Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Üniversite Seçimi (Informatik)

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Heisenbergg

Üniversite Seçimi (Informatik)

Mesaj gönderen Heisenbergg » Pzr Tem 29, 2018 2:22 am

Öncelikle sitedeki bilgiler için teşekkürler aklımdaki bir çok soruyu yanıtlamış oldunuz fakat hala birkaç sorum var
1-Nc puan sistemi tam olarak nedir okuduğum bazı yerlerde lise diploma ort bazılarıda yks puanı olduğunu söylemiş lise not ortalamam(85) yks puanım daha açıklanmadı ancak(350-400) aralığında bekliyorum .
2-Türkiyede matematik yazmayı düşünüyorum (odtü-bilkent-iyte) bu üç okuldan biri olucak okula kayıt yaptırdıktan sonra dondursak bir sorun oluşurmu kazanmamız yeterli mi ?
3-Informatik için hangi okulları tavsiye edersiniz? Aklımdakiler tum-lmu-kit-tu berlin-rwth-tu dresden . Asıl istediğim okul kit ti ancak dönemlik harcın 1500€ olduğunu öğrenince biraz geri planda kaldı ancak kit için değer mi o ücret?
4-Eğitimimi kendim finanse etmek istiyorum aylık orda part time çalışarak 450€ kendim kazansam ailemden de maksimum 250-300€ isteyebilirim yani aylık ortlama 600-700€ yeterli olurmu özellikle münih ve berlin gibi şehirlerde
5-Dil öğrenme konusunda yeteneğim olduğunu düşünüyorum ingilizceyi tek başıma c1-c2 seviyesine kadar öğrendim o kültürle çok fazla bağlı kalarak. Aynı şeyi almanca içinde uygulamayı düşünüyorum artı kursada yazılacağım sizce türkiyede 8-9 ayda bölüme başlayabilmek için yeterli almancaya ulaşabilirmiyim?

kiss25

Re: Üniversite Seçimi (Informatik)

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Tem 29, 2018 2:47 am

1) Ösym puanin olmasi lazim
2) matematik yazarsan informatik okuyamayabilirsin bu yüzden en iyisi bilg mühendisligine yerlesmen ve zaten ben dahil bir cok kisi okula kayit olup ne olur ne olmaz diye okulunu dondurup gidiyor , hatta suan almanyada okuyan 1. sinfii bitirmis ama yinede herhangi bir olumsuzluga karsi türkiyede dondurmus oldugu okulundan kaydini sildirmeyen arkadasim var
3) Kendimin de okumus oldugum okul olan TU Darmstadt i da oldukca öneririm bu okul da informatik alaninda almanyanin en iyileri arasinda gösteriliyor. ( ben de informaitk okumak istiyordum ama türkiyede elektrik elektornik kazandigim icin kabul etmediler onun yerine cok benzer bir bölüm olan Informationssystemtechnik okuyorum neredeyse ayni diyebilirim dersleri )
4) Kazanabilirsin ama enazindan dil kursu+ üniversitenin ilk senesinde böyle bir seye güvenip gelme sonucta dersleri de tartman gerekiyor ne kadar neye zaman ayirman gerektigini her duruma hazirlikli olmalisin yoksa anllami kalmaz ve okul uzar da uzar egitimin mindar olur gider Allah korusun
5) cok yogun ugrasirsan neden olmasin enazindan bu süre zarfinda cok intensiv bir sekilde calisilarak gerekli dil sinavi verilebilir elbetteki üniye gecince dilde yine eksiklikler farkediliyor ama bu durum zamanla asilacak bir sey
Arkadaslar ben erkegim =)

Heisenbergg

Mesaj gönderen Heisenbergg » Pzr Tem 29, 2018 4:23 am

kiss25 yazdı: Pzr Tem 29, 2018 2:47 am 1) Ösym puanin olmasi lazim
2) matematik yazarsan informatik okuyamayabilirsin bu yüzden en iyisi bilg mühendisligine yerlesmen ve zaten ben dahil bir cok kisi okula kayit olup ne olur ne olmaz diye okulunu dondurup gidiyor , hatta suan almanyada okuyan 1. sinfii bitirmis ama yinede herhangi bir olumsuzluga karsi türkiyede dondurmus oldugu okulundan kaydini sildirmeyen arkadasim var
3) Kendimin de okumus oldugum okul olan TU Darmstadt i da oldukca öneririm bu okul da informatik alaninda almanyanin en iyileri arasinda gösteriliyor. ( ben de informaitk okumak istiyordum ama türkiyede elektrik elektornik kazandigim icin kabul etmediler onun yerine cok benzer bir bölüm olan Informationssystemtechnik okuyorum neredeyse ayni diyebilirim dersleri )
4) Kazanabilirsin ama enazindan dil kursu+ üniversitenin ilk senesinde böyle bir seye güvenip gelme sonucta dersleri de tartman gerekiyor ne kadar neye zaman ayirman gerektigini her duruma hazirlikli olmalisin yoksa anllami kalmaz ve okul uzar da uzar egitimin mindar olur gider Allah korusun
5) cok yogun ugrasirsan neden olmasin enazindan bu süre zarfinda cok intensiv bir sekilde calisilarak gerekli dil sinavi verilebilir elbetteki üniye gecince dilde yine eksiklikler farkediliyor ama bu durum zamanla asilacak bir sey
Cevaplar için teşekkürler ancak aklıma takılan şu araştırdığım kadarıyla üniversitelerin sitesine baktığımda da informatik için matematik bölümünün kabulu var gözüküyo.Informatik bildiğim kadarıyla tam mühendislik değil hatta temel bilime daha yakın . Türkiye de matematik seçmemin nedeni de zaten bu bölümü okumak istiyordum uzmanlaşmak istediğim alan yapay zeka yada algoritmalar . Tr planım lisansta matematik yapıp yüksek lisansta computer science alanında uzmanlaşmaktı

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Tem 29, 2018 12:41 pm

Heisenbergg yazdı: Pzr Tem 29, 2018 4:23 am Cevaplar için teşekkürler ancak aklıma takılan şu araştırdığım kadarıyla üniversitelerin sitesine baktığımda da informatik için matematik bölümünün kabulu var gözüküyo.Informatik bildiğim kadarıyla tam mühendislik değil hatta temel bilime daha yakın . Türkiye de matematik seçmemin nedeni de zaten bu bölümü okumak istiyordum uzmanlaşmak istediğim alan yapay zeka yada algoritmalar . Tr planım lisansta matematik yapıp yüksek lisansta computer science alanında uzmanlaşmaktı
bazi üniler kabul etmiyor örnekte oldugu gibi ben de etmediler baska üniden informatikten kabul almistim , zaten kesin edilmezsin demedim edilmeyebilirsin dedim bu nedenle , evet computer science olarak geciyor. bilgisayar okuyupta bu alanlarda uzmanlasabilirsin , cok cok profesyonel olmak istiyorum dersen bu konuyla ilgili doktora da yapabilirsin sonrasinda

Femaxst

Mesaj gönderen Femaxst » Pzr Tem 29, 2018 12:42 pm

Heisenbergg yazdı: Pzr Tem 29, 2018 4:23 am
Cevaplar için teşekkürler ancak aklıma takılan şu araştırdığım kadarıyla üniversitelerin sitesine baktığımda da informatik için matematik bölümünün kabulu var gözüküyo.Informatik bildiğim kadarıyla tam mühendislik değil hatta temel bilime daha yakın . Türkiye de matematik seçmemin nedeni de zaten bu bölümü okumak istiyordum uzmanlaşmak istediğim alan yapay zeka yada algoritmalar . Tr planım lisansta matematik yapıp yüksek lisansta computer science alanında uzmanlaşmaktı
Öncelikle kendisi de seneye YKS'ye girecek bir insan olarak geçmiş olsun diyorum. Konumuza dönecek olursak bildiğim kadarıyla Almanya da eyaletler işleri gerçekten karıştırabiliyor. Örneğin senin de bildiğin üzere Baden-Württemberg eyaletinde 1500€ üniversite harcı olup diğer eyaletlerde olmaması gibi. Kafan da soru işareti kalmaması ve bir sorun yaşanmaması açısından üniversitenin international office'ine bir mail atman çok daha faydalı olacaktır. Şahsen Duisburg-Essen Üniversitesine attığım maile 10-12 saat arasında bir cevap aldım fakat gelen başvuruları değerlendirdikleri bir dönemde olduklarından şu an geri dönüş yapamayabilirler. İstediğin üniversitenin başvuru inceledikleri zaman dilimi de farklı olabilir sitesinden bakıp öğrenebilirsin.

Son olarak bu forumdan öğrendiğim kadarıyla hazırlık döneminde çalışamıyorsun diye biliyorum ama benden daha tecrübeli biri daha kesin bir cevap verir buna. Ayrıca aylık olarak 700 küsür Euro'dan 800 küsür Euro'ya çıkarttıklarını biliyorum minimum miktarın.

Şimdiden kolay gelsin işler yolunda gidip vize alma aşamasına geldiğinde vize anı defterine de bir şeyler yaz lütfen önümüzde ki sene için ihtiyacım olacak. :geek:

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Pzr Tem 29, 2018 2:53 pm

evet dil kursunda calisma izni olmuyor %90 1. sene sonrasinda aldim diyenler var ama cok cok nadir buna asla güvenmeyin , aylik 800 küsür olayi dogru olmaya bilir yazili bir kaynak görmeden de inanmayin cünkü forumda yok artti falan kulaktan dolma bilgiler cok dolaniyor benden en son mayis ayinda istedikleri miktar oturumumu uzatmak icin 8640 euro idi yani aylik 720 euro

Heisenbergg

Mesaj gönderen Heisenbergg » Pzr Tem 29, 2018 11:02 pm

Up

Heisenbergg

Mesaj gönderen Heisenbergg » Pzt Tem 30, 2018 9:36 pm

Up