Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Öğrenciyken HiWi + Werkstudent olarak çalışmak

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
uziuzi

Öğrenciyken HiWi + Werkstudent olarak çalışmak

Mesaj gönderen uziuzi » Çrş Oca 23, 2019 4:56 pm

Merhabalar

TUM'da Informatik master okumaktayım. Çalışma olarak önümde 3 opsiyon var:

1) Bu ay itibarı ile bölümümün bir chair'ında haftada 8 saatlik HiWi olarak işe girdim. Aylık €436 gibi net gelir gözüküyor. 31 Mart'a kadar geçerli kontratım, sonrasında uzatma söz konusu olabilir.

2) Önümüzdeki dönem bölümün zorunlu IDP (bir nevi staj) dersini vermek için çalışacağım. Bazı şirketler IDP için ödeme de yapabiliyor. Ayrıca süre kısıtlamam yok istediğim dönem IDP yapabilirim.

3) Bir taraftan da Mayıs itibariyle Werkstudent olarak çalışmak istiyorum. IDP yapıyor olmam durumunda aynı anda Werkstudentlik yapamacağım sanırım.

Asıl sormak istediğim HiWi'liğe devam etmem durumuda IDP veya Werkstudent olarak çalışırsam 20 saatin üzerine çıkmam öğrenci statümde sıkıntı yaratır mı veya iki farklı yerde çalışıyor olmam fazla vergi vermeme sebep olur mu? Benzer durumu yaşayanlar varsa bilgilendirebilirse sevinirim

seth93

Re: Öğrenciyken HiWi + Werkstudent olarak çalışmak

Mesaj gönderen seth93 » Çrş Oca 23, 2019 7:30 pm

450 euro geliri geçersen vergi vermeye başlarsın.

Öğrenciyken kaç işte çalışırsan çalış hepsinin toplamı haftalık 20 saati geçmemeli. Buna tek istisna stajyerlik, stajyer olarak çalıştığın süre bu 20 saate yansımıyor.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Oca 23, 2019 9:27 pm

Ben de arkadasin dediklerine ek olarak, büyük ihtimalle Steuerklasse 1 sin eger 2 iste calisirsan Stuerklasse 6 ya geciyorsun ve daha fazla vergi ödüyorsun, tabi Steuerklärung ile ödedigin verginin bir kismini veya belli bir siniri gecmediysen hepsini alabilirsin
Arkadaslar ben erkegim =)

uziuzi

Mesaj gönderen uziuzi » Çrş Oca 23, 2019 9:57 pm

seth93 yazdı: Çrş Oca 23, 2019 7:30 pm 450 euro geliri geçersen vergi vermeye başlarsın.

Öğrenciyken kaç işte çalışırsan çalış hepsinin toplamı haftalık 20 saati geçmemeli. Buna tek istisna stajyerlik, stajyer olarak çalıştığın süre bu 20 saate yansımıyor.
IDP (Interdisciplinary Project) dediğim staj sayılır diye düşünüyorum okuduğum programın zorunlu parçası. 450-900 arası 10% vergi de sıkıntı değil.
kiss25 yazdı: Çrş Oca 23, 2019 9:27 pm Ben de arkadasin dediklerine ek olarak, büyük ihtimalle Steuerklasse 1 sin eger 2 iste calisirsan Stuerklasse 6 ya geciyorsun ve daha fazla vergi ödüyorsun, tabi Steuerklärung ile ödedigin verginin bir kismini veya belli bir siniri gecmediysen hepsini alabilirsin
2 ayrı işim olursa (hiwi+idp) bu nasıl vergilendirilir. Daha sonra gireceğim işte işimi beyan edeceğim için o iş mi yüksek vergilendirmeye başlar?

Bu iki iş de eğitimle alakalı olduğu için bir şekilde istisnaya tabi olur mu?

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Çrş Oca 23, 2019 11:09 pm

Valla onu iyi öğren staj sayılıp sayılmadığını o dersin hocalarına sor. Intern değilse şansın yok, çünkü şirketlerde tezde yapılıyor ve okulun bir parçasıda olsa intern gibi saymıyorlar.

Ama vergi işine çok takılma, 450'yi geçince senden emeklilik birde gelir vergisi alıyorlar, sigortan zaten öğrenci olduğundan vardır. Bunlardan emeklilik için olanı kesin geri alabiliyorsun. Gerliri alabiliyormuyuz bilmiyorum, daha önce gelir vergisinin iadesi oluyor mu diye konu açmıştım ama cevap alamadım maalesef.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Prş Oca 24, 2019 3:32 am

uziuzi yazdı: Çrş Oca 23, 2019 9:57 pm IDP (Interdisciplinary Project) dediğim staj sayılır diye düşünüyorum okuduğum programın zorunlu parçası. 450-900 arası 10% vergi de sıkıntı değil.

2 ayrı işim olursa (hiwi+idp) bu nasıl vergilendirilir. Daha sonra gireceğim işte işimi beyan edeceğim için o iş mi yüksek vergilendirmeye başlar?

Bu iki iş de eğitimle alakalı olduğu için bir şekilde istisnaya tabi olur mu?
valla :D basima bisey geldiydi orada ögrendim ben de kardes tüm bildigim bu :D bu sordugun sorular artik iyice özellesiyor en iyisi sen bunlari gidip finanzamta sor orada bilgi verirler sana
Arkadaslar ben erkegim =)

uziuzi

Mesaj gönderen uziuzi » Prş Oca 24, 2019 11:55 am

Teşekkürler cevaplarınız için bi gelişme olursa buraya da yazarım