Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'ya yatay geçiş

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
muratkaplan

Almanya'ya yatay geçiş

Mesaj gönderen muratkaplan » Pzr Ara 16, 2018 1:48 am

Değerli forum üyeleri,
Ben Türkiye'de bir devlet üniversitesinde tıp okuyan birisiyim. Şu an dördüncü sınıftayım ama kalan eğitimime Almanya'da devam etmek istiyorum. İlla 4.sınıftan devam edeyim diye bir derdim yok ama mümkün olan en az zaman kaybı ile yüksek sömestırdan başlamak istiyorum. TestAs'tan da doğa bilimleri alanında makül bir skor aldığımı düşünüyorum(TestAs'ı ingilizce aldım). Araştırmalarıma göre staatexamen denen bir olay karşıma çıkıyor. Bu nedir?Almanya'da tıpa devam etmem mümkün müdür? Diğer sorularım ise:
- Dil için önce ön kayıt yaptırıp DSH dil kursuna gitmem mümkün mü? DSH KURSU için bir dil sertifikası lazım mı?
-Telc Hochschule C1 sınavı mı Goethe Zertifikat C1 mi veya TestDAF ya da DSH mı daha mantıklı?
- Staatexameni bilen varsa detaylı olarak anlatabilir mi?
- Ders saydırma işlemi var mı? Varsa nasıl oluyor?(Transkript vs..?) (Umarım ekstra sınava girmem gerekmez)
- Tıp okuyan birisi şartları ve zorluğu hakkında bilgi verebilir mi? Türkiye'de öğrenci notları ile geçilebiliyordu sınıf. Almanya bu konuda nasıl? Benim pataloji,anatomi,fizyoloji temelim çok da iyi değil. Klinik bilimlerde biraz zorlanıyorum ama Almanya mümkünse elimden geleni kasarım. Bunları sular seller gibi bilmek gerekiyor mu?
- TestAS ne kadar işime yarar veya hangi fakültelerde yarar? Bütün Alman fakülteleri bakıyor mu?
-Tıp fakülteleri arasında ne kadar fark var? Örneğin Heildelberg veya Rostock'tan mezun olmak arasında ne kadar fark olur?
- Mezuniyet sonrası (olabilirsem :D) Almanya'da kalış ne kadar mümkün?
- 2013 girişliyim. Okulu uzatmış olmam sorun olur mu?

Bilen yetkili birisi ile özellikle özelden konuşmak isterim. Buradaki insanları aydınlatması da yardımcı olur tabi herkese. Saygılar.

kiss25

Re: Almanya'ya yatay geçiş

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Ara 16, 2018 2:47 pm

muratkaplan yazdı: Pzr Ara 16, 2018 1:48 am Değerli forum üyeleri,
Ben Türkiye'de bir devlet üniversitesinde tıp okuyan birisiyim. Şu an dördüncü sınıftayım ama kalan eğitimime Almanya'da devam etmek istiyorum. İlla 4.sınıftan devam edeyim diye bir derdim yok ama mümkün olan en az zaman kaybı ile yüksek sömestırdan başlamak istiyorum. TestAs'tan da doğa bilimleri alanında makül bir skor aldığımı düşünüyorum(TestAs'ı ingilizce aldım). Araştırmalarıma göre staatexamen denen bir olay karşıma çıkıyor. Bu nedir?Almanya'da tıpa devam etmem mümkün müdür? Diğer sorularım ise:
- Dil için önce ön kayıt yaptırıp DSH dil kursuna gitmem mümkün mü? DSH KURSU için bir dil sertifikası lazım mı?
-Telc Hochschule C1 sınavı mı Goethe Zertifikat C1 mi veya TestDAF ya da DSH mı daha mantıklı?
- Staatexameni bilen varsa detaylı olarak anlatabilir mi?
- Ders saydırma işlemi var mı? Varsa nasıl oluyor?(Transkript vs..?) (Umarım ekstra sınava girmem gerekmez)
- Tıp okuyan birisi şartları ve zorluğu hakkında bilgi verebilir mi? Türkiye'de öğrenci notları ile geçilebiliyordu sınıf. Almanya bu konuda nasıl? Benim pataloji,anatomi,fizyoloji temelim çok da iyi değil. Klinik bilimlerde biraz zorlanıyorum ama Almanya mümkünse elimden geleni kasarım. Bunları sular seller gibi bilmek gerekiyor mu?
- TestAS ne kadar işime yarar veya hangi fakültelerde yarar? Bütün Alman fakülteleri bakıyor mu?
-Tıp fakülteleri arasında ne kadar fark var? Örneğin Heildelberg veya Rostock'tan mezun olmak arasında ne kadar fark olur?
- Mezuniyet sonrası (olabilirsem :D) Almanya'da kalış ne kadar mümkün?
- 2013 girişliyim. Okulu uzatmış olmam sorun olur mu?

Bilen yetkili birisi ile özellikle özelden konuşmak isterim. Buradaki insanları aydınlatması da yardımcı olur tabi herkese. Saygılar.

4. sinifsin 2 senen kalmis bence oku bitir uzmanlik falan yapiliyorsa ona git, yapacagin seyi asla yapmazdim senin yerinde olsam. Bazen bazi seyler gercekten degmiyor cekilen zorluga ve zaten almanyada tipa girmek türkiyedekinden daha zor puanlarin iyi degilse almazlar büyük ihtimalle ve zaten almanca ögrenceksinde sonrasinda tipa devam edeceksin, cok yüksek ihtimalle kaldigin yerden baslatmazlar cok ugrasman gerekir, cok acilar cekersin (herkesten daha fazla olacagi kanaatindeyim), okul uzar, insanin psikolojisi bozuluyor bu tarz seyler yasadiginda iyice. Ayrica Türkiye tip okumak icin iyi bir ülke. Benim nacizhane tavisyem okulu bitir sonra uzmanliga vs. gideceksen öyle git, cünkü simdi gidersen olurda bir sekilde basaramazsan bir seyler olursa elinde hic bir sey olmayacak. Ama eger mezun olup almanyaya gidersen, yapamazsan bile bir sebepten dolayi döndügünde elinde diploman olacak enazindan bir yerlerden devam edebilirsin
Arkadaslar ben erkegim =)

Yolcu97

Re: Almanya'ya yatay geçiş

Mesaj gönderen Yolcu97 » Pzr Ara 16, 2018 5:29 pm

Senin yerinde olsam boyle birsey aklima bile getirmem almanyada uni okuyan biri olarak...insan durumun icine girince bazi seyleri anliyor...Simdi isin icinde olmayinca kolaymis gibi geliyor ama isin icine girince hersey degisiyor..Okul gecisi konusunda bilgim yok ama kesinlikle kiss25 in dedigi gibi turkiyede tıpı bitirmen senin icin cok daha iyi olacaktir..Turkiyede okurken cektigin zorlugun kesinlkkle 4 5 katini cekebilirsin burda.Ve emin ol burda yabanci ulkeden gelen bircok doktorla dil kurslarinda tanismistim hepsi c1 yaninda özel mesleki dil kursuda aliyordu...Yani dsh gecince insanin sular seller gibi almancasi olmuyor...Ve tip alaninda kullanilan kelimeler de ayri bir sorun...Hic kendini bence bos strese sokma 2 sene kalmis galiba bitirirsin sonra duruma bakarsin..Enazindan her türlü olasiliga karsi elinde diplom olur.Ama tabi karar sende bitiyor biz sadece bilgilerimizi veriyoruz..Basarilar.