Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 2018

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
OkanKonas

Re: Vize Ani Defteri 2018

Mesaj gönderen OkanKonas » Prş Eyl 06, 2018 4:29 pm

ashley88 yazdı: Çrş Eyl 05, 2018 7:08 pm Izmir icin takip mümkün degil sanki, yurtiçi kargonun kargo takip numarasına uyan bir şey yok verilen faturanın üzerinde. Sanırım ancak kargo şirketi getiriyoruz diye mesaj atınca anlayabileceğiz. Zaten bana yanlış fatura verilmiş, bugün farkettim. Benden önce görüşmeye giren kisinin faturasiymis, hiç kontrol etmediğim icin görmemişim. Hemen mail atıp durumu bildirdim konsolosluğa, yarim saat icin de dönüş yaptılar. Kendi barkod numaramı yazmışlar, bir de sormadigim halde vizemle ilgili bilgi vermişler. 07 eylülde vizemin basilacagini, ardından pasaportumun kargoya verileceğini söylemiş. Sanırım bu vize aldim demek oluyor, red olsaydi pasaporta bir sey basılmazdı diye düşünüyorum, umarım doğrudur.
Evet anladigim vizeniz onaylanmis, zira oyle yazamazlardi dediginiz gibi. Mesela Izmir konsolosluk UPS ya da hangi sirket ile calisiyor ise arayip isimden sorgulayabilirsiniz belki. Sizin adiniza cok sevindim ve hayatinizin geri kalaninda basarilar dilerim :) Bu arada hangi tatihte ne icin basvurmustunuz?

İkoc

Mesaj gönderen İkoc » Prş Eyl 06, 2018 8:05 pm

Arkadaşlar merhaba

Ben de dün gittim vize randevusuna saat 9 daydı randevum. İstanbul konsolosluğundaydı. Kabul aldığım İngilizce yüksek lisans programında okumak için başvurdum. Görüşmem 5 dk sürdü. Görevli memur birtek mülakatın başında yüksek lisans ne ile ilgili sordu bir de sonunda herhangi bir akrabanız var mı diye sordu. Bende Münih Teknikte okuyan kardeşim var dedim. Bu sorun olur mu bilmiyom beni biraz tedirgin etti. Birde ilk başta dosyları düzenleyen görevli formda nerde kalcağım kısmını boş bıraktığım için oraya üniversitenin adresini yazdırdı. Sıkıntı oluşturur mu bilmiyom.

İkoc

Mesaj gönderen İkoc » Prş Eyl 06, 2018 8:32 pm

İkoc yazdı: Prş Eyl 06, 2018 8:05 pm Arkadaşlar merhaba

Ben de dün gittim vize randevusuna saat 9 daydı randevum. İstanbul konsolosluğundaydı. Kabul aldığım İngilizce yüksek lisans programında okumak için başvurdum. Görüşmem 5 dk sürdü. Görevli memur birtek mülakatın başında yüksek lisans ne ile ilgili sordu bir de sonunda herhangi bir akrabanız var mı diye sordu. Bende Münih Teknikte okuyan kardeşim var dedim. Bu sorun olur mu bilmiyom beni biraz tedirgin etti. Birde ilk başta dosyları düzenleyen görevli formda nerde kalcağım kısmını boş bıraktığım için oraya üniversitenin adresini yazdırdı. Sıkıntı oluşturur mu bilmiyom.
Söylemeyi unuttum mülakatta kasılacak bi durum yok. Topu topu bana 2 soru sordu birde ne zaman Almanya ya gitmek istiyorsun diye sordu. Bende Eylül’ün 25 nde dedim not aldı. Üstte yazdığım tedirginlik ve sıkıntı hakkında bilgi veren olursa sevinirim.

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Prş Eyl 06, 2018 9:05 pm

İkoc yazdı: Prş Eyl 06, 2018 8:32 pm Söylemeyi unuttum mülakatta kasılacak bi durum yok. Topu topu bana 2 soru sordu birde ne zaman Almanya ya gitmek istiyorsun diye sordu. Bende Eylül’ün 25 nde dedim not aldı. Üstte yazdığım tedirginlik ve sıkıntı hakkında bilgi veren olursa sevinirim.
Bana vize çıkma ihtimalin baya düşük gibi geldi, eğer Almanya da okuyan kardeşin varsa şansın baya düşüyor, istiyorlar ki her aileden bir çocuk gelsin.

ashley88

Mesaj gönderen ashley88 » Prş Eyl 06, 2018 9:59 pm

OkanKonas yazdı: Prş Eyl 06, 2018 4:29 pm Evet anladigim vizeniz onaylanmis, zira oyle yazamazlardi dediginiz gibi. Mesela Izmir konsolosluk UPS ya da hangi sirket ile calisiyor ise arayip isimden sorgulayabilirsiniz belki. Sizin adiniza cok sevindim ve hayatinizin geri kalaninda basarilar dilerim :) Bu arada hangi tatihte ne icin basvurmustunuz?
cok teşekkür ederim iyi dilekleriniz icin. 13 agustosta izmir konsoloslugunda ingilizce master icin başvuru yapmistim ben. direkt kabul, bloke hesap ve ayrıca b1 almanca sertifikam da vardi. 3-4 hafta icinde vizeniz gelir demisti gişedeki görevli, dediği gibi de olacak sanırım.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Eyl 06, 2018 10:35 pm

Arkadaşlar şu "akraban var mı" sorusunun amacını bilen var mı? Neden soruyorlar?

GeneralMontana

Mesaj gönderen GeneralMontana » Prş Eyl 06, 2018 11:56 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Prş Eyl 06, 2018 10:35 pm Arkadaşlar şu "akraban var mı" sorusunun amacını bilen var mı? Neden soruyorlar?
Bu konuda net bir bilgi yok sanırım ben de Clausthal kabulüyle başvuru yapacağım ama ilk yıl dil kursu için Darmstadt da olacağım arada 3.5 saatlik mesafe var ve direkt akrabamın yanında kalacağımı belirteceğim. Form kısmında da adres olarak akrabamın evini yazdım.

Bu tip şeylerden dolayı red yiyen var mı bilmiyorum.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cum Eyl 07, 2018 12:03 am

GeneralMontana yazdı: Prş Eyl 06, 2018 11:56 pm Bu konuda net bir bilgi yok sanırım ben de Clausthal kabulüyle başvuru yapacağım ama ilk yıl dil kursu için Darmstadt da olacağım arada 3.5 saatlik mesafe var ve direkt akrabamın yanında kalacağımı belirteceğim. Form kısmında da adres olarak akrabamın evini yazdım.

Bu tip şeylerden dolayı red yiyen var mı bilmiyorum.
Ben dürüstçe var dedim ama yanında kalmayacağım WG'de kalacağım dedim. Hiç bilmiyorum olumsuz etki bırakır mı.

saliyliy

Mesaj gönderen saliyliy » Cum Eyl 07, 2018 12:10 pm

Arkadaşlar selamlar . ben dil kursu vizesi için 3 ağustos da izmir alman başkonsolosluğuna gittim. orada yaklaşık 2 saat memur ile görüştük. sorduğu sorular hatırladığım kadarıyla sunlardı:
-neden almanya
-dil kursundan sonra ne yapmak istiyorsun
-almancanı hangi seviyede görüyorsun
-ingilizcen nasıl onda belgen var mı
-dil kursundan sonra lisans yapmak istiyorum dedin yapmak istediğin lisans bölümünde hangi dersler var
-RWTH Aachen dan başka hangi ünileri araştırdın neden onu seçtin
sorular genel olarak bunlardı.
Görüşme sırasında bana şunu dedi '' Sen eğer dil kursu vizesi alırsan lisans için gideceğin zaman geri dönüp bir daha başvuru yapman lazım ama ben sana bir iyilik yapayım ve ÖĞRENCİ ADAYI VİZESİ vereyim.'' dedi. bende olur dedim. daha sonra benden ayrıca Lise Transkriptimi ve ÖSYM sınav sonuç belgemi istedi.bende onlar yanımda değil dedim. o zaman postayla gönder dedi. postayı gönderdim. PTT kargo nun APS sistemiyle 10 ağustos da ellerine ulaştı. bu arada memur bana 4 hafta içinde vizen gelir dedi. bugün 7 Eylül hala bekliyorum 2 kere mail attım cevap yok . arıyorum telefonda bilgi veremiyoruz diyorlar. Dil kursum 24 ünde başlıyor. Buradaki üniversiteyi donduracam daha uçak bileti alıcam WG kiralıcam yani çok iş var daha elim kolum bağlı bekliyorum ne yapabilirim. Sizce vize onaylanmış mıdır?
KENDİM HAKKINDA BİLGİ:
-Fen lisesinden bu sene mezun oldum
-ÖSYM SaYısal puanım 517
-Almanca B1 Goethe zertifikam var.
-RWTH Aachen ın kendi bünyesindeki dil kursuna kayıt oldum.

Dbrxali

Mesaj gönderen Dbrxali » Cum Eyl 07, 2018 12:53 pm

Senin islemler eksik evrak verdikden sonra mi basladi yoksa 4 hafta icinde verecegiz sozunu 3 agustos randevu gunu mu dedi?

saliyliy

Mesaj gönderen saliyliy » Cum Eyl 07, 2018 3:28 pm

Dbrxali yazdı: Cum Eyl 07, 2018 12:53 pm Senin islemler eksik evrak verdikden sonra mi basladi yoksa 4 hafta icinde verecegiz sozunu 3 agustos randevu gunu mu dedi?
3 agustos randevu günü dedi .

Dbrxali

Mesaj gönderen Dbrxali » Cum Eyl 07, 2018 3:41 pm

Ben b1 sinavi verdim 2 hafta sonra sonuclar cikacaksa, tek eksik evragim oysa, sonuc cikana kadar islemleri baslatirlarmi, ya dil belgesini beklerlermi?

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cmt Eyl 08, 2018 5:09 am

Vize sonucunu nasıl bildiriyorlar?

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Cmt Eyl 08, 2018 1:20 pm

saliyliy yazdı: Cum Eyl 07, 2018 12:10 pm Arkadaşlar selamlar . ben dil kursu vizesi için 3 ağustos da izmir alman başkonsolosluğuna gittim. orada yaklaşık 2 saat memur ile görüştük. sorduğu sorular hatırladığım kadarıyla sunlardı:
-neden almanya
-dil kursundan sonra ne yapmak istiyorsun
-almancanı hangi seviyede görüyorsun
-ingilizcen nasıl onda belgen var mı
-dil kursundan sonra lisans yapmak istiyorum dedin yapmak istediğin lisans bölümünde hangi dersler var
-RWTH Aachen dan başka hangi ünileri araştırdın neden onu seçtin
sorular genel olarak bunlardı.
Görüşme sırasında bana şunu dedi '' Sen eğer dil kursu vizesi alırsan lisans için gideceğin zaman geri dönüp bir daha başvuru yapman lazım ama ben sana bir iyilik yapayım ve ÖĞRENCİ ADAYI VİZESİ vereyim.'' dedi. bende olur dedim. daha sonra benden ayrıca Lise Transkriptimi ve ÖSYM sınav sonuç belgemi istedi.bende onlar yanımda değil dedim. o zaman postayla gönder dedi. postayı gönderdim. PTT kargo nun APS sistemiyle 10 ağustos da ellerine ulaştı. bu arada memur bana 4 hafta içinde vizen gelir dedi. bugün 7 Eylül hala bekliyorum 2 kere mail attım cevap yok . arıyorum telefonda bilgi veremiyoruz diyorlar. Dil kursum 24 ünde başlıyor. Buradaki üniversiteyi donduracam daha uçak bileti alıcam WG kiralıcam yani çok iş var daha elim kolum bağlı bekliyorum ne yapabilirim. Sizce vize onaylanmış mıdır?
KENDİM HAKKINDA BİLGİ:
-Fen lisesinden bu sene mezun oldum
-ÖSYM SaYısal puanım 517
-Almanca B1 Goethe zertifikam var.
-RWTH Aachen ın kendi bünyesindeki dil kursuna kayıt oldum.
Sana nasıl 4 hafta gibi bir teminat verebiliyor ki böyle bir şey ilk defa duydum bu forumda. Daha o belgelerin Almanya'ya gidip gelecek, onun kontrolünde olmayan bir sürü şey var.
En son seth93 tarafından Cmt Eyl 08, 2018 1:23 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

İkoc

Mesaj gönderen İkoc » Cmt Eyl 08, 2018 1:22 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Cmt Eyl 08, 2018 5:09 am Vize sonucunu nasıl bildiriyorlar?
Vize sonucunu sadece pasaportunu aldığın zaman öğrenebiliyorsun

burningred

Mesaj gönderen burningred » Cmt Eyl 08, 2018 2:36 pm

burningred yazdı: Cum Ağu 10, 2018 6:26 pm Arkadaşlar merhaba bugün izmir alman konsolosluğunda vize randevum vardı. almanca dil sertifikam yok. Liseden geçen sene 90,18 ortalama ile mezun oldum ÖSYM puanım 414 sıralamam 36 bindi. Ege Üniversitesi Bilgisayar Müh. kazandım hazırlık muafiyet sınavına girip başarılı olup direk bölüme başladım bir sene orada okudum. Zaten lisans eğitimimi Almanyada almak istiyordum Mayıs ayında birkaç üniversiteye başvurdum. Bunlardan biri de Wuppertal üniversitesi idi, üniversitenin kendi bünyesinde vermiş olduğu Almanca hazırlık eğitimi ve aynı zamanda bölüme başvurmuştum ve kabulüm de 12 Temmuzda oradan geldi(diğer ünilerden bir haber henüz yok). Hazırlığı başarıyla bitirdiğim takdirde de bölüme(lisans eğitimi) başlayabiliyorum. Görüşmeye giderken biraz heyecanlıydım içeri alındım belgelerim düzenlendi beklemeye başladım. Görüşmem 2 numaralı gişede gerçekleşti. Karşıma yaşlı ve soğuk bir vize memuru geldi. Ne için gittiğimi sordu, dil hazırlık ve lisans eğitimi için dedim. Bu arada kadının Türkçesi çok iyi değildi aksağanı bozuktu ve bazen konuşmakta zorlanıyordu. Biraz belgelerimi inceledi hangi üniversite hangi şehir gibi sorular sordu. Buraya kadar fena değildi, gerçi kadının soğuk ve aksi tavırları beni biraz hayal kırıklığına uğratmıştı (internetten araştırırken izmir konsolosluğunun diğer illerdekine göre daha rahat ve sıcak olduğunu okumuştum).

Sonrasında bilgisayara bilgilerimi girerken aniden dönüp şu ahizeyi ağzından uzakta tutar mısın nefes sesin geliyor dedi. Bunu bu şekilde söylemesine çok şaşırdım moralimi bozdu açıkçası. Daha sonra liseden mezun olduktan sonra bir yıl ne yaptın diye sordu. Ege üniversitesinde Bil Müh okudum dedim ama kaydımı dondurucam dedim. Ama hala orda okuyo gözüküyosun değil mi dedi. Evet dedim. Ben lisans eğitimine başlayacağım için sadece lise diplomam ve ösym kazandı belgemi getirmiştim. Egeden öğrenci belgesi alabilir misin diye sordu. Alınca posta ile bana gönderirsin dedi. Ayrıca alabilirsen transkriptini alamazsan da lise transkriptini de koy postaya dedi. Ben bu belgeleri görüşmeden çıktıktan sonra gidip aldım fakat Egede okuduğum birinci sınıfta ilk dönem notlarım fena olmasada ikinci dönem notlarım bu başvuru işleriyle uğraşıp derslerle ilgilenmememden dolayı kötü. Fakat lise notlarım gayet iyi. Postaya sadece öğrenci belgesi ve lise transkriptini koyup göndersem nolur sizce?

Sonrasında Almanca sertifikan var mı dedi. Hayır yok dedim. Herhangi bir Almanca eğitimin var mı dedi. Lisede ikinci yabancı dil olarak Almancayı almıştım dedim. Yani 4 sene mi gördün Almanca dedi. Evet dedim yaklaşık 300-400 arası saat yapıyor dedim. Almanca uzun bir şey sordu anlamadım. Pardon anlamadım dediğinizi dedim ama kendimi Almanca tanıtabilirim isterseniz dedim. Ben de senden onu istemiştim zaten neyse tanıt hadi dedi. Birkaç cümle kurdum sonra surat ekşitti. Almanyadaki akrabalarımı sordu isimlerini yaşadıkları yeri mesleklerini sordu. Mezun olduktan sonra napmayı düşünüyorsun dedi. Ülkeme dönüp çalışmayı ya da staj yapmayı düşünüyorum dedim. Almanyada kalıp çalışmayı düşünmüyor musun dedi. Hayır dedim. Ama Almanyanın bilgisayar mühendislerine ihtiyacı var çok fazla bilgisayar mühendisi alıyor dedi. Ben de Türkiyenin daha çok ihtiyacı var o yüzden ülkeme dönmeyi düşünüyorum dedim. Peki yüksek lisans yapmayı düşünmüyor musun Almanyada ya da başka bi yerde dedi. Onu şu an kesin söyleyemem ama olabilir dedim. Sonra bi 10-15 dk bilgisayara bir şeyler girdi. Senin bilgilerini giriyorum da bir de arada süsleyerek yazıyorum o yüzden uzun sürüyor dedi. Annemin babamın mesleğini sordu. Kardeşin var mı dedi. İkiz kardeşimin olduğunu söyledim. Aa öyle mi dedi o nerde ne okuyor dedi. Eskişehirde hukuk okuyor dedim. İkizler ayrıldı mı o zaman dedi güldü (görüşmedeki en samimi andı bu). Evet maalesef dedim. Neden maalesef dedi. E insan özlüyor dedim. Evet doğru dedi. Wuppertalda başvurduğum bölümün derslerini saymamı istedi. Ona hazırlıklıydım ve ilk dönem derslerini saydım. Ayrıca 75 euroyu en başta vermeme rağmen görüşme esnasında 3 kere senden para aldım mı diye sordu ve bir ara görüşmenin tam ortasında ben bi mola vereyim sen de bi su iç deyip gitti bi 10 dk karşımda çay içip geldi (????). Hiç Almanca ile ilgili bir belge getirme şansın yok mu şu an tek handikapın o ben senin iyiliğin için söylüyorum gibisinden bir şey dedi. Ben de maalesef dedim. (Aslında bu soruya "Zaten oraya ilk önce Almanca öğrenmek için gidiyorum." cevabını önceden düşünmüştüm fakat görüşme esnasında çok demoralize olduğum için söylemeyi planladığım çoğu şey aklıma gelmedi.)

Sonrasında posta ile göndermemi istediği belgeleri yazıp verdi. Bu belgeleri de gönder o zaman yabancılar şubesine göndericem belgelerini dedi.

Arkadaşlar aklımda kalanlar bunlar. İçeride 2 saate yakın kaldım.Genel olarak kadın beni tersleme ve sıkıştırma çabası içindeydi ama bazı yerlerde sanki vize almamı istiyormuş gibi davrandığı da oldu ve konsolosluk direk ret verecek olsa niye postayla belge göndermemi istesinler diye düşündüm ama yine de görüşmeden sonra moralim baya bi bozuldu. A/T11 belgem, bloke hesapta 8640 euro para, Wuppertaldan kabulüm vardı baya bi umutluydum fakat bu görüşme beni çok endişelendirdi. Kadının istediği belgeleri de aldım çevirttirip onaylatıp hemen göndericem. Ama umutlarımı baya bi düşürdü görüşme. Umarım ret gelmez. Daha önceden tecrübesi olan ya da bilen arkadaşlar siz ne düşünüyorsunuz?
6 aylık D tipi mult xx vizem görüşmeden tam 4 hafta sonra elime ulaştı :) Gerçekten en stresli süreç bu vize bekleme süreciymiş çok büyük bir yük kalktı üstümden. Yalnız bir sorum var; ben önce kabul aldığım üniversitede bir yıl almanca hazırlık okuyacağım sonra eğitime başlayacağım, vizemde "studienvorbereitender sprachkurs" yazıyor. Bu hazırlık eğitimi bittikten sonra oturumu uzatırken sıkıntı çıkartır mı?

burningred

Mesaj gönderen burningred » Cmt Eyl 08, 2018 4:27 pm

burningred yazdı: Cmt Eyl 08, 2018 2:36 pm 6 aylık D tipi mult xx vizem görüşmeden tam 4 hafta sonra elime ulaştı :) Gerçekten en stresli süreç bu vize bekleme süreciymiş çok büyük bir yük kalktı üstümden. Yalnız bir sorum var; ben önce kabul aldığım üniversitede bir yıl almanca hazırlık okuyacağım sonra eğitime başlayacağım, vizemde "studienvorbereitender sprachkurs" yazıyor. Bu hazırlık eğitimi bittikten sonra oturumu uzatırken sıkıntı çıkartır mı?
Ayrıca Almanca dil sertifikam da yoktu sertifikasız vize alamazsın falan filan diyenlere çok aldırış etmeyin moralinizi bozmayın umarım hepinizin başvurusu olumlu sonuçlanır herkese iyi şanslar.

Kitapkurdu

Mesaj gönderen Kitapkurdu » Cmt Eyl 08, 2018 4:33 pm

burningred yazdı: Cmt Eyl 08, 2018 4:27 pm Ayrıca Almanca dil sertifikam da yoktu sertifikasız vize alamazsın falan filan diyenlere çok aldırış etmeyin moralinizi bozmayın umarım hepinizin başvurusu olumlu sonuçlanır herkese iyi şanslar.
Hayırlı olsun çok sevindim :) amin

GokhanG

Mesaj gönderen GokhanG » Cmt Eyl 08, 2018 4:55 pm

burningred yazdı: Cmt Eyl 08, 2018 2:36 pm 6 aylık D tipi mult xx vizem görüşmeden tam 4 hafta sonra elime ulaştı :) Gerçekten en stresli süreç bu vize bekleme süreciymiş çok büyük bir yük kalktı üstümden. Yalnız bir sorum var; ben önce kabul aldığım üniversitede bir yıl almanca hazırlık okuyacağım sonra eğitime başlayacağım, vizemde "studienvorbereitender sprachkurs" yazıyor. Bu hazırlık eğitimi bittikten sonra oturumu uzatırken sıkıntı çıkartır mı?
Merhaba vizeniz hayırlı olsun bir şey soracaktım. Vize bekleme sürecinde hiç konsolosluk ile iletişime geçtiniz mi acaba yada onlar sizle iletişime geçti mi? Son olarak yurtiçi kargo pasaportu teslim etmek üzere konsolosluktan aldığında size mesaj attı mı acaba.

ashley88

Mesaj gönderen ashley88 » Cmt Eyl 08, 2018 5:08 pm

ashley88 yazdı: Sal Ağu 14, 2018 2:24 pm Merhaba, dün yani 13 Ağustos'ta Izmir'de vize görüşmesine girdim. Saat 8'de konsolosluğa aldılar, yaklaşık üc saat sıramın gelmesini bekledim iceride. Daha sonra sıram geldi, cok sevimli bir hanımefendi ile yaptım görüşmemi. Neden vize istediğimi sordu, yüksek lisans icin oldugunu söyledim. Ne zaman mezun oldugumu ve bölümümü sordu, bunları da cevapladım. Daha sonra neden Almanya diye sordu, ben de Almanya'da Erasmus yaptigimi, sistemi ve ülkeyi sevdiğimi , ayrıca istedigim alanda türkiyede cok fazla bölüm olmadıgı icin Almanya'yi tercih ettigimi söyledim. Kabul belgemde bölümün %100 Ingilizce oldugunun yazıp yazmadigini sordu, emin olamadım ben de bir an, bilmiyorum sanki yazıyordu dedim o da güldü. Tüm evraklarımı kontrol etti, sigortaya ve bloke hesaba baktı. Sonra bilgilerimi bilgisayara girmeye başladı, yeşil pasaportlu oldugum icin anne mi yoksa baba mi memur diye sordu, biraz sohbet ettik. Almanca B1 belgem oldugunu söyledim, isterse Goethe katilim belgelerimi de verebileceğimi ekledim. Bence gerek yok, almıyorum o yüzden zaten belgen var dedi. Nerede kalacagimi sordu, yurtlarda yer olmadıgı icin gecici bir konaklama ayarladigimi ve ev arayacagimi söyledim. Ingilizce ya da Almanca konuşmamı istemedi, cok güler yüzlüydü. Görüsme yaklaşık 15 dakika sürdü, bitince bana barkod numarasından takip edebileceğimi söyledi, bir sorun var mi diye sordu. Ben de sizce nasıl gözüküyor vize alabilir miyim diye sordum. Güldü, disarida ne hurafeler dolaşıyor cok merak ediyorum bazen, asla vize vermiyormuşuz gibi davranıyor bazı adaylar dedi. Dil belgen var, akademik profilin iyi, ihtiyacın olmamasına ragmen Almanca öğrenmişsin, bloke hesabın da var, ben alamaman icin hiç bir sebep görmüyorum, bir kaç haftaya gelir vizen dedi. Ucak biletimi alayım mi sizce dedim, güldü al bence dedi. Ben umutluyum, ama bakalım, bir kaç haftaya vizem geldi yazabilirim umarım.
bugün pasaportumu 6 aylık multi vize ile teslim almış bulunmaktayım. yaklaşık bir aydan bile kisa sürdü, umarım bekleyen herkes en kısa sürede vizelerini teslim alır.

Kilitli