Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

İlk etapta yapılacak işlerin sıralaması

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
seth93

Re: İlk etapta yapılacak işlerin sıralaması

Mesaj gönderen seth93 » Prş Eki 11, 2018 11:57 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Prş Eki 11, 2018 6:33 pm Telefon için geçici bir adres, ikametgah gerekmiyor. Ama PostIdent zorunlu?
Banka hesabı içinse direkt Anmeldung sonrası verilen ikametgah gerekiyor tamam. Peki PotsIdent gerekiyor mu?
Yok gerekmiyor.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Cum Eki 12, 2018 12:55 am

mirfaelltnichtsein yazdı: Prş Eki 11, 2018 4:55 pm Benim kafa gitti şu an. Telefon hattı bile alamayacak mıyım gittiğim gün? Kalacak yerim yok, gittiğim gün hemen bulabileceğimi sanmıyorum. WG-Gesucht'ta yazdıklarım zaten Besichtigung için bile termin vermiyorlar. Ben günlerce otellerde mi kalacağım yani en az 150€? Hayır bir işe yarasa yine neyse, otelde kalacağım sürede hiçbir işimi halledemeyeceğim çünkü adresim olmayacak telefon hattı için bile adres isteniyormuş. Bunca insan nasıl yapıyor bunu benim anlamadığım bir nokta mı var bu süreçte?
Stresli bir sürec cidden, kabul ediyorum. Benim sansim bulundugum sehirde 2 akrabamin olmasiydi ama tabii herkes bunu yapamiyor.

Önerim wg‘de kisa süreli olanlara da basvur bence ve atiyorum aralik gibi evden ciktiginda daha ucuza ev/oda bulabilirsin. Onun disinda okula ilan asabilirsin aradigina dair. Bir de wg sitesinde kendi ilanini olusturmadiysan olustur, bir de telefon numarali olanlara whatsapptan falan da ulas. Ben 60 kisiye basvurdum, toplamda 6-8 kisi dondu. Buradan bir arkadasin dedigi gibi istemsiz bir önyargi var bence. Neyse, gerisi biraz sans cidden. En kotu diger basliklarda yazildigi gibi bir yurdun kapisina dayan, misafir odalari falan olabiliyor.

Postident olayi numara icin evet ama gerilme. Farkli adres yazsan da cok sorun olmaz, sonra degistirirsin. Önerim hat icin aldi talk alman, bence f/p orani en iyi servis saglayicisi o (ben lidl ve aldi kullaniyorum, arkadaslarim-tanidiklarim vodafone, hello mobile, ayyildiz vs. farkli seyler kullaniyorlar). Numara isini 1 günde bitirebilirsin, birkac sacma prosedür var iste.

Kayit olayini da sigortayi ayarlarsan hemen halledersin. Gerisi zaten ev bulunca. Ama gözün korkmasin, anmeldung ve banka heaabi cok hizli olabilen isler. Kolay gelsin simdiden...

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cum Eki 12, 2018 1:05 am

filmlovepenguin yazdı: Cum Eki 12, 2018 12:55 am Stresli bir sürec cidden, kabul ediyorum. Benim sansim bulundugum sehirde 2 akrabamin olmasiydi ama tabii herkes bunu yapamiyor.

Önerim wg‘de kisa süreli olanlara da basvur bence ve atiyorum aralik gibi evden ciktiginda daha ucuza ev/oda bulabilirsin. Onun disinda okula ilan asabilirsin aradigina dair. Bir de wg sitesinde kendi ilanini olusturmadiysan olustur, bir de telefon numarali olanlara whatsapptan falan da ulas. Ben 60 kisiye basvurdum, toplamda 6-8 kisi dondu. Buradan bir arkadasin dedigi gibi istemsiz bir önyargi var bence. Neyse, gerisi biraz sans cidden. En kotu diger basliklarda yazildigi gibi bir yurdun kapisina dayan, misafir odalari falan olabiliyor.

Postident olayi numara icin evet ama gerilme. Farkli adres yazsan da cok sorun olmaz, sonra degistirirsin. Önerim hat icin aldi talk alman, bence f/p orani en iyi servis saglayicisi o (ben lidl ve aldi kullaniyorum, arkadaslarim-tanidiklarim vodafone, hello mobile, ayyildiz vs. farkli seyler kullaniyorlar). Numara isini 1 günde bitirebilirsin, birkac sacma prosedür var iste.

Kayit olayini da sigortayi ayarlarsan hemen halledersin. Gerisi zaten ev bulunca. Ama gözün korkmasin, anmeldung ve banka heaabi cok hizli olabilen isler. Kolay gelsin simdiden...
Çok teşekkür ederim. PostIdent tam olarak nasıl yapılıyor? Sisteme google'dan baktım ama açıklamalarda gereğinden fazla karışık duruyor.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Cum Eki 12, 2018 1:11 am

mirfaelltnichtsein yazdı: Cum Eki 12, 2018 1:05 am Çok teşekkür ederim. PostIdent tam olarak nasıl yapılıyor? Sisteme google'dan baktım ama açıklamalarda gereğinden fazla karışık duruyor.
Ya posta ofisine gidilerek ya da internette uygulamalarindan oluyor. Fintibadaki gibi pasaport falan gösteriliyor. Bir de adresinizi söylüyorsunuz teyit icin. 2 hat aldigim icin nedense 2 defa yaptim ben. Birincisi kastirmak icin burada mi oturuyorsunuz falan dedi, evet dedim. Ki gercekten o adrese de yerlesmistim. Ama kira kontrati falan gösterme olayi yok, sadece pasaport.

Bu arada fintiba kullaniyorsaniz o da bu olayi istiyor. Ben hat icin postident yaptigimdan beni otomatik bulmuslardi sistemden galiba, yazdigim adres icin fintibada postident olayina gerek duymadan direkt atladim.sizin durumda adres degisecegi icin fintiba yeni postident isteyebilir, en yakin postahaneye gidip halledersiniz olmadi hemen.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Cum Eki 12, 2018 1:18 am

filmlovepenguin yazdı: Cum Eki 12, 2018 1:11 am Ya posta ofisine gidilerek ya da internette uygulamalarindan oluyor. Fintibadaki gibi pasaport falan gösteriliyor. Bir de adresinizi söylüyorsunuz teyit icin. 2 hat aldigim icin nedense 2 defa yaptim ben. Birincisi kastirmak icin burada mi oturuyorsunuz falan dedi, evet dedim. Ki gercekten o adrese de yerlesmistim. Ama kira kontrati falan gösterme olayi yok, sadece pasaport.

Bu arada fintiba kullaniyorsaniz o da bu olayi istiyor. Ben hat icin postident yaptigimdan beni otomatik bulmuslardi sistemden galiba, yazdigim adres icin fintibada postident olayina gerek duymadan direkt atladim.sizin durumda adres degisecegi icin fintiba yeni postident isteyebilir, en yakin postahaneye gidip halledersiniz olmadi hemen.
Iste o uygulama: POSTIDENT by DP IT Brief GmbH

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cum Eki 12, 2018 1:44 am

filmlovepenguin yazdı: Cum Eki 12, 2018 1:11 am Ya posta ofisine gidilerek ya da internette uygulamalarindan oluyor. Fintibadaki gibi pasaport falan gösteriliyor. Bir de adresinizi söylüyorsunuz teyit icin. 2 hat aldigim icin nedense 2 defa yaptim ben. Birincisi kastirmak icin burada mi oturuyorsunuz falan dedi, evet dedim. Ki gercekten o adrese de yerlesmistim. Ama kira kontrati falan gösterme olayi yok, sadece pasaport.

Teşekkürler. O zaman ilk günlerde ev bulmadan önce kalacağım akrabamın ev adresini kabul ederler sanırım.
Bir de bu sistemi hat alırken nasıl kullanıyoruz? Diyelim uygulamadan onaylattık, ya da postaneden, e sonra bize bir belge mi veriyorlar hat alırken göstermek için?

Gbrjackson

Mesaj gönderen Gbrjackson » Cum Eki 12, 2018 11:05 am

Telefon hattını aldiden alabilirsin. Kayıt gerekmez. Kasadan direk isteyeceksin o da sana verecek bir kart. Numara seçme şansın yok ama. İçini açınca görüyorsun numaranı.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Cum Eki 12, 2018 11:35 am

mirfaelltnichtsein yazdı: Cum Eki 12, 2018 1:44 am Teşekkürler. O zaman ilk günlerde ev bulmadan önce kalacağım akrabamın ev adresini kabul ederler sanırım.
Bir de bu sistemi hat alırken nasıl kullanıyoruz? Diyelim uygulamadan onaylattık, ya da postaneden, e sonra bize bir belge mi veriyorlar hat alırken göstermek için?
Belge yok, sadece online sistemde onaylaniyor.