeterli oluyor bazen sorun çıkıyor
3/ yok gibi. ama hala gitmediysen sgk ya gidip bu belgelerle başvurmayı deneyebilirsin.
4/ bazen gerek olmuyor. bazende kesinlikle lazım.
5/aynen, care concept veya mawistadan da sigorta yaptırabilirsin.

En risksiz ve insana okuyup kendini geliştirmek için fazladan vakit bırakabilecek yöntem ya başvuru yapmamak yada paraya kıyıp bu siteden yada güvendiğin yerden danışmanlık almak.
Teşekkürler. Peki care concept servisinden 6 aylık yaptırıp vizeye gitmek ve ardından vizeyi alır almaz Almanya'ya gittikten sonra özel sigortayı iptal ettirip AT-11 ile AOK'a gitmek sıkıntılı bir süreç değil mi? Yani Care Concept'in geri ödeme yapma şartlarına tam olarak uyup uymadığından emin olamadım.

Ayrıca birazdan AT-11 yapmaya gideceğim. Tarih aralığı konusunda da kafamda soru işareti var: 1 Nisan'da dersler başlıyor fakat öncesinde seviye belirleme sınavı ve kayıt olmalı. O yüzden bir iki hafta öncesine mi yaptırayım yoksa başlangıç tarihine göre mi yapmak zorundayım? AT-11'i okul başlangıç tarihinde başlatmak zorunda kalırsam da o bir iki haftalık aralık için Care Concept mi yoksa elimde geçen seneden hali hazırda bulunan Schengen vizesi için aldığım 25 Mayıs tarihine kadar geçerli sigorta da ikna edici olur mu? Biraz karışık olmuş olabilir ama son dönemlere denk geldiği için süreci yavaşlatacak bir hata yapmak istemiyorum.

veremus

Mesaj gönderen veremus » Sal Şub 12, 2019 4:56 pm

Son bilgileri vereyim.

SGK'ya gittim kabul belgesiyle 3 ay yapabileceklerini öğrenci belgemi aldıktan sonra verdikleri mail adresine öğrenci belgemi ve yökten alacağım denklik belgesini tarayıp göndermem halinde uzatabileceklerini söylediler. (Bunun için dilekçe verip mail adresimin bana ait olduğunu teyit etmem gerekti). Yani bu 3 aylık ne olursa olsun hakkımmış fakat sonrası için yökten denklik + öğrenci belgesi zorunluymuş aksi takdirde kesilirmiş.

İstediğim tarihleri atabildim. 15 Mart-14 Haziran yaptım sistem olmadığı için yarın onaylamaya gideceğim. Fakat vize konusunda 3 aylık sigortanın sıkıntı çıkarıp çıkarmayacağı hala kafamı kurcalıyor açıkçası.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Çrş Şub 13, 2019 5:56 am

veremus yazdı: Sal Şub 12, 2019 4:56 pm Son bilgileri vereyim.

SGK'ya gittim kabul belgesiyle 3 ay yapabileceklerini öğrenci belgemi aldıktan sonra verdikleri mail adresine öğrenci belgemi ve yökten alacağım denklik belgesini tarayıp göndermem halinde uzatabileceklerini söylediler. (Bunun için dilekçe verip mail adresimin bana ait olduğunu teyit etmem gerekti). Yani bu 3 aylık ne olursa olsun hakkımmış fakat sonrası için yökten denklik + öğrenci belgesi zorunluymuş aksi takdirde kesilirmiş.

İstediğim tarihleri atabildim. 15 Mart-14 Haziran yaptım sistem olmadığı için yarın onaylamaya gideceğim. Fakat vize konusunda 3 aylık sigortanın sıkıntı çıkarıp çıkarmayacağı hala kafamı kurcalıyor açıkçası.
Kabul belgesi ile sorunsuzca AT/11 alabilirsin. Ayrica öğrenci belgeni beklemen gerekmiyor. Ayrıca YÖK onayı alman gerekiyor dedikleri para tuzağı. Zamanında ilk kez AT/11 almaya giderken bana da öyle demişlerdi sonra YÖK'e gittim onay işlemi 50 tl falan dediler. (tabi 2 yıl önce 50 tiydi şimdi daha da artmış bile olabilir) Yapacakları da kendi sistemlerine üninin adını yazacaklar ve evet denkliği varmış diyecekler sonra bunu bir kâğıda yazıp kaşe basacaklar. Yani bu işleme 50 TL vermem açıkçası. Neyse büyük şehirde oturduğum için sgk ya gittim ve dedim bu denklik işine 50 TL vermem mutlaka benden önce bu okula gidip o yaziyi alan olmuştur arşivinizde vardır. Ordan bana da bi fotokopi yaparsınız falan dedim. Sgk daki adam biraz uğraştı ama benden önce giden birinin dosyasından o denkliği bulup aynısını bana da isledi. Sonra okul sömestr tarihlerine göre 6 ay almıştım AT-11'i

Sana tavisyem küçük şehirde yasiyorsan memurlar çok bilmiyor olabilir ama eğer rica edersen ve ankaraya ya da istanbula telefon actirirsan ordan onlarda öğrenir nasıl yapıldığını. Zaten çok çok bilinmeyen bir üniye gitmediğin sürece mutlaka senden önce giden biri o üni hakkında dosya actirmistir.

veremus

Mesaj gönderen veremus » Çrş Şub 13, 2019 1:26 pm

Wolf123 yazdı: Çrş Şub 13, 2019 5:56 am Kabul belgesi ile sorunsuzca AT/11 alabilirsin. Ayrica öğrenci belgeni beklemen gerekmiyor. Ayrıca YÖK onayı alman gerekiyor dedikleri para tuzağı. Zamanında ilk kez AT/11 almaya giderken bana da öyle demişlerdi sonra YÖK'e gittim onay işlemi 50 tl falan dediler. (tabi 2 yıl önce 50 tiydi şimdi daha da artmış bile olabilir) Yapacakları da kendi sistemlerine üninin adını yazacaklar ve evet denkliği varmış diyecekler sonra bunu bir kâğıda yazıp kaşe basacaklar. Yani bu işleme 50 TL vermem açıkçası. Neyse büyük şehirde oturduğum için sgk ya gittim ve dedim bu denklik işine 50 TL vermem mutlaka benden önce bu okula gidip o yaziyi alan olmuştur arşivinizde vardır. Ordan bana da bi fotokopi yaparsınız falan dedim. Sgk daki adam biraz uğraştı ama benden önce giden birinin dosyasından o denkliği bulup aynısını bana da isledi. Sonra okul sömestr tarihlerine göre 6 ay almıştım AT-11'i

Sana tavisyem küçük şehirde yasiyorsan memurlar çok bilmiyor olabilir ama eğer rica edersen ve ankaraya ya da istanbula telefon actirirsan ordan onlarda öğrenir nasıl yapıldığını. Zaten çok çok bilinmeyen bir üniye gitmediğin sürece mutlaka senden önce giden biri o üni hakkında dosya actirmistir.
Dün bir arkadaşımla konuştum aynı memur geçen sene kendisine aynı şeyi yapmış tartışmaların ve en sonunda "Ankara'ya dilekçe çekin benden çıksın"ın ardından Ankara'nın onayı gelince gelip 6 ayı alabilirsiniz demiş. Beraber gittik resmen sinirlenip suçluymuşum gibi saçma sapan hareketler yapmaya başladı en sonunda Ankara'ya mail atıp "artık benden çıktı ne senin ne benim başım ağrısın" tarzı saçma sapan cümleler kurdu gerçekten anlayamıyorum. İstanbul'u aradığımda telefonda alabileceğimi ve diretmemi söylediler fakat bu memur telefon kabul etmiyor o yüzden biraz bekleyeceğiz.

Ayrıca şu an Bonn'dan cevap bekliyorum birkaç gün içerisinde olumlu yanıt gelirse topladığım evraklara Bonn'un kabul belgesini ekleyip gideceğim. Şu an FAU'dan aldığım kabul belgesiyle AT-11 alıyorum. Arkadaşım üzerinde herhangi bir üniversite ismi yazmadığını dolayısıyla sıkıntı çıkmayacağını söyledi ama emin olamadım o zaman neden denklik arıyorlar? Herhangi bir sıkıntı çıkma ihtimali var mı acaba?

veremus

Mesaj gönderen veremus » Prş Şub 14, 2019 1:08 pm

Bugün 15 Mart-30 Eylül arası 6,5 aylık almış oldum. O buçuğu nasıl aldım tam anlayamadım ama 1 Nisan'dan önce biraz vakit kalmasını istediğimi, konsolosluğun vizeyi tam semester başlangıcıında başlatmasını istemediğimi söyledim. Memur da öyle yapalım o zaman deyip verdi. Almanya'dan TA7 ve öğrenci belgemi tarayıp yollamam fakat bu aralar ta7 belgesi almakta zorlanabileceğim söylendi.

Hypsia

Mesaj gönderen Hypsia » Prş Şub 14, 2019 1:22 pm

veremus yazdı: Prş Şub 14, 2019 1:08 pm Bugün 15 Mart-30 Eylül arası 6,5 aylık almış oldum. O buçuğu nasıl aldım tam anlayamadım ama 1 Nisan'dan önce biraz vakit kalmasını istediğimi, konsolosluğun vizeyi tam semester başlangıcıında başlatmasını istemediğimi söyledim. Memur da öyle yapalım o zaman deyip verdi. Almanya'dan TA7 ve öğrenci belgemi tarayıp yollamam fakat bu aralar ta7 belgesi almakta zorlanabileceğim söylendi.
Aa arkadasima da aynisini veriyordu. 15 Mart- 30 Eylül arasi verebilirim dedi. Ama saglik sigortasi yaparsa 1 marttan baslatacagini soylemisti. Ve 1 haftada vizesini aldi 1 mart- 30 eylul arasi

veremus

Mesaj gönderen veremus » Cum Şub 15, 2019 12:31 pm

Hypsia yazdı: Prş Şub 14, 2019 1:22 pm Aa arkadasima da aynisini veriyordu. 15 Mart- 30 Eylül arasi verebilirim dedi. Ama saglik sigortasi yaparsa 1 marttan baslatacagini soylemisti. Ve 1 haftada vizesini aldi 1 mart- 30 eylul arasi
Sıkıntı çıkmıyorsa çok iyi o zaman ya iyi ki almışım 1 Nisan'da başlatmaları çok kötü olurdu.

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Cum Şub 15, 2019 12:51 pm

Ben sgkya gittim. Kadın direkt dosya çıkardı gideceğin okulu burda bulursan hiç uğraşmayız direkt hallederim. Eğer yoksa ankara'ya gitmen gerekebilir demişti. Dosyada okulun ismini bulduktan sonra işlemeye başladı önce üniversitenin dil kursuna gideceğim için onun belgesi yanımdaydı. Kadın belgeyi çıkartı 6 aylık verdi direkt. (Benim için tek sıkıntısı Ekim ayındaki kurs için başvurmuştum sonra vizeden dolayı bi sonraki kura ertelemiştim. Almanya'ya gelmeden 3 ay önce belge geçerlilik kazandı.)

Masterkomm

Mesaj gönderen Masterkomm » Cum Şub 15, 2019 3:20 pm

ugr. yazdı: Cum Şub 15, 2019 12:51 pm Ben sgkya gittim. Kadın direkt dosya çıkardı gideceğin okulu burda bulursan hiç uğraşmayız direkt hallederim. Eğer yoksa ankara'ya gitmen gerekebilir demişti. Dosyada okulun ismini bulduktan sonra işlemeye başladı önce üniversitenin dil kursuna gideceğim için onun belgesi yanımdaydı. Kadın belgeyi çıkartı 6 aylık verdi direkt. (Benim için tek sıkıntısı Ekim ayındaki kurs için başvurmuştum sonra vizeden dolayı bi sonraki kura ertelemiştim. Almanya'ya gelmeden 3 ay önce belge geçerlilik kazandı.)
artık sözün bittiği yerdeyiz:) her memur kendine göre yorumluyor. rica etsem hangi ilde hangi sgk'dan yaptırdığınızı öğrenebilir miyim?

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Cmt Şub 16, 2019 6:14 pm

Masterkomm yazdı: Cum Şub 15, 2019 3:20 pm artık sözün bittiği yerdeyiz:) her memur kendine göre yorumluyor. rica etsem hangi ilde hangi sgk'dan yaptırdığınızı öğrenebilir miyim?
Benim bildiğim Bursada bir tane sgk olduğu için. Sanırım merkez şubesi oluyor. Başka var mı bilmiyorum.