Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Üniversitede iken Almanya'ya gitmek

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
yavuziskender

Üniversitede iken Almanya'ya gitmek

Mesaj gönderen yavuziskender » Cum Eki 12, 2018 1:07 am

Meslek lisesindeyim ve bu sene yksye gireceğim. 4 yıllık bir bölümün 1. Senesini okuduktan sonra Almanyadaki üniversitelere başvuru yapabiliyoruz yanlış bilmiyosam. Peki başvuru yaparken onlar hangi etmenlere bakıyolar ?
Bizim lise ve ösym notumuz kabul edilme açısından hâlâ bir kritermi ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Üniversitede iken Almanya'ya gitmek

Mesaj gönderen Physiker » Cum Eki 12, 2018 11:18 am

YKS notuna bakiyorlar.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

yavuziskender

Mesaj gönderen yavuziskender » Cum Eki 12, 2018 12:57 pm

Physiker yazdı: Cum Eki 12, 2018 11:18 am YKS notuna bakiyorlar.
sadece onamı bakıyolar ? Birde 12. Sınıftayım. Bittikten sonra hazırlanmak için 1 sene temel liseye gideceğim. Yinede studienkollege gerek varmıdır ?

Wolf123

Mesaj gönderen Wolf123 » Pzr Eki 14, 2018 3:29 pm

yavuziskender yazdı: Cum Eki 12, 2018 12:57 pm sadece onamı bakıyolar ? Birde 12. Sınıftayım. Bittikten sonra hazırlanmak için 1 sene temel liseye gideceğim. Yinede studienkollege gerek varmıdır ?
12.sinifi bitirdikten sonra nasıl temel liseye gideceksin ki? Yani benim bildigim temel liseye lise bitmeden geçilebiliyor. Lise bittikten sonra anca dershanenin mezun sinifina gidersin. Ve dershaden herhangi bir diploma vs almadığın için bunu almanyadaki üniye söyleyemezsin. Onun dışında şuan 12. sınıftayken temel liseye geçiş yapsan bile temel lisenin diploma denkliği vs var mi emin değilim. Çünkü ben "anabin" de diploma denkliklerine bakarken hiç bir temel lisenin adını görmedim. Eğer illaki Studienkolleg yapmak istemiyorum dersen, bence lise bitmeden özel liseye geç özel lise diplomasi al. Biraz pahalı ve riskli olur ama yinede özel lise diplomasına Studienkolleg istemeyebilirler. Tabi "anabin" den kontrol et özel lisenin denkliği var mı diye.