Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Okul değişikliği

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
asmmeto55

Okul değişikliği

Mesaj gönderen asmmeto55 » Cum Eki 19, 2018 5:46 pm

Merhabalar.

Almanya'da İngilizce veren okulları biraz araştırdım ve araştırmalarım sonucu "Rhein Waal University of Applied Sciences" okulunun ingilizce olarak eğitim verdiğini öğrendim. Bu okul bazı mühendislik bölümlerinde "80 TOEFL ibt puanı" ile direk kabul veriyor, benim de hali hazırda 84 TOEFL ibt skorum var ve sormak istediğim şey şu ki:

-Okuldan ve vizeden kabul alırsam Almanya'ya geldikten sonra okul değiştirebilir miyim ? Bu okula başvurmamın sebebi Almanya'ya hızlı şekilde gelmek ve orada Almanca çalışmaya devam edip iyi okullardan birine başvurmak istemem.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

asmmeto55

Re: Okul değişikliği

Mesaj gönderen asmmeto55 » Pzr Eki 21, 2018 7:16 pm

Up.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eki 22, 2018 6:34 am

Evet gecebilirsin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

asmmeto55

Mesaj gönderen asmmeto55 » Pzt Eki 22, 2018 9:46 am

Physiker yazdı: Pzt Eki 22, 2018 6:34 am Evet gecebilirsin.
Peki bu süreç hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
Almanya'ya gittigim gibi bu okula baslamam gerekiyor galiba kesin kabul oldugu icin.
Benim ne yapmam gerekiyor ki bu dedigim okula gitmeyip Almanca kursuna gidebileyim?

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Sal Eki 23, 2018 2:40 am

asmmeto55 yazdı: Pzt Eki 22, 2018 9:46 am Peki bu süreç hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
Almanya'ya gittigim gibi bu okula baslamam gerekiyor galiba kesin kabul oldugu icin.
Benim ne yapmam gerekiyor ki bu dedigim okula gitmeyip Almanca kursuna gidebileyim?
Bu durumda şöyle bir yol izleyebilirsin. Ama biraz riskli ve azicik pahali olur. Almanyaya gidip kesin kabul aldigin okula kayıt olursun. Dönemlik harç ücretini ödemen gerekir. Sonra okuldaki derslere pek uğramayıp yakınlarda çevrede bi almanca kursu bulursun ve oraya devam edersin. Sonra yabancılar dairesine sadece okul kayıt belgeni verirsin almanca kursundan falan bahsetmezsin. Normal öğrenci vizeni alırsın. Bide senin yabancilar dairesine ilk gittiğim randevu tarihinde muhtemelen sinavlar başlamamış olacağından senden okul transkripti vs isteyemezler sadece kayıt belgeni görmek isterler. Neyse yabancılar dairesi sana 1 ya da 2 yıl vize verir ama tahminimce ilk vize uzatması için 1 yıl olur. Sonra sen bu süre zarfında almanca kursunu alıp sınavı geçip başka almanca eğitim veren okula başvurabilirsin. Tekrar yabancılar dairesine de bölümü sevmedim iste bu okul daha iyi vs vs bir şeyler dersin onlarda çok sorun çıkarmazlar.

Bu yöntemin riski:
Genelde okulda "Orientierung Prüfung" denen sınavlar olabiliyor ve bu sınavları 3 sömestr içinde geçmen gerekebiliyor eğer geçemezsen ya da hiç girmezsen okuldan atılıyorsun. Burdaki risk şu eğer okuldan atilirsan geçemediğin o sınavların olduğu almanya da hiç bir okula ya da bölüme kayıt yapamıyorsun. Mesela mühendislik dedin genellikle muhendisligin "Orientierung Prüfung" denen sınavı matematik den oluyor. Ve sen bu sınavı geçemediğin için okuldan tasdikname alırsan hiç bir mühendisliğe hatta genel olarak hiç bir sayısal alana başvuramıyorsun çünkü matematik her yerde var. Burda dikkat etmen gereken nokta senin kayıt yaptırdığın okul seni okuldan atmadan almanca sınavını geçip başka bir okuldan kabul alman gerekiyor.

Ayrıca bu yöntemin dezavantajı:
Okulun sömestr harcını bilmiyorum ama genelde sömestr harçları 150-300€ arasında oluyor ve sen hiç gitmeyeceğin bir okula sadece yabancılar dairesine öğrenci belgesi götürmek için yıllık 300-600€ boş boşuna para vermiş olacaksın.

Bu yöntemin dil kursu + öğrenim vizesine göre avantajı:
Dil kursu + öğrenim vizesinde dil kursu süresi boyunca çalışma izni verilip verilmeyeceği biraz şans işi oluyor ama okula kayıtlı olursa çalisma izni senin yasal hakkin.

Genel tavsiyem:
Şartlı kabul alabileceğin bir okula başvurup. Şartlı kabul al ve vize görüşmesinde dil kursu + öğrenim vizesi al. Sonra dil kursuna gidip dil kursunu tamamlayıp istediğin üniye başvuru yaparsın.

asmmeto55

Mesaj gönderen asmmeto55 » Sal Eki 23, 2018 6:40 am

Wolf123 yazdı: Sal Eki 23, 2018 2:40 am Bu durumda şöyle bir yol izleyebilirsin. Ama biraz riskli ve azicik pahali olur. Almanyaya gidip kesin kabul aldigin okula kayıt olursun. Dönemlik harç ücretini ödemen gerekir. Sonra okuldaki derslere pek uğramayıp yakınlarda çevrede bi almanca kursu bulursun ve oraya devam edersin. Sonra yabancılar dairesine sadece okul kayıt belgeni verirsin almanca kursundan falan bahsetmezsin. Normal öğrenci vizeni alırsın. Bide senin yabancilar dairesine ilk gittiğim randevu tarihinde muhtemelen sinavlar başlamamış olacağından senden okul transkripti vs isteyemezler sadece kayıt belgeni görmek isterler. Neyse yabancılar dairesi sana 1 ya da 2 yıl vize verir ama tahminimce ilk vize uzatması için 1 yıl olur. Sonra sen bu süre zarfında almanca kursunu alıp sınavı geçip başka almanca eğitim veren okula başvurabilirsin. Tekrar yabancılar dairesine de bölümü sevmedim iste bu okul daha iyi vs vs bir şeyler dersin onlarda çok sorun çıkarmazlar.

Bu yöntemin riski:
Genelde okulda "Orientierung Prüfung" denen sınavlar olabiliyor ve bu sınavları 3 sömestr içinde geçmen gerekebiliyor eğer geçemezsen ya da hiç girmezsen okuldan atılıyorsun. Burdaki risk şu eğer okuldan atilirsan geçemediğin o sınavların olduğu almanya da hiç bir okula ya da bölüme kayıt yapamıyorsun. Mesela mühendislik dedin genellikle muhendisligin "Orientierung Prüfung" denen sınavı matematik den oluyor. Ve sen bu sınavı geçemediğin için okuldan tasdikname alırsan hiç bir mühendisliğe hatta genel olarak hiç bir sayısal alana başvuramıyorsun çünkü matematik her yerde var. Burda dikkat etmen gereken nokta senin kayıt yaptırdığın okul seni okuldan atmadan almanca sınavını geçip başka bir okuldan kabul alman gerekiyor.

Ayrıca bu yöntemin dezavantajı:
Okulun sömestr harcını bilmiyorum ama genelde sömestr harçları 150-300€ arasında oluyor ve sen hiç gitmeyeceğin bir okula sadece yabancılar dairesine öğrenci belgesi götürmek için yıllık 300-600€ boş boşuna para vermiş olacaksın.

Bu yöntemin dil kursu + öğrenim vizesine göre avantajı:
Dil kursu + öğrenim vizesinde dil kursu süresi boyunca çalışma izni verilip verilmeyeceği biraz şans işi oluyor ama okula kayıtlı olursa çalisma izni senin yasal hakkin.

Genel tavsiyem:
Şartlı kabul alabileceğin bir okula başvurup. Şartlı kabul al ve vize görüşmesinde dil kursu + öğrenim vizesi al. Sonra dil kursuna gidip dil kursunu tamamlayıp istediğin üniye başvuru yaparsın.
Cevabiniz icin cok cok tesekkur ediyorum. Her șey anlașıldı.

Elinize ve emeginize saglik.