Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize hakkında

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
bur4q330

Vize hakkında

Mesaj gönderen bur4q330 » Sal Oca 03, 2017 5:24 pm

Merhaba cümleten iyi günler dilerim, Almanyada goethe ünivden şartlı kabul almıştım vize başvurusun'dan red aldım her belgem tam olduğu halde hiçbir almanca bilgim yok bana red sebepleri buymuş, halbuki şartlarda almanyada özel bir kursa kayıt yaptırmam yeterli yazıyordu ve onu yapmıştım yani kendileriyle çelişkili bir sebepten red aldım, itiraz dilekçesi yolldım 2 gün sonra ve aradan 2 hafta geçti bana cevap geldi çok yoğunuz itirazınızı değerlendiriyoruz biraz zaman vermenizi talep ediyoruz dediler, sizce Vizeyi alma ihtimalim varmı ? onay verirlermi lütfen yardım edin

mmmurooo

Re: Vize hakkında

Mesaj gönderen mmmurooo » Sal Oca 03, 2017 6:55 pm

bur4q330 yazdı:Merhaba cümleten iyi günler dilerim, Almanyada goethe ünivden şartlı kabul almıştım vize başvurusun'dan red aldım her belgem tam olduğu halde hiçbir almanca bilgim yok bana red sebepleri buymuş, halbuki şartlarda almanyada özel bir kursa kayıt yaptırmam yeterli yazıyordu ve onu yapmıştım yani kendileriyle çelişkili bir sebepten red aldım, itiraz dilekçesi yolldım 2 gün sonra ve aradan 2 hafta geçti bana cevap geldi çok yoğunuz itirazınızı değerlendiriyoruz biraz zaman vermenizi talep ediyoruz dediler, sizce Vizeyi alma ihtimalim varmı ? onay verirlermi lütfen yardım edin
kac gunde ret cevabı geldı ?

bur4q330

Mesaj gönderen bur4q330 » Sal Oca 03, 2017 7:10 pm

mmmurooo yazdı:kac gunde ret cevabı geldı ?
3 Günde geldi

fuatbaslik

Mesaj gönderen fuatbaslik » Sal Oca 03, 2017 7:53 pm

bur4q330 yazdı:Merhaba cümleten iyi günler dilerim, Almanyada goethe ünivden şartlı kabul almıştım vize başvurusun'dan red aldım her belgem tam olduğu halde hiçbir almanca bilgim yok bana red sebepleri buymuş, halbuki şartlarda almanyada özel bir kursa kayıt yaptırmam yeterli yazıyordu ve onu yapmıştım yani kendileriyle çelişkili bir sebepten red aldım, itiraz dilekçesi yolldım 2 gün sonra ve aradan 2 hafta geçti bana cevap geldi çok yoğunuz itirazınızı değerlendiriyoruz biraz zaman vermenizi talep ediyoruz dediler, sizce Vizeyi alma ihtimalim varmı ? onay verirlermi lütfen yardım edin
Cevap büyük ihtimal tekrar aynısı gelecektir.Bu aralar Almanya konsolosluğu dil sertfikasına takmış durumda .En azından Türkiye de A2 yi alıp tekrar başvurmanızı öneririm

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Cmt Şub 09, 2019 4:20 am

fuatbaslik yazdı: Sal Oca 03, 2017 7:53 pm Cevap büyük ihtimal tekrar aynısı gelecektir.Bu aralar Almanya konsolosluğu dil sertfikasına takmış durumda .En azından Türkiye de A2 yi alıp tekrar başvurmanızı öneririm
Hocam merhaba,
Hala Israrla istemeleri sıfır almancası olan birisine var mı,lisede 9-10-11. sınıf resmiyette 150 saatin altında almanca gördüm fakat hocamız ilerde almanca işinize yaramayacak diyip dersi kısıtlı anlatmıştı.Almanca yazılı notlarımı göstersem pozitif bir etkisi olur mu?
B1 İngilizce kurs bitirme sertifikam var council of europe yazıyor altında,verilme tarihi temmuz 2015 portolfyo kodu da var.Amerikan kültür derneği kursuna gitmiştim.Herhangi bir artısı olur mu bu belgenin?
Çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Masterkomm

Mesaj gönderen Masterkomm » Cmt Şub 09, 2019 5:32 pm

Mcgill yazdı: Cmt Şub 09, 2019 4:20 am Hocam merhaba,
Hala Israrla istemeleri sıfır almancası olan birisine var mı,lisede 9-10-11. sınıf resmiyette 150 saatin altında almanca gördüm fakat hocamız ilerde almanca işinize yaramayacak diyip dersi kısıtlı anlatmıştı.Almanca yazılı notlarımı göstersem pozitif bir etkisi olur mu?
B1 İngilizce kurs bitirme sertifikam var council of europe yazıyor altında,verilme tarihi temmuz 2015 portolfyo kodu da var.Amerikan kültür derneği kursuna gitmiştim.Herhangi bir artısı olur mu bu belgenin?
Çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.
ikisinin de faydası olmaz. sınavları geçerek kazandığınız sertifikalar önemli. ingilizce ielts,toefl vb. almanca telc,testdaf,telc vb. abitur'unuz varsa ya da alman/avusturya lisesi filan bitirmişseniz bilmem tabii.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Cmt Şub 09, 2019 9:17 pm

Mcgill yazdı: Cmt Şub 09, 2019 4:20 am Hocam merhaba,
Çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.
Notlarını vs göstermek değil de lisene gidip müdürle konuşman gerekiyor sonra müdür sana imzalı kaşeli bir belge düzenleyecek o belgede lisemizde 4 senelik eğitimi boyunca toplam şu kadar saat almanca dersi almıştır yazacak. Bu senin almanca seviyeni göstermez ama vize mülakatina gidince lisede almanca temelim var biraz biliyorum vs demen lazım. Okul müdüründen imzalı yazı da bunun kanıtı olacak. Sonra belki ordaki görevli sana bir kaç almanca bir şey sorar sen de cevaplarsın ve almanca seviyene A1, A2 falan bir şeyler yazabilir. Eğer okulda almancayi kurlar halinde almışsanız belki o müdürün düzenlediği belgede lisemiz tarafından verilen şu kadar saat verilen a1, a2 kurunu bitirmiş ve yapilan sınavlardan 100 üzerinden şu ortalamayı almıştir vs yazilabilir. Altına da almanca öğretmenin ile okul müdürü imzayı atıp kaşe basınca daha iyi olur. Ikincisi ingilizce sertifikanı da götür. Mülakatta kadın ne seviyede ing bildiğini de soruyor elinde ona da bir kanıt olsun.

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Pzr Şub 10, 2019 9:11 am

Masterkomm yazdı: Cmt Şub 09, 2019 5:32 pm ikisinin de faydası olmaz. sınavları geçerek kazandığınız sertifikalar önemli. ingilizce ielts,toefl vb. almanca telc,testdaf,telc vb. abitur'unuz varsa ya da alman/avusturya lisesi filan bitirmişseniz bilmem tabii.
Teşekkür ederim cevabınız için.
Evet aynen dediğiniz gibi sınavlarını geçerek aldığım sertifikam o. B1 kurunun sonunda sınav olarak(yazılı,dinleme,konuşma,yazma) ve bir puan aldım.Ondan sonra o sertikayı verdiler.
Son bir sorum var çok sevinirim yanıtlamanıza.
Hoşuma gittiği için norveççe öğrenmiştim özel ders alarak (skype üzerinden ispatlayabilirim) ders veren öğretmen de norveç tur firmasında çalışıyordu.Bunun benim dil öğrenmeye merakımın olduğu gösteren bir artısı olur mu?

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Pzr Şub 10, 2019 9:26 am

Wolf123 yazdı: Cmt Şub 09, 2019 9:17 pm Notlarını vs göstermek değil de lisene gidip müdürle konuşman gerekiyor sonra müdür sana imzalı kaşeli bir belge düzenleyecek o belgede lisemizde 4 senelik eğitimi boyunca toplam şu kadar saat almanca dersi almıştır yazacak. Bu senin almanca seviyeni göstermez ama vize mülakatina gidince lisede almanca temelim var biraz biliyorum vs demen lazım. Okul müdüründen imzalı yazı da bunun kanıtı olacak. Sonra belki ordaki görevli sana bir kaç almanca bir şey sorar sen de cevaplarsın ve almanca seviyene A1, A2 falan bir şeyler yazabilir. Eğer okulda almancayi kurlar halinde almışsanız belki o müdürün düzenlediği belgede lisemiz tarafından verilen şu kadar saat verilen a1, a2 kurunu bitirmiş ve yapilan sınavlardan 100 üzerinden şu ortalamayı almıştir vs yazilabilir. Altına da almanca öğretmenin ile okul müdürü imzayı atıp kaşe basınca daha iyi olur. Ikincisi ingilizce sertifikanı da götür. Mülakatta kadın ne seviyede ing bildiğini de soruyor elinde ona da bir kanıt olsun.
Teşekkür ederim mesajınız için :)
2 sorum var.Mümkünse 2 sorumu da yanıtlayabilir misiniz,lütfen?
Belge tavsiyenizi ilk kez duydum çok sağolun halen almanca öğretmenim lisemde görev yapıyor. Ben lisede iken almanca öğretmenim benden memnundu sözlülerimde yüksekti.Benim hakkımda almanca bir refarans mektubu yazacağına inanıyorum.Bu referans mektubunun artısı olur mu?
Şu an vize görüşmesine kadar özel ders alabilirim, haftada 4-6 saat o zamana kadar da almancamı geliştiririm.Ve goethe nin A1 sertifika sınavına kadar öğrenebileceğime inanıyorum. (17.05.2019 tarihinde sınav) Bu fikrim sizce iyi mi?
Bizim okulda 3 sene almanca gördüm.Kur sistemi yoktu.Yazılı sistemi vardı o yazılı ve sözlülerinize göre ders ortalamanız oluyordu.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Pzr Şub 10, 2019 11:12 am

Mcgill yazdı: Pzr Şub 10, 2019 9:26 am Teşekkür ederim mesajınız için :)
2 sorum var.Mümkünse 2 sorumu da yanıtlayabilir misiniz,lütfen?
Belge tavsiyenizi ilk kez duydum çok sağolun halen almanca öğretmenim lisemde görev yapıyor. Ben lisede iken almanca öğretmenim benden memnundu sözlülerimde yüksekti.Benim hakkımda almanca bir refarans mektubu yazacağına inanıyorum.Bu referans mektubunun artısı olur mu?
Şu an vize görüşmesine kadar özel ders alabilirim, haftada 4-6 saat o zamana kadar da almancamı geliştiririm.Ve goethe nin A1 sertifika sınavına kadar öğrenebileceğime inanıyorum. (17.05.2019 tarihinde sınav) Bu fikrim sizce iyi mi?
Bizim okulda 3 sene almanca gördüm.Kur sistemi yoktu.Yazılı sistemi vardı o yazılı ve sözlülerinize göre ders ortalamanız oluyordu.
Goethe A1 sertifikası alabilirsen zaten en iyisi o. Onun dışında o zaman müdürden toplam şu kadar saat almanca görmüştür diye kağıt al ve hocan referans tarzı bir şey yazabiliyorsa (mümkünse almanca) mutlaka bir artısı olur diye düşünüyorum.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Pzr Şub 10, 2019 11:47 am

Mcgill yazdı: Pzr Şub 10, 2019 9:11 am Teşekkür ederim cevabınız için.
Evet aynen dediğiniz gibi sınavlarını geçerek aldığım sertifikam o. B1 kurunun sonunda sınav olarak(yazılı,dinleme,konuşma,yazma) ve bir puan aldım.Ondan sonra o sertikayı verdiler.
Son bir sorum var çok sevinirim yanıtlamanıza.
Hoşuma gittiği için norveççe öğrenmiştim özel ders alarak (skype üzerinden ispatlayabilirim) ders veren öğretmen de norveç tur firmasında çalışıyordu.Bunun benim dil öğrenmeye merakımın olduğu gösteren bir artısı olur mu?
Norveççe için de şunu söyleyebilirim. Ben vize mülakatina girmeden önce biraz italyanca biliyordum. Aslında herhangi bir sertifika vs yoktu ama 4-5 ay italyanca dersleri almıştım erasmus tarzı bir programla gittiğim bir okuldan ama daha sonra başka derslerimle çakışmaya başladığı için devamını getiremedim. O yüzden bana italyanca için not girişi, belge vs vermediler. Ama ben yinede almanyaya vizeye başvururken CV'de bildiğim diller bölüme A1 italyanca yazdım. Sonra vize mülakatında konusu dahi geçmedi yani nerde öğrendin belgen vs var mı diye sorulmadi. Muhtemelen vize görüşmesi yapan kadın o kadar belgenin arasında CV de yazan 1 satırlık italyanca bilgimi fark bile etmedi ya da konuşacak başka konular olduğundan ona sıra gelmedi bilemiyorum. Yani kısaca demek istediğim istersen CV'ne yaz A1 norveççe diye ama muhtemelen öyle ahım şahım bir etki yapmayacak belki konusu bile geçmez. Ama sen ısrarla motivasyon mektubuna falan da yazarsan iste norveççe öğrenmeye başladım dile ilgim var falan bilemiyorum belki dikkatini çekersin ama dediğim gibi öyle büyük bir etki yaratacağını sanmam.

Ikincisi ingilizce sertifikasına gelince ben de lise 1'e giderken aynı amerikan kültür derneğinden C1 sertifikası almıştım. Sertifikanın üstünde "Certificate of Achievement " yaziyordu. Aslında amerkan kültür derneğinin yaptığı sınav öyle uluslararsı geçerliliği olan bir şey değil. Ama şey üniversiteyi orda almanca okuyacağımız için aslında ingilizce bilmek zorunlu değil ama bilince de bir artısı oluyor. Vize mülakatina o sertifikayı da götürmüştüm. Mülakattı yapan kişi ingilizce bilgin ne düzeyde demişti ben de C1 düzeyinde demistim. Sonra peki herhangi bir sertifikan var mi demişti. Sonra bende amerikan kültür derneğinden aldığım sertifikayı gösterdim. Tamam dedi bilgisayara ingilizce düzeyine C1 yazıyorum dedi. Bu arada şey sen kurun sonunda sınav yaptilar ben bir puan aldım demissin ya bize de yapmişlardi ben de bir puan almıştım ama aldığım puan sertifika da yazmıyordu. Sende puanın yazıyor mu? Bide zaten sınavı herkes geçmişti öyle sertifika alamayan vs yoktu bizde. Ama yinede kabul görüyor.

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Pzr Şub 10, 2019 2:14 pm

Wolf123 yazdı: Pzr Şub 10, 2019 11:47 am Norveççe için de şunu söyleyebilirim. Ben vize mülakatina girmeden önce biraz italyanca biliyordum. Aslında herhangi bir sertifika vs yoktu ama 4-5 ay italyanca dersleri almıştım erasmus tarzı bir programla gittiğim bir okuldan ama daha sonra başka derslerimle çakışmaya başladığı için devamını getiremedim. O yüzden bana italyanca için not girişi, belge vs vermediler. Ama ben yinede almanyaya vizeye başvururken CV'de bildiğim diller bölüme A1 italyanca yazdım. Sonra vize mülakatında konusu dahi geçmedi yani nerde öğrendin belgen vs var mı diye sorulmadi. Muhtemelen vize görüşmesi yapan kadın o kadar belgenin arasında CV de yazan 1 satırlık italyanca bilgimi fark bile etmedi ya da konuşacak başka konular olduğundan ona sıra gelmedi bilemiyorum. Yani kısaca demek istediğim istersen CV'ne yaz A1 norveççe diye ama muhtemelen öyle ahım şahım bir etki yapmayacak belki konusu bile geçmez. Ama sen ısrarla motivasyon mektubuna falan da yazarsan iste norveççe öğrenmeye başladım dile ilgim var falan bilemiyorum belki dikkatini çekersin ama dediğim gibi öyle büyük bir etki yaratacağını sanmam.

Ikincisi ingilizce sertifikasına gelince ben de lise 1'e giderken aynı amerikan kültür derneğinden C1 sertifikası almıştım. Sertifikanın üstünde "Certificate of Achievement " yaziyordu. Aslında amerkan kültür derneğinin yaptığı sınav öyle uluslararsı geçerliliği olan bir şey değil. Ama şey üniversiteyi orda almanca okuyacağımız için aslında ingilizce bilmek zorunlu değil ama bilince de bir artısı oluyor. Vize mülakatina o sertifikayı da götürmüştüm. Mülakattı yapan kişi ingilizce bilgin ne düzeyde demişti ben de C1 düzeyinde demistim. Sonra peki herhangi bir sertifikan var mi demişti. Sonra bende amerikan kültür derneğinden aldığım sertifikayı gösterdim. Tamam dedi bilgisayara ingilizce düzeyine C1 yazıyorum dedi. Bu arada şey sen kurun sonunda sınav yaptilar ben bir puan aldım demissin ya bize de yapmişlardi ben de bir puan almıştım ama aldığım puan sertifika da yazmıyordu. Sende puanın yazıyor mu? Bide zaten sınavı herkes geçmişti öyle sertifika alamayan vs yoktu bizde. Ama yinede kabul görüyor.
Teşekkürler cevabınız için :)
Çok yardımınız oluyor müteşekkirim size.
Aynen dediğiniz gibi "Certificate of Achievement " yazıyor puan yazmıyor.
4 sorum var Mümkünse 4 sorumu da yanıtlayabilir misiniz,lütfen?
CV' ye ekleyeceğim A1 norveççeyi ,bana norveççe dersi veren öğretmenim kurs alırken ''en ciddi kursiyerlerimden birisin'' demişti buna istinaden norveççe öğretmenimden de referans mektubu alsam (norveççe veya türkçe) bununda bir artısı olur mu? Kendisi öğretmen değil fakat halen Norveç turizm firmasında çalışıyor,6 yıl Norveç firmasında tercümanlık yapmış.
Lisedeki fizik,matematik,ingilizce,biyoloji öğretmenlerimden de türkçe referans mektubunun bir artısı olur mu?
15 Haziranda üniversite imtihanı o zamana kadar sizce haftada ders (Bir ders min40dk imiş fakat 45-50 dk olunca dersi kesmiyormuş) özel ders makuldür? A1'i öğrenmek istiyorum. Almanca öğrenmeye çarşamba günü ilk deneme dersim başlayacak.Canlı öğretmenle (13 yıl tecrübesi varmış) mi yoksa mi yoksa skype üzerinden almanca öğrenmeyi tavsiye edersiniz?

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Pzr Şub 10, 2019 2:15 pm

Masterkomm yazdı: Cmt Şub 09, 2019 5:32 pm ikisinin de faydası olmaz. sınavları geçerek kazandığınız sertifikalar önemli. ingilizce ielts,toefl vb. almanca telc,testdaf,telc vb. abitur'unuz varsa ya da alman/avusturya lisesi filan bitirmişseniz bilmem tabii.
Devlet fen lisesini bitirdim.
Amerikan kültür derneğinden sınavla B1 belgesi aldım.The europan council yazıyor belgede.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Pzr Şub 10, 2019 5:29 pm

Mcgill yazdı: Pzr Şub 10, 2019 2:14 pm Teşekkürler cevabınız için :)
Çok yardımınız oluyor müteşekkirim size.
Aynen dediğiniz gibi "Certificate of Achievement " yazıyor puan yazmıyor.
4 sorum var Mümkünse 4 sorumu da yanıtlayabilir misiniz,lütfen?
CV' ye ekleyeceğim A1 norveççeyi ,bana norveççe dersi veren öğretmenim kurs alırken ''en ciddi kursiyerlerimden birisin'' demişti buna istinaden norveççe öğretmenimden de referans mektubu alsam (norveççe veya türkçe) bununda bir artısı olur mu? Kendisi öğretmen değil fakat halen Norveç turizm firmasında çalışıyor,6 yıl Norveç firmasında tercümanlık yapmış.
Lisedeki fizik,matematik,ingilizce,biyoloji öğretmenlerimden de türkçe referans mektubunun bir artısı olur mu?
15 Haziranda üniversite imtihanı o zamana kadar sizce haftada ders (Bir ders min40dk imiş fakat 45-50 dk olunca dersi kesmiyormuş) özel ders makuldür? A1'i öğrenmek istiyorum. Almanca öğrenmeye çarşamba günü ilk deneme dersim başlayacak.Canlı öğretmenle (13 yıl tecrübesi varmış) mi yoksa mi yoksa skype üzerinden almanca öğrenmeyi tavsiye edersiniz?
Öğretmeninden referans mektubu alman tabikide olumlu etki yaratır ama açıkçası böyle bir şeye gerek yok. Zaten ingilizce veya almanca olması lazım refarans mektubunun çünkü bu belgeler almanyaya yollanacak ordaki adamlarin türkçe bildiklerini sanmıyorum o yüzden anlamazlar. Onun dışında fen lisesinde okuduğunu yazmışsın yani notların zaten iyidir o yüzden ekstra bir kâğıda daha çok gerek yok. Hani böyle kötü olduğun bir dersin olsa orda adamlar bu ders niye kötü diye sorgulasalar sen de orda kötü ama işte öğretmenimden referans mektubum var aslında konuyu biliyorum vs derdin ama öyle bir durum olmayacağı için o kadar da uğraşa gerek yok. Senin tek açığın almanca bilgin onun dışında red vermeleri için bir sebeb yok. Almanca konusuna gelince dil öğrenmek için biraz etkileşim gerekiyor. Skype de öğrenmekle sınıf ortamında öğrenmek arasında biraz fark oluyor. O yüzden sınıf ortamında öğrenmeni tavsiye ederim ama dersen ki git gel o kadar zamanım yok o zaman skype de de olur.

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Pzr Şub 10, 2019 7:12 pm

Wolf123 yazdı: Pzr Şub 10, 2019 5:29 pm Öğretmeninden referans mektubu alman tabikide olumlu etki yaratır ama açıkçası böyle bir şeye gerek yok. Zaten ingilizce veya almanca olması lazım refarans mektubunun çünkü bu belgeler almanyaya yollanacak ordaki adamlarin türkçe bildiklerini sanmıyorum o yüzden anlamazlar. Onun dışında fen lisesinde okuduğunu yazmışsın yani notların zaten iyidir o yüzden ekstra bir kâğıda daha çok gerek yok. Hani böyle kötü olduğun bir dersin olsa orda adamlar bu ders niye kötü diye sorgulasalar sen de orda kötü ama işte öğretmenimden referans mektubum var aslında konuyu biliyorum vs derdin ama öyle bir durum olmayacağı için o kadar da uğraşa gerek yok. Senin tek açığın almanca bilgin onun dışında red vermeleri için bir sebeb yok. Almanca konusuna gelince dil öğrenmek için biraz etkileşim gerekiyor. Skype de öğrenmekle sınıf ortamında öğrenmek arasında biraz fark oluyor. O yüzden sınıf ortamında öğrenmeni tavsiye ederim ama dersen ki git gel o kadar zamanım yok o zaman skype de de olur.
Teşekkürler cevabınız için :)
Yardımcı oluyorsunuz çok sağolun.
90,25 ortalama ile fen lisesini,95,20 ile ortaokulu bitirdim.
Özel ders alacağım hocaya 45 km uzağım yani 1 git 1 gel 2 saat geçecek yolda ama yolda da defterlerimi okurum.
Aynen öyle almanca açığım var.
2 sorum var. Müsait olduğunuzda yanıtlayabilir misiniz,lütfen?
Vize görüşmesini Ağustos başı veya Temmuz sonuna doğru görüşmeyi gerçekleştirsem o zamana kadar A1-A2'yi öğreneceğime inanıyorum.Bu öğrenmeyi (15 Haziran'da üniversite sınavından sonra almanca kursuna gideceğim İstanbul'a şu an Tokat ilindeyim) hazirandaki sınava kadar sizce haftada kaç saat özel ders almam iyi olur? Hedefim vize görüşmesine gidince elimde A2 goethe-ösd-telc (3'ünden biri) sertifikası olması.Sizce A1 için özel derse ihtiyaç var mı,yoksa internetten halledilir mi? (maddi durum olarak karşılayabilirim-1 ders 70TL)Örneğin haftada 4 alacaksam gittiğim gün 2 saat üst üstüne alacağım,yani haftada 2 kez gitmiş olacağım.Üniversite sınavı çalışmamı aksatmayacak şekilde çünkü sağlam matematik,fizik çalışmak istiyorum informatik okumayı düşündüğüm için.
Teşekkür ederim.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Sal Şub 12, 2019 11:29 pm

Mcgill yazdı: Pzr Şub 10, 2019 7:12 pm Teşekkürler cevabınız için :)
Yardımcı oluyorsunuz çok sağolun.
90,25 ortalama ile fen lisesini,95,20 ile ortaokulu bitirdim.
Özel ders alacağım hocaya 45 km uzağım yani 1 git 1 gel 2 saat geçecek yolda ama yolda da defterlerimi okurum.
Aynen öyle almanca açığım var.
2 sorum var. Müsait olduğunuzda yanıtlayabilir misiniz,lütfen?
Vize görüşmesini Ağustos başı veya Temmuz sonuna doğru görüşmeyi gerçekleştirsem o zamana kadar A1-A2'yi öğreneceğime inanıyorum.Bu öğrenmeyi (15 Haziran'da üniversite sınavından sonra almanca kursuna gideceğim İstanbul'a şu an Tokat ilindeyim) hazirandaki sınava kadar sizce haftada kaç saat özel ders almam iyi olur? Hedefim vize görüşmesine gidince elimde A2 goethe-ösd-telc (3'ünden biri) sertifikası olması.Sizce A1 için özel derse ihtiyaç var mı,yoksa internetten halledilir mi? (maddi durum olarak karşılayabilirim-1 ders 70TL)Örneğin haftada 4 alacaksam gittiğim gün 2 saat üst üstüne alacağım,yani haftada 2 kez gitmiş olacağım.Üniversite sınavı çalışmamı aksatmayacak şekilde çünkü sağlam matematik,fizik çalışmak istiyorum informatik okumayı düşündüğüm için.
Teşekkür ederim.
Almanca konusunda tavsiye vermek isterdim ama aciksaci a1'i falan ben çok bilmiyorum. Ben almanca öğrenmeye B2'den başladım. A1, A2, B1 kursları hiç almadım ama benim lisede yurt dışında yapilan projelere (avrupa gönüllü hizmeti, mun, erasmus vs tarzı) katılıp belli sürelerde yurt dışında yaşama imkanı bulmuştum. Lisedeyken hiç bir zaman almanca ogreniyim almacami gelistiriyim vs amacım yoktu (hatta almancadan nefret ederdim lisedeki hocam saolsun) ama çevremde anadil olarak almanca konuşan çok fazla arkadaşım oldu ve ben sadece onlarla iletişim kurmaya ve onların kültürlerini anlamaya çalıştım. O sırada aslında farkında olmadan almanca da öğrenmişim. O yüzden ben hep dilin aslinda ders değil de biraz etkileşim işi olduğunu savunurum. O yüzden özellikle başlarda o dili konuşan birinin varlığı senin için önemli olabilir.

Bide almanca öğrenmen için küçük bir tavsiye verebilirim aslında bu bütün dillerde geçerli. Duyduğunu taklit et. Mesela bir cümle duydun ya, ya da okudun bu cümleyi tekrar et. (Tabi önce basit cümlelerden başla sonra karışıklara doğru) Bu cümleyi hiç bir zaman Türkçeye çevirmeye çalışma sadece hangi durumlarda kullanildigini anlamaya çalış. Sonra cümledeki bazı şeyleri başka ilgili şeylerle değiştir ve cümleyi dışından sesli olarak söyle. (Hatta imkanin varsa almanca bilen birine de konusu geldiginde söyleyebilirsin) Mesela türkçe olarak bir örnek veriyim mesela "Elma yemeyi seviyorum" bu cümleyi tekrar edip sonra bu cümledeki "Elma" kelimesini değiştirip (ama Elma ile baglantili şeylerle değiştirip) "Armut yemeyi seviyorum", "Portakal yemeyi seviyorum" tarzı cümleler kur. Sonra mesela filli değişirip başka cümleler kur iste atıyorum "Elma yemeyi özlüyorum", "Elma yemeyi düşünüyorum", "Elma yemeyi unutuyorum" sonra mesela aynı anda 1 den fazla şeyi değiştirip cümleyi kur. Mesela "Armut yemeyi düşünüyorum". Sonra mesela cümleyi birazcık daha değiştirip. "Süt içmeyi seviyorum" tarzı bir cümle kur. (Ama tabi bundan önce "Elma yemek", "Armut yemek", "Su içmek", "Süt içmek", "Kedi sevmek", "Okula gitmek", "Film izlemek", "Sinemaya gitmek" tarzı bir adım daha basit cümlelerden başlaman lazım) Sonra atıyorum yavaş yavaş bağlantıyı yakalayınca "Okula gitmeyi istiyorum", "Film izlemeyi unutuyorum", "Sinemaya gitmeyi düşünüyorum" tarzı cümleler kurman gerekiyor. Böyle böyle hızlı ve kalıcı olarak dili öğrenebilirsin. Önce duyduğun veya okudugun bir cümleyi tekrarlaman sonra o cümleyi analiz edip üstünde oynama yaparak yeni cümleler kurman gerekiyor. Başlarda çok fazla grammer öğrenmeye çalışma. Önce bir dili konuşmaya başla, az çok kendini ifade et sonra grammer öğrenmeye başlarsın. Ben almancayı başlarda hiç ders almadan böyle böyle B2-C1 seviyesine kadar öğrenmiştim. Ama tabi ben her gün binlerce cümleye maruz kaldığım ve kültürünü de öğrenmeye çalıştığım için biraz kulak aşinalığı oluyordu ve yanlış bir şeyler yapınca çevremde uyaran da çok oluyordu.

Kullanıcı avatarı
Mcgill

Mesaj gönderen Mcgill » Cmt Şub 16, 2019 10:00 pm

Wolf123 yazdı: Sal Şub 12, 2019 11:29 pm Almanca konusunda tavsiye vermek isterdim ama aciksaci a1'i falan ben çok bilmiyorum. Ben almanca öğrenmeye B2'den başladım. A1, A2, B1 kursları hiç almadım ama benim lisede yurt dışında yapilan projelere (avrupa gönüllü hizmeti, mun, erasmus vs tarzı) katılıp belli sürelerde yurt dışında yaşama imkanı bulmuştum. Lisedeyken hiç bir zaman almanca ogreniyim almacami gelistiriyim vs amacım yoktu (hatta almancadan nefret ederdim lisedeki hocam saolsun) ama çevremde anadil olarak almanca konuşan çok fazla arkadaşım oldu ve ben sadece onlarla iletişim kurmaya ve onların kültürlerini anlamaya çalıştım. O sırada aslında farkında olmadan almanca da öğrenmişim. O yüzden ben hep dilin aslinda ders değil de biraz etkileşim işi olduğunu savunurum. O yüzden özellikle başlarda o dili konuşan birinin varlığı senin için önemli olabilir.

Bide almanca öğrenmen için küçük bir tavsiye verebilirim aslında bu bütün dillerde geçerli. Duyduğunu taklit et. Mesela bir cümle duydun ya, ya da okudun bu cümleyi tekrar et. (Tabi önce basit cümlelerden başla sonra karışıklara doğru) Bu cümleyi hiç bir zaman Türkçeye çevirmeye çalışma sadece hangi durumlarda kullanildigini anlamaya çalış. Sonra cümledeki bazı şeyleri başka ilgili şeylerle değiştir ve cümleyi dışından sesli olarak söyle. (Hatta imkanin varsa almanca bilen birine de konusu geldiginde söyleyebilirsin) Mesela türkçe olarak bir örnek veriyim mesela "Elma yemeyi seviyorum" bu cümleyi tekrar edip sonra bu cümledeki "Elma" kelimesini değiştirip (ama Elma ile baglantili şeylerle değiştirip) "Armut yemeyi seviyorum", "Portakal yemeyi seviyorum" tarzı cümleler kur. Sonra mesela filli değişirip başka cümleler kur iste atıyorum "Elma yemeyi özlüyorum", "Elma yemeyi düşünüyorum", "Elma yemeyi unutuyorum" sonra mesela aynı anda 1 den fazla şeyi değiştirip cümleyi kur. Mesela "Armut yemeyi düşünüyorum". Sonra mesela cümleyi birazcık daha değiştirip. "Süt içmeyi seviyorum" tarzı bir cümle kur. (Ama tabi bundan önce "Elma yemek", "Armut yemek", "Su içmek", "Süt içmek", "Kedi sevmek", "Okula gitmek", "Film izlemek", "Sinemaya gitmek" tarzı bir adım daha basit cümlelerden başlaman lazım) Sonra atıyorum yavaş yavaş bağlantıyı yakalayınca "Okula gitmeyi istiyorum", "Film izlemeyi unutuyorum", "Sinemaya gitmeyi düşünüyorum" tarzı cümleler kurman gerekiyor. Böyle böyle hızlı ve kalıcı olarak dili öğrenebilirsin. Önce duyduğun veya okudugun bir cümleyi tekrarlaman sonra o cümleyi analiz edip üstünde oynama yaparak yeni cümleler kurman gerekiyor. Başlarda çok fazla grammer öğrenmeye çalışma. Önce bir dili konuşmaya başla, az çok kendini ifade et sonra grammer öğrenmeye başlarsın. Ben almancayı başlarda hiç ders almadan böyle böyle B2-C1 seviyesine kadar öğrenmiştim. Ama tabi ben her gün binlerce cümleye maruz kaldığım ve kültürünü de öğrenmeye çalıştığım için biraz kulak aşinalığı oluyordu ve yanlış bir şeyler yapınca çevremde uyaran da çok oluyordu.
Teşekkürler cevabınız için özel ders almamaya karar verdim almanca öğrenmeye başladım interneti kullanıyorum.

erenahmet95

Mesaj gönderen erenahmet95 » Pzr Şub 17, 2019 12:25 pm

bur4q330 yazdı: Sal Oca 03, 2017 5:24 pm Merhaba cümleten iyi günler dilerim, Almanyada goethe ünivden şartlı kabul almıştım vize başvurusun'dan red aldım her belgem tam olduğu halde hiçbir almanca bilgim yok bana red sebepleri buymuş, halbuki şartlarda almanyada özel bir kursa kayıt yaptırmam yeterli yazıyordu ve onu yapmıştım yani kendileriyle çelişkili bir sebepten red aldım, itiraz dilekçesi yolldım 2 gün sonra ve aradan 2 hafta geçti bana cevap geldi çok yoğunuz itirazınızı değerlendiriyoruz biraz zaman vermenizi talep ediyoruz dediler, sizce Vizeyi alma ihtimalim varmı ? onay verirlermi lütfen yardım edin

son durum nedir ? kabul alabildiniz mi ?