Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 2018

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
fishmagnet

Re: Vize Ani Defteri 2018

Mesaj gönderen fishmagnet » Pzr Tem 29, 2018 2:07 pm

Sefika yazdı: Cmt Tem 28, 2018 9:58 pm Merhaba,
Öncelikle tebrik ederim. TUM'a kaç ortalama ile başvuru yaptınız.
Merhabalar, çok teşekkür ederim tebriğiniz için. 3,39 ortalama ile başvuru yapmıştım.

Sefika

Mesaj gönderen Sefika » Pzr Tem 29, 2018 3:49 pm

fishmagnet yazdı: Pzr Tem 29, 2018 2:07 pm Merhabalar, çok teşekkür ederim tebriğiniz için. 3,39 ortalama ile başvuru yapmıştım.
Benimde ortalam 3,26 ama TUM'a başvuramamıştım. TUBerlin, Stuttgart ve Bonn'dan lisans derslerimin yetersiz olmasından dolayı ret aldım.
Hangi okuldan mezunsunuz ? TUM'de de dersler ile ilgili form vardı diye biliyorum.

tgbozdemr

Mesaj gönderen tgbozdemr » Pzr Tem 29, 2018 7:41 pm

Merhaba Arkadaşlar,
6 Agustos 09.30'da Dil kursu + Master vizesi için Ankara Alman konsolosluğunda randevum var.
Hochschule Bonn-Rhein-Sieg Üniversitesinden B2 dil belgesi olması şartı ile ön kabul aldım.
B1 Telc sertifikam var.
Konsoloslukta sorulabilecek almanca sorular neler olabilir yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Konsolosluğa gitmeden nelere dikkat etmem gerekir ?
Ayrıca 3 aylık sigorta ve B1-B2 arası dil kursununa kayıt yaptırmayı düşünüyorum.
Seyahat sağlık sigortası için 3 ay yeterli olurmu ,sigorta süresi vizeyi etkilermi ?

baturcildam

Mesaj gönderen baturcildam » Pzr Tem 29, 2018 8:07 pm

6 aylık seyahat sigortası

fishmagnet

Mesaj gönderen fishmagnet » Pzr Tem 29, 2018 8:23 pm

Sefika yazdı: Pzr Tem 29, 2018 3:49 pm Benimde ortalam 3,26 ama TUM'a başvuramamıştım. TUBerlin, Stuttgart ve Bonn'dan lisans derslerimin yetersiz olmasından dolayı ret aldım.
Hangi okuldan mezunsunuz ? TUM'de de dersler ile ilgili form vardı diye biliyorum.
Merhabalar tekrar,

Ege Üniversitesi mezunuyum. Dediğiniz gibi TUM için derslerle alakalı bir form doldurulması gerekiyor. Formda belirli alandaki derslerden belirli krediyi tutturmanızı istiyorlar. Bu formun yanında bir de lisansta aldığım derslerin içerik bilgisini gösteren bir katalog hazırlayıp gönderdim başvurumla beraber. Diğer saydığınız üniversitelerden farklı olarak bir de GRE sonucu istiyor TUM.

Ben de TU Berlin'e başvurmuştum ve ben de teorik derslerde kredi yetersizliği sebebiyle ret almıştım. Bonn ve Stuttgart'ta ise benzer bir sıkıntı yaşamadım. TU Berlin yine bir arkadaşıma da aynı sebeple ret vermişti, ama arkadaşım Bonn'dan kabul aldı. TU Berlin bu konuda biraz garip açıkçası.

Sefika

Mesaj gönderen Sefika » Pzr Tem 29, 2018 10:03 pm

fishmagnet yazdı: Pzr Tem 29, 2018 8:23 pm Merhabalar tekrar,

Ege Üniversitesi mezunuyum. Dediğiniz gibi TUM için derslerle alakalı bir form doldurulması gerekiyor. Formda belirli alandaki derslerden belirli krediyi tutturmanızı istiyorlar. Bu formun yanında bir de lisansta aldığım derslerin içerik bilgisini gösteren bir katalog hazırlayıp gönderdim başvurumla beraber. Diğer saydığınız üniversitelerden farklı olarak bir de GRE sonucu istiyor TUM.

Ben de TU Berlin'e başvurmuştum ve ben de teorik derslerde kredi yetersizliği sebebiyle ret almıştım. Bonn ve Stuttgart'ta ise benzer bir sıkıntı yaşamadım. TU Berlin yine bir arkadaşıma da aynı sebeple ret vermişti, ama arkadaşım Bonn'dan kabul aldı. TU Berlin bu konuda biraz garip açıkçası.
Cevabınız için teşekkür ederim. Bende Ege Üniversitesi 2015 mezunuyum. MEB busiyeriyim diye yazmam sorun sanırım.

Cuba

Mesaj gönderen Cuba » Pzr Tem 29, 2018 10:52 pm

Riemann yazdı: Cum Tem 27, 2018 9:46 pm Bugün iData'dan randevu aldım. 27 Ağustos'a verdi, daha erken yokmuş, şok oldum. Benim 8 Ekim gibi Almanya'da olup üniversiteye kaydımı yaptırmam lazım(İngilizce Master). Sizce boşuna mı uğraşıyorum? Bu kadar kısa sürede, hem de yoğunluğun en çok olduğu zamanda, vizenin yetişmesi zor gibi duruyor. Sizce gerçekçi olup vazgeçmek daha mı mantıklı olur? En azından zaman kaybetmem ve umut bağlamam. Tecrübeli arkadaşlar aydınlatırlarsa sevinirim. Bu arada gideceğim şehir Jena.
Merhabalar, ben de Jena için başvurdum 23 temmuzda, küçük bir şehir oldugu için yetişir diye ümit ediyorum. Forumda kendimden başka Jenaya giden biri oldugu için de mutlu oldum 😀 iyi şanslar

Kullanıcı avatarı
Riemann

Mesaj gönderen Riemann » Pzt Tem 30, 2018 1:09 am

Cuba yazdı: Pzr Tem 29, 2018 10:52 pm Merhabalar, ben de Jena için başvurdum 23 temmuzda, küçük bir şehir oldugu için yetişir diye ümit ediyorum. Forumda kendimden başka Jenaya giden biri oldugu için de mutlu oldum 😀 iyi şanslar
Size de bol şans :) 23 Temmuz'da görüşmeyi mi gerçekleştirdiniz yoksa randevuyu mu aldınız? Gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim :)

AceleciHerif

Mesaj gönderen AceleciHerif » Pzt Tem 30, 2018 10:24 am

tgbozdemr yazdı: Pzr Tem 29, 2018 7:41 pm Merhaba Arkadaşlar,
6 Agustos 09.30'da Dil kursu + Master vizesi için Ankara Alman konsolosluğunda randevum var.
Hochschule Bonn-Rhein-Sieg Üniversitesinden B2 dil belgesi olması şartı ile ön kabul aldım.
B1 Telc sertifikam var.
Konsoloslukta sorulabilecek almanca sorular neler olabilir yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Konsolosluğa gitmeden nelere dikkat etmem gerekir ?
Ayrıca 3 aylık sigorta ve B1-B2 arası dil kursununa kayıt yaptırmayı düşünüyorum.
Seyahat sağlık sigortası için 3 ay yeterli olurmu ,sigorta süresi vizeyi etkilermi ?
3 ay da yetiyor
May the force be with you!

AceleciHerif

Mesaj gönderen AceleciHerif » Pzt Tem 30, 2018 10:24 am

baturcildam yazdı: Pzr Tem 29, 2018 8:07 pm 6 aylık seyahat sigortası
Hayır min 3 ay yetiyor

tgbozdemr

Mesaj gönderen tgbozdemr » Pzt Tem 30, 2018 10:50 am

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.
Emin olabilmek için bugün Konsolosluk Kültür bölümünü aradım.
6 aylık sigorta daha iyi olur 6 aylık bir vize alabilmen için gibisinden konuştu.
6 aylık yaptırmaya karar verdim garanti olması açısından.

AceleciHerif

Mesaj gönderen AceleciHerif » Pzt Tem 30, 2018 11:06 am

tgbozdemr yazdı: Pzt Tem 30, 2018 10:50 am Öncelikle cevabınız için teşekkürler.
Emin olabilmek için bugün Konsolosluk Kültür bölümünü aradım.
6 aylık sigorta daha iyi olur 6 aylık bir vize alabilmen için gibisinden konuştu.
6 aylık yaptırmaya karar verdim garanti olması açısından.
Doğru tabii ama zaten oraya gidince yabancılar şubesine gidip vizene, oturumuna dair işlemler yaptıracaksın. 3 ay, 6ay farketmiyor yani

baturcildam

Mesaj gönderen baturcildam » Pzt Tem 30, 2018 1:05 pm

Sigorta kesinlikle 6 aylık olacak

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Pzt Tem 30, 2018 1:35 pm

AceleciHerif yazdı: Pzt Tem 30, 2018 11:06 am Doğru tabii ama zaten oraya gidince yabancılar şubesine gidip vizene, oturumuna dair işlemler yaptıracaksın. 3 ay, 6ay farketmiyor yani
Farkediyor, nasıl olduğuyla ilgili forumda açıklama da var.

John Steinbeck

Mesaj gönderen John Steinbeck » Pzt Tem 30, 2018 3:37 pm

Yakın zaman da bir kişi gördüm, dil belgesi olmadan kabul alan. Daha var mı ? Yoksa belgelemeden vizeye başvurmak çok mu şansı zorlamak olur ? Normalde Ağustos ayında alırım diye düşünüyordum A1 belgesi fakat sınav açmamışlar.

Telc 150 eueo istiyor
Osd 800tl istiyor

Sefika

Mesaj gönderen Sefika » Pzt Tem 30, 2018 5:05 pm

fishmagnet yazdı: Pzr Tem 29, 2018 8:23 pm Merhabalar tekrar,

Merhaba tekrar,
Senin için sorun olmazsa doldurmuş olduğun formu benimle paylaşabilir misin ?

AceleciHerif

Mesaj gönderen AceleciHerif » Pzt Tem 30, 2018 6:18 pm

Muriel yazdı: Pzt Tem 30, 2018 1:35 pm Farkediyor, nasıl olduğuyla ilgili forumda açıklama da var.
Link ya da konu başlığı atabilir misin?

AceleciHerif

Mesaj gönderen AceleciHerif » Pzt Tem 30, 2018 6:19 pm

25 gün oldu. 20 gün sonra almanyada olmam gerekiyor. Sizce email atıp sorayım mı yabancılar şubeye ve konsolosluğa?

minevren

Mesaj gönderen minevren » Pzt Tem 30, 2018 10:40 pm

fishmagnet yazdı: Cmt Tem 28, 2018 12:33 pm Merhaba arkadaşlar,

Uzun süredir forumu takip ediyordum ve sizlerin sağladığı bilgiler çok yardımcı oldu, çok teşekkür ederim. Ben de 27 Temmuz'da yüksek lisans için vize başvurumu gerçekleştirdim ve sizlerle paylaşmak istedim. Henüz vize alıp almadığım belli değil fakat belki başvuracak arkadaşlara referans olabilir.

Haziran ayında TU Munich M.Sc. Informatics (İngilizce) programı için kabul aldım. Askerlik işlemleri ile uğraşmam gerektiği için Temmuz sonuna vize başvurusunu yapabildim. Başvuruyu Ankara'da yaptım.

İlk olarak bloke hesap işlemlerinden bahsedeyim. Ben bloke hesabı İşbank'ta açtırdım. İşlemler yaklaşık 1 hafta sürdü. Başvuru evrakları ulaştıktan sonra bir gün içerisinde hesabımın açıldığını bildirdiler. Aynı şekilde para onlara ulaştıktan sonra bir gün içerisinde teyit yazısını gönderdiler. Toplamda 8805 EUR gönderdim (720x12 = 8640 EUR + Hesap açma ücreti 150 EUR + Transfer ücreti 15 EUR). Transfer işlemini Türkiye'deki İşbank şubesinden yaptım ve onlar da transfer ücreti olarak 250-300 TL arası aldılar, euro kuruna göre bu miktar değişebilir.

AT-11 belgesi olmadığı için Allianz'ın sitesi üzerinden 6 ay süreli "Standart Vize Planı" seyahat sağlık sigortası aldım. Poliçe hemen pdf olarak gönderildi ve ücreti 45 EUR. Ben ne olur ne olmaz diyerek firmayı arayıp imzalı ve kaşeli poliçe örneği göndermeleri istedim, fakat vize başvurusu sırasında ona bakmadılar bile. Poliçenin 3 sayfalık ingilizce kısmı yeterli oldu.

Niyet mektubu ve CV'yi ingilizce olarak hazırladım. Lise diploması, nüfus kayıt örneği ve ÖSS sonuç belgelerini Almanca'ya tercüme ettirdim. Yeminli tercüman yeterli oluyor, noter onayına gerek yok. Üç evrak için 150 TL ödedim, ama tercüme yaptırdığınız yere ve pazarlık yapma yeteneğinize göre bu rakam düşebilir. ÖSS sonuç belgesi şart olmayabilir, emin değilim, ama tercüme ücreti dışında bir zahmeti olmadığı için (ÖSYM'nin sitesinden çıktısını alabilirsiniz) ben yine de ekledim evraklar arasına.

iData'nın gönderdiği evrak listesindeki sıra ile evrakları dosyaladım. Dosyalarken Orjinal evrak(+ varsa tercümesi) > 1. Kopya > 2. Kopya olarak yerleştirdim. Dosyalamanız şart değil, zaten orda görevli tarafından hepsi çıkartılıp düzenleniyor, ama evrakları düzenli bir şekilde götürürseniz görevli kişi size defalarca teşekkür edebilir (düzensiz evraklardan yılmış görevli bana öyle yaptı en azından) :D Konsolosluğa giriş yaptıktan sonra bahçe içerisindeki UPS'den kargo için gerekli işlemleri yapmayı unutmayın. Yanınızda mutlaka nakit para olsun (TL), fotokopi gerektiğinde lazım oluyor.

Daha fazla uzatmadan vize görüşmesi sırasında gerçekleşen olayları ve diyalogları anlatayım. Daha detaylı bilgi isteyen olursa sormaları yeterli, elimden geldiğince bilgi vermeye çalışırım. Diyaloglar sırasında "G" - Görevli, "B" - Ben:

- B: Merhaba
- G: Merhaba, evraklarınızı gönderin
Evrakları kutuya yerleştirdim,
- G: Ne için başvurmuştunuz?
- B: Yüksek Lisans
- G: Okul?
- B: TU Munich
- G: İngilizce? Almanca?
- B: İngilizce.
Görevli başvuru vize başvuru formuna "Master, Englisch" diye not aldı. Evraklara genel bir baktı, niyet mektubunu ya da CV'yi okumadan doğrudan kabul belgesini açtı ve bilgisayara birşeyler girmeye başladı. Daha sonra ÖSS sonuç belgesi üstündeki yılı ve puanı işaretledi, bloke hesap teyit yazısının üstündeki miktarı işaretledi (8640 EUR), seyahat sağlık sigortası üstündeki başlangıç tarihi, teminat miktarı gibi kısımları işaretledi. Daha sonra;
- G: Yurtta mı kalacaksınız?
- B: Yurt veya Wohngemeinschaft'da kalacağım
- G: Almanca bilginiz nedir?
- B: Çok az, ama okulun sağladığı kurslara katılıp orda öğrenmek istiyorum
- G: İngilizce?
- B: C1, ya da IELTS 7,5
Bilgisayara birşeyler girmeye devam etti. Vize başvuru ücretini istedi, faturayı verdi. Daha sonra;
- G: Şimdi birkaç soru sormak zorundayım
- B: Tabii ki
- G: Liseden hangi yıl mezun oldunuz?
- B: 2012
- G: Üniversiteye hemen mi başladınız?
- B: Evet
- G: Üniversiteden ne zaman mezun oldunuz?
- B: 2017, Haziran
- G: Daha sonra ne yaptınız?
- B: 4 aylık iş arama sürecinden sonra İzmir'de çalışmaya başladım. Halen çalışıyorum fakat önümüzdeki hafta ayrılıyorum işimden, yüksek lisansa gideceğim için.
- G: Almanya'da akrabanız var mı? (Bunu daha önce de sormuş olabilir net hatırlamıyorum)
- B: Hayır
- G: Neden TU Munich'de okumak istiyorsunuz? Mezun olduktan sonra ne yapacaksınız?
- B: Hem Almanya hem de dünya genelinde, başvurduğum alan konusnda lider okullardan birisi ve kariyerimi olumlu etkileyeceğini düşünüyorum
- G: Kariyerden kastınız?
- B: Mezun olduktan sonra firmaların Araştırma ve Geliştirme bölümlerinde çalışmak istiyorum, ya da doktora ile eğitimime devam etmeyi düşünüyorum.
- G: Almanya'da mı, Türkiye'de mi?
- B: Türkiye'de
Bilgisayara birşeyler girmeye devam etti. Daha sonra;
- G: İşlemler tamam, bizden haber bekleyin.
- B: Tamam, teşekkürler, iyi günler.
- G: İyi günler.

Bu şekilde görüşmem bitmiş oldu. Toplamda 10dk falan sürdü sanırım. Görevli kişinin motivasyon yazısı ve CV'ye hiç bakmaması, ve sorulan soruların çok az olması tedirgin etti aslında. Çünkü forumdan okuduğum, ya da daha önce giden arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla değilik sorularla karşılaşabiliyormuş başvuranlar. Örneğin, başvuran kişinin hangi dersleri alacağının soruduğunu, ya da başvuru formundaki referans kısmına sadece üniversiteyi yazan bir arkadaşıma referans olan kişi kim diye sorulduğunu duydum. Özellikle çalışıp gittim :D ama bana hiçbiri sorulmadı. Umarım olumlu sonuçlanır vize başvurum. Bu arada, yazım hatası varsa kusura bakmayın, çok iyi değilim o konuda :D Başvuracak arkadaşlara da bol şans diliyorum, kolay gelsin!

Vize görüşmesi ile alakası olmayan not:
Munich için konaklama arayışım halen sürmekte. Room raffle konusunda şansım yaver gitmedi ve oda çıkmadı :| WG arayışım 1 aydır devam ediyor fakat ingilizce yazdığım için sanırım, henüz bir sonuca ulaşamadım. Önümüzdeki hafta almanca mesaj göndermeye başlayacağım, umarım bulurum, şans dileyin :D Bunun dışında Munich'de oda kiralayan, ya da kiralayan tanıdığı olan kişiler varsa, bana özelden ulaşabilirlerse çok sevinirim. Bu hevesli öğrenciyi evsizlikten kurtarmış olursunuz :D
Merhaba! Ayni zamanda universiteye baslayip bitirip ayni okul ve ayni fakulteden kabul almisiz, tebrik ederim!! :D
Ben Biomedical Computing bolumunde olacagim!
Size bir kac sorum olacak;
1-Su anda ben de Isbanktan bloke hesap acmayi deniyorum, ben de sizin yaptığınız miktar gibi yapacagim. Vize basvuru zamanim cok sikintili olacak ve sorum su ki, hukuk burosundan imzalattiginiz belgeleri nasil yolladiniz? Onlarin eline belgeler gecip hesap acildiktan sonra paraniz ne kadar surede transfer oldu?
2-Vize basvuru tarihimi 3 eylule bulabildim, donem 1 ekimde ve de dersler 15inde basladigi icin cok gergin hissediyorum kendimi, Munih'te kesin kaydimizi yaptirmamiz icin, ders secimimizi etkilemeyen, bildiğiniz herhangi bi son tarih var mi acaba?
3-Ayrica ben de ev ariyorum, bildiginiz wg disinda bi platform var mi acaba?

Cok tesekkurler, herkese basarilar dilerim!

fishmagnet

Mesaj gönderen fishmagnet » Sal Tem 31, 2018 9:15 am

minevren yazdı: Pzt Tem 30, 2018 10:40 pm Merhaba! Ayni zamanda universiteye baslayip bitirip ayni okul ve ayni fakulteden kabul almisiz, tebrik ederim!! :D
Ben Biomedical Computing bolumunde olacagim!
Size bir kac sorum olacak;
1-Su anda ben de Isbanktan bloke hesap acmayi deniyorum, ben de sizin yaptığınız miktar gibi yapacagim. Vize basvuru zamanim cok sikintili olacak ve sorum su ki, hukuk burosundan imzalattiginiz belgeleri nasil yolladiniz? Onlarin eline belgeler gecip hesap acildiktan sonra paraniz ne kadar surede transfer oldu?
2-Vize basvuru tarihimi 3 eylule bulabildim, donem 1 ekimde ve de dersler 15inde basladigi icin cok gergin hissediyorum kendimi, Munih'te kesin kaydimizi yaptirmamiz icin, ders secimimizi etkilemeyen, bildiğiniz herhangi bi son tarih var mi acaba?
3-Ayrica ben de ev ariyorum, bildiginiz wg disinda bi platform var mi acaba?

Cok tesekkurler, herkese basarilar dilerim!
Merhabalar, çok teşekkür ederim, ben de sizi tebrik ederim :D Sorulara gelecek olursak;

1- Hukuk bürosunda imzalattığım belgeleri Yurtiçi Kargo ile gönderdim. Ücret olarak PTT'ye göre daha fazladır, ama en geç 2. iş gününün sabahı varıyor evraklar. Ben şimdiye kadar 5-6 defa gönderdim Almanya'ya ve öyle vardı en azından. Gönderirken görevli kişiye, öğrenciyim indirim imkanı yok mudur falan derseniz biraz indirme şansınız var fiyatı da :D İşbank hesabım ise belgeler vardıktan sonraki gün açıldı ve hesap bilgilerini gönderdiler. Para transferi ise 1 iş günü içinde tamamlandı ve ertesi gün teyit yazısını gönderdiler.

2- Kesin kayıt için son tarih 16.11.2018, yani dersler başladıktan sonra 1 ay kadar daha süreniz var. Okulun sağladığı Almanca derslerine kayıt olma dışında diğer dersler konusunda sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Cuma günü Informatics'e başlayacaklar için skype üstünden oryantasyon toplantısı olacak. O toplantıdan daha detaylı bilgi edinip daha net bir cevap verebilirim.

3- Ev için wg-gesucht ve TUM'un sitesindeki ev kiralama/bulma servisine bakıyorum. Henüz bir sonuca varamadım ben de, dolandırıcılar dışında cevap veren olmadı. Sanırım Munich'e varıp yerinde aramak en uygunu olacak.

Kolay gelsin, bol şans!

Kilitli