Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 2018

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kitapkurdu

Re: Vize Ani Defteri 2018

Mesaj gönderen Kitapkurdu » Prş Eyl 13, 2018 9:34 am

Konsolosluğa mail atarken 'vize bölümü' ne mi yoksa 'hukuk ve konsolosluk ' bölümüne mi mail attınız? Ben hala attığım maile yanıt alamadım da acaba yanlış yere mi mail attım diye düşünmeye başladım ( vize bölümüne mail atmıştım )

burningred

Mesaj gönderen burningred » Prş Eyl 13, 2018 9:57 am

Kitapkurdu yazdı: Prş Eyl 13, 2018 9:34 am Konsolosluğa mail atarken 'vize bölümü' ne mi yoksa 'hukuk ve konsolosluk ' bölümüne mi mail attınız? Ben hala attığım maile yanıt alamadım da acaba yanlış yere mi mail attım diye düşünmeye başladım ( vize bölümüne mail atmıştım )
Vize bölümüne atmanız lazım

Kitapkurdu

Mesaj gönderen Kitapkurdu » Prş Eyl 13, 2018 10:01 am

burningred yazdı: Prş Eyl 13, 2018 9:57 am Vize bölümüne atmanız lazım
Ben ikisine de atmış oldum :) neyse artık . Teşekkürler

Süppp

Mesaj gönderen Süppp » Prş Eyl 13, 2018 10:34 am

Merhaba arkadaşlar ben 27 ağustos Ankara görüşmemi sizinle paylaşmak istiyorum.

Genel olarak çok güzel geçen bir görüşmeydi. Bana çok soru sormadı ama eksik bir şeyim yoktu ondan. Soruları;
Liseyi ne zaman bitirdin?
Üniye ne zaman başladın ve bitirdin?
Master diplomanı almak sana ne ifade edecek?
Sonra ne yapmayı planlıyorsun?
Hepsi bu kadar teşekkür ederim dedi güler yüzle gönderdi beni ve ertesi güne sadece AT11 belgemi getirmemi istedi o kadar. Bunu da derken biz size ilk 3 aylık vercez ondan getirirsen çok iyi olur dedi.
Genel olarak gerçekten iyi geçen bir görüşmeydi. Kendimden emin ve net konuştum kadında bunu anladı ve asla beni zorlayacak şeyler yapmadı hep güler yüzlüydü. Benden öncekilere kan kusturduğuna şahidim bir de.

Bendeniz:
ODTÜ kimya 2018 mezunu, 4 onur belgesi 2 yüksek onur belgesi
Rugby milli takımının aday kadrosuna seçildim
En iyi alman kimya firmasında staj( Türkiye’deki fabrikasında)

Tüm belgelerim eksiksizdi ta ki dil belgesine kadar. Onu da okuldan aldığım eğitim dili 100% ingilizce belgem vardı ki nitekim bununla TU Darmstadt- Material and Earth Science da master a kabul aldım. Benden adamlar dil belgesi istemediler bile. Bu arada şartlı kabul falan değil direkt kapı gibi kabul belgem var.
Ama maalesef vize görüşmemden 17 gün geçtikten sonra ups ten pasaportumun bugün elime ulaşacağına dair mesaj aldım. Ve tahmin edersiniz ki red cevabım bana gülümsedi. Bu kadar çabama mı yanayım, paramamı bilemedim. İelts e giremem vakit yok yetişmez çünkü. 15 ekimde okul açılıyor ki 27 eylül aslında son kayıt tarihi ve bana geç kayıt için izin vermişlerdi. Arkadaşlar ne yapmamı önerirsiniz? Lütfen yardım edin. Ben cidden çok üzüldüm ve yoruldum bu işlerden. Çaresiz hissediyorum kendimi.

burningred

Mesaj gönderen burningred » Prş Eyl 13, 2018 11:01 am

Süppp yazdı: Prş Eyl 13, 2018 10:34 am Merhaba arkadaşlar ben 27 ağustos Ankara görüşmemi sizinle paylaşmak istiyorum.

Genel olarak çok güzel geçen bir görüşmeydi. Bana çok soru sormadı ama eksik bir şeyim yoktu ondan. Soruları;
Hepsi bu kadar teşekkür ederim dedi güler yüzle gönderdi beni ve ertesi güne sadece AT11 belgemi getirmemi istedi o kadar. Bunu da derken biz size ilk 3 aylık vercez ondan getirirsen çok iyi olur dedi.
Genel olarak gerçekten iyi geçen bir görüşmeydi. Kendimden emin ve net konuştum kadında bunu anladı ve asla beni zorlayacak şeyler yapmadı hep güler yüzlüydü. Benden öncekilere kan kusturduğuna şahidim bir de.

Bendeniz:

Tüm belgelerim eksiksizdi ta ki dil belgesine kadar. Onu da okuldan aldığım eğitim dili 100% ingilizce belgem vardı ki nitekim bununla TU Darmstadt- Material and Earth Science da master a kabul aldım. Benden adamlar dil belgesi istemediler bile. Bu arada şartlı kabul falan değil direkt kapı gibi kabul belgem var.
Ama maalesef vize görüşmemden 17 gün geçtikten sonra ups ten pasaportumun bugün elime ulaşacağına dair mesaj aldım. Ve tahmin edersiniz ki red cevabım bana gülümsedi. Bu kadar çabama mı yanayım, paramamı bilemedim. İelts e giremem vakit yok yetişmez çünkü. 15 ekimde okul açılıyor ki 27 eylül aslında son kayıt tarihi ve bana geç kayıt için izin vermişlerdi. Arkadaşlar ne yapmamı önerirsiniz? Lütfen yardım edin. Ben cidden çok üzüldüm ve yoruldum bu işlerden. Çaresiz hissediyorum kendimi.
Red kağıdında ne yazıyor? Red sebebiniz ne?

Süppp

Mesaj gönderen Süppp » Prş Eyl 13, 2018 11:08 am

burningred yazdı: Prş Eyl 13, 2018 11:01 am Red kağıdında ne yazıyor? Red sebebiniz ne?
Hocam sadece dil belgesi yüzünden

Yolcu97

Mesaj gönderen Yolcu97 » Prş Eyl 13, 2018 12:10 pm

Süppp yazdı: Prş Eyl 13, 2018 10:34 am Merhaba arkadaşlar ben 27 ağustos Ankara görüşmemi sizinle paylaşmak istiyorum.

Bendeniz:

Für Masterstudiengänge in Englischer Sprache gelten folgende Voraussetzungen:

TOEFL Test (paper 570, cb 230, IBT 88)
IELTS 6,5
Unicert III
CAE (Grade C1)
TU Darmstadt icin sartlar bunlar..Bunlarin herhangi biri olmadan vizeye basvurmakta bence biraz cesaret..Konsolosluk senden kesinlikle bir sertifika ister ve istemiste.Bide söyle birsey var bazi okullar sana direk kabul yolluyor ögreci sayisi o bölümde cok fazla degilse, dil sartlarini saglamadigin halde ama kayitta senden kesinlikle sertifika istiyorlar..1 yil icinde IELTS halledip tekrar basvurursun ozaman hicbir sknti olmaz..Benim arkadasim geldi cocukta IELTS vardi hic almanca belgesi olmadan vize aldi ve okuyor suan.

Süppp

Mesaj gönderen Süppp » Prş Eyl 13, 2018 12:22 pm

Yolcu97 yazdı: Prş Eyl 13, 2018 12:10 pm Für Masterstudiengänge in Englischer Sprache gelten folgende Voraussetzungen:

IELTS 6,5
Unicert III
CAE (Grade C1)
TU Darmstadt icin sartlar bunlar..Bunlarin herhangi biri olmadan vizeye basvurmakta bence biraz cesaret..Konsolosluk senden kesinlikle bir sertifika ister ve istemiste.Bide söyle birsey var bazi okullar sana direk kabul yolluyor ögreci sayisi o bölümde cok fazla degilse, dil sartlarini saglamadigin halde ama kayitta senden kesinlikle sertifika istiyorlar..1 yil icinde IELTS halledip tekrar basvurursun ozaman hicbir sknti olmaz..Benim arkadasim geldi cocukta IELTS vardi hic almanca belgesi olmadan vize aldi ve okuyor suan.
Hocam cesaretimin sebebi okulla direkt mailleşip bana gerek olmadıklarını söylemeleri. ODTÜ ve Darmstadt özellikle benim bölümüm için daha önceleri yazın karşılıklı kurslar açıp öğrenci alıp göndermişler hep. Dayanaklarım bunlar. E okul böyle söylüyorsa ben daha ne yapabilirdim ki :/

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Prş Eyl 13, 2018 1:04 pm

Bendeniz:

Geçmiş olsun, ingilizce bölüme IELTS vs. olmadan kabül almanıza şaşırdım, zaten o mucize olmuş, kesinkes belge görmek istiyorlar normalde, hatta her ingilizce sertifikası bile olmuyor yani illa ya IELTS olacak ya da TOEFL. Vize memurununda bunu farketmemiş olması ayrıca acayip olmuş. Ne diyelim tecrübe olmuş sizin için, yapacak bir şeyiniz yok maalesef.

Kullanıcı avatarı
Riemann

Mesaj gönderen Riemann » Prş Eyl 13, 2018 1:22 pm

Süppp yazdı: Prş Eyl 13, 2018 11:08 am Hocam sadece dil belgesi yüzünden
Geçmiş olsun. Dil belgesi yüzünden olduğundan nasıl emin oldunuz? Ulusal vize başvurusu için gereken belgelerde, tam kabulü olmayanların dil belgesi ibraz etmesi gerektiği belirtiliyor. Tam kabulü olanlarda böyle bir şart yok; fakat tabiki başvuru paketini güçlendirir.

Ayrıca bu yüzden olsa bile, sizinle iletişime geçip dil belgesi ibraz etmenizi isteyebilirlerdi, bu şekilde vize alan arkadaşlar var(İngilizce yüksek lisans).

Canınızı sıkmayın sizin gibi başarılı bir insanın karşısına başka fırsatlar da çıkacaktır.

Süppp

Mesaj gönderen Süppp » Prş Eyl 13, 2018 1:54 pm

Riemann yazdı: Prş Eyl 13, 2018 1:22 pm Geçmiş olsun. Dil belgesi yüzünden olduğundan nasıl emin oldunuz? Ulusal vize başvurusu için gereken belgelerde, tam kabulü olmayanların dil belgesi ibraz etmesi gerektiği belirtiliyor. Tam kabulü olanlarda böyle bir şart yok; fakat tabiki başvuru paketini güçlendirir.

Ayrıca bu yüzden olsa bile, sizinle iletişime geçip dil belgesi ibraz etmenizi isteyebilirlerdi, bu şekilde vize alan arkadaşlar var(İngilizce yüksek lisans).

Canınızı sıkmayın sizin gibi başarılı bir insanın karşısına başka fırsatlar da çıkacaktır.
Hocam almanca yollamışlardı açıklamayı pasaportla beraber. Ben de çeviri programı kullandım.
Çok teşekkür ederim size. Ama insanın hevesi kırılıyor böyle şeylerde :(

capo21

Mesaj gönderen capo21 » Prş Eyl 13, 2018 2:01 pm

Süppp yazdı: Prş Eyl 13, 2018 1:54 pm Hocam almanca yollamışlardı açıklamayı pasaportla beraber. Ben de çeviri programı kullandım.
yılmadan yola devam etmeni, istediklerine hedeflerine, hayallerine ulaşmak için mücadele etmeni dilerim...
Zorluklardan sonra gelen başarılar biliyorsunuzdur ki daha cok insanı mutlu etmektedir...
Başarılar.

Süppp

Mesaj gönderen Süppp » Prş Eyl 13, 2018 2:26 pm

capo21 yazdı: Prş Eyl 13, 2018 2:01 pm yılmadan yola devam etmeni, istediklerine hedeflerine, hayallerine ulaşmak için mücadele etmeni dilerim...
Zorluklardan sonra gelen başarılar biliyorsunuzdur ki daha cok insanı mutlu etmektedir...
Başarılar.
Çok saolun hocam size de. Ve tabi ki hak veriyorum tüm bu söylediklerinize. Tekrardan teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
Riemann

Mesaj gönderen Riemann » Prş Eyl 13, 2018 8:55 pm

Süppp yazdı: Prş Eyl 13, 2018 1:54 pm Hocam almanca yollamışlardı açıklamayı pasaportla beraber. Ben de çeviri programı kullandım.

http://imgim.com/dilbelgesi.png

Hem burada böyle diyorlar hem de bununla çelişen bir sebeple red veriyorlar, ne biçim işmiş. Konsolosluğun resmi sitesinden aldım bunu. Belki de yabancılar şubesinin kriterleriyle konsolosluğun kriterleri arasında uyum yoktur.

Bence bu belgeyi öne sürerek itiraz edin hocam. "Bilgi Notu No. 23: Burssuz Üniversite Öğrencileri" adlı belgede böyle yazmışsınız, buna güvenerekten dil sertifaksı almakla uğraşmadım diyip şansınızı deneyebilirsiniz.

Süppp

Mesaj gönderen Süppp » Prş Eyl 13, 2018 10:27 pm

Riemann yazdı: Prş Eyl 13, 2018 8:55 pm Resim http://imgim.com/dilbelgesi.png

Hem burada böyle diyorlar hem de bununla çelişen bir sebeple red veriyorlar, ne biçim işmiş. Konsolosluğun resmi sitesinden aldım bunu. Belki de yabancılar şubesinin kriterleriyle konsolosluğun kriterleri arasında uyum yoktur.

Bence bu belgeyi öne sürerek itiraz edin hocam. "Bilgi Notu No. 23: Burssuz Üniversite Öğrencileri" adlı belgede böyle yazmışsınız, buna güvenerekten dil sertifaksı almakla uğraşmadım diyip şansınızı deneyebilirsiniz.
Hocam öğlen okulun international ofisine mail attım durumu anlattım. Varsa yapacakları bir şey yardım etmelerini rica ettim. Şimdilik onlardan haber bekliyorum. Haber çıkar çıkmaz bu işe girişeceğim. Hatta yarın konsolosluğu arayıp mutlak kabulüm olduğu halde okuyacağım okul bunu dert etmemişken hala neden benden istediklerini sorcam. Verdiğim evraklar europass geçerliliği olan evraklar ve özellikle de orda yazıyor. Bu okulda eğitim dili 100% ingilizcedir ve bu okulda okumak için en az IELTS 6,5 puanı gerekmektedir. Yani hala anlam veremiyorum böyle yapmalarına da neyse. Ama sizin gösterdiğiniz şeyi de yarın söyleyeceğim. Teşekkür ediyorum

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Cum Eyl 14, 2018 2:17 am

Süppp yazdı: Prş Eyl 13, 2018 10:27 pm Hocam öğlen okulun international ofisine mail attım durumu anlattım. Varsa yapacakları bir şey yardım etmelerini rica ettim. Şimdilik onlardan haber bekliyorum. Haber çıkar çıkmaz bu işe girişeceğim. Hatta yarın konsolosluğu arayıp mutlak kabulüm olduğu halde okuyacağım okul bunu dert etmemişken hala neden benden istediklerini sorcam. Verdiğim evraklar europass geçerliliği olan evraklar ve özellikle de orda yazıyor. Bu okulda eğitim dili 100% ingilizcedir ve bu okulda okumak için en az IELTS 6,5 puanı gerekmektedir. Yani hala anlam veremiyorum böyle yapmalarına da neyse. Ama sizin gösterdiğiniz şeyi de yarın söyleyeceğim. Teşekkür ediyorum
Ayrı bir dil belgesi verdiniz mi, yoksa diplomanın bir tarafında mı yazıyor bu ibare?
Ben de aynı şekilde yaptım ancak hiçbir uyarı almadım. Umarım sorun olmaz, sizin olayı da takip edeceğim ama o şekilde giden insanların yazılarını görmüştüm, normalde sorun olmaması gerekir yani.
Red yazısını atabilir misiniz linkle?

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Cum Eyl 14, 2018 2:21 am

Yolcu97 yazdı: Prş Eyl 13, 2018 12:10 pm Für Masterstudiengänge in Englischer Sprache gelten folgende Voraussetzungen:

IELTS 6,5
Unicert III
CAE (Grade C1)
Belki bu konuyla konuyla alakalı okuldan bir yazı alırsanız sorun çözülebilir bu arada.

hamit56

Mesaj gönderen hamit56 » Cum Eyl 14, 2018 10:26 am

baybaysann yazdı: Pzr Şub 11, 2018 5:02 pm Merhaba arkadaşlar, 08.02.2017 tarihinde İzmir’deki konsoloslukta vize görüşmesine girdim. Sabah 8 de içeriye aldılar. Kapıda evrakları basit şekilde kontrol eden güvelikten sonra asıl görüşmenin yapıldığı bankoya geçtim. Vize memuru adımı ve soyadımı önünde ki bilgisayara yazarken bilgisayar da bir arıza meydana geldi. 15-20 dk kadar bilgisayarın tekrar açılmasını bekledik. Vize memuru ile o sırada bana göre pozitif sohbet ettik. “Neden heyecanlısın? Heyecanlanma derin derin nefes al” gibi cümleler kurdu. Vize görüşmemiz de memur ne için Almanya’ya gitmek istediğimi ve hangi bölüme gideceğimi sordu. Belgeleri bilgisayara işlerken yurt adresimi ezbere bilip bilmediğimi sordu ben de kira kontratında yazdığını söyledim. Klasik soru olan yüksek lisansın bitince ne yapmayı düşünüyorsun sorusunu sordu. “Rüzgar Enerjisi üzerine uzmanlaşmak istediğimi ve Siemens’in Türkiye’de ki Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ihalesini aldığını ve mezun olduktan sonra Siemes vb kurumsal firmalar da çalışmak istediğimi söyledim.” Evraklarımı düzenlerken geçici mezuniyetimi gördü. Neden diploma almadığımı sordu. Ben de Üniversiteden mezun olduğumdan beri çalıştığımı belirttim. En kısa sürede getirmemi iletti. Pazartesi günü (12.02.2018) Lisans diplomamı götüreceğim. Onun dışında neden mezun olunca gitmediğimi sordu. Ben de mezun olunca hemen işe başladığımı ve kendimi pratik anlamda geliştirmek istediğimi söyledim. Ama şimdi uygulamadan ziyade akademik anlamda kendimi geliştirmek istediğimi vurguladım. Vize görüşmemiz sonlandığında görüşmemizin nasıl geçtiğini sordum. Memur olumlu geçtiğini fakat son kararı müdürlerinin vereceğini söyledi. Ben de Ankara’da ki vize görüşmeleri yorumlarını okuduğum zaman çok tereddütlü gitmiştim fakat güler yüzlü olmanın ve sakin konuşmanın bir avantaj olacağını düşünüyorum. Vizeden ret gelme şansı ne kadar bilmiyorum bekleyeceğim artık.
Merhaba
Benim vize ile ilgili değilde yuksek lisans için rüzgar enerjisi ile alakali bir sorusoracaktım. Ben araştırdım almanya da bu alanda eğitim veren yerleri ama sadece kassel universitesini bulabildim ama oda online olarak veriyor. Sen nereye basvurdun bilgi verebilirmisin.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Cum Eyl 14, 2018 10:55 am

filmlovepenguin yazdı: Pzt Ağu 27, 2018 12:33 pm Bugün İzmir’de sonunda yaptım görüşmemi. Saat 8’deydi, 7:30 gibi gittim. 8 gibi aldılar, 8:45 te ancak sıra geldi çünkü o çok önemli diye saydıkları vize için,öğrenciler fotokopi çeklieceğini bile bilmiyorlardı.

Galiba 9 numaralı bankoda yaptım. Erkek bir görevli vardı, pozitifti gayet. Neyse görüşme sırasında çok az konuştuk, hatırladığım kadarıyla sadece 5-6 kere soru sordu:
1.(erasmus belgelerimi göstererek) -bunlar ne için?+ erasmus belgelerimi geçmiş eğitim aktivitesi olarak göstermek istedim.-o zaman vizen de olmalı? +evet buradalar(ön kontrolde nedense dosyadan çıkarıp vermişlerdi).-tamam alayım onları da.
2. -burada iki diploma var, biri mühendislik biri iletişim fakültesi.-evet çift dal okudum.
3. -(fintiba belgelerini göstererek) -bunların orijinalleri nerede?+online banka sistemi oldu için maille gönderdiler. Mailden çıktı aldım o nedenle.- (biraz şaşırmış) anladım.
4. -eğitim dili nedir?almanca biliyor musun? + program ingilizce. ben ingilizce biliyorum, almancayı giriş seviyesinde biliyorum (goethe a1.2 belgesini verdim).
5.-nerede kalacaksın?+yurtta.sözleşmeyi gönderdim cuma ama daha onayı gelmedi, fotokopileri burada.-tamam alayım onları da.
6. -ne zaman gitmek istiyorsun? +eylül sonunda gitmek isyiyorum mümkünse.- yani 1 ay sonraya? +(biraz ürkek) evet.

Hiç köşeye sıkıştırma vs. olmadı. Görüşme 20 dk. sürdüyse 15 dk.sı evrak incelemekle geçti. Ben istenenler dışında da birçok belge götürdüm: Hocalardan aldığım referans mektupları, geçmiş işimden aldığım referans mektubum (şirketin yarı payı almanlara ait), türkiyedeki euro hesabım banka dökümleri (2-3 ay yetecek kadar var o hesapta da), eski pasartun(yeşil) fotokopileri (içinde belçika vizesi,avrupa ve uzakdoğu giriş çıkışları var),almanca dil belgesi(goethe), erasmus burs belgelerim, çift anadalımın diploma ve ekleri,kira sözleşmesi. Umarım bunların az biraz etkisi olur da daha hızlı çıkar.

Tek kafama takılan görüşme sonunda ödeme yapıldığına dair bir kağıt verdi, üstünde 6 haneli numara var (zaten adam uykuluydu galiba biraz. “tamam, gerekirse biz sizi arayıp bilgi isteyebiliriz.” dedi, ben de köşedeki verdiğim 100€’yu gösterdim. Gülüştük falan. Kasa alıp geldi, yine aynı şeyleri o kadar). Oradan mı takip ediliyor? Takip için *küçük* kağıt verilmedi bana.(demek ki ben de biraz uykuluydum ki o an aklıma gelmedi sormak :D )
Vizem gelmiş! :shock:
O kadar şaşırdım ki anlatamam. Dünkü supp’un olaylarından sonra bende de ielts olmadığı için kesin red gelir diye tüm gece uyuyamadım.

17-18 gün gibi çok iyi bir sürede geldi. Forumdan yardım eden herkese çok teşekkürler! Ben de size elimden geldiğince yardımcı olacağım ilerleyen süreçte...

GokhanG

Mesaj gönderen GokhanG » Cum Eyl 14, 2018 11:10 am

filmlovepenguin yazdı: Cum Eyl 14, 2018 10:55 am Vizem gelmiş! :shock:
O kadar şaşırdım ki anlatamam. Dünkü supp’un olaylarından sonra bende de ielts olmadığı için kesin red gelir diye tüm gece uyuyamadım.

17-18 gün gibi çok iyi bir sürede geldi. Forumdan yardım eden herkese çok teşekkürler! Ben de size elimden geldiğince yardımcı olacağım ilerleyen süreçte...
Merhaba bende sizinle aynı gün görüşmeye girdim eğitim dili ingilizce benim bölümününde. Sizin yüksek lisans mıydı acaba. Benim başvurumdan daha bir haber gelmedi merak ettim. Vizeniz hayırlı olsun başarılar dilerim

Kilitli