Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
John

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen John » Sal Oca 29, 2019 11:46 pm

begumy yazdı: Sal Oca 29, 2019 3:25 pm Arkadaşlar merhaba,
Başlığı binaen çok önemli bir soru sormak istiyorum. AT-11 ile Almanya'da 4 aydır sıkıntısız (okula kayıtta ve oturma izninde sorun yaşamadan ve doktora gitme derdi olmadan) yaşıyordum.
2 hafta önce pazar günü rahatsızlandım ve ambulansı çağırdı evdekiler. Beni ambulans'ta tedavi edemeyecekleri için Klinik'e sevk ettiler. Yanımda AT11'i götürdüm (şimdiye kadar burada bir doktora gitme niyetim olmadığı sürece sigortaya gitmem gerekmediğini sanıyordum.)
Tedavi edildim ve ödeme ile ilgili hiç bir bilgi verilmeden eve yollandım. Ambulans faturası elime ulaştı.
AOK'ya gittim ve bana verdikleri belge 'Nationaler Anspruchsnachweis', bununla hastaneye git dediler ve gittim acil'de bunu kabul etmediler ambulans ile ilgili olduğu için. (Henüz kliniğin faturası ulaşmadı o da ulaşınca ne yapacağımı bilmiyorum)
Şimdi bu süreçte ne yapmam gerekiyor?
Tek aklıma gelen ambulanstan süreyi uzatmasını istemek oldu. Ben bu parayı ödemek zorunda mı kalacağım
Bu AT-11 kullanılmak istediğinde acil durumda nasıl kullanılıyor, lütfen biri yardımcı olsun.
Türkiye'deki SGK yurtdışı işlemleri bölümü ile bir tanıdığınız iletişime geçip bu durumu sorsun. Ödememeniz lazım ama hiç ambulans kullanmadığım için tam bilgim yok. Bazen "Niye ambulans çağırdınız, sizin durumunuz ambulanslık değil ki!" denilerek ceza parası kesiliyor. O zaman ödemeniz lazım, bunu AT-11 karşılamıyor.

AT-11'i sadece doktora giderken kullandım. Herhangi bir şikayetiniz varsa (acil olmasına gerek yok; cildiye, fizik tedavi vs. de olabilir) randevu alıp gidiyorsunuz.

AmazingGatsby

Mesaj gönderen AmazingGatsby » Pzr Şub 03, 2019 2:02 pm

Merhabalar. Yakın bir zamanda oturum izni için başvurmaya gideceğim. Randevuma az bir süre kaldı.

AT11 belgemi üç aylık verdikleri için süresi doldu ve uzattırmaya ne kendim gidebiliyorum ne de Türkiye’den birisini yollayabiliyorum.

Berlin’de yaşıyorum. Buradan yeni sağlık sigortası yaptırmam halinde ileride AT11 belgesini sunduğumda paramı iade alabilmem mümkün müdür?

Posttaki hemen hemen tüm mesajları okudum ve ‘geriye dönük AT11 belgesiyle iade almanın mümkün olduğu’ söylenmiş. Fakat şu anda halihazırda elimde bulunan At11’imin geçerliliği sona ermiş durumda.

Yeni sigortayı burada yaptırıp, hemen ardından AT11 belgesini uzattırmam halinde parayı iade alıp alamayacağımı merak ediyorum.

John

Mesaj gönderen John » Pzr Şub 03, 2019 5:46 pm

AmazingGatsby yazdı: Pzr Şub 03, 2019 2:02 pm Merhabalar. Yakın bir zamanda oturum izni için başvurmaya gideceğim. Randevuma az bir süre kaldı.

AT11 belgemi üç aylık verdikleri için süresi doldu ve uzattırmaya ne kendim gidebiliyorum ne de Türkiye’den birisini yollayabiliyorum.

Berlin’de yaşıyorum. Buradan yeni sağlık sigortası yaptırmam halinde ileride AT11 belgesini sunduğumda paramı iade alabilmem mümkün müdür?

Posttaki hemen hemen tüm mesajları okudum ve ‘geriye dönük AT11 belgesiyle iade almanın mümkün olduğu’ söylenmiş. Fakat şu anda halihazırda elimde bulunan At11’imin geçerliliği sona ermiş durumda.

Yeni sigortayı burada yaptırıp, hemen ardından AT11 belgesini uzattırmam halinde parayı iade alıp alamayacağımı merak ediyorum.
alırsın. Özel sağlık sigortası hariç, public yaptırman lazım.

AmazingGatsby

Mesaj gönderen AmazingGatsby » Pzr Şub 03, 2019 5:54 pm

John yazdı: Pzr Şub 03, 2019 5:46 pm alırsın. Özel sağlık sigortası hariç, public yaptırman lazım.
Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Public için TK’yı mı yoksa AOK’u mu önerirsiniz?

John

Mesaj gönderen John » Pzr Şub 03, 2019 5:59 pm

AmazingGatsby yazdı: Pzr Şub 03, 2019 5:54 pm Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Public için TK’yı mı yoksa AOK’u mu önerirsiniz?
hangisi evine daha yakınsa. Ben TK kullanıyorum, memnunum.

AmazingGatsby

Mesaj gönderen AmazingGatsby » Pzr Şub 03, 2019 6:26 pm

John yazdı: Pzr Şub 03, 2019 5:59 pm hangisi evine daha yakınsa. Ben TK kullanıyorum, memnunum.
Teşekkür ederim.

umutyilmaz

Mesaj gönderen umutyilmaz » Pzt Şub 04, 2019 12:26 pm

Herkese selamlar
Yüksek lisans için üniversite kabul belgem var, d tipi schengen vizesi de çıktı. Mart ayında Almanya'ya gidip eğitime başlayacağım. Sağlık sigortası için henüz hiçbir adım atmadım, gitmeden önce SGKdan AT 11 belgesi mi almam lazım? Üniversiteden gelen kabul belgesi ile gitsem alabilir miyim?

Teşekkürler

selen

Mesaj gönderen selen » Pzt Şub 04, 2019 2:35 pm

umutyilmaz yazdı: Pzt Şub 04, 2019 12:26 pm Herkese selamlar
Yüksek lisans için üniversite kabul belgem var, d tipi schengen vizesi de çıktı. Mart ayında Almanya'ya gidip eğitime başlayacağım. Sağlık sigortası için henüz hiçbir adım atmadım, gitmeden önce SGKdan AT 11 belgesi mi almam lazım? Üniversiteden gelen kabul belgesi ile gitsem alabilir miyim?

Teşekkürler
at11 alıp alamayacağını arayıp önce bir öğren tc ni soruyorlar, tel numarası da var başlığın en başında , kabul belgenle sadece 3 aylık verirler,kayıt olduktan sonra kayıt belgeni maille ailene yolla onlar alsınlar sonra sana postayla fln ulaştırırlar.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Sal Şub 05, 2019 3:45 am

Merhaba arkadaşlar, saatlerdir bütün yazılanları okuyorum ama benim durumum biraz farklı bu yüzden cevaplarınızı bekliyorum.

Öncelikle hakkımda bilgi vereyim:

21 yaşında ve kadınım.10 aydır Almanya'da yaşıyorum.(17.04.2018'den beri).Önce dil kursu vizesi ile Essene geldim.Türkiye'de 6 aylık vize vermişlerdi, Almanya'da bir yıllık privat (Dr.Walter adında bir sigorta/aylık 40 euro ödüyorum) yaptırdım.Vizemi 6 ay daha uzattılar ve böylece bir yıllık vizem oldu.Almanya'ya geldikten 4-5 ay sonra falan Essen üniye başvurup şartlı kabul aldım.Kurslarım bitti ve sınava çalışmaya başladım. 25.04.2019 da vize görüşmem var.İlk geldiğimde bloke hesap yapmıştım bu sefer garantör belgesi alacağım.

Kafamın karıştığı nokta şu ki;

1))) Dr.Walter sigortam nisanın sonunda bitiyor.Vize başvurusu için tekrar sigorta yapmam gerekiyor.Bu sefer AT-11 yapmak istiyorum.Kimi ilk alındığında üç aylık veriyorlar, kimi 6 aylık veriyorlar,kimi kadınların 1 yıllık alma ihtimalleri var demiş.Kafalar karıştı tabi.(Arayıp sgk yı soramıyorum çünkü Almanyadayım.Ama kafa karışıklığım geçtikten sonra bir arkadaşımdan arayıp öğrenmesini rica edeceğim.)
Ne kadar sürelik verildiği benim için önemli çünkü garantör belgesi alacağım ve o belgeye 2 veya 3 yıllık geçerlidir yazılmasını isteyeceğim.Bu duruda sürekli vize yenilemeye gitmek,belgelerle uğraşmak,100 euro yatırmak ve onun verdiği stresi yaşamak istemiyorum.Ayrıca garantörümden de sürekli tekrar durumunu belirtmesini isteyebilirler.Bu konuda kişiye de 6 ayda bir zahmet vermek istemiyorum.Bu konuda bi bilginiz var mı? Ne yapmak gerekir? Deneyimleyen var mı?

2))) Eğer AT11 belgesi yaptıracaksam bunu özel sigortamın bitiş tarihinden sonra mı yaptırmalıyım? (nisan sonunda bitiyor) yani diyelim 29 nisanda özel sigortam bitiyor.AT11 belgemi 30 nisan itibari ile mi almalıyım? Böyle olmalıysa belgeyi alırken tarihi söyleyebiliyor muyuz? Şimdiden bu belgeyi almaya çalışsam nisandan öncesinde başlatmalarından korkuyorum.Çünkü halihazırda sigartam var zaten.

Lürfen yardımcı olursanız çok sevinirimmm....

serhanbilgin

Mesaj gönderen serhanbilgin » Sal Şub 05, 2019 5:24 am

begumy yazdı: Sal Oca 29, 2019 3:25 pm Arkadaşlar merhaba,
Başlığı binaen çok önemli bir soru sormak istiyorum. AT-11 ile Almanya'da 4 aydır sıkıntısız (okula kayıtta ve oturma izninde sorun yaşamadan ve doktora gitme derdi olmadan) yaşıyordum.
2 hafta önce pazar günü rahatsızlandım ve ambulansı çağırdı evdekiler. Beni ambulans'ta tedavi edemeyecekleri için Klinik'e sevk ettiler. Yanımda AT11'i götürdüm (şimdiye kadar burada bir doktora gitme niyetim olmadığı sürece sigortaya gitmem gerekmediğini sanıyordum.)
Tedavi edildim ve ödeme ile ilgili hiç bir bilgi verilmeden eve yollandım. Ambulans faturası elime ulaştı.
AOK'ya gittim ve bana verdikleri belge 'Nationaler Anspruchsnachweis', bununla hastaneye git dediler ve gittim acil'de bunu kabul etmediler ambulans ile ilgili olduğu için. (Henüz kliniğin faturası ulaşmadı o da ulaşınca ne yapacağımı bilmiyorum)
Şimdi bu süreçte ne yapmam gerekiyor?
Tek aklıma gelen ambulanstan süreyi uzatmasını istemek oldu. Ben bu parayı ödemek zorunda mı kalacağım
Bu AT-11 kullanılmak istediğinde acil durumda nasıl kullanılıyor, lütfen biri yardımcı olsun.
Merhaba Arkadaslar,
Topluluga yeni kayit oldum. TU Dortmund´a Erasmus degisim öğrencisi olarak geldim Almanya´ya Eylül ayında. Günlerdir kendi durumumda birini ariyordum ve sonunda benzer benimkine bir sey yasayan birini buldum. Geldigim ay At-11 belgemle Tk´ya gidip bir kagit aldim, islemimin tamamlandigini soylediler ve kayit islemi icin o belgeyi okula verdim ,5 aydir bir sıkıntı yasamamistim.

Ancak ne yazik ki ben de Begum arkadasimiz gibi acil bir sebepten ambulans kullanmak ve klinikte tedavi görmek durumunda kaldim. Olay Ocak ayinin basinda Dusseldorf´ta yasandi. Ambulansla gelip beni aldilar ve 5 dakikalik bir yol gittim ustelik sedye degildi yari baygin durumda oldugum icin kollarimdan tutarak yurutmeye calistilar ve kol kısımlarim sonradan baktigimda morarmisti. Sonra klinikte kalabalik bir odada dört saatlik yatis surecimin ardindan hastaneden ciktim ve evime geldim. Yaklasik 3 hafta sonra Ocak ayinin sonunda klinikten 147 euro bir fatura postayla evime geldi. Ben bu postayla Tk´ya gidip konustugumda kendilerine kayitli bir numaram olmadigini
hastaneye gitmem icin daha onceden bir belge almam gerektigi ve bu ucreti odeyemeyeceklerini Turkiye´deki sigortamla gorusmem gerektigini soylediler. Ustelik hastaneyle telefonda konustugunda daha ambulans ucretimin gelmedigini 300-600 Euro arasinda bir fatura daha gelecegini söyledi Tk´daki gorevli.

Şuan gercekten ne yapacagimi bilmiyorum daha önce boyle bir sorunla karsilasanlar, At--11 belgesiyle acil servise gitmis olanlarin geri donuslerini bekliyorum. Begum sen de durumun hakkindaki gelismeleri nasil bir yol izledigini anlatabilirsen cok sevinirim.

John

Mesaj gönderen John » Sal Şub 05, 2019 10:50 am

tugce98 yazdı: Sal Şub 05, 2019 3:45 am Merhaba arkadaşlar, saatlerdir bütün yazılanları okuyorum ama benim durumum biraz farklı bu yüzden cevaplarınızı bekliyorum.

Öncelikle hakkımda bilgi vereyim:

21 yaşında ve kadınım.10 aydır Almanya'da yaşıyorum.(17.04.2018'den beri).Önce dil kursu vizesi ile Essene geldim.Türkiye'de 6 aylık vize vermişlerdi, Almanya'da bir yıllık privat (Dr.Walter adında bir sigorta/aylık 40 euro ödüyorum) yaptırdım.Vizemi 6 ay daha uzattılar ve böylece bir yıllık vizem oldu.Almanya'ya geldikten 4-5 ay sonra falan Essen üniye başvurup şartlı kabul aldım.Kurslarım bitti ve sınava çalışmaya başladım. 25.04.2019 da vize görüşmem var.İlk geldiğimde bloke hesap yapmıştım bu sefer garantör belgesi alacağım.

Kafamın karıştığı nokta şu ki;

1))) Dr.Walter sigortam nisanın sonunda bitiyor.Vize başvurusu için tekrar sigorta yapmam gerekiyor.Bu sefer AT-11 yapmak istiyorum.Kimi ilk alındığında üç aylık veriyorlar, kimi 6 aylık veriyorlar,kimi kadınların 1 yıllık alma ihtimalleri var demiş.Kafalar karıştı tabi.(Arayıp sgk yı soramıyorum çünkü Almanyadayım.Ama kafa karışıklığım geçtikten sonra bir arkadaşımdan arayıp öğrenmesini rica edeceğim.)
Ne kadar sürelik verildiği benim için önemli çünkü garantör belgesi alacağım ve o belgeye 2 veya 3 yıllık geçerlidir yazılmasını isteyeceğim.Bu duruda sürekli vize yenilemeye gitmek,belgelerle uğraşmak,100 euro yatırmak ve onun verdiği stresi yaşamak istemiyorum.Ayrıca garantörümden de sürekli tekrar durumunu belirtmesini isteyebilirler.Bu konuda kişiye de 6 ayda bir zahmet vermek istemiyorum.Bu konuda bi bilginiz var mı? Ne yapmak gerekir? Deneyimleyen var mı?

2))) Eğer AT11 belgesi yaptıracaksam bunu özel sigortamın bitiş tarihinden sonra mı yaptırmalıyım? (nisan sonunda bitiyor) yani diyelim 29 nisanda özel sigortam bitiyor.AT11 belgemi 30 nisan itibari ile mi almalıyım? Böyle olmalıysa belgeyi alırken tarihi söyleyebiliyor muyuz? Şimdiden bu belgeyi almaya çalışsam nisandan öncesinde başlatmalarından korkuyorum.Çünkü halihazırda sigartam var zaten.

Lürfen yardımcı olursanız çok sevinirimmm....
AT-11 yaptırmak diye bir şey yok. Türkiye'deki sağlık sigortanı Almanya'da kullanmak diye bir şey var. Ebeveynlerin sağlık sigortasından çocuklar faydalanabiliyor. Sen de bu bağlamda AT-11 belgesi alabilirsin. Dil kursunda şöyle bir durum var, eğer özel dil kursuna gidiyorsan AT-11 vermeyebiliyor SGK görevlileri. Bu tamamen memura kalmış bir durum. Eğer bir üniversitenin bünyesindeki kursa gittiysen şansın daha yüksek, oradan alacağın öğrenci belgesi ile AT-11 alabilirsin. At-11 başlangıcı her zaman semester başlangıcı olur. Yani öğrenciliğinin bitişine kadar verirler. Senin kursun bittiği için alman biraz sıkıntılı olabilir. Şimdiden bu belgeyi alsan ve nisandan önce başlatsalar senin hiçbir kaybın olmaz. Yasal olarak kişi sadece 1 tane public sağlık sigortası sahip olabilir ancak bunun yanından 1000 tane özel sağlık sigortası yaptırabilir.

Ausländerbehörde sana kolay kolay 2-3 yıllık vize vermez. En az 6 ay, en fazla da bazı eyaletlerde 2 yıl verildiğini duydum. Onun için o 100 euro ödemeden kaçış yok. Ben 2,5 senedir Almanya'dayım her sene 1 kere gidiyorum. Garantöründen devamlı belge istenmiyor diye biliyorum, belki yıllık istiyorlardır. (Bu konuda bir tecrübem yok.)

Sana önerim: eğer şimdiki görüşmende üniye kayıt olacak ve derslerine başlayacaksan(yani öğrenci vizesine geçeceksen), public sağlık sigorta şirketleriyle görüşüp onlara öğrenci vizesine geçeceğini izah etmen ve bir public sağlık sigortası yaptırman. Vizeni uzattırdıktan sonra AT-11'ini öğrenci belgeni göstererek alırsın ve sigortalı olduğun public sağlık sigorta şirketine onu verirsin. Bu şekilde para ödemekten kurtulursun. Eğer vize görüşmen sırasında hala daha dil kursu öğrencisi olarak devam edeceksen, o zaman özel sigortadan devam edebilirsin. Daha ucuz olanları var: mawista, careconcept 30-33 euro idi. Önemli olan şey öğrenci vizesi aldığınızda public sağlık sigortası kullanmak(sebebini ilk postta anlattım). Allah yolunuzu açık etsin.

John

Mesaj gönderen John » Sal Şub 05, 2019 10:54 am

serhanbilgin yazdı: Sal Şub 05, 2019 5:24 am Merhaba Arkadaslar,
Topluluga yeni kayit oldum. TU Dortmund´a Erasmus degisim öğrencisi olarak geldim Almanya´ya Eylül ayında. Günlerdir kendi durumumda birini ariyordum ve sonunda benzer benimkine bir sey yasayan birini buldum. Geldigim ay At-11 belgemle Tk´ya gidip bir kagit aldim, islemimin tamamlandigini soylediler ve kayit islemi icin o belgeyi okula verdim ,5 aydir bir sıkıntı yasamamistim.

Ancak ne yazik ki ben de Begum arkadasimiz gibi acil bir sebepten ambulans kullanmak ve klinikte tedavi görmek durumunda kaldim. Olay Ocak ayinin basinda Dusseldorf´ta yasandi. Ambulansla gelip beni aldilar ve 5 dakikalik bir yol gittim ustelik sedye degildi yari baygin durumda oldugum icin kollarimdan tutarak yurutmeye calistilar ve kol kısımlarim sonradan baktigimda morarmisti. Sonra klinikte kalabalik bir odada dört saatlik yatis surecimin ardindan hastaneden ciktim ve evime geldim. Yaklasik 3 hafta sonra Ocak ayinin sonunda klinikten 147 euro bir fatura postayla evime geldi. Ben bu postayla Tk´ya gidip konustugumda kendilerine kayitli bir numaram olmadigini
hastaneye gitmem icin daha onceden bir belge almam gerektigi ve bu ucreti odeyemeyeceklerini Turkiye´deki sigortamla gorusmem gerektigini soylediler. Ustelik hastaneyle telefonda konustugunda daha ambulans ucretimin gelmedigini 300-600 Euro arasinda bir fatura daha gelecegini söyledi Tk´daki gorevli.

Şuan gercekten ne yapacagimi bilmiyorum daha önce boyle bir sorunla karsilasanlar, At--11 belgesiyle acil servise gitmis olanlarin geri donuslerini bekliyorum. Begum sen de durumun hakkindaki gelismeleri nasil bir yol izledigini anlatabilirsen cok sevinirim.
TK'daki memurların cehaleti yüzünden mağdur olmuşsunuz. Madem önceden bir belge alman gerekiyordu, sana niye vermemişler onu zamanında. İlk gittiğinizde verselerdi madem. TK Hamburg merkezi arayıp daha bilgili biriyle görüşmenizi öneririm. Türkiye'de de SGK'nın yurtdışı işlemleri ile görüşün ambulans meselesini, o konuda bir tecrübem yok.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Sal Şub 05, 2019 1:29 pm

John yazdı: Sal Şub 05, 2019 10:50 am AT-11 yaptırmak diye bir şey yok. Türkiye'deki sağlık sigortanı Almanya'da kullanmak diye bir şey var. Ebeveynlerin sağlık sigortasından çocuklar faydalanabiliyor. Sen de bu bağlamda AT-11 belgesi alabilirsin. Dil kursunda şöyle bir durum var, eğer özel dil kursuna gidiyorsan AT-11 vermeyebiliyor SGK görevlileri. Bu tamamen memura kalmış bir durum. Eğer bir üniversitenin bünyesindeki kursa gittiysen şansın daha yüksek, oradan alacağın öğrenci belgesi ile AT-11 alabilirsin. At-11 başlangıcı her zaman semester başlangıcı olur. Yani öğrenciliğinin bitişine kadar verirler. Senin kursun bittiği için alman biraz sıkıntılı olabilir. Şimdiden bu belgeyi alsan ve nisandan önce başlatsalar senin hiçbir kaybın olmaz. Yasal olarak kişi sadece 1 tane public sağlık sigortası sahip olabilir ancak bunun yanından 1000 tane özel sağlık sigortası yaptırabilir.

Ausländerbehörde sana kolay kolay 2-3 yıllık vize vermez. En az 6 ay, en fazla da bazı eyaletlerde 2 yıl verildiğini duydum. Onun için o 100 euro ödemeden kaçış yok. Ben 2,5 senedir Almanya'dayım her sene 1 kere gidiyorum. Garantöründen devamlı belge istenmiyor diye biliyorum, belki yıllık istiyorlardır. (Bu konuda bir tecrübem yok.)

Sana önerim: eğer şimdiki görüşmende üniye kayıt olacak ve derslerine başlayacaksan(yani öğrenci vizesine geçeceksen), public sağlık sigorta şirketleriyle görüşüp onlara öğrenci vizesine geçeceğini izah etmen ve bir public sağlık sigortası yaptırman. Vizeni uzattırdıktan sonra AT-11'ini öğrenci belgeni göstererek alırsın ve sigortalı olduğun public sağlık sigorta şirketine onu verirsin. Bu şekilde para ödemekten kurtulursun. Eğer vize görüşmen sırasında hala daha dil kursu öğrencisi olarak devam edeceksen, o zaman özel sigortadan devam edebilirsin. Daha ucuz olanları var: mawista, careconcept 30-33 euro idi. Önemli olan şey öğrenci vizesi aldığınızda public sağlık sigortası kullanmak(sebebini ilk postta anlattım). Allah yolunuzu açık etsin.

Açıklamanız için teşekkürler. Üniversitedeki kabulum wintersemester için.Yani dsh yı geçersem ekimde başlayacağım okula.Şuan halen dil kursu öğrencisi olarak vize uzatması yapacağım.
Ancak nisan sonundan itibaren tekrar özel sağlık sigortası yapmam gerekiyor.Ben bunu 6 aylık mı yapmalıyım bir yıllık mı? Ekimde okula başlayacağımı varsayarsak o zaman zaten öğrenci vizesine geçmem gerekiyor yani tekrar auslanderbehördeden randevu almam mı gerekicek okula başlamadan önce. O zaman bu özel sağlık sigortasını 6 aylık yaptırıp, vizemi de 6 aylık alıp, ekimde okula başlarsam tekrar vizeye başvurup(öğrenci vizesine) bu sefer AT11 sigortamı mı kullanmam daha doğru olur?

serhanbilgin

Mesaj gönderen serhanbilgin » Sal Şub 05, 2019 9:06 pm

John yazdı: Sal Şub 05, 2019 10:54 am TK'daki memurların cehaleti yüzünden mağdur olmuşsunuz. Madem önceden bir belge alman gerekiyordu, sana niye vermemişler onu zamanında. İlk gittiğinizde verselerdi madem. TK Hamburg merkezi arayıp daha bilgili biriyle görüşmenizi öneririm. Türkiye'de de SGK'nın yurtdışı işlemleri ile görüşün ambulans meselesini, o konuda bir tecrübem yok.
Evet resmen öyle oldu. Bugün konuştum Tk ile yarın genel merkezden arayacaklarını söylediler, gelişmeleri aktaracağım yarın, umarım iyi bir sonuç çıkar.

John

Mesaj gönderen John » Çrş Şub 06, 2019 1:26 am

tugce98 yazdı: Sal Şub 05, 2019 1:29 pm Açıklamanız için teşekkürler. Üniversitedeki kabulum wintersemester için.Yani dsh yı geçersem ekimde başlayacağım okula.Şuan halen dil kursu öğrencisi olarak vize uzatması yapacağım.
Ancak nisan sonundan itibaren tekrar özel sağlık sigortası yapmam gerekiyor.Ben bunu 6 aylık mı yapmalıyım bir yıllık mı? Ekimde okula başlayacağımı varsayarsak o zaman zaten öğrenci vizesine geçmem gerekiyor yani tekrar auslanderbehördeden randevu almam mı gerekicek okula başlamadan önce. O zaman bu özel sağlık sigortasını 6 aylık yaptırıp, vizemi de 6 aylık alıp, ekimde okula başlarsam tekrar vizeye başvurup(öğrenci vizesine) bu sefer AT11 sigortamı mı kullanmam daha doğru olur?
1 yıllık yaptırabilirsin. Mawista'da mesela istediğin zaman sağlık sigortanı iptal ettirme hakkın var. Ekimde okulundan öğrenci belgesi alıp AT-11'ini eline alınca gider onu iptal ettirirsin. AT-11 ile yoluna devam edersin. Vize türünü değiştireceğin zaman her türlü yeniden Ausländerbehörde'ye gitmen lazım. 2. uzatmayı AT-11 ile TK'dan ya da AOK'dan alacağın belge ile yaparsın. Sormadan söyleyeyim Mawista'yı iptal ettirdiğinde sen hariç kimsenin haberi olmuyor. Önemli olan şey öğrenci vizesine geçtiğinde (yani vize türünü değiştirdiğinde) public sağlık sigorta kullanıyor olmak. Bunu da AT-11 sağlıyor.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Çrş Şub 06, 2019 2:32 pm

John yazdı: Çrş Şub 06, 2019 1:26 am 1 yıllık yaptırabilirsin. Mawista'da mesela istediğin zaman sağlık sigortanı iptal ettirme hakkın var. Ekimde okulundan öğrenci belgesi alıp AT-11'ini eline alınca gider onu iptal ettirirsin. AT-11 ile yoluna devam edersin. Vize türünü değiştireceğin zaman her türlü yeniden Ausländerbehörde'ye gitmen lazım. 2. uzatmayı AT-11 ile TK'dan ya da AOK'dan alacağın belge ile yaparsın. Sormadan söyleyeyim Mawista'yı iptal ettirdiğinde sen hariç kimsenin haberi olmuyor. Önemli olan şey öğrenci vizesine geçtiğinde (yani vize türünü değiştirdiğinde) public sağlık sigorta kullanıyor olmak. Bunu da AT-11 sağlıyor.
Çok teşekkür ederim bu güzel açıklama için.
Son bir sorum olacak.Duisburg-Essen üniversitesinin kendi bünyesinde kursu yoktu ama anlaşmalı olduğu kurslar vardı.Bende onlardan birine gittim, daha sonra kabul aldım.Üniversitenin sitesinde öğrenci belgemin olduğunu gördüm.Çünkü kayıt yaptırmıştım ve semester tickettan yararlanıyorum. Öğrenci belgemde ''Deutschkurs'' yazıyor. Bu belge yinede öğrenci belgesi yerine geçiyor mu? Yani AT-11 den yararlanabilir miyim? Şartlı kabul ile de olduğunu, özellikle kadınlarda böyle yapılabildiğini forumda okumuştum.Bunun geçerlilği varsa okula başlamasamda privat sigorta yerine bunu yapabilir miyim?

John

Mesaj gönderen John » Çrş Şub 06, 2019 2:59 pm

tugce98 yazdı: Çrş Şub 06, 2019 2:32 pm Çok teşekkür ederim bu güzel açıklama için.
Son bir sorum olacak.Duisburg-Essen üniversitesinin kendi bünyesinde kursu yoktu ama anlaşmalı olduğu kurslar vardı.Bende onlardan birine gittim, daha sonra kabul aldım.Üniversitenin sitesinde öğrenci belgemin olduğunu gördüm.Çünkü kayıt yaptırmıştım ve semester tickettan yararlanıyorum. Öğrenci belgemde ''Deutschkurs'' yazıyor. Bu belge yinede öğrenci belgesi yerine geçiyor mu? Yani AT-11 den yararlanabilir miyim? Şartlı kabul ile de olduğunu, özellikle kadınlarda böyle yapılabildiğini forumda okumuştum.Bunun geçerlilği varsa okula başlamasamda privat sigorta yerine bunu yapabilir miyim?
Aklıma Türkiye'de spor salonuna giderken, vücut geliştirmeye yıllarını vermiş bir abimiz geldi. Böyle salona yeni başlayan tipler, bu kaslı abimize devamlı soru sorarlardı. O da sağolsun çok yardımsever bir abiydi ama belli bi noktan sonra en basit şey bile sorulunca sıkılıp: "ASLANIM! Onu da bir zahmet kendin araştırıp öğren." demişti. Şimdi benim cevabım sana:

Aslanım, onu da SGK'nın yurtdışı işlemleri bölümüyle iletişime geçerek öğren. SGK AT-11 veriyorsa olur, vermiyorsa olmaz. Ben memur değilim, SGK'da yıllarca çalışmış sonra Almanya'ya gelmiş bir "Abi" de değilim. Böyle bunun geçerliliği varsa, elma ağacından armut yer miyiz diye sormanın alemi yok. Benim bildiğim kadarıyla özel dil kursu öğrenci vizesi yerine geçmiyor. Yanılıyor olabilirim. Kaldı ki ilk postta "Şartlı kabulum var AT-11 alabilir miyim" diye sormayın demiştim. İstersen ilk posttaki son paragrafı bi oku! Belli ki okumamışsın. Bununla ilgili ilk sayfada birini azarlamıştım, onu da okumamışsın! Kimse alınmasın gücenmesin ama kızmakta haklıyım.

Şimdi size belgeyi verecek birimlerle iletişime geçip ne yapacağınızı öğreneceksiniz. Onlar size AT-11 vermiyorsa, yasal hakkınız da olsa ben bir şey yapamam. Her şey SGK'daki memurun elinde. Benden bu kadar. Senin de birine hayrın dokunsun istiyorsan, kendi sürecini burada çözüme ulaştırdıktan sonra paylaşırsın. Allah yardımcınız olsun.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Şub 06, 2019 3:00 pm

serhanbilgin yazdı: Sal Şub 05, 2019 5:24 am Merhaba Arkadaslar,

Gecmis olsun öncelikle. Almanya'da isler söyle yürüyor ; Sana önce kimse bir sey söylemez sen sormadiginda. Sonra bir sey olur, aslinda haklisindir sen yasal olarak ama sana onun olmayacagini, paranin veya istedigin seyin sana verilmeyecegini veya senin para ödemek zorunda olacagini söylerler. Yapman gereken o parayi ödemeyecegini, bunun senin yasal hakkin oldugunu madem böyle bir sey varsa bastan sana verilmesi gerektigini ama senin düzgün bilgilendirmedigini söylemen. Bunu hemen kabul ettiremezsin sürec uzayabilir, 5-6 defa telefonlasman gerekebilir ama kesin, kendinden emin bir tavirla durursan insanlarin karsisinda hakkini sonunda alirsin. Ben de TK'dayim, geriye dönük ödedigim sigorta paralarini AT-11 ile aldim, sürec uzun sürdü bir cok kere telefon etmem gerekti ama 500 euroyu geri teslim ettiler. Bu sadece TK'da böyle degil, genel olarak Alman kurumlarinda bknz: Rundfunk alan kurum(bunlar en pisleri aralarinda) durum böyle
Arkadaslar ben erkegim =)

serhanbilgin

Mesaj gönderen serhanbilgin » Çrş Şub 06, 2019 3:46 pm

kiss25 yazdı: Çrş Şub 06, 2019 3:00 pm Gecmis olsun öncelikle. Almanya'da isler söyle yürüyor ; Sana önce kimse bir sey söylemez sen sormadiginda. Sonra bir sey olur, aslinda haklisindir sen yasal olarak ama sana onun olmayacagini, paranin veya istedigin seyin sana verilmeyecegini veya senin para ödemek zorunda olacagini söylerler. Yapman gereken o parayi ödemeyecegini, bunun senin yasal hakkin oldugunu madem böyle bir sey varsa bastan sana verilmesi gerektigini ama senin düzgün bilgilendirmedigini söylemen. Bunu hemen kabul ettiremezsin sürec uzayabilir, 5-6 defa telefonlasman gerekebilir ama kesin, kendinden emin bir tavirla durursan insanlarin karsisinda hakkini sonunda alirsin. Ben de TK'dayim, geriye dönük ödedigim sigorta paralarini AT-11 ile aldim, sürec uzun sürdü bir cok kere telefon etmem gerekti ama 500 euroyu geri teslim ettiler. Bu sadece TK'da böyle degil, genel olarak Alman kurumlarinda bknz: Rundfunk alan kurum(bunlar en pisleri aralarinda) durum böyle
Teşekkürler. Bugün Tk ile yine görüştüm; yine olumsuz şeyler söylediler, onların yasal müşterisi olmadığımı, hastaneye gitmeden önce kağıt almam gerekiğini, bu kağıt olsa bile bazı hastanelerin kabul etmeyeceğini dediler. Onlara bana böyle bir kağıttan ve böyle bir işlemden bana bahsedilmediğini sadece üniversiteye kayıt için bir kağıt verildiğini söyledim. Yine işte, benim sigortam olmadıklarını bu durumları Türkiye'deki sigortamla konuşmam gerektiğini söylediler. Şuan ne yapacağımı bilmiyorum. Keşke sizin gibi önce Tk'ya para ödeyip kayıt olup sonra para iadesi isteseydim. Tk kartı veya numarası olmayınca takmıyorlar sanırım bildiğin saçmalık. Deseydiniz o zaman bana Tk'ya üye olmazsanız bu belge bir şeye yaramaz diye. Ben yine aramaya devam edeceğim başka yapacak bir şey yok gibi şuan. Erasmus bittiği için on gün sonra Türkiye'ye dönüyorum, faturayı ödeyip mi SGK'ya gitsem yada ödemeden mi faturayı SGK'ya göstersem kararsızım.

tugce98

Mesaj gönderen tugce98 » Çrş Şub 06, 2019 3:56 pm

John yazdı: Çrş Şub 06, 2019 2:59 pm Aklıma Türkiye'de spor salonuna giderken, vücut geliştirmeye yıllarını vermiş bir abimiz geldi. Böyle salona yeni başlayan tipler, bu kaslı abimize devamlı soru sorarlardı. O da sağolsun çok yardımsever bir abiydi ama belli bi noktan sonra en basit şey bile sorulunca sıkılıp: "ASLANIM! Onu da bir zahmet kendin araştırıp öğren." demişti. Şimdi benim cevabım sana:

Aslanım, onu da SGK'nın yurtdışı işlemleri bölümüyle iletişime geçerek öğren. SGK AT-11 veriyorsa olur, vermiyorsa olmaz. Ben memur değilim, SGK'da yıllarca çalışmış sonra Almanya'ya gelmiş bir "Abi" de değilim. Böyle bunun geçerliliği varsa, elma ağacından armut yer miyiz diye sormanın alemi yok. Benim bildiğim kadarıyla özel dil kursu öğrenci vizesi yerine geçmiyor. Yanılıyor olabilirim. Kaldı ki ilk postta "Şartlı kabulum var AT-11 alabilir miyim" diye sormayın demiştim. İstersen ilk posttaki son paragrafı bi oku! Belli ki okumamışsın. Bununla ilgili ilk sayfada birini azarlamıştım, onu da okumamışsın! Kimse alınmasın gücenmesin ama kızmakta haklıyım.

Şimdi size belgeyi verecek birimlerle iletişime geçip ne yapacağınızı öğreneceksiniz. Onlar size AT-11 vermiyorsa, yasal hakkınız da olsa ben bir şey yapamam. Her şey SGK'daki memurun elinde. Benden bu kadar. Senin de birine hayrın dokunsun istiyorsan, kendi sürecini burada çözüme ulaştırdıktan sonra paylaşırsın. Allah yardımcınız olsun.

Tamamdır ,teşekkürler. Güzel bir örnek oldu :)