Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 2018

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
seth93

Re: Vize Ani Defteri 2018

Mesaj gönderen seth93 » Pzt Ağu 06, 2018 1:24 pm

Ufuk yazdı: Pzt Ağu 06, 2018 1:08 pm Bu cevap konsolosluktan değil, yabancılar ofisinden geliyor. Ben de dediğiniz gibi 2-3 gün içinde ya da 1 hafta içinde ulaşacağını düşünüyordum Almanya'ya burada okuduğum o kadar yorumdan sonra ama 5,5 hafta içinde bile belgelerin yurtdışına gönderilmemiş olmasına ne tür bir tepki vermeliyim bilmiyorum gerçekten.

Konsolosluk telefonuna ulaşmak imkansız, mail attım. Boşuna numara vermeseler aslında, bilgi alamayacaksınız deseler daha iyi.
Hm o zaman bir gariplik var gibi. Ne tahmin yürütsek boş şu durumda bir şekilde konsolosluğa ulaşıp öğrenmen lazım. Almanya'da neresi için başvurmuştun merak ettim?

Kullanıcı avatarı
Ufuk

Mesaj gönderen Ufuk » Pzt Ağu 06, 2018 1:35 pm

seth93 yazdı: Pzt Ağu 06, 2018 1:24 pm Hm o zaman bir gariplik var gibi. Ne tahmin yürütsek boş şu durumda bir şekilde konsolosluğa ulaşıp öğrenmen lazım. Almanya'da neresi için başvurmuştun merak ettim?
Thüringen / Ilmenau.

İngilizce Master - IELTS
Direkt Kabul
Fintiba

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Pzt Ağu 06, 2018 10:50 pm

Ufuk yazdı: Pzt Ağu 06, 2018 1:35 pm Thüringen / Ilmenau.

İngilizce Master - IELTS
Direkt Kabul
Fintiba
Konuyla alakasız olabilir ancak fintiba’da mawista’yı mı kullandınız? Master için private sigortalar sorun olmuyor mu kayıtta?

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Pzt Ağu 06, 2018 11:08 pm

filmlovepenguin yazdı: Pzt Ağu 06, 2018 10:50 pm Konuyla alakasız olabilir ancak fintiba’da mawista’yı mı kullandınız? Master için private sigortalar sorun olmuyor mu kayıtta?
Pardon galiba mawista zorunlu bir işlem? Konsolosluk mawista’yı kabul ediyor mu, yoksa buradan ayrıca bir tane sigorta yaptırdınız mı?

Bsktn

Mesaj gönderen Bsktn » Sal Ağu 07, 2018 12:18 am

Arkadaşlar merhaba benim liseden mezun olduğum yıl da dahil olmak üzere, ünilerimiz ve mezun olduğumuz bölümler farklı olsa da hikayemiz nereydeyse aynı. ben B1 belgesini kasımda Goethe'den almış olmayı planlıyorum ve İnformatik okumak için şartlı kabul ile başvuru yapıcam. Yaşım 29 olduğu için reddedilir miyim? Buarada bölümümden onur öğrencisi olarak mezun oldum, lisanstan direk doktoraya kabul aldım, 2 sene burslu ders aldıktan sonra, araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım ancak aklım hep bilgisayar mühendisliğinde kaldı. mezun olduğum bölüm sosyal bilimlerdendi. tekrar sınava girdim, bilgisayar mühendisliğini kazanacak puanı aldım tercih yapıcam. Sizce geçmiş hikayemin de dolu olmasına rağmen sırf yaşım ve b1 almancam olması nedeniyle vizede reddillir miyim?

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Sal Ağu 07, 2018 2:40 am

Bsktn yazdı: Sal Ağu 07, 2018 12:18 am Arkadaşlar merhaba benim liseden mezun olduğum yıl da dahil olmak üzere, ünilerimiz ve mezun olduğumuz bölümler farklı olsa da hikayemiz nereydeyse aynı. ben B1 belgesini kasımda Goethe'den almış olmayı planlıyorum ve İnformatik okumak için şartlı kabul ile başvuru yapıcam. Yaşım 29 olduğu için reddedilir miyim? Buarada bölümümden onur öğrencisi olarak mezun oldum, lisanstan direk doktoraya kabul aldım, 2 sene burslu ders aldıktan sonra, araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım ancak aklım hep bilgisayar mühendisliğinde kaldı. mezun olduğum bölüm sosyal bilimlerdendi. tekrar sınava girdim, bilgisayar mühendisliğini kazanacak puanı aldım tercih yapıcam. Sizce geçmiş hikayemin de dolu olmasına rağmen sırf yaşım ve b1 almancam olması nedeniyle vizede reddillir miyim?
bence şansınızı deneyin. bu akademik alandaki başarılarınızı motivasyon yazınızda mutlaka belirtin. B1 belgesi konsolosluk için yeterli bir seviye diye düşünüyorum ve master olsaydı şansınız daha yüksek olurdu ama yanılmıyorsam 42 yaşındaki biri forumda lisans için vize aldığını yazmıştı. sizinde almanız ihtimal dahilinde bu sebeple.

Kullanıcı avatarı
Ufuk

Mesaj gönderen Ufuk » Sal Ağu 07, 2018 9:50 am

filmlovepenguin yazdı: Pzt Ağu 06, 2018 11:08 pm Pardon galiba mawista zorunlu bir işlem? Konsolosluk mawista’yı kabul ediyor mu, yoksa buradan ayrıca bir tane sigorta yaptırdınız mı?
Merhaba,

Benim önceden turistik vizem için yaptırmış olduğum sigortam olduğu için ekstra bir belge sunmadım. Ama ben de Mawista'dan yaptıracağım gittiğimde.

Bsktn

Mesaj gönderen Bsktn » Sal Ağu 07, 2018 10:48 am

Muriel yazdı: Sal Ağu 07, 2018 2:40 am bence şansınızı deneyin. bu akademik alandaki başarılarınızı motivasyon yazınızda mutlaka belirtin. B1 belgesi konsolosluk için yeterli bir seviye diye düşünüyorum ve master olsaydı şansınız daha yüksek olurdu ama yanılmıyorsam 42 yaşındaki biri forumda lisans için vize aldığını yazmıştı. sizinde almanız ihtimal dahilinde bu sebeple.
Öyle yapacağım sağ olun, yaş meselesi cidden çok moral bozuyor umarım sorun çıkmaz

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Sal Ağu 07, 2018 12:39 pm

Ufuk yazdı: Sal Ağu 07, 2018 9:50 am Merhaba,

Benim önceden turistik vizem için yaptırmış olduğum sigortam olduğu için ekstra bir belge sunmadım. Ama ben de Mawista'dan yaptıracağım gittiğimde.
Vize almak için herhangi bir seyahat sigortası zaten yeterli diye biliyorum. Almanya içinse neden Mawista yaptırıyorsunuz AOK vs. yaptırsanız daha iyi değil mi?

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Sal Ağu 07, 2018 12:43 pm

Ufuk yazdı: Sal Ağu 07, 2018 9:50 am Merhaba,

Okuldan okula değişiyor ama kayıtta özel sigorta kabul edilmiyor genelde diye biliyorum, haberiniz olsun.

Mawista ile vizeye başvuran var mı? Alt sınırı fintibanın sitesindeki anlaşma belgesinde bulamadım tam ama sorun olmaz diye düşünüyorum. prematüre doğumda üst sınır 100.000, ölüm vs. olayın 25.000 vs. ama direkt bir alt sınır yazmıyor galiba tüm sigorta için, konsolosluk için önemli olan bu galiba (alt sınır 30.000€)?

Kullanıcı avatarı
Ufuk

Mesaj gönderen Ufuk » Sal Ağu 07, 2018 1:32 pm

filmlovepenguin yazdı: Sal Ağu 07, 2018 12:43 pm Okuldan okula değişiyor ama kayıtta özel sigorta kabul edilmiyor genelde diye biliyorum, haberiniz olsun.

Mawista ile vizeye başvuran var mı? Alt sınırı fintibanın sitesindeki anlaşma belgesinde bulamadım tam ama sorun olmaz diye düşünüyorum. prematüre doğumda üst sınır 100.000, ölüm vs. olayın 25.000 vs. ama direkt bir alt sınır yazmıyor galiba tüm sigorta için, konsolosluk için önemli olan bu galiba (alt sınır 30.000€)?
Okul ile sağlık sigortasının bağlantısı nedir?

Benim başvurumda sigortaya yönelik bir sorun çıkmadı. Önemli olan oraya gideceğiniz tarihde sigortanız olması ki benim 2019'a kadar geçerliydi sigortam.

Mawista vb. sağlık sigortaları Almanya'da oturum iznine başvurunca lazım olacak.

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Sal Ağu 07, 2018 4:45 pm

Okul kaydını seyahat sigortasıyla yapamazsınız diye biliyorum. Oradan bir sigortaya kayıt olup sonra kayıt olunuyor.

Kullanıcı avatarı
Ufuk

Mesaj gönderen Ufuk » Prş Ağu 09, 2018 2:09 pm

Şansıma bugün sabah ilk arayışımda konsolosluğa ulaşabildim. Başvuruda bir sorun olmadığı ve biraz daha beklemem gerektiği söylendi. Gün itibariyle başvuralı 6 hafta oldu.

Aynı zamanda maile de beklemem gerektiğine dair dönüş yaptılar.

Aynı durumda olup bekleyenler var ise örnek alabilirler.

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Prş Ağu 09, 2018 11:24 pm

Bsktn yazdı: Sal Ağu 07, 2018 12:18 am Arkadaşlar merhaba benim liseden mezun olduğum yıl da dahil olmak üzere, ünilerimiz ve mezun olduğumuz bölümler farklı olsa da hikayemiz nereydeyse aynı. ben B1 belgesini kasımda Goethe'den almış olmayı planlıyorum ve İnformatik okumak için şartlı kabul ile başvuru yapıcam. Yaşım 29 olduğu için reddedilir miyim? Buarada bölümümden onur öğrencisi olarak mezun oldum, lisanstan direk doktoraya kabul aldım, 2 sene burslu ders aldıktan sonra, araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım ancak aklım hep bilgisayar mühendisliğinde kaldı. mezun olduğum bölüm sosyal bilimlerdendi. tekrar sınava girdim, bilgisayar mühendisliğini kazanacak puanı aldım tercih yapıcam. Sizce geçmiş hikayemin de dolu olmasına rağmen sırf yaşım ve b1 almancam olması nedeniyle vizede reddillir miyim?
Selamlar benim de yaş 29, sizden farkım sosyal bir bölüm okuyacağım (Skandinavistik veya İtalienstudien) ve TestDAF DSH2 var, yani Almanca'm neredeyse akıcı gibi. Ben de başlarda problem ediyordum yaş sorununu ama bizzat Konsolosluk'ta çalışan bir arkadaşımız (kendisi gurbetçi) yaşın problem olmadığını söyledi. Ha mantıken mühendislik okuyacak biri 29 yaşında en az 3 yıllık eğitim (belki de öncesinde dil eğitimi) kabul ederken mırın kırın edebilirler.

Bsktn

Mesaj gönderen Bsktn » Cum Ağu 10, 2018 10:26 am

Mnrl89 yazdı: Prş Ağu 09, 2018 11:24 pm Selamlar benim de yaş 29, sizden farkım sosyal bir bölüm okuyacağım (Skandinavistik veya İtalienstudien) ve TestDAF DSH2 var, yani Almanca'm neredeyse akıcı gibi. Ben de başlarda problem ediyordum yaş sorununu ama bizzat Konsolosluk'ta çalışan bir arkadaşımız (kendisi gurbetçi) yaşın problem olmadığını söyledi. Ha mantıken mühendislik okuyacak biri 29 yaşında en az 3 yıllık eğitim (belki de öncesinde dil eğitimi) kabul ederken mırın kırın edebilirler.
Konsolosluktaki birinin de yaşın sorun olmadığını söylemesine sevindim. geçen gün bir danışmanla konuştum o da sorun olmayacağını söyledi. Siz başvurdunuz mu vizeye bir de sizin bölümünüz kaç yıllık acaba?

baturcildam

Mesaj gönderen baturcildam » Cum Ağu 10, 2018 10:43 am

Ufuk yazdı: Prş Ağu 09, 2018 2:09 pm Şansıma bugün sabah ilk arayışımda konsolosluğa ulaşabildim. Başvuruda bir sorun olmadığı ve biraz daha beklemem gerektiği söylendi. Gün itibariyle başvuralı 6 hafta oldu.

Aynı zamanda maile de beklemem gerektiğine dair dönüş yaptılar.

Aynı durumda olup bekleyenler var ise örnek alabilirler.
Olumsuz sonuçlanır en kötüsünü bekle

Kullanıcı avatarı
Ufuk

Mesaj gönderen Ufuk » Cum Ağu 10, 2018 11:34 am

baturcildam yazdı: Cum Ağu 10, 2018 10:43 am Olumsuz sonuçlanır en kötüsünü bekle
Son yazdığınız mesajların hepsi işe yaramaz, sırf insanların moralini bozmak için yazılmış yazılar. Başka bir işiniz yok mu? 10 yaşında mısınız?

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Cum Ağu 10, 2018 12:11 pm

filmlovepenguin yazdı: Sal Ağu 07, 2018 12:43 pm Okuldan okula değişiyor ama kayıtta özel sigorta kabul edilmiyor genelde diye biliyorum, haberiniz olsun.

Fintiba sağolsun işlemleri çok hızlı yapıyor ama maillere geç cevap veriyor biraz. 2 gün oldu bekliyorum.

Galiba üstteki dediğimi yapan bir yigitcyi adlı kullanıcı var. O da görüşmeye gitmedi daha galiba. Her zamanki gibi, yaşayıp göreceğim :|

baturcildam

Mesaj gönderen baturcildam » Cum Ağu 10, 2018 12:34 pm

Ufuk yazdı: Cum Ağu 10, 2018 11:34 am Son yazdığınız mesajların hepsi işe yaramaz, sırf insanların moralini bozmak için yazılmış yazılar. Başka bir işiniz yok mu? 10 yaşında mısınız?

Evet

burningred

Mesaj gönderen burningred » Cum Ağu 10, 2018 6:26 pm

Arkadaşlar merhaba bugün izmir alman konsolosluğunda vize randevum vardı. almanca dil sertifikam yok. Liseden geçen sene 90,18 ortalama ile mezun oldum ÖSYM puanım 414 sıralamam 36 bindi. Ege Üniversitesi Bilgisayar Müh. kazandım hazırlık muafiyet sınavına girip başarılı olup direk bölüme başladım bir sene orada okudum. Zaten lisans eğitimimi Almanyada almak istiyordum Mayıs ayında birkaç üniversiteye başvurdum. Bunlardan biri de Wuppertal üniversitesi idi, üniversitenin kendi bünyesinde vermiş olduğu Almanca hazırlık eğitimi ve aynı zamanda bölüme başvurmuştum ve kabulüm de 12 Temmuzda oradan geldi(diğer ünilerden bir haber henüz yok). Hazırlığı başarıyla bitirdiğim takdirde de bölüme(lisans eğitimi) başlayabiliyorum. Görüşmeye giderken biraz heyecanlıydım içeri alındım belgelerim düzenlendi beklemeye başladım. Görüşmem 2 numaralı gişede gerçekleşti. Karşıma yaşlı ve soğuk bir vize memuru geldi. Ne için gittiğimi sordu, dil hazırlık ve lisans eğitimi için dedim. Bu arada kadının Türkçesi çok iyi değildi aksağanı bozuktu ve bazen konuşmakta zorlanıyordu. Biraz belgelerimi inceledi hangi üniversite hangi şehir gibi sorular sordu. Buraya kadar fena değildi, gerçi kadının soğuk ve aksi tavırları beni biraz hayal kırıklığına uğratmıştı (internetten araştırırken izmir konsolosluğunun diğer illerdekine göre daha rahat ve sıcak olduğunu okumuştum).

Sonrasında bilgisayara bilgilerimi girerken aniden dönüp şu ahizeyi ağzından uzakta tutar mısın nefes sesin geliyor dedi. Bunu bu şekilde söylemesine çok şaşırdım moralimi bozdu açıkçası. Daha sonra liseden mezun olduktan sonra bir yıl ne yaptın diye sordu. Ege üniversitesinde Bil Müh okudum dedim ama kaydımı dondurucam dedim. Ama hala orda okuyo gözüküyosun değil mi dedi. Evet dedim. Ben lisans eğitimine başlayacağım için sadece lise diplomam ve ösym kazandı belgemi getirmiştim. Egeden öğrenci belgesi alabilir misin diye sordu. Alınca posta ile bana gönderirsin dedi. Ayrıca alabilirsen transkriptini alamazsan da lise transkriptini de koy postaya dedi. Ben bu belgeleri görüşmeden çıktıktan sonra gidip aldım fakat Egede okuduğum birinci sınıfta ilk dönem notlarım fena olmasada ikinci dönem notlarım bu başvuru işleriyle uğraşıp derslerle ilgilenmememden dolayı kötü. Fakat lise notlarım gayet iyi. Postaya sadece öğrenci belgesi ve lise transkriptini koyup göndersem nolur sizce?

Sonrasında Almanca sertifikan var mı dedi. Hayır yok dedim. Herhangi bir Almanca eğitimin var mı dedi. Lisede ikinci yabancı dil olarak Almancayı almıştım dedim. Yani 4 sene mi gördün Almanca dedi. Evet dedim yaklaşık 300-400 arası saat yapıyor dedim. Almanca uzun bir şey sordu anlamadım. Pardon anlamadım dediğinizi dedim ama kendimi Almanca tanıtabilirim isterseniz dedim. Ben de senden onu istemiştim zaten neyse tanıt hadi dedi. Birkaç cümle kurdum sonra surat ekşitti. Almanyadaki akrabalarımı sordu isimlerini yaşadıkları yeri mesleklerini sordu. Mezun olduktan sonra napmayı düşünüyorsun dedi. Ülkeme dönüp çalışmayı ya da staj yapmayı düşünüyorum dedim. Almanyada kalıp çalışmayı düşünmüyor musun dedi. Hayır dedim. Ama Almanyanın bilgisayar mühendislerine ihtiyacı var çok fazla bilgisayar mühendisi alıyor dedi. Ben de Türkiyenin daha çok ihtiyacı var o yüzden ülkeme dönmeyi düşünüyorum dedim. Peki yüksek lisans yapmayı düşünmüyor musun Almanyada ya da başka bi yerde dedi. Onu şu an kesin söyleyemem ama olabilir dedim. Sonra bi 10-15 dk bilgisayara bir şeyler girdi. Senin bilgilerini giriyorum da bir de arada süsleyerek yazıyorum o yüzden uzun sürüyor dedi. Annemin babamın mesleğini sordu. Kardeşin var mı dedi. İkiz kardeşimin olduğunu söyledim. Aa öyle mi dedi o nerde ne okuyor dedi. Eskişehirde hukuk okuyor dedim. İkizler ayrıldı mı o zaman dedi güldü (görüşmedeki en samimi andı bu). Evet maalesef dedim. Neden maalesef dedi. E insan özlüyor dedim. Evet doğru dedi. Wuppertalda başvurduğum bölümün derslerini saymamı istedi. Ona hazırlıklıydım ve ilk dönem derslerini saydım. Ayrıca 75 euroyu en başta vermeme rağmen görüşme esnasında 3 kere senden para aldım mı diye sordu ve bir ara görüşmenin tam ortasında ben bi mola vereyim sen de bi su iç deyip gitti bi 10 dk karşımda çay içip geldi (????). Hiç Almanca ile ilgili bir belge getirme şansın yok mu şu an tek handikapın o ben senin iyiliğin için söylüyorum gibisinden bir şey dedi. Ben de maalesef dedim. (Aslında bu soruya "Zaten oraya ilk önce Almanca öğrenmek için gidiyorum." cevabını önceden düşünmüştüm fakat görüşme esnasında çok demoralize olduğum için söylemeyi planladığım çoğu şey aklıma gelmedi.)

Sonrasında posta ile göndermemi istediği belgeleri yazıp verdi. Bu belgeleri de gönder o zaman yabancılar şubesine göndericem belgelerini dedi.

Arkadaşlar aklımda kalanlar bunlar. İçeride 2 saate yakın kaldım.Genel olarak kadın beni tersleme ve sıkıştırma çabası içindeydi ama bazı yerlerde sanki vize almamı istiyormuş gibi davrandığı da oldu ve konsolosluk direk ret verecek olsa niye postayla belge göndermemi istesinler diye düşündüm ama yine de görüşmeden sonra moralim baya bi bozuldu. A/T11 belgem, bloke hesapta 8640 euro para, Wuppertaldan kabulüm vardı baya bi umutluydum fakat bu görüşme beni çok endişelendirdi. Kadının istediği belgeleri de aldım çevirttirip onaylatıp hemen göndericem. Ama umutlarımı baya bi düşürdü görüşme. Umarım ret gelmez. Daha önceden tecrübesi olan ya da bilen arkadaşlar siz ne düşünüyorsunuz?

Kilitli