Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ÖSYM Sonuçlarının geç açıklanması

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
dabadee

ÖSYM Sonuçlarının geç açıklanması

Mesaj gönderen dabadee » Sal Ara 04, 2018 11:53 pm

Merhaba, benim şuan almancam yok. 11. seniye 12. sınıf olacağım ve 2020 yazında lys sınavına gireceğim. Fakat bu sınavın sonuçları temmuz-ağustos aylarında açıklanıyor. Ben türkiyede üniversiteyi 1 yıl bile okumak istemiyorum fakat almanyada başvurlar bittikten sonra ne yapmamız gerekiyor? Zaten benim almanca seviyem o zamanlar a2-b1 olur. Bu yüzden almanyada dil kursuna gitmemde gerekecek. Zaten ben üniversiteye direk başlamayacağım için ön kabul verirler mi?

kiss25

Re: ÖSYM Sonuçlarının geç açıklanması

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Ara 05, 2018 12:28 am

50 tane görmüsümdür forumda senin actigin basligin aynisindan güzel kardesim. Hadi almancan yok, forumu neden arastirmadan yaziyorsun buraya ?
Arkadaslar ben erkegim =)

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Çrş Ara 05, 2018 12:35 am

kiss25 yazdı: Çrş Ara 05, 2018 12:28 am 50 tane görmüsümdür forumda senin actigin basligin aynisindan güzel kardesim. Hadi almancan yok, forumu neden arastirmadan yaziyorsun buraya ?
Araştırdımda vallaha çok karmaşık. Her kafadan ayrı bir şeyler çıkıyor kimisi evet diyor kimisi hayır diyor sonra başka biri başka yerde başka birşey söylüyor neye inanacağımı şaşırdım. Bende buyüzden bu konuyu açarak buna açıklık getirmek istiyorum.

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Çrş Ara 05, 2018 4:11 am

Forumda yazılanların hemen hemen hepsi doğru ama herkes kendi kişisel tecrübesini yazdığı için birbiri ile çelişiyor olabilir. Olay kısaca şu Almanya'da YÖK gibi unilerin başında denetim yapan bir kurum yok. O yüzden her üni kabul şartlarını diğer unilerden bağımsız olarak hazırlıyor. Mesela bazıları diyorki atıyorum 15 temmuza kadar ösym sonuç belgesi dahil bütün belgeleri bize ulaştırman lazım 16 temmuzda gelen zarfları açmıyoruz ve bu konuda çok katı olabiliyorlar. Bazı uniler diyorki Zulassung frei bölümler için eylüle kadar başvuru alıyoruz. Bazıları diyor bütün belgeleri şu tarihe kadar yollarsan ösym belgesini yollamak için ek süre verebiliriz. Veya bazıları da yılın her zamanı almanca kursu için başvuru alıyor. Yani kısaca üni üni araştırman lazım. Sonra ösym belgesini geç gönderebileceğin veya ösym sınavı açıklandıktan sonra kabul veren unileri bulman lazım. Mesela yanlış hatırlamıyorsam TU Clautsal unisi Zulassung frei bölümleri için eylüle kadar başvuru alıyordu. Hatta 15 eylül mu neydi son belge yollama tarihi. KIT üniversitesi bütün belgeleri 15 temmuza kadar yollarsan ösym belgesini yollamak için ek süre veriyordu. Aynı böyle böyle tek tek unileri araştırman lazim

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Çrş Ara 05, 2018 8:22 am

Wolf123 yazdı: Çrş Ara 05, 2018 4:11 am Forumda yazılanların hemen hemen hepsi doğru ama herkes kendi kişisel tecrübesini yazdığı için birbiri ile çelişiyor olabilir. Olay kısaca şu Almanya'da YÖK gibi unilerin başında denetim yapan bir kurum yok. O yüzden her üni kabul şartlarını diğer unilerden bağımsız olarak hazırlıyor. Mesela bazıları diyorki atıyorum 15 temmuza kadar ösym sonuç belgesi dahil bütün belgeleri bize ulaştırman lazım 16 temmuzda gelen zarfları açmıyoruz ve bu konuda çok katı olabiliyorlar. Bazı uniler diyorki Zulassung frei bölümler için eylüle kadar başvuru alıyoruz. Bazıları diyor bütün belgeleri şu tarihe kadar yollarsan ösym belgesini yollamak için ek süre verebiliriz. Veya bazıları da yılın her zamanı almanca kursu için başvuru alıyor. Yani kısaca üni üni araştırman lazım. Sonra ösym belgesini geç gönderebileceğin veya ösym sınavı açıklandıktan sonra kabul veren unileri bulman lazım. Mesela yanlış hatırlamıyorsam TU Clautsal unisi Zulassung frei bölümleri için eylüle kadar başvuru alıyordu. Hatta 15 eylül mu neydi son belge yollama tarihi. KIT üniversitesi bütün belgeleri 15 temmuza kadar yollarsan ösym belgesini yollamak için ek süre veriyordu. Aynı böyle böyle tek tek unileri araştırman lazim
Yani bu sadece bikac üniversiteye başvurabileceğiz anlamına mı gelir :( Essen üniversitesi informatik bölümü okumak istiyorum. Bu konu hakkında üniversiteye mail atıp sormayı düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
RtnCbk

Mesaj gönderen RtnCbk » Çrş Ara 05, 2018 11:42 am

Sana verebileceğim en iyi tavsiyeler şunlar olur:
Gelmekte kesin kararlıysan eğer şimdiden Almanca öğrenmeye başla. Zamanın çok B2'ye kadar git durmadan. Ne kadar yüksek dil seviyesi burada o kadar avantaj demek. Vize görüşmesi için de geçerli bu durum.
Ayrıca forumun danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsin. Daha iyisini herhangi bir yerde bulamazsın. :)
Unutma, dile yoğunlaş.
"Hepimiz yıldız tozuyuz."

Kullanıcı avatarı
RtnCbk

Mesaj gönderen RtnCbk » Çrş Ara 05, 2018 11:43 am

Sana verebileceğim en iyi tavsiyeler şunlar olur:
Gelmekte kesin kararlıysan eğer, şimdiden Almanca öğrenmeye başla. Zamanın çok. B2'ye kadar öğren durmadan. Ne kadar yüksek dil seviyesi burada o kadar avantaj demek. Vize görüşmesi için de geçerli bu durum.
Ayrıca forumun danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsin. Daha iyisini herhangi bir yerde bulamazsın. :)
Unutma, dile yoğunlaş.
"Hepimiz yıldız tozuyuz."

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Çrş Ara 05, 2018 5:04 pm

RtnCbk yazdı: Çrş Ara 05, 2018 11:43 am Sana verebileceğim en iyi tavsiyeler şunlar olur:
Gelmekte kesin kararlıysan eğer, şimdiden Almanca öğrenmeye başla. Zamanın çok. B2'ye kadar öğren durmadan. Ne kadar yüksek dil seviyesi burada o kadar avantaj demek. Vize görüşmesi için de geçerli bu durum.
Unutma, dile yoğunlaş.
Alman vatandaşıyım vize derdim yok :P Dile yoğunlaşıyorum günde grammer harici 20 kelime ezberliyorum. Yazında dil kursuna gideceğim almanyada. Aklımdan şöyle birşey geçti. Olurda türkiyede sonuçlar geç açıklandı diye başvurulardan kabul alamassam alman vatandaşlığı imkanımı kullanıp türkiyede bilgisiyar mühendisliği ünisine girip donduracam. O 1 yıldada almanyada dil kursuna giderim 1 yıl sonrada illa birinden kabul alırım. Tabi böyle birşey mümkünmü değilmi bilmiyorum. Bilrn biri varsa bilgilendirebilirmi? :)

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Cum Ara 07, 2018 3:07 pm

dabadee yazdı: Çrş Ara 05, 2018 8:22 am Yani bu sadece bikac üniversiteye başvurabileceğiz anlamına mı gelir :( Essen üniversitesi informatik bölümü okumak istiyorum. Bu konu hakkında üniversiteye mail atıp sormayı düşünüyorum.
Sen Almanya'da dil kursuna gitmem gerekecek dedin ya. O yüzden ilk sene için başvuracağın üni farketmez. Herhangi birinden kabul al sonra onu vizede kullanıp, o okul üzerinden vize alırsın diye dedim. Sonra o okulda okumak istemiyorsan oraya hiç uğramazsin bile. Istediğin şehirde dil kursuna başlarsın. Dil kursun bitincede tekrar okullara başvuracaksın. Sonra istediğin okuldan kabul alıp, Istediğin okulda başlayacaksın. Ama altta okudum alman vatandaşıyım demissin. Zaten o zaman ona bile gerek yok. Direk ösym den sonra almanyaya git dil kursuna başla, sonra dil kursun bitince okullara başvurusun.

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cum Ara 07, 2018 6:27 pm

Wolf123 yazdı: Cum Ara 07, 2018 3:07 pm Sen Almanya'da dil kursuna gitmem gerekecek dedin ya. O yüzden ilk sene için başvuracağın üni farketmez. Herhangi birinden kabul al sonra onu vizede kullanıp, o okul üzerinden vize alırsın diye dedim. Sonra o okulda okumak istemiyorsan oraya hiç uğramazsin bile. Istediğin şehirde dil kursuna başlarsın. Dil kursun bitincede tekrar okullara başvuracaksın. Sonra istediğin okuldan kabul alıp, Istediğin okulda başlayacaksın. Ama altta okudum alman vatandaşıyım demissin. Zaten o zaman ona bile gerek yok. Direk ösym den sonra almanyaya git dil kursuna başla, sonra dil kursun bitince okullara başvurusun.
Ama bir okuldan ön kabul alırsam bu sefer elimde her ihtimale karsı garanti olmazmı mesela dili ogrenip basvursam belki kabul etmeyecek o yıl sansıma hicbir okul.