Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

İlk etapta yapılacak işlerin sıralaması

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
mirfaelltnichtsein

İlk etapta yapılacak işlerin sıralaması

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Eki 11, 2018 12:50 am

Merhaba arkadaşlar,
Haftaya Almanya'ya gidiyorum. İlk vardığımda yapmam gereken bir sürü işlem var:

Telefon hattı almak,
Ev bulmak (Gerçek hayatta görüşmeden önce kimse oda vermiyor o yüzden net bir WG bulamadım)
Fintiba için banka hesabı açmak
Oturum almak
Sigorta
Okul kaydı
vs...

Bunları hangi sırada yapmayı önerirsiniz? Çünkü birbirleriyle bağlantılılar ve biri için başka biri gerekebiliyor sıralama konusunda kafam karıştı. Benim önceliğim okul kaydı ve Fintiba çünkü ilk ayın parasını mümkün olduğunda erken çekmem gerekiyor.

Queengs

Re: İlk etapta yapılacak işlerin sıralaması

Mesaj gönderen Queengs » Prş Eki 11, 2018 1:05 am

mirfaelltnichtsein yazdı: Prş Eki 11, 2018 12:50 am Merhaba arkadaşlar,
Haftaya Almanya'ya gidiyorum. İlk vardığımda yapmam gereken bir sürü işlem var:

Telefon hattı almak,
Ev bulmak (Gerçek hayatta görüşmeden önce kimse oda vermiyor o yüzden net bir WG bulamadım)
Fintiba için banka hesabı açmak
Oturum almak
Sigorta
Okul kaydı
vs...

Bunları hangi sırada yapmayı önerirsiniz? Çünkü birbirleriyle bağlantılılar ve biri için başka biri gerekebiliyor sıralama konusunda kafam karıştı. Benim önceliğim okul kaydı ve Fintiba çünkü ilk ayın parasını mümkün olduğunda erken çekmem gerekiyor.
Banka hesabı için ikametgah belgesi gerekiyor diye biliyorum. İkametgah belgesi içinse ev kiralamak gerekiyor. Ayrıca sigorta için de ikametgah belgesi ve banka hesabı gerekiyor otomatik ödeme için. Sanırım En mantıklısı gider gitmez ev bulup ikametgah alıp banka hesabı açtırmak.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Eki 11, 2018 1:42 am

Queengs yazdı: Prş Eki 11, 2018 1:05 am Banka hesabı için ikametgah belgesi gerekiyor diye biliyorum. İkametgah belgesi içinse ev kiralamak gerekiyor. Ayrıca sigorta için de ikametgah belgesi ve banka hesabı gerekiyor otomatik ödeme için. Sanırım En mantıklısı gider gitmez ev bulup ikametgah alıp banka hesabı açtırmak.
Teşekkür ederim. O zaman ilk iş ev bulup banka hesabı açayım ve Alman telefon numarası alayım, hemen ardından Fintiba'yı halledeyim.

Yalnız şöyle bir sorun var, Fintiba Alman TIN numarası istiyor sitesinde yazana göre. Alman TIN için de Ausländebehörde'de oturum işlemini yaptırmış olman gerekiyor. Bunun için de sigorta vs. gerekiyor diye biliyorum? Fintiba aktifleştirme kısmını anlayamadım.

Queengs

Mesaj gönderen Queengs » Prş Eki 11, 2018 2:05 am

Ben sigortamı AOK’ dan yaptırdım. Tamamlamak için girtiğimde bank account ve German address bildirmem gerekiyor. Banka hesabı dediği cari hesap sanırım. Yani şimdi biz almanyaya gidince bir bankadan cari hesap açacağız. Sonra da bunu bloke hesaba bildireceğiz ki her ay 720 euro yu yatısınlar.cari için ilametgah ve pasaport yeterli. Siz de önce gider gitmez
1) telefon hattı
2)sonra ikametgah
3)sonra cari (girokonto) hesap
4) sigortayı (öğrenci)
5)Fintiba yı etkinleştirme
Aşamlarını yapabilirsiniz. Açıkçası işbank ag ile bloke hesabımı açtım. Ama prosedürün fintiba ile aynı olacağını düşünerek cevap yazdım. Umarım yanılmıyorumdur. Çünkü İşbank Ag deki bloke hesabı etkinleştirmem için almanyaya gider gitmez cari hesap açmam, bunun içn deyanımda da ikametgah belgemi götürmem gerekiyor.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Eki 11, 2018 2:14 am

Queengs yazdı: Prş Eki 11, 2018 2:05 am Ben sigortamı AOK’ dan yaptırdım. Tamamlamak için girtiğimde bank account ve German address bildirmem gerekiyor. Banka hesabı dediği cari hesap sanırım. Yani şimdi biz almanyaya gidince bir bankadan cari hesap açacağız. Sonra da bunu bloke hesaba bildireceğiz ki her ay 720 euro yu yatısınlar.cari için ilametgah ve pasaport yeterli. Siz de önce gider gitmez
1) telefon hattı
2)sonra ikametgah
3)sonra cari (girokonto) hesap
4) sigortayı (öğrenci)
5)Fintiba yı etkinleştirme
Aşamlarını yapabilirsiniz. Açıkçası işbank ag ile bloke hesabımı açtım. Ama prosedürün fintiba ile aynı olacağını düşünerek cevap yazdım. Umarım yanılmıyorumdur. Çünkü İşbank Ag deki bloke hesabı etkinleştirmem için almanyaya gider gitmez cari hesap açmam, bunun içn deyanımda da ikametgah belgemi götürmem gerekiyor.
Anladım çok teşekkürler. Sanırım siz de henüz gitmediniz, Almanya'ya gitmeden nasıl sigorta yaptırdınız?

Ayrıca ikametgah nasıl alınıyor? Bir WG-Zimmer kiraladıktan sonra bunu resmi ikamete nasıl dökeceğiz mesela? Bankaya gidip direkt bu adresi yazmamız yetecek mi yoksa ikametgah belgesi istiyorlar mı?

Queengs

Mesaj gönderen Queengs » Prş Eki 11, 2018 2:30 am

Buarada çok pardon bir önceki mesajınızı yanlış anlamışım. Siz fintiba aktifleştimeyi sormuşsunuz. Ben fintiba ile banka hesabı açtırmayı karıştırdınız sandım. Maalesef fintiba aktifleştirmeyi bilmiyorum.

Evet henüz gitmedim. Okula kayıt olmak için benden sağlık sigortası istiyordu. Bu yüzden okulun bir birimi isterseniz sizin terinize yapalım dediler. Ben de tamam dedim. Pasaport fotokopisini ve başvuru belgesini yolladım. Hiç bir ücret ödemedim. Bana sertifika yolladılar. Hatta bu sertifikanın prhinalini istettim almanyadan türkiyeye posta ile yolladılar. Sonra da almanyaya gelince ikametgah belgeniz ve banka hesabınızı gösterip kaydınızı tamalıcaksınız dediler. Bu şekilde yaptım.

İkamet için de fotoğraf ve pasaport fotokopisi ayrıca kira kontratınızı götürmeniz gerekiyor. Uzun süren bir işlem değil.

Oda kiralarken muhakkak bi belge oluyordur kiraladığınız kişiyle. Onu götürmeniz yeterli olur. Bankada girokomto açmak için pasaport yeterli diye okudum ama bazı yerlerde ikamet belgesi istyiolarmış. O yüzden bence işinizi sağlama alın. Benim bildiklerim bunlar. Bi yanlış bilgim varsa okuyan arkadaşlar düzeltirse sevinirim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Eki 11, 2018 2:44 am

Queengs yazdı: Prş Eki 11, 2018 2:30 am Buarada çok pardon bir önceki mesajınızı yanlış anlamışım. Siz fintiba aktifleştimeyi sormuşsunuz. Ben fintiba ile banka hesabı açtırmayı karıştırdınız sandım. Maalesef fintiba aktifleştirmeyi bilmiyorum.

Evet henüz gitmedim. Okula kayıt olmak için benden sağlık sigortası istiyordu. Bu yüzden okulun bir birimi isterseniz sizin terinize yapalım dediler. Ben de tamam dedim. Pasaport fotokopisini ve başvuru belgesini yolladım. Hiç bir ücret ödemedim. Bana sertifika yolladılar. Hatta bu sertifikanın prhinalini istettim almanyadan türkiyeye posta ile yolladılar. Sonra da almanyaya gelince ikametgah belgeniz ve banka hesabınızı gösterip kaydınızı tamalıcaksınız dediler. Bu şekilde yaptım.

İkamet için de fotoğraf ve pasaport fotokopisi ayrıca kira kontratınızı götürmeniz gerekiyor. Uzun süren bir işlem değil.

Oda kiralarken muhakkak bi belge oluyordur kiraladığınız kişiyle. Onu götürmeniz yeterli olur. Bankada girokomto açmak için pasaport yeterli diye okudum ama bazı yerlerde ikamet belgesi istyiolarmış. O yüzden bence işinizi sağlama alın. Benim bildiklerim bunlar. Bi yanlış bilgim varsa okuyan arkadaşlar düzeltirse sevinirim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Teşekkür ederim. İkametgah kısmını tam anlayamadım. Kira sözleşmesi ikametgah yerine geçiyor mu yoksa ekstra bir belge mi gerekiyor? Yani acaba ikametten kasıt sadece adres mi yoksa Ausländerbehörde'de yaptırılan kayıt işleminin belgesi falan mı oluyor

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Prş Eki 11, 2018 11:39 am

“...Kayit isleminden sonra size vizenizin uzatilmasi icin bir randevu veriyorlar.”

Benim burada gariplik oldu. Bürgeramt bana meldebestätigung belgesini verdi. Sonrasinda sordum “ABH‘ye randevu alacak miyim vs.?“ diye ama calisan “Onun bizle alakali yok, bizdeki islemin tamam.” deyip gonderdi. Vizem mart 20 gibi bitiyor bu arada.

Hemen şu anda işlemlere başlamam mı gerekiyor? 4-5 ay sonra yapılınca geç mi olur? Oturum kartı bu vize uzatımında mı veriliyor? Şimdi schengen ülkelerine gidiş hakkım var mı?

Yine çok soru sordum, kusura bakmayın. :roll:

Queengs

Mesaj gönderen Queengs » Prş Eki 11, 2018 12:01 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Prş Eki 11, 2018 2:44 am Teşekkür ederim. İkametgah kısmını tam anlayamadım. Kira sözleşmesi ikametgah yerine geçiyor mu yoksa ekstra bir belge mi gerekiyor? Yani acaba ikametten kasıt sadece adres mi yoksa Ausländerbehörde'de yaptırılan kayıt işleminin belgesi falan mı oluyor
Almanya’ya gidip orada kalacak yerinizi belirledikten sonra(ev, oda, yurt) kaldığınız yeri devlete bildirmeniz gerekiyor. Buna ikamet deniyor. Yani siz kontrat imzaladıktan sonra bu kontratı yabancılar ofisine götürüp bakın benim ikametim bundan sonra bırada demeniz gerekiyor. Onlar da bunun karşıloğında size ikametgah belgesi veriyorlar. Yani kiraya verenle yaptığınız kontrattır, yanancılr ofisinde adres beyanınıza karşılığında aldığınız belge ikametgah belgesidir. İkametgah belgesi alma işlemine ameldung deniyor ayrıca.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Eki 11, 2018 12:36 pm

Queengs yazdı: Prş Eki 11, 2018 12:01 pm Almanya’ya gidip orada kalacak yerinizi belirledikten sonra(ev, oda, yurt) kaldığınız yeri devlete bildirmeniz gerekiyor. Buna ikamet deniyor. Yani siz kontrat imzaladıktan sonra bu kontratı yabancılar ofisine götürüp bakın benim ikametim bundan sonra bırada demeniz gerekiyor. Onlar da bunun karşıloğında size ikametgah belgesi veriyorlar. Yani kiraya verenle yaptığınız kontrattır, yanancılr ofisinde adres beyanınıza karşılığında aldığınız belge ikametgah belgesidir. İkametgah belgesi alma işlemine ameldung deniyor ayrıca.
Anladım sağolun. Anmeldung için sadece kira sözleşmesi götürmek yeterli mi? Yani Almanya'ya gider gitmez öğrenci vizemle beraber kira sözleşmemi götürüdüğüm anda (oturum, sigorta vs. olmadan) ikametgah alabiliyor muyum?

Queengs

Mesaj gönderen Queengs » Prş Eki 11, 2018 12:50 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Prş Eki 11, 2018 12:36 pm Anladım sağolun. Anmeldung için sadece kira sözleşmesi götürmek yeterli mi? Yani Almanya'ya gider gitmez öğrenci vizemle beraber kira sözleşmemi götürüdüğüm anda (oturum, sigorta vs. olmadan) ikametgah alabiliyor muyum?
Yani ben fotoğraf , vize fotokopisi ve kontrar yeterli diye ibliyprım ama eyaletten eyalete değişiyor olabilir. Yine de internetten araştırın istersneiz.

Queengs

Mesaj gönderen Queengs » Prş Eki 11, 2018 12:50 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Prş Eki 11, 2018 12:36 pm Anladım sağolun. Anmeldung için sadece kira sözleşmesi götürmek yeterli mi? Yani Almanya'ya gider gitmez öğrenci vizemle beraber kira sözleşmemi götürüdüğüm anda (oturum, sigorta vs. olmadan) ikametgah alabiliyor muyum?
Yani ben fotoğraf , vize fotokopisi ve kontrar yeterli diye ibliyprım ama eyaletten eyalete değişiyor olabilir. Yine de internetten araştırın istersneiz.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Prş Eki 11, 2018 1:11 pm

Ben kira sözlesmesi ve pasaportla islem yaptirdim sadece diye hatirliyorum. 1-1,5 hafta önce yaptim ama sanki aylar gecmis ustunden gibi hissediyorum...

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Eki 11, 2018 3:16 pm

filmlovepenguin yazdı: Prş Eki 11, 2018 1:11 pm Ben kira sözlesmesi ve pasaportla islem yaptirdim sadece diye hatirliyorum. 1-1,5 hafta önce yaptim ama sanki aylar gecmis ustunden gibi hissediyorum...
Teşekkür ederim. Yeni gitmiş ve bu işlemlerden yeni geçmiş/geçen biri olarak kafamdaki plan hakkında ne düşünüyorsun:

Önce telefon hattı alacağım ve ev bulacağım. Sonra hemen Anmeldung yapıp ikametgah belgemle banka hesabı açacağım ve Fintiba'yı aktifleştireceğim. Sonrasında sigorta ve okul kaydı (Kayıtlar kasımda bitiyor vaktim var) ve son olarak da oturum alma.

Atladığım ya da eksik kalan bir nokta varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Prş Eki 11, 2018 3:39 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Prş Eki 11, 2018 3:16 pm Teşekkür ederim. Yeni gitmiş ve bu işlemlerden yeni geçmiş/geçen biri olarak kafamdaki plan hakkında ne düşünüyorsun:

Önce telefon hattı alacağım ve ev bulacağım. Sonra hemen Anmeldung yapıp ikametgah belgemle banka hesabı açacağım ve Fintiba'yı aktifleştireceğim. Sonrasında sigorta ve okul kaydı (Kayıtlar kasımda bitiyor vaktim var) ve son olarak da oturum alma.

Atladığım ya da eksik kalan bir nokta varsa bilgilendirirseniz sevinirim.
Ben sigortayi fintiba plusla daktan aldim ve istekte bulundugum icin daha almanya‘ya gelmeden sigortami yaptilar.siralamada okul kaydini once ve bankayi sonra yaptim. Oncekiler ayni.

Kimi okullar erkenden sigorta icin yardimci oluyor. International office le iletisime gec derim.

Anmeldung icin erkenden termin alabilirsin. Isleri biraz da olsa hizlandirir.

numara icin prepaid olsa bile postident isteniyor. Kimisi kendi kayit sistemine yedirmis(evet numara icin kayit oluyorsun adamlarin sistemine) ama o yoksa da Deutschpost un app i var. Oradan yapabilirsin.

Yine anmeldung icin almanca bilmiyorsan yaninda biri olsun derim. Lüneburgta ingilizce konusmuyordu kimse, ben akrabayla gitmistim iyi ki.

Ev icin sakin adam/kadinla tanismadan ve evi gormeden depozito gonderme. Bu ara bu olay yayginlasmis. Bana da biri dadanmisti ama savdim basimdan.

Aklima geldikce yazarim...

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Eki 11, 2018 4:38 pm

filmlovepenguin yazdı: Prş Eki 11, 2018 3:39 pm Ben sigortayi fintiba plusla daktan aldim ve istekte bulundugum icin daha almanya‘ya gelmeden sigortami yaptilar.siralamada okul kaydini once ve bankayi sonra yaptim. Oncekiler ayni.

Kimi okullar erkenden sigorta icin yardimci oluyor. International office le iletisime gec derim.

Anmeldung icin erkenden termin alabilirsin. Isleri biraz da olsa hizlandirir.

numara icin prepaid olsa bile postident isteniyor. Kimisi kendi kayit sistemine yedirmis(evet numara icin kayit oluyorsun adamlarin sistemine) ama o yoksa da Deutschpost un app i var. Oradan yapabilirsin.

Yine anmeldung icin almanca bilmiyorsan yaninda biri olsun derim. Lüneburgta ingilizce konusmuyordu kimse, ben akrabayla gitmistim iyi ki.

Ev icin sakin adam/kadinla tanismadan ve evi gormeden depozito gonderme. Bu ara bu olay yayginlasmis. Bana da biri dadanmisti ama savdim basimdan.

Aklima geldikce yazarim...
Numaradan kastınız telefon numarası mı? Hat alırken postident isteniyor yani?

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Eki 11, 2018 4:55 pm

Benim kafa gitti şu an. Telefon hattı bile alamayacak mıyım gittiğim gün? Kalacak yerim yok, gittiğim gün hemen bulabileceğimi sanmıyorum. WG-Gesucht'ta yazdıklarım zaten Besichtigung için bile termin vermiyorlar. Ben günlerce otellerde mi kalacağım yani en az 150€? Hayır bir işe yarasa yine neyse, otelde kalacağım sürede hiçbir işimi halledemeyeceğim çünkü adresim olmayacak telefon hattı için bile adres isteniyormuş. Bunca insan nasıl yapıyor bunu benim anlamadığım bir nokta mı var bu süreçte?

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Prş Eki 11, 2018 6:02 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Prş Eki 11, 2018 4:55 pm Benim kafa gitti şu an. Telefon hattı bile alamayacak mıyım gittiğim gün? Kalacak yerim yok, gittiğim gün hemen bulabileceğimi sanmıyorum. WG-Gesucht'ta yazdıklarım zaten Besichtigung için bile termin vermiyorlar. Ben günlerce otellerde mi kalacağım yani en az 150€? Hayır bir işe yarasa yine neyse, otelde kalacağım sürede hiçbir işimi halledemeyeceğim çünkü adresim olmayacak telefon hattı için bile adres isteniyormuş. Bunca insan nasıl yapıyor bunu benim anlamadığım bir nokta mı var bu süreçte?
Telefon için geçici bir adres verebilirsin ille de ikamet gerekmiyor, bu kimlik onaylanmasıda çok kolay bir iş herhangi bir PostIdent'e git durumu anlat ve pasaportunu ver bu kadar.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Eki 11, 2018 6:33 pm

seth93 yazdı: Prş Eki 11, 2018 6:02 pm Telefon için geçici bir adres verebilirsin ille de ikamet gerekmiyor, bu kimlik onaylanmasıda çok kolay bir iş herhangi bir PostIdent'e git durumu anlat ve pasaportunu ver bu kadar.

Telefon için geçici bir adres, ikametgah gerekmiyor. Ama PostIdent zorunlu?
Banka hesabı içinse direkt Anmeldung sonrası verilen ikametgah gerekiyor tamam. Peki PotsIdent gerekiyor mu?