Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Minimum Ortalama Konusunda Esneklik ve Farklı Alanda Yüksek Lisans

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
ultrasalgeria

Minimum Ortalama Konusunda Esneklik ve Farklı Alanda Yüksek Lisans

Mesaj gönderen ultrasalgeria » Prş Tem 26, 2018 7:57 pm

Selamlar arkadaşlar, şu anda Köln'de özel bir dil kursunda Almanca öğreniyorum, önümüzdeki yaza kadar da C1 olup yüksek lisans başvurularımı yapmayı planlıyorum. Türkiye'de Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) bölümünden 2.78 gibi bir ortalamayla mezun oldum. Açıkçası en çok istediğim okul Köln ve Bonn Üniversiteleri, Bonn 2.5 istiyor onun esneme ihtimali yok gibi duruyor zaten ama Köln Alman sistemiyle 2.7 istiyor benim bölümümün yüksek lisansı için, bu da bizim sistemle 2.87 gibi bir ortalamaya tekabül ediyor sanırım. Böyle durumlarda kabul alma şansımız kesin olarak sıfır mıdır? Tecrübesi veya bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa çok mutlu olurum.

Bunun dışında biraz daha alakasız ama benim için önemli bir sorum daha var. :D Az önce bahsettiğim lisans bölümümden alakasız olarak kendi kendine kodlama öğrenen, tutkusunun bu yönde olduğunu biraz geç farkeden bir insanım :( İleride de yazılım/kodlama alanında çalışmak istiyorum aslında daha çok, ama lisans bölümüm hep önüme engel olarak çıkacakmış gibi geliyor. Bir yandan Informatik vb. gibi teknoloji bazlı yüksek lisans bölümlerini de araştırıyorum. Bazı okulların kabul koşullarında, lisansı Bilgisayar Bilimleri üzerine tamamlamış olmakla birlikte, istisnai durumlarda okulun karar verebileceğine dair ibareler gördüm. Tabii bunları çok ayrıntılı yazmadıkları için ne anlama geldiğine de emin olamıyorum. Ben bu yıl bir yandan dil öğrenirken, bir yandan da yazılım konusunda kendimi geliştirmek, ve özgeçmişime birkaç proje yapıp eklemek istiyorum, başvurularda da belki bunları gösterebilirim diye de düşündüm hatta. Acaba Bilgisayar altyapısıyla gelmeyen bir öğrencinin de, Bilgisayar üzerine yüksek lisans kabul alma şansı var mıdır? (Amerika'daki non-CS background master bölümleri gibi :P )

Cevap verecek olan, yardımcı olmaya çalışacak olan arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Minimum Ortalama Konusunda Esneklik ve Farklı Alanda Yüksek Lisans

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Tem 28, 2018 9:45 am

Eger üniversitenin sitesinde yüksek lisans icin direk belirli bir not ortalamasi yaziyorsa esneme olmaz.

Bilgisayarla ilgili bir bölümde yüksek lisans yapman imkansiz, lisansa sifirdan baslarsin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
ultrasalgeria

Mesaj gönderen ultrasalgeria » Cmt Tem 28, 2018 11:18 am

Physiker yazdı: Cmt Tem 28, 2018 9:45 am Eger üniversitenin sitesinde yüksek lisans icin direk belirli bir not ortalamasi yaziyorsa esneme olmaz.

Bilgisayarla ilgili bir bölümde yüksek lisans yapman imkansiz, lisansa sifirdan baslarsin.
Cevap için çok teşekkür ederim Physiker, peki bilgisayarla alakalı bir lisansa sıfırdan başlamak için MF puanı gerekmiyor mu? Ben sınava TM'den girmiştim üniversiteye girerken çünkü. Gerçi zaten lisansı bitirdiğim için tam olarak neye göre lisansa kabul edilebilirim şu an bilmiyorum. Açıkçası kendi alanımda yüksek lisans yapmaktansa bilgisayar alanında lisansa başlamayı yeğlerim böyle bir şansım varsa.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Tem 29, 2018 10:14 am

Lisans mezunu olarak istedigin lisans bölümüne tekrar basvuru yapabilirsin. Hatta istersen TIP a bile basvuru yapabilirsin ama NC puanin yetmez tabiki.
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
ultrasalgeria

Mesaj gönderen ultrasalgeria » Pzr Tem 29, 2018 11:12 am

Physiker yazdı: Pzr Tem 29, 2018 10:14 am Lisans mezunu olarak istedigin lisans bölümüne tekrar basvuru yapabilirsin. Hatta istersen TIP a bile basvuru yapabilirsin ama NC puanin yetmez tabiki.
Çok teşekkür ederim tekrar cevap için. Açıkçası acayip umutlandım. Dediğim gibi çalışmak istediğim alan bu olduğu için tekrar lisans okumayı da göz önünde bulunduruyorum, şu anda hali hazırda kodlama öğrendiğim için de üniversiteye geçer geçmez bir yandan da alakalı bir işe başlamak istiyorum. Ancak tek düşündüren nokta askerlik konusu, 2019 Aralık ayına kadar tecilim var. Şu an zaten 1 yıl dil okulunda olacağım için üniversite/yüksek lisansın ilk yılında tecilim bitecek yani. Sizin bir öneriniz ya da eleştiriniz var mıdır bu konuda?

Kullanıcı avatarı
ultrasalgeria

Mesaj gönderen ultrasalgeria » Cmt Ağu 04, 2018 8:00 pm

Sorum hala cevapsız :/ Bir de üniversite sırasında part-time çalışmaya başlarsam askerliğim tecil olur mu? Okul sırasında çalışmanın da dövizli askerlik için gereken süre içerisinde sayıldığını, part-time olduğu için (ya da öğrenci olunduğu için olabilir) her bir yılın yarım yıl olarak sayıldığını gördüm birkaç yerde, ancak ben ikinci kez lisans yapmayı planladığımdan benim için de geçerli mi bilemiyorum.

Kullanıcı avatarı
ultrasalgeria

Mesaj gönderen ultrasalgeria » Pzr Ağu 12, 2018 12:39 am

ultrasalgeria yazdı: Cmt Ağu 04, 2018 8:00 pm Sorum hala cevapsız :/ Bir de üniversite sırasında part-time çalışmaya başlarsam askerliğim tecil olur mu? Okul sırasında çalışmanın da dövizli askerlik için gereken süre içerisinde sayıldığını, part-time olduğu için (ya da öğrenci olunduğu için olabilir) her bir yılın yarım yıl olarak sayıldığını gördüm birkaç yerde, ancak ben ikinci kez lisans yapmayı planladığımdan benim için de geçerli mi bilemiyorum.
Hala yanıt bekliyorum sevgili arkadaşlarım :(

erenahmet95

Mesaj gönderen erenahmet95 » Pzt Ağu 13, 2018 2:26 pm

Sizin sorunuza cevap degil fakat. Turkiye'de ki agno nun Alman uni sinde karsiligini nasil ogrenebiliyorsunuz ?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ağu 14, 2018 11:25 am

ultrasalgeria yazdı: Cmt Ağu 04, 2018 8:00 pm Sorum hala cevapsız :/ Bir de üniversite sırasında part-time çalışmaya başlarsam askerliğim tecil olur mu? Okul sırasında çalışmanın da dövizli askerlik için gereken süre içerisinde sayıldığını, part-time olduğu için (ya da öğrenci olunduğu için olabilir) her bir yılın yarım yıl olarak sayıldığını gördüm birkaç yerde, ancak ben ikinci kez lisans yapmayı planladığımdan benim için de geçerli mi bilemiyorum.
Askerlik tecil ile part time calismanin bir alakasi yok.
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ağu 14, 2018 11:25 am

erenahmet95 yazdı: Pzt Ağu 13, 2018 2:26 pm Sizin sorunuza cevap degil fakat. Turkiye'de ki agno nun Alman uni sinde karsiligini nasil ogrenebiliyorsunuz ?

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... /nc-nedir/
www.deutschstudent.com