Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Anmeldung

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
dreas

Anmeldung

Mesaj gönderen dreas » Sal Eki 10, 2017 9:19 pm

Merhaba arkadaşlar, bir sorunum var Heidelberg’te dil kursum var. Ama kalıcak yer bulamıyorum.Mannheimda kalsam anmeldung yaparken adresimin Mannheim olmasında sorun olur mu ?

John Steinbeck

Re: Anmeldung

Mesaj gönderen John Steinbeck » Sal Eki 10, 2017 9:31 pm

Merhaba konuyla alakasiz ama, hangi bolumden sartli kabul alnistiniz heidelberg univeraitesinden? Dil kuraundan sonra heidelbergde uniye devam edecekmisiniz ? Maglum harclar artti

dreas

Mesaj gönderen dreas » Sal Eki 10, 2017 9:39 pm

John Steinbeck yazdı: Sal Eki 10, 2017 9:31 pm Merhaba konuyla alakasiz ama, hangi bolumden sartli kabul alnistiniz heidelberg univeraitesinden? Dil kuraundan sonra heidelbergde uniye devam edecekmisiniz ? Maglum harclar artti
Ben sadece dil eğitimi için geldim

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Çrş Eki 11, 2017 2:29 am

Anmeldung yaparken okul kayit belgelerini vs sormuyorlar. Sadece pasaport ya da ausweis ve kira kontratini goturuyorsun. Ama daha sonra vizeni ya da ausweis'ni uzatmak istediginde noluyor bilemiyorum. Ben daha o asamaya gelmedim.

dreas

Mesaj gönderen dreas » Çrş Eki 11, 2017 6:41 am

Bilu1 yazdı: Çrş Eki 11, 2017 2:29 am Anmeldung yaparken okul kayit belgelerini vs sormuyorlar. Sadece pasaport ya da ausweis ve kira kontratini goturuyorsun. Ama daha sonra vizeni ya da ausweis'ni uzatmak istediginde noluyor bilemiyorum. Ben daha o asamaya gelmedim.
Yok ben tanıdığımda kalıyorum mesela okuluma 40 km mesafede yani anmeldungu nasıl yapıcam kira ödemiyorum şuan

kagan.aytekin

Mesaj gönderen kagan.aytekin » Prş Eki 12, 2017 2:31 pm

konuyu ben de takipte bulunayım.
münihte ev bulamadık bi tanıdığın yanına yerleşelim dedik ama bu anmeldung meselesi kafamı karıştırıyor anmeldunga mülk sahibinin onayı gerekiyormuş(şubattan beri sanırım, yeni bi şeymiş), evde kişi başı 12 metrekare alan olması lazımmış. Tabi bunlar kulaktan dolma bilgiler ne kadar doğrudur bilmiyorum. Bi de ev ararken canımı sıkan bi durum da iki kişi oluşumuz ve evlerin sadece bir kişiye kiralıyoruz denilip bize verilmeyişi. ekstra vergi mi ödüyodur nedir..

kagan.aytekin

Mesaj gönderen kagan.aytekin » Prş Eki 12, 2017 2:44 pm

yukardaki mesajı editleyemiyormuşum, bi de şöyle bi şey buldum; alakalı insanlara faydası dokunması dileğiyle:
Resmi bi internet sitesinden:
Almanca:
Sobald Sie eine neue Wohnung und damit auch eine neue Adresse haben, müssen Sie dies innerhalb von zwei Wochen der zuständigen Meldebehörde in Ihrer Gemeinde mitteilen. Ihr Vermieter oder Ihre Vermieterin stellt Ihnen eine nötige Bescheinigung aus. Wenn Sie sich zu spät ummelden, müssen Sie eventuell eine Strafe von bis zu 1000 Euro bezahlen. Eine verspätete Ummeldung kann unter Umständen auch negative Auswirkungen auf Ihren Aufenthaltsstatus haben.
Türkçe:
Yeni bir eve ve dolayısıyla da yeni bir adrese taşındığınızda, bunu en kısa zamanda ilçenizdeki yetkili nüfus idaresine bildirmeniz gerekir. Bu bildirme süresi genelde bir ile iki hafta arasındadır. Taşındığınızı bildirmede geç kalmanız durumunda, muhtemelen bir para cezası ödemeniz gerekir. Taşındığınızı bildirmede geç kalma bazı durumlarda oturum statünüzü olumsuz olarak etkileyebilir.
Kaynak: http://www.bamf.de/DE/Willkommen/Wohnen ... -node.html

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Prş Eki 12, 2017 5:21 pm

Anmeldung yaptıktan sonra Auslanderbehörde'niz değişebilir bu konuda bilgisi olan arkadaşlar detaylı bilgi verebilir.

Kaolardo

Mesaj gönderen Kaolardo » Prş Eki 12, 2017 6:27 pm

Merhabalar ben Anmeldung yapıp belgeyi aldım, ancak vize mi uzatmak için ve ausweis için ne yapmam gerektiğini sorduğumda, bekleyin size posta ile termin ayarlancak dediler. Bu doğru mu veya bu posta ne zaman yollanır bilgisi olan var mı ?(Bochum da yaşıyorum)

chipper

Mesaj gönderen chipper » Pzt Eki 16, 2017 11:51 am

Ruhr üni de Master hazırlık için dil kursuna kayıt yaptırmıştım. İlk kurun ücretini 500€ olarak ödedim. Ve vize işlemlerini de bu şekilde ilerlettim. Vizem geldi aralık sonu gibi Almanya' da olacağım. Vizede ilk olarak Bochum yabancılar şubeye gitmem gerektiği belirtilmiş. Ancak ben Aachen da bir dil kursuna yeniden kayıt olup Aachen da yaşamak istiyorum. Dolayısı ile de Ruhr daki dil kursu kaydımı iptal etmem ve sonrasında %20 lik miktarını geri alabilmem mümkün. Ancak bu oturum kartı alma işlemleri ve vize uzatma işlemleri sırasında sorun çıkarır mı. Direk Aachen yabancılar şubeye yeni kayıt yaptırdığım dil kursu kayıt belgesi ile gitsem sorun yaşarmıyım.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Pzt Oca 21, 2019 11:29 pm

kagan.aytekin yazdı: Prş Eki 12, 2017 2:31 pm konuyu ben de takipte bulunayım.
münihte ev bulamadık bi tanıdığın yanına yerleşelim dedik ama bu anmeldung meselesi kafamı karıştırıyor anmeldunga mülk sahibinin onayı gerekiyormuş(şubattan beri sanırım, yeni bi şeymiş), evde kişi başı 12 metrekare alan olması lazımmış. Tabi bunlar kulaktan dolma bilgiler ne kadar doğrudur bilmiyorum. Bi de ev ararken canımı sıkan bi durum da iki kişi oluşumuz ve evlerin sadece bir kişiye kiralıyoruz denilip bize verilmeyişi. ekstra vergi mi ödüyodur nedir..
Ben de su anda kizarkadasimla, yakinda esim diyecegim umarim, eve cikmayi planliyorum Hambrug‘ta. Bu metrekare isini cok arastirdim ama en fazla birkac kaynakta 12.5 yazildigini gördüm. Hamburg ABH‘ye yazdim ama kesin bilen varsa, yazarsa cok sevinirim.

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Sal Oca 22, 2019 3:02 am

filmlovepenguin yazdı: Pzt Oca 21, 2019 11:29 pm Ben de su anda kizarkadasimla, yakinda esim diyecegim umarim, eve cikmayi planliyorum Hambrug‘ta. Bu metrekare isini cok arastirdim ama en fazla birkac kaynakta 12.5 yazildigini gördüm. Hamburg ABH‘ye yazdim ama kesin bilen varsa, yazarsa cok sevinirim.

Kız arkadaşınız türk vatandaşı mı? türkiyeden mi gelecek evlenmeniz durumunda? özel sorular biraz kusura bakmayın ama benim de bu bilgilere ihtiyacım olacak yakında :)

sanırım doğrusu 12 m^2, ekteki döküman resmi bir döküman ve en son 2017 de güncellenmesine rağmen hala geçerli olsa gerek. solda publications'a tıklayıp family veya "family reunification"diye aratınca önceki yayınların çok eski (2008-2007 gibi) olduğunu gördüm. 3.1.1 maddesini kontrol edebilirsin direk konuya ulaşmak için.
pdf : http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/E ... cationFile
site : http://www.bamf.de/SiteGlobals/Forms/Ar ... eLocale=en

ayrıca şu forumda eğer odanın genişliği 24m^2 den büyükse yine kabul edileceği iddia edilmiş.
https://expatriates.stackexchange.com/q ... y-national

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Sal Oca 22, 2019 11:29 am

Muriel yazdı: Sal Oca 22, 2019 3:02 am Kız arkadaşınız türk vatandaşı mı? türkiyeden mi gelecek evlenmeniz durumunda? özel sorular biraz kusura bakmayın ama benim de bu bilgilere ihtiyacım olacak yakında :)

sanırım doğrusu 12 m^2, ekteki döküman resmi bir döküman ve en son 2017 de güncellenmesine rağmen hala geçerli olsa gerek. solda publications'a tıklayıp family veya "family reunification"diye aratınca önceki yayınların çok eski (2008-2007 gibi) olduğunu gördüm. 3.1.1 maddesini kontrol edebilirsin direk konuya ulaşmak için.
pdf : http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/E ... cationFile
site : http://www.bamf.de/SiteGlobals/Forms/Ar ... eLocale=en

ayrıca şu forumda eğer odanın genişliği 24m^2 den büyükse yine kabul edileceği iddia edilmiş.
https://expatriates.stackexchange.com/q ... y-national
Evet türk vatandasi ama o da benim gibi okumaya gelecek, doktora icin. Türkiyeden gelecek ama aile birlesimi vizesiyle degil yani.

Oda denilmis de, evin tamami anlaminda mi? Hamburg’ta kücük yerlere bakiyoruz 30-40 m2 arasi, 60‘lar falan boyumuzu asiyor cünkü.

Arastirma icin cok tesekkurler bu arada.

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Prş Oca 31, 2019 2:07 pm

oda olarak belirtilmesini ben göremedim burada. yaşam alanı olarak kişi başı 12m^2 belirtiliyor. bu yaşam alanına mutfak, banyo giriyor mu ondan emin değilim. giriyorsa amenna ama girmiyorsa da tek odanın 24m2 den büyük olması yeterli anladığım. en iyisi bu yazıyı Abh ile paylaşıp tüm ev mi yoksa oda şeklinde mi olduğunu sormak. açıkçası şimdi mantıken baktığımda mutfak+banyo+hol zaten toplasan min 15-20 m2 yapar :) sanırım sorsanızda oda şeklinde cevap vereceklerdir. ama yinede varsayım yerine emin olmak daha iyidir her zaman.

The General Administrative Regulation fleshes out these provisions:
“Without prejudice to state provisions, sufficient living space is usually deemed to be available if 12 sqm of living space are available to each family member aged above six and 10 sqm of living space for each family member aged below six. Adequate availability of the facilities (kitchen, bathrooms, lavatories) must be ensured. A shortfall of about ten per cent is acceptable”

ayrıca aile birleşim vizesi ile gelmeyecekse neden bu metrekare olayına takıldınız? eğitim vizesinde daha yer belirlemeden vizeye başvurabilir çünkü.

Rica ederim, zamanla öğrendiklerinizi, deneyimlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.