Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

2019 Kis Döneminde Baden-Württemberg de Harc Ücretleri Kalkabilir

Baden-Wurttemberg eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

2019 Kis Döneminde Baden-Württemberg de Harc Ücretleri Kalkabilir

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Kas 21, 2018 12:22 pm

2017 yaz döneminden itibaren AB disindan gelen ögrencilerden alinan dönemlik 1500 euro harc ücreti uygulamasindan sonra Baden-Württemberg eyaletinde yabanci ögrenci sayisinda ciddi bir düsüs gözlemlendi. Bütün eyalet genelinde 2017 öncesine göre bu eyalette egitime baslayan Ab disindan gelen ögrenci sayisinda nerdeyse %40 a yakin bir düsüs oldu. Basvurularda ise %26 düsüs. Ayrica 2017 yilinda egitime harc uygulamasiyla beraber baslayan ögrencilerin de yine %25 e yakini bu eyaletteki üniversitelerden kayitlarini sildirmeye basladilar.

Bu durum eyalet meclisinde oldukca yogun bir sekilde tartisildi ve artik gelecek sene harc ücreti uygulamasinin kalkmasi gündemde tekrardan.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

42cihan

Re: 2019 Kis Döneminde Baden-Württemberg de Harc Ücretleri Kalkabilir

Mesaj gönderen 42cihan » Çrş Kas 21, 2018 1:36 pm

merhaba Baden-Württemberg de kıs derken ocak ayında olan kayıt döneminden mi bahsediyorsunuz?

selen

Mesaj gönderen selen » Çrş Kas 21, 2018 4:59 pm

ay inşallah ya :o

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Kas 21, 2018 11:47 pm

Böyle bir sey olacagi belliydi, yaptiklari cok sacma. Eger böyle bir sey olmasaydi büyük ihtimalle KIT veya Stuttgart a basvurup orada okuyacaktim ve eminimki bir cok insan da benim gibi düsünüp durumu olmadigi icin basvurmadi bile. Gelecek arkadaslar icin; ne Almanya öyle düsünüldü gibi kusursuz mükemmel tek nizam ne de Almanlar. Burada da cok sacma sapan seyler oluyor.
Arkadaslar ben erkegim =)

John

Mesaj gönderen John » Cum Kas 23, 2018 1:14 pm

kiss25 yazdı: Çrş Kas 21, 2018 11:47 pm Böyle bir sey olacagi belliydi, yaptiklari cok sacma. Eger böyle bir sey olmasaydi büyük ihtimalle KIT veya Stuttgart a basvurup orada okuyacaktim ve eminimki bir cok insan da benim gibi düsünüp durumu olmadigi icin basvurmadi bile. Gelecek arkadaslar icin; ne Almanya öyle düsünüldü gibi kusursuz mükemmel tek nizam ne de Almanlar. Burada da cok sacma sapan seyler oluyor.
Almanya bitmiş, sen en iyisi geri dön. Bunlar ayrımcılık yapıyor, artık para da kazanamıyorsun. Mark zamanı iyiydi. Benim çoluğumun cocuğumun okulu olmasa hemen döneceğim. Onlar için buradayım. Biz bir de alışmışız buranın düzenine, senin Almanca öğrenmen falan da çok zor olur, weiß du was isch mein, brudar. :D tren istasyonunun önünde Türk müsünüz diye sorup, sonra Almanca para istemektir Almancı olmak. Türkçe isteseydi belki döner verirdik. ;) Konudan alakasız oldu ama Kiss25 arkadaşımın isyanı bana bi an bunu hatırlattı.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Kas 25, 2018 2:30 pm

John yazdı: Cum Kas 23, 2018 1:14 pm Almanya bitmiş, sen en iyisi geri dön. Bunlar ayrımcılık yapıyor, artık para da kazanamıyorsun. Mark zamanı iyiydi. Benim çoluğumun cocuğumun okulu olmasa hemen döneceğim. Onlar için buradayım. Biz bir de alışmışız buranın düzenine, senin Almanca öğrenmen falan da çok zor olur, weiß du was isch mein, brudar. :D tren istasyonunun önünde Türk müsünüz diye sorup, sonra Almanca para istemektir Almancı olmak. Türkçe isteseydi belki döner verirdik. ;) Konudan alakasız oldu ama Kiss25 arkadaşımın isyanı bana bi an bunu hatırlattı.
Bak yine aklima geldi sinirlendim ya :D. Neyse kardes iyi kötü biz düzenimizi kurduk cok sükür sonunda düse kalka gidiyoruz bu saatten sonrada baden württemberge gecmem de zaten düzenimi bozup. Insallah orada okumaya niyetli olan arkadaslar icin iyi bir seyler olur
Arkadaslar ben erkegim =)

John

Mesaj gönderen John » Sal Kas 27, 2018 9:29 pm

kiss25 yazdı: Pzr Kas 25, 2018 2:30 pm Bak yine aklima geldi sinirlendim ya :D. Neyse kardes iyi kötü biz düzenimizi kurduk cok sükür sonunda düse kalka gidiyoruz bu saatten sonrada baden württemberge gecmem de zaten düzenimi bozup. Insallah orada okumaya niyetli olan arkadaslar icin iyi bir seyler olur
Allah bozmasın. :) Cümleten başarılar.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Kas 28, 2018 12:18 pm

Bu arada Baden-Württemberg deki bu durum elbette NRW ye de cok büyük etkisi olacak. Bir sürpriz olmazsa artik NRW de harc ücreti gelmez.
www.deutschstudent.com

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Çrş Kas 28, 2018 9:59 pm

Acaba bu bilgiyi nerden edindiniz? Ben de bu harç ücreti alan okullardan birinde okuyorum ve bu kis dönemi harç ücretini yatırdım. Okulun sayfasında falan çok aradım ama ücretin kalkacağını ya da böyle bir ihtimalin olduğuna dair her hangi bir şeyler yazılmamış. Internette de almanca arattığımda herhangi bir bilgi bulamadım. Okuldaki bu parayı veren yabancı uyruklu arkadaşlarıma da sordum kimse böyle bir sey duymamış. Bende türkçe kaynaklı bir sitede okuduğumu söyledim şaşırdılar kimsenin haberi yok bundan. Yani acaba nerden bu bilgiyi edindiniz ve ihtimal yüksek mi? Bide kalkarsa bizi de kapsıyor mu yoksa ben okula kayıt olurken bir bu harç miktarını ödemeyi kabul ettiğim için artık geri dönüş yok mu?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Kas 29, 2018 10:56 pm

Wolf123 yazdı: Çrş Kas 28, 2018 9:59 pm Acaba bu bilgiyi nerden edindiniz? Ben de bu harç ücreti alan okullardan birinde okuyorum ve bu kis dönemi harç ücretini yatırdım. Okulun sayfasında falan çok aradım ama ücretin kalkacağını ya da böyle bir ihtimalin olduğuna dair her hangi bir şeyler yazılmamış. Internette de almanca arattığımda herhangi bir bilgi bulamadım. Okuldaki bu parayı veren yabancı uyruklu arkadaşlarıma da sordum kimse böyle bir sey duymamış. Bende türkçe kaynaklı bir sitede okuduğumu söyledim şaşırdılar kimsenin haberi yok bundan. Yani acaba nerden bu bilgiyi edindiniz ve ihtimal yüksek mi? Bide kalkarsa bizi de kapsıyor mu yoksa ben okula kayıt olurken bir bu harç miktarını ödemeyi kabul ettiğim için artık geri dönüş yok mu?
Harc parasinin gelecegini cok önceden nerden haber aldiysak yine ayni kaynaktan.
www.deutschstudent.com

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Çrş Ara 05, 2018 11:13 pm

Ne güzel bir haber bu,geçen sene bu nedenden gidemeyenlerden birisi de bizdik,umarım zamanında belli olur :)
Degismeyen tek sey degisimdir!

Duyguoo

Mesaj gönderen Duyguoo » Cum Şub 08, 2019 2:44 pm

Bu konuyla ilgili gelişme var mı? Ben de internetten araştırdım da pek bişi bulamadım, belki dulan, duyan, gören vardır? Teşekkürler^^

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Pzr May 05, 2019 10:44 pm

Aradan yarım sene geçmiş.Harç ücretinin kaldırılması ile ilgili bir gelişme yok sanırım değil mi?
Degismeyen tek sey degisimdir!

peppybird

Mesaj gönderen peppybird » Sal May 07, 2019 11:34 am

Arkadaşım parlamentoda çalışan birine sordu, maalesef şu an gündemde böyle bir konu yokmuş :(

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal May 07, 2019 2:31 pm

Gündemden tamamiyle kalkti 2-3 ay önce. Cok büyük bir sürpriz olmazsa da 2022 ye kadar kalacak.
www.deutschstudent.com

mandalina

Mesaj gönderen mandalina » Pzt May 20, 2019 3:52 pm

Baden- Württemberg eyaletinde bir üniversiteden şartlı kabul alıp dil kursuna gitttiğimizde, dil okulu yaptığımız sürede 1500 Euro harç ücretini ödüyor muyuz

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal May 21, 2019 1:09 pm

mandalina yazdı: Pzt May 20, 2019 3:52 pm Baden- Württemberg eyaletinde bir üniversiteden şartlı kabul alıp dil kursuna gitttiğimizde, dil okulu yaptığımız sürede 1500 Euro harç ücretini ödüyor muyuz
Hayir ödenmiyor.
www.deutschstudent.com

electronics.ege

Mesaj gönderen electronics.ege » Pzr May 30, 2021 8:33 pm

Physiker yazdı: Sal May 07, 2019 2:31 pm Gündemden tamamiyle kalkti 2-3 ay önce. Cok büyük bir sürpriz olmazsa da 2022 ye kadar kalacak.
Bilginiz dahilinde bir gelişme oldu mu, 2022 yi beklemeye devam mı?

Teşekkürler.

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Çrş Haz 09, 2021 10:52 pm

Bende takipteyim seçimler olumlu şeylere ön ayak olur umarım. Gelişme olması durumunda etiketlerseniz sevinirim.