Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 2018

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Muriel

Re: Vize Ani Defteri 2018

Mesaj gönderen Muriel » Pzt Kas 12, 2018 6:48 pm

ozcartman yazdı: Pzt Kas 12, 2018 3:08 pm Sabah konsolosluktan arandım seyahat sağlık sigortasının 6 ayı kapsaması gerektiğini söylediler sabahtan beri sigorta şirketleriyle görüşüyorum ancak tüm sigortalarda 92 gün sınırı var benim nasıl bir sigorta yaptırmam gerekiyor? Konsolosluğa ulaşamıyorum ulaşabilenler hangi numaradan arıyorlar?

Not: dil kursu vizesi için başvurdum.
zaten öyle olacak yani 92 gün sınırlıdır seyahat sağlık sigortaları. büyük ihtimalle sigorta şirketleri size açıklamaya çalışmıştır ama senin aklında 6 ay kaldığı için anlaşmazlık olmuş.

6 aylık yada 1 yıllık yapacaksın toplam sigorta süresini ama uygulamada avrupaya giriş yaptığından itibaren 92 gün geçerli olacak. almanya ya gittiğinde anmeldung veya okula kaydolurken yeni sigorta yaptıracağın için 92 gün olmuş 182 gün olmuş önemli değil. senden istenen yerleştikten bir kaç hafta sonra resmi işlemlerini tamamlaman. orada da acil durumlar haricinde seyahat sağlık sigortasını kullanamazsın. hastalandığında hastaneye gidebilmek için almanyada ya özel yada devlet sigortası yaptırman lazım. senin dil kursu olduğu için özelden care concept veya mawista dan uygun fiyata yaptırman yeterli.

aliaydn_n

Mesaj gönderen aliaydn_n » Pzt Kas 12, 2018 7:06 pm

Muriel yazdı: Pzt Kas 12, 2018 6:48 pm zaten öyle olacak yani 92 gün sınırlıdır seyahat sağlık sigortaları. büyük ihtimalle sigorta şirketleri size açıklamaya çalışmıştır ama senin aklında 6 ay kaldığı için anlaşmazlık olmuş.

6 aylık yada 1 yıllık yapacaksın toplam sigorta süresini ama uygulamada avrupaya giriş yaptığından itibaren 92 gün geçerli olacak. almanya ya gittiğinde anmeldung veya okula kaydolurken yeni sigorta yaptıracağın için 92 gün olmuş 182 gün olmuş önemli değil. senden istenen yerleştikten bir kaç hafta sonra resmi işlemlerini tamamlaman. orada da acil durumlar haricinde seyahat sağlık sigortasını kullanamazsın. hastalandığında hastaneye gidebilmek için almanyada ya özel yada devlet sigortası yaptırman lazım. senin dil kursu olduğu için özelden care concept veya mawista dan uygun fiyata yaptırman yeterli.
Ama konsolosluk arkadaşın yaptırdığı seyahat sağlık sigortasını hiç kabul etmemiş ki diğer sigortayı yapsın

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Pzt Kas 12, 2018 7:25 pm

aliaydn_n yazdı: Pzt Kas 12, 2018 7:06 pm Ama konsolosluk arkadaşın yaptırdığı seyahat sağlık sigortasını hiç kabul etmemiş ki diğer sigortayı yapsın
92 gün olmasını sorun ediyorlar 6 ayin tamamını kapsamalı dedi telefondaki görevli benim yaptırdığım sigorta bir sene geçerli ancak 92 gün olayı sorun yaratıyor başka şirketlere de sordum hepsinde var bu durum konsolosluğa gitsem görüşmeyi yaptigim kişi ile konuşabilir miyim acaba

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Pzt Kas 12, 2018 7:54 pm

şimdi okudum 1 senelik yaptırdığını, daha önce emin olamamıştım yaptırıp yaptırmadığından. bence bir yanlışlık var o zaman. çünkü master için ben bu şekilde geldim ve dil kursu olsada aynı yöntem geçerli diye biliyorum. gitsen içeri girebilir misin emin değilim ama bunun üzerine gitmen belki sorunu çözer. ya yanlış biliyor görevli yada yeni bir kural koymuşlar. ilki bana daha yakın geliyor. iletişim kanallarıyla yada en kötü gidip ısrarla içeri girmeyi konuşmayı deneyebilirsin. maalesef daha önce bu durumda olan birini gördüğümü hatırlamıyorum o yüzden şöyle yap sorunu çözersin diyemiyorum.

ama hiç bir türlü ulaşamazsan veya ikna edemezsen, yukarıda bahsettiğim sigorta şirketlerine internet üzerinden başvuru yapılıyor. bir ihtimal tr de iken sigortanı başlatmayı deneyebilirsin.

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Sal Kas 13, 2018 10:05 am

Muriel yazdı: Pzt Kas 12, 2018 7:54 pm şimdi okudum 1 senelik yaptırdığını, daha önce emin olamamıştım yaptırıp yaptırmadığından. bence bir yanlışlık var o zaman. çünkü master için ben bu şekilde geldim ve dil kursu olsada aynı yöntem geçerli diye biliyorum. gitsen içeri girebilir misin emin değilim ama bunun üzerine gitmen belki sorunu çözer. ya yanlış biliyor görevli yada yeni bir kural koymuşlar. ilki bana daha yakın geliyor. iletişim kanallarıyla yada en kötü gidip ısrarla içeri girmeyi konuşmayı deneyebilirsin. maalesef daha önce bu durumda olan birini gördüğümü hatırlamıyorum o yüzden şöyle yap sorunu çözersin diyemiyorum.

ama hiç bir türlü ulaşamazsan veya ikna edemezsen, yukarıda bahsettiğim sigorta şirketlerine internet üzerinden başvuru yapılıyor. bir ihtimal tr de iken sigortanı başlatmayı deneyebilirsin.
sabah aradım konsolosluğu durumu anlattım 2 tane 92 günlük yaptırın dediler. o şekilde yaptırıp göndericem bugün.

Mzeynep

Mesaj gönderen Mzeynep » Sal Kas 13, 2018 9:40 pm

Arkadaşlar aranızda bielefeld yabancılar dairesine ulaşıp işlemi hakkında bilgi alabilen var mı?

ktlms34

Mesaj gönderen ktlms34 » Cum Kas 16, 2018 10:40 am

Merhaba herkese gerçekten derdim çilem bitmiyordu konsolosluk ile önce benden abmeldung istediler daha sonra okul kayıt tarihin geçmiş kayıt olduğuna dair belge yoksa rededeceğiz dediler ( yani zamanında vermezseniz tabi geçer ) , neyse ki ben kayıt olmuştum okula hemen onu da verdim bugün bu maili atmışlar.
vize işlemlerinize devam edilebilmesi için, aşağıda belirtilen evrakları/bilgileri tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir:

Lütfen bize hangi sehirde konaklayacaginizi bildiriniz ve buna dair belge sununuz (Örnegin kira sözlesmesi vs.)

Yukarıda belirtilen evrakları bu yazı size ulaştıktan sonra en geç 4 hafta içerisinde vize bölümüne ulaştırınız.
Yani şimdi ben bu evragı nasıl sunayım bunlar vizemi 2 ay geciktirdiği için ne Studentenwerk’e ne de wg gesucht adlı siteden beni çağıran insanlara evet diyebildem hiç bir şey kesin olmadığı için ben bu belgeyi nasıl sunacağım?

Mzeynep

Mesaj gönderen Mzeynep » Cum Kas 16, 2018 11:11 pm

ktlms34 yazdı: Cum Kas 16, 2018 10:40 am Merhaba herkese gerçekten derdim çilem bitmiyordu konsolosluk ile önce benden abmeldung istediler daha sonra okul kayıt tarihin geçmiş kayıt olduğuna dair belge yoksa rededeceğiz dediler ( yani zamanında vermezseniz tabi geçer ) , neyse ki ben kayıt olmuştum okula hemen onu da verdim bugün bu maili atmışlar.
vize işlemlerinize devam edilebilmesi için, aşağıda belirtilen evrakları/bilgileri tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir:

Lütfen bize hangi sehirde konaklayacaginizi bildiriniz ve buna dair belge sununuz (Örnegin kira sözlesmesi vs.)

Yukarıda belirtilen evrakları bu yazı size ulaştıktan sonra en geç 4 hafta içerisinde vize bölümüne ulaştırınız.
Yani şimdi ben bu evragı nasıl sunayım bunlar vizemi 2 ay geciktirdiği için ne Studentenwerk’e ne de wg gesucht adlı siteden beni çağıran insanlara evet diyebildem hiç bir şey kesin olmadığı için ben bu belgeyi nasıl sunacağım?
ktlms34 yazdı: Cum Kas 16, 2018 10:40 am Merhaba herkese gerçekten derdim çilem bitmiyordu konsolosluk ile önce benden abmeldung istediler daha sonra okul kayıt tarihin geçmiş kayıt olduğuna dair belge yoksa rededeceğiz dediler ( yani zamanında vermezseniz tabi geçer ) , neyse ki ben kayıt olmuştum okula hemen onu da verdim bugün bu maili atmışlar.

Merhabalar birşey merak ettim. Ben şuan itiraz sürecindeyim yanıt bekliyorum 2 aydır hala haber yok ve okul kaydımın songünü 15.11 di geçti yani benimkide. Benim anlamadığım siz okula kayıt olduğunuzu söylüyosunız nasıl kayıt olmuştunuz almanyaya gitmeden?

Mzeynep

Mesaj gönderen Mzeynep » Cum Kas 16, 2018 11:26 pm

Arkadaşlar alman üniversitelerinden aldığımız kabuller ne kadar geçerli bilen varmı?

aliaydn_n

Mesaj gönderen aliaydn_n » Cmt Kas 17, 2018 10:02 am

Arkadaşlar merhaba aklıma şu çok takıldı aranızda İngilizcesi çok iyi olmadan Almanya’ya gitmek isteyen var mı ? Sevgilimin ön yargısını yıkamıyorum en iyisi buraya yazmak oldu İngilizcesi çok iyi değil lisede öğrendiği kadar hiç geliştirmedi şuan Benimle birlikte Almanya’ya gelmek istiyor ama korkuyor orda dil bilmeden Nasıl anlayacağını nasıl iletişim kuracağını , ben diyorum zaten sen oraya dil öğrenmeye gideceksin dil okulunda almanın ne işi var veya her ülkeden gelen mükemmel İngilizce bilmek zorunda değil ki ama ikna edemiyorum siz yardımcı olur musunuz ?

ktlms34

Mesaj gönderen ktlms34 » Cmt Kas 17, 2018 2:50 pm

Mzeynep yazdı: Cum Kas 16, 2018 11:11 pm Merhabalar birşey merak ettim. Ben şuan itiraz sürecindeyim yanıt bekliyorum 2 aydır hala haber yok ve okul kaydımın songünü 15.11 di geçti yani benimkide. Benim anlamadığım siz okula kayıt olduğunuzu söylüyosunız nasıl kayıt olmuştunuz almanyaya gitmeden?
Merhaba
Ben bu yaz Berlinde staj yapiyordum stajim bittiginde universiteye gidip kayit olup oyle dondum Turkiyeye ve basvurdum hemen basima bunlarin gelecegini biliyordum cunku 😀

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Cmt Kas 17, 2018 3:45 pm

17 Ekim'de İstanbul'da başvurduğum vizem bugün itibari ile elime ulaştı. Süreçte bilgi veren yardımcı olan herkese teşekkürler.

Mzeynep

Mesaj gönderen Mzeynep » Cmt Kas 17, 2018 7:33 pm

ktlms34 yazdı: Cmt Kas 17, 2018 2:50 pm Merhaba
Ben bu yaz Berlinde staj yapiyordum stajim bittiginde universiteye gidip kayit olup oyle dondum Turkiyeye ve basvurdum hemen basima bunlarin gelecegini biliyordum cunku 😀
O kadar mantıklı bişey yapmışsınız ki umarın en kısa sürede gelir vizeniz.

Kartanesi

Mesaj gönderen Kartanesi » Cmt Kas 17, 2018 8:01 pm

ozcartman yazdı: Cmt Kas 17, 2018 3:45 pm 17 Ekim'de İstanbul'da başvurduğum vizem bugün itibari ile elime ulaştı. Süreçte bilgi veren yardımcı olan herkese teşekkürler.
Hayırlı olsun bugün mü geldi kargonuz ?

alper2000

Mesaj gönderen alper2000 » Cmt Kas 17, 2018 10:58 pm

ozcartman yazdı: Sal Kas 13, 2018 10:05 am sabah aradım konsolosluğu durumu anlattım 2 tane 92 günlük yaptırın dediler. o şekilde yaptırıp göndericem bugün.
Arkadaşlar ya sizlerin görüştüğünüz sigorta şirketlerinde ya da acentada bir problem var.
Bana Physiker şunu dedi sadece;
"Ocak ayindan itibaren gecerli olmak üzere 6 aylik bir seyehat saglik sigortasi yaptiracaksiniz. Sigortayi herhangi bir firmadan yaptirabilirsiniz, örnegin AXA veya Garanti sigorta gibi. Alman konsoloslugunda ulusal vize basvurusu yapacaginizi belirtin ve vize görüsmesi icin seyehat saglik sigortasi policesi gerekiyor diye belirtmeniz yeterli. Policeyi 5 dakika icinde hazirliyor, bir defaligina 150 tl civari bir ücret ödüyorsunuz"

Babamın otomobil ve bizim evin sigortalarını yapan bir kişi vardı.Yukarıdaki yazıyı copy/paste yaparak ona attım.Sadece TC kimlik numaramı istedi.(Başka hiç bir şey sormadı)
10 dak sonra şu geldi.

https://hizliresim.com/AD2RL7

34.5 Euro karşılığı(O günkü kur ile 214 TL EFT yapmıştım Sigortacıya)
AXA Sigorta
30.000 Euro Limitli 181 günlük sigorta
Tüm bu işlemler yarım saat sürdü.
Problem yaşayan varsa hala linkteki resmi gösterin sigortacınıza.
Kolay gelsin
Edit:Vize görüşmem dündü.Bir sorun çıkmadı

ugr.

Mesaj gönderen ugr. » Cmt Kas 17, 2018 11:09 pm

alper2000 yazdı: Cmt Kas 17, 2018 10:58 pm Arkadaşlar ya sizlerin görüştüğünüz sigorta şirketlerinde ya da acentada bir problem var.
"Ocak ayindan itibaren gecerli olmak üzere 6 aylik bir seyehat saglik sigortasi yaptiracaksiniz. Sigortayi herhangi bir firmadan yaptirabilirsiniz, örnegin AXA veya Garanti sigorta gibi. Alman konsoloslugunda ulusal vize basvurusu yapacaginizi belirtin ve vize görüsmesi icin seyehat saglik sigortasi policesi gerekiyor diye belirtmeniz yeterli. Policeyi 5 dakika icinde hazirliyor, bir defaligina 150 tl civari bir ücret ödüyorsunuz"

Babamın otomobil ve bizim evin sigortalarını yapan bir kişi vardı.Yukarıdaki yazıyı copy/paste yaparak ona attım.Sadece TC kimlik numaramı istedi.(Başka hiç bir şey sormadı)
10 dak sonra şu geldi.

AXA Sigorta
Kolay gelsin
ben sgkya gidip AT/11 dedikleri belgeyi talep ettim bana yök'ün listesini çıkardı gideceğin üniversiteyi bul dedi görevli. Ardından gösterdim ve akademik takvimden üniversite başlangıç tarihinden itibaren 6 ay geçerli bir belge verdi 1 örneğini konsolosluğa diğerini almanya'ya gittiğimde orda ilgili yere vermemi söyledi. Ekstra bir ücret talebi olmadı benden. Bir sorun da çıkmadı.

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Pzr Kas 18, 2018 12:49 am

alper2000 yazdı: Cmt Kas 17, 2018 10:58 pm Arkadaşlar ya sizlerin görüştüğünüz sigorta şirketlerinde ya da acentada bir problem var.

10 dak sonra şu geldi.

AXA Sigorta
Kolay gelsin
Edit:Vize görüşmem dündü.Bir sorun çıkmadı
Merhaba bahsettiğiniz sigortanin aynısından yaptırdım hatta poliçem hala duruyor isterseniz göndereyim bakın. O sigortanin detaylarına bakarsanız 92 gün kısıtlamasının olduğunu görürsünüz. Pek çok arkadaş bu şekilde vize aldığını söylüyor ben zaten alınamaz demiyorum kimse yanlış anlamasın. Ben bu şekilde yaptırdık kabul edilmedi. Hatta 92+92 olsun toplamda 6 ay olsun diye ikinci kez iki tane yaptırdım yine olmadı. Care consept’ten toplamda garanti olsun diye 7 aylık yaptırdım bu defa kabul edildi. Bunu buraya yazmamdaki amaç olur da benzer bir durum yaşayan olursa benim gibi ben şimdi ne yapicam diye endişelenmesin cozum bu. Belki de üniversiteye değil üniversiteye bağlı bir dil okuluna da değil dışarıdan bir dil okuluna gitmek istediğim içindir detayını inanin bilemiyorum.

ozcartman

Mesaj gönderen ozcartman » Pzr Kas 18, 2018 12:51 am

Kartanesi yazdı: Cmt Kas 17, 2018 8:01 pm Hayırlı olsun bugün mü geldi kargonuz ?
Çok teşekkür ederim. Kargo da kargonun mesaji da bugün geldi.

alper2000

Mesaj gönderen alper2000 » Pzr Kas 18, 2018 1:41 am

ozcartman yazdı: Pzr Kas 18, 2018 12:49 am Merhaba bahsettiğiniz sigortanin aynısından yaptırdım hatta poliçem hala duruyor isterseniz göndereyim bakın. O sigortanin detaylarına bakarsanız 92 gün kısıtlamasının olduğunu görürsünüz. Pek çok arkadaş bu şekilde vize aldığını söylüyor ben zaten alınamaz demiyorum kimse yanlış anlamasın. Ben bu şekilde yaptırdık kabul edilmedi. Hatta 92+92 olsun toplamda 6 ay olsun diye ikinci kez iki tane yaptırdım yine olmadı. Care consept’ten toplamda garanti olsun diye 7 aylık yaptırdım bu defa kabul edildi. Bunu buraya yazmamdaki amaç olur da benzer bir durum yaşayan olursa benim gibi ben şimdi ne yapicam diye endişelenmesin cozum bu. Belki de üniversiteye değil üniversiteye bağlı bir dil okuluna da değil dışarıdan bir dil okuluna gitmek istediğim içindir detayını inanin bilemiyorum.
Haklısınız @ozcartman
Yazınızdan sonra poliçeme baktım ve internette de araştırdım.
Gerçekten benim poliçemde de max 92 gün yazıyor.
Bu konuda en ayrıntılı ve aydınlatıcı bilgiyi şurada buldum:
https://www.generali.com.tr/sikca-sorul ... **_seyahat

(Sayfada boğulmayın diye bu konu ile olan kısmını aktarıyorum)

1 yıl için yurtdışına çıkıyorum ne yapmalıyım?
Genellikle Erasmus kapsamında yurtdışında uzun süreli bulunan kişiler için web sitemizden poliçe satılamamaktadır. Çünkü yurtdışında bulunan kişilerin 92 gün de ülkeye giriş çıkış yapıyor olması gerekmektedir. Bu sebeple de seyahat sağlık poliçeleri genel şartlarına göre seyahat poliçeleri 92 gün için geçerlidir, 92 günden sonra kapsam dışı kalacaktır. Eğer bu zaman dilimlerinde ülkeye giriş çıkış yapılacak ise çıkışlarda yeni poliçe satın alınması gerekmektedir. Eğer giriş çıkış yapılamayacak ise yıllık bir sağlık sigortası alınması gerekmektedir.

Poliçemde 92 gün şartı yazıyor ama ben birkaç aylığına yurtdışına çıkıyorum?
Seyahat sağlık sigortası 92 gün geçerli olan bir poliçedir bundan daha uzun süre ülkeye giriş çıkış yapmadan yurtdışında kalınacak ise acentelerimziden destek alabilirsiniz.

Seyahat sürem uzadı poliçemin süresini uzatabilir miyim?
92 günü geçmemek sureti ile ikinci bir poliçe almanız gerekmektedir. Uzayan seyahat süreniz 92 günü geçiyor ise farklı bir şirketten uzun süreli bir sağlık poliçesi almanız gerekmektedir.

sabırsız

Mesaj gönderen sabırsız » Pzt Kas 19, 2018 12:26 am

arkadaşlar merhaba bir soruma aklıma takıldı yardımcı olursanız sevinirim : eger ki pasaportunuz kargoya verıldıyse ve bunu size ne sms olarak nede ups kargo takipten pasaport numarası veya basvuru numarasıyla sorgulattıgınızda kayıt bulunamadı derse bu red anlamına gelır mı veya hıc bır alakası yok mu bununla ? cevap verirseniz sevinirim

Kilitli