Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 2018

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Ali Ramazan

Re: Vize Ani Defteri 2018

Mesaj gönderen Ali Ramazan » Sal Eyl 04, 2018 9:55 pm

Kitapkurdu yazdı: Sal Eyl 04, 2018 4:53 pm Ankara'daki Konsolosluğa 3 saatlik çaba sonucunda nihayet ulaştım ama evraklarımın hala işlemde olduğunu ve ne zaman gelebileceği ile ilgili kesin bir şey söyleyemeyeceğini ilettiler. Büyük ihtimal yine kursun başlangıç tarihini erteleyeceğim.
Ben de aynı durumdayım 9 Eylül'de kursum başlıyor. İstanbul konsolosluğuna mail attım henüz dönüş yapmadılar. Aradığımda hat direkt meşgul çalıyor. 3 saat sonra cevap alabilmişsiniz. Gerçekten bazen saçmalıyorlar. İnsan yaptıklarına anlam veremiyor. Ben de kurs başlangıç tarihini ertelemeli miyim acaba? Vize yi çıkarsa hangi tarihte verirler çünkü başvurduğunuz tarih geçti. Bir bilginiz var mı? Cevap için şimdiden teşekkür ederim. Umarım en kısa sürede vizeniz çıkar.

Kitapkurdu

Mesaj gönderen Kitapkurdu » Sal Eyl 04, 2018 10:07 pm

Ali Ramazan yazdı: Sal Eyl 04, 2018 9:55 pm Ben de aynı durumdayım 9 Eylül'de kursum başlıyor. İstanbul konsolosluğuna mail attım henüz dönüş yapmadılar. Aradığımda hat direkt meşgul çalıyor. 3 saat sonra cevap alabilmişsiniz. Gerçekten bazen saçmalıyorlar. İnsan yaptıklarına anlam veremiyor. Ben de kurs başlangıç tarihini ertelemeli miyim acaba? Vize yi çıkarsa hangi tarihte verirler çünkü başvurduğunuz tarih geçti. Bir bilginiz var mı? Cevap için şimdiden teşekkür ederim. Umarım en kısa sürede vizeniz çıkar.
Maalesef anlamakta zorlanıyor insan, hatlar o kadar yoğundu ki çoğunlukla çalmadı bile. Açıkçası eğer iki hafta içinde gelmezse tekrardan erteleme yapacağım mecburen. Erteleme için artı ve eksilerini düşünüp karar vermek lazım . Danışman firma benim adıma karar verip erteletti. Cumaya kadar bekleyip ona göre erteletebilirsiniz çünkü vizenin ne zaman çıkacağı belli değil yarın da gelebilir 1 ay sonra da ... geçmiş tarihli vize verebilirler mi bilmiyorum ama bence eğer kurs başlangıcı geçmişse ne zaman vize verirlerse o günden başlar gibime geliyor. Umarım sizin de vizeniz en kısa sürede gelir.

yigitcyi

Mesaj gönderen yigitcyi » Çrş Eyl 05, 2018 9:03 am

9ağustosta başvurmuştum
Ups bugün itibari ile pasaportumu konsolosluktan teslim almış. Bugün ulaşır sanıyorum :)

burningred

Mesaj gönderen burningred » Çrş Eyl 05, 2018 10:46 am

yigitcyi yazdı: Çrş Eyl 05, 2018 9:03 am 9ağustosta başvurmuştum
Ups bugün itibari ile pasaportumu konsolosluktan teslim almış. Bugün ulaşır sanıyorum :)
Umarım onaylanmıştır vizeniz :) hangi konsolosluktaydı görüşmeniz?

AndromedaXE

Mesaj gönderen AndromedaXE » Çrş Eyl 05, 2018 1:05 pm

yigitcyi yazdı: Çrş Eyl 05, 2018 9:03 am 9ağustosta başvurmuştum
Nasıl öğrendiniz? Konsolosluk mu mail attı yoksa siz mi takip ettiniz ups’ten?

burningred

Mesaj gönderen burningred » Çrş Eyl 05, 2018 4:49 pm

Arkadaşlar konsolosluğa 28 Ağustosta attığım maile az önce cevap geldi. Başvurumun yabancılar dairesine iletildiği ve 6 eylüle (yarına) kadar yabancılar dairesinden onay/görüş beklemek zorunda olduklarını 7 eylüle kadar da bir onay/itiraz gelmez ise karar verme yetkisinin kendilerine düşeceğini söylemişler. Vize görüşmem 10 Ağustostaydı ve daha bir ay bile olmadı bu karar verme yetkisinin konsolosluğa düşmesi biraz tuhaf ve erken gibi geldi ki burada da okuyoruz bazılarının başvurusu haftalarca yabancılar dairesinde bekleyebiliyor. Karar verme yetkisinin konsoloslukta olması iyi bir şey mi? Zaten konsolosluk red verecek olsa yabancılar dairesine iletilmezdi diye düşünüyorum bir bilgisi/tecrübesi olan var mı?

OkanKonas

Mesaj gönderen OkanKonas » Çrş Eyl 05, 2018 6:19 pm

filmlovepenguin yazdı: Pzt Eyl 03, 2018 2:15 pm İzmir için bu sistem nasıl işliyor bilen var mı? Bana görüşme sonunda ödeme kağıdı verdiler ama takip için kullanılabiliyor mu bilmiyorum :|
Odeme kagidi dediginiz seyin ticari jargonu faturadir, bu da benim dedigim sey oluyor zaten. Kagidi okursaniz ne yapabileceginizi anlarsiniz diye tahmin ediyorum, cok zor bir sey degil

ashley88

Mesaj gönderen ashley88 » Çrş Eyl 05, 2018 7:08 pm

Izmir icin takip mümkün degil sanki, yurtiçi kargonun kargo takip numarasına uyan bir şey yok verilen faturanın üzerinde. Sanırım ancak kargo şirketi getiriyoruz diye mesaj atınca anlayabileceğiz. Zaten bana yanlış fatura verilmiş, bugün farkettim. Benden önce görüşmeye giren kisinin faturasiymis, hiç kontrol etmediğim icin görmemişim. Hemen mail atıp durumu bildirdim konsolosluğa, yarim saat icin de dönüş yaptılar. Kendi barkod numaramı yazmışlar, bir de sormadigim halde vizemle ilgili bilgi vermişler. 07 eylülde vizemin basilacagini, ardından pasaportumun kargoya verileceğini söylemiş. Sanırım bu vize aldim demek oluyor, red olsaydi pasaporta bir sey basılmazdı diye düşünüyorum, umarım doğrudur.

umutyilmaz

Mesaj gönderen umutyilmaz » Çrş Eyl 05, 2018 7:40 pm

10 eylülde öğrenim vizesi randevum var yüksek lisans için

sağlık sigortası konusunda ne yapmam gerektiğini anlayamadım, seyahat sağlık sigortası mı yaptırmam gerekli ?

uçak bileti rezervasyonu vs gerekli mi sonuçta turist vizesi olmayacak? iData'nın bana attığı maildeki listeden tam emin olamadım

tecrübeli arkadaşlar neler gerektiği konusunda yardımcı olabilirlerse çok sevinirim

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Çrş Eyl 05, 2018 7:56 pm

umutyilmaz yazdı: Çrş Eyl 05, 2018 7:40 pm 10 eylülde öğrenim vizesi randevum var yüksek lisans için

sağlık sigortası konusunda ne yapmam gerektiğini anlayamadım, seyahat sağlık sigortası mı yaptırmam gerekli ?

uçak bileti rezervasyonu vs gerekli mi sonuçta turist vizesi olmayacak? iData'nın bana attığı maildeki listeden tam emin olamadım

tecrübeli arkadaşlar neler gerektiği konusunda yardımcı olabilirlerse çok sevinirim
En az 3 aylik seyahat sigortasi,

Ucak biletine gerek yok,

Idata listesine guvenebilirsiniz, liste disindan ek belge isterseniz verebilirsiniz de.

umutyilmaz

Mesaj gönderen umutyilmaz » Çrş Eyl 05, 2018 8:18 pm

filmlovepenguin yazdı: Çrş Eyl 05, 2018 7:56 pm En az 3 aylik seyahat sigortasi,

Ucak biletine gerek yok,

Idata listesine guvenebilirsiniz, liste disindan ek belge isterseniz verebilirsiniz de.
hocam teşekkürler cevap için

bugün fintiba'dan hesap açtım, video ile onaylandı. hesap açarken Tax Identification Number'ı boş bırakmıştım, bu bir sorun yaratır mı acaba sonradan değiştirme şansım var mı?

bir de "bloke hesabınız hazır" şeklinde mail gelmesine rağmen parayı göndereceğim IBAN numarası yok henüz. farklı bir şey mi yapmam lazım acaba?

Süppp

Mesaj gönderen Süppp » Çrş Eyl 05, 2018 10:36 pm

Hocam sizin fintiba hesabınızı aktifleştirmeniz lazım öncr. Size gelen mailde hem sayı hem de harf içeren bir şifre var onunla aktifleştirme yapıp şifrenizi sonra değiştiriyorsunuz ve giriş yaptığınızda web adresinden gerekli tüm bilgilerinizi görebilirsiniz.

JohannCasparSchmidt

Mesaj gönderen JohannCasparSchmidt » Prş Eyl 06, 2018 3:21 am

Herkese selamlar. Bochum üniversitesi sosyal bilimler lisans devamı için başvurdum. Almancam olmadığı için kurs kabulü aldım. 38 yaşında evli iki çocukluyum ve mesleğim gazetecilik. Türkiye’de sosyoloji ve siyaset bilimi kamu yönetimi bölümleri Son sınıf öğrencisiyim. Devlette uzun yıllar göçler mülteciler konusunda çalıştım. Sosyoloji okuma temelim bunun üzerine. Almanya’da sosyal bilimlere denk geliyor verdiğim dersler sanırım.
14 Eylül vize görüşmem var ankarada
Sıfır Almanca
Garantör ve bloke hesap tamam
Kalacak yer tamam
Sigorta tamam

Ne dersiniz ? Fikirlerinizi alabilir miyim ?
8 ekim kurs başlıyor Bochum da
A1 orda başlamayı düşünüyorum
Kurs ücreti de yatırıldı
Herkese şimdiden teşekkürler
Jeder ist seines glückes schmied.

umutyilmaz

Mesaj gönderen umutyilmaz » Prş Eyl 06, 2018 9:29 am

arkadaşlar dün fintiba'dan verification yapmıştım, onaylanmış ve DE ile başlayan IBAN numaramı görebiliyorum

aklıma takılan ise TIN (tax identification number) meselesi, üye olurken bu kısmı boş bırakmıştım. acaba yanlış mı yaptım? sanırım TC kimlik no yazmak gerekliymiş. şimdi değiştirme şansım olur mu sizce?

Kitapkurdu

Mesaj gönderen Kitapkurdu » Prş Eyl 06, 2018 11:07 am

Konsolosluklara maili resmi sitelerindeki iletişim bölümünden mi gönderiyorsunuz? Neler yazdığınız konusunda bilgi verebilir misiniz? Ben de mail atmak istiyorum ama açıkçası yanlış bir şey de yazmak istemiyorum. Vizem işlemde denildi ama yabancılar dairesinde mi yoksa 6 hafta olmasına rağmen gönderilmedi öğrenmek istiyorum da.

burningred

Mesaj gönderen burningred » Prş Eyl 06, 2018 11:21 am

Kitapkurdu yazdı: Prş Eyl 06, 2018 11:07 am Konsolosluklara maili resmi sitelerindeki iletişim bölümünden mi gönderiyorsunuz? Neler yazdığınız konusunda bilgi verebilir misiniz? Ben de mail atmak istiyorum ama açıkçası yanlış bir şey de yazmak istemiyorum. Vizem işlemde denildi ama yabancılar dairesinde mi yoksa 6 hafta olmasına rağmen gönderilmedi öğrenmek istiyorum da.
Evet maili resmi sitesinden gönderiyorum. Üniversitenin yurduyla ilgili bi durumum vardı o yüzden vize başvurumun hangi aşamada olduğuyla ilgili bilgi istemiştim attığım mailde. Ama cevap 8 günde geldi.

Kitapkurdu

Mesaj gönderen Kitapkurdu » Prş Eyl 06, 2018 11:24 am

burningred yazdı: Prş Eyl 06, 2018 11:21 am Evet maili resmi sitesinden gönderiyorum. Üniversitenin yurduyla ilgili bi durumum vardı o yüzden vize başvurumun hangi aşamada olduğuyla ilgili bilgi istemiştim attığım mailde. Ama cevap 8 günde geldi.
Çok uzun sürmüş ya. Ama yine de mail atmayı da deneyeceğim. UPS kargoda hala pasaport numarasınıza ait kayıt bulunamadı yazıyor :/

burningred

Mesaj gönderen burningred » Prş Eyl 06, 2018 12:47 pm

Kitapkurdu yazdı: Prş Eyl 06, 2018 11:24 am Çok uzun sürmüş ya. Ama yine de mail atmayı da deneyeceğim. UPS kargoda hala pasaport numarasınıza ait kayıt bulunamadı yazıyor :/
Normalde 1-2 günde cevap veriyorlar ama bu sefer uzun sürdü siz mail atın yine 1-2 günde cevap verirler bence.

ashley88

Mesaj gönderen ashley88 » Prş Eyl 06, 2018 1:10 pm

Kitapkurdu yazdı: Prş Eyl 06, 2018 11:24 am Çok uzun sürmüş ya. Ama yine de mail atmayı da deneyeceğim. UPS kargoda hala pasaport numarasınıza ait kayıt bulunamadı yazıyor :/
mailleri almanca gönderirseniz daha hızlı cevap alabilirsiniz belki. bana hep ayni gün icinde dönüş yaptılar şimdiye kadar, ki yaklaşık 4-5 kez mail attım. yalnız hiçbiri vize durumumu sormak icin degildi, hep farkli konularda yazdım, belki vize durumunu öğrenmekte isteyenlere daha geç ya da sirayla dönüyor olabilirler.

Kitapkurdu

Mesaj gönderen Kitapkurdu » Prş Eyl 06, 2018 1:25 pm

ashley88 yazdı: Prş Eyl 06, 2018 1:10 pm mailleri almanca gönderirseniz daha hızlı cevap alabilirsiniz belki. bana hep ayni gün icinde dönüş yaptılar şimdiye kadar, ki yaklaşık 4-5 kez mail attım. yalnız hiçbiri vize durumumu sormak icin degildi, hep farkli konularda yazdım, belki vize durumunu öğrenmekte isteyenlere daha geç ya da sirayla dönüyor olabilirler.
Maalesef almanca bilgim o kadar iyi değil. Türkçe yazmak kendimi ifade etmek için daha iyi olabilir . Belki dediğiniz gibi bir sıralama olabilir

Kilitli