Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 2018

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
yigitcyi

Re: Vize Ani Defteri 2018

Mesaj gönderen yigitcyi » Çrş Tem 25, 2018 11:48 pm

arkadaşlar selam

Vize istenen belgelerde aşağıdaki not var fakat:
SGK’dan yurt dışı sağlık sigortası (Formül A/T 11).
Bu belgenin ibraz edilemediği durumlarda: Seyahat sağlık sigortası yapıldığına dair belge
(bkz. 20 no’lu Bilgi Notu). Seyahat sağlık sigortası, Almanya’da öğrenci sağlık sigortası
(kayıt yaptırırken ibraz edilecek) yaptırılana dek geçerli olmalıdır.

Burdan benim anladığım bu 25 yaş altı gençler için geçerli. ben 29 yaşımdayım ve yüksek için gidiyorum. dolayısıyla fintiba da yer alan iki sigortayı yaptırmam MAWISTA Visum ve Governmental Health Insurance DAK yeterli olur mu? başka bir sigortaya gerek duymam sanıyorum.

minevren

Mesaj gönderen minevren » Prş Tem 26, 2018 4:33 am

Merhaba herkese!

TU Munih'ten %100 Ing ogrenimli Informatics fakultesinden master icin kabul aldim (1 Ekim baslangicli). 2017'de %100 Ing egitimli okudugum (IELTS veya TOEFL belgem yok) universitemi derece ile bitirip Amerika'da Arastirma Gorevlisi olarak 6 ay calistim ve de Munih'i kazandigimi ogrenince isimi birakip Turkiye'ye geldim basvuru icin.

Bu yil icerisinde Amerika'da bulunmamdan oturu Fintiba bloke hesap acmama izin vermedi, bu yuzden 31.07'de Ankara konsoloslugundan IsBank bloke hesabi acmak icin onay almak uzere randevu aldim. Bu hesabin acilis suresine 1-2 hafta deniliyor ve para transferine de yaklasik 1 hafta deniliyor.

Sorularim sunlar:
-Almanca bilmiyorum ama okulumun benim de fakultemin icinde oldugu bazi master ogrencilerine A.1'den Almanca ogrenme imkani sunuyor ve de niyet mektubu ile aliyor, ben de basvurumu yaptim ve de niyet mektubum hazir. Okulun kurs bilgisini ve de mektubu bana sorulacak olan olasi Almanca dil yeterliligini kanitlamak icin koyacagim, bir problem olur mu sizce?
-%100 Ing egitimli okudugum icin ve de bolum de tam Ingilizce oldugu icin okula kabul edilirken IELTS veya TOEFL belgesi olmadan kabul aldim, bu bir sorun yaratir mi?
-Asil vize randevumu 15-17 Agustos arasinda Istanbuldan almayi dusunuyorum, o tarihlerde banka hesabinin acilmis olacagini ve de parami yollamis olacagimi dusunuyorum ancak yolladigim paranin o tarihlerde bloke hesabima gececeginden emin degilim. Bu durumda sadece parayi bloke hesabima yolladigima dair belge gostersem yeterli olur mu?
-Bloke hesap icin 2018 bafog miktari 720*12 oyle degil mi? Baska bi sayfada 735 *12 denilmis cunku.

Herkese cok tesekkur ederim, vizesini bekleyen herkese bol sans dilerim!

Kullanıcı avatarı
Ufuk

Mesaj gönderen Ufuk » Prş Tem 26, 2018 9:42 am

yigitcyi yazdı: Çrş Tem 25, 2018 11:48 pm arkadaşlar selam

Vize istenen belgelerde aşağıdaki not var fakat:
SGK’dan yurt dışı sağlık sigortası (Formül A/T 11).
Bu belgenin ibraz edilemediği durumlarda: Seyahat sağlık sigortası yapıldığına dair belge
(bkz. 20 no’lu Bilgi Notu). Seyahat sağlık sigortası, Almanya’da öğrenci sağlık sigortası
(kayıt yaptırırken ibraz edilecek) yaptırılana dek geçerli olmalıdır.

Burdan benim anladığım bu 25 yaş altı gençler için geçerli. ben 29 yaşımdayım ve yüksek için gidiyorum. dolayısıyla fintiba da yer alan iki sigortayı yaptırmam MAWISTA Visum ve Governmental Health Insurance DAK yeterli olur mu? başka bir sigortaya gerek duymam sanıyorum.
Örneklerini verdiğiniz iki sigorta da aynı işleve hizmet ediyor. İkisinden birini seçmeniz gerekli. Örneğin ben Mawista'dan yaptıracağım.

bmcoco

Mesaj gönderen bmcoco » Prş Tem 26, 2018 11:15 am

Ufuk yazdı: Çrş Tem 25, 2018 2:06 pm Şu ana kadar okuduklarıma ve kendi vize görüşmeme ve yaklaşımlarına göre konuşmam gerekirse;

1- Bir şekilde ''resmi'' kabul yerine geçebilecek bir kayıt belgesine ihtiyacınız olabilir. Direkt mail çıktısını götürmenin hiçbir işe yarayacağını düşünmüyorum. Hoca dediğiniz kişinin söz konusu üniversitede/departmanda yaptığı resmi bir ön kabul / kabul belgesi vardır elbette.

2-Dil sertifikası olmadan hiçbir şekilde işlem yaptırabileceğinizi sanmıyorum. Sizin ile vize görüşmesinde Almanca da konuşacaklardır ama elinizde resmi bir dil belgesi olması gerekiyor. En az B2 biliyorum diyorsanız ve kendinizden eminseniz eğer Goethe'den ya da X kurumdan (Goethe'den farklı ne var bilmiyorum) bir dil belgesi almanız ve kanıtlamanız zor olmasa gerek diye düşünüyorum.
Merhaba çok teşekkür ederim cevabınız için peki okuldan Zulassungu aldıktan sonra dil belgesini hala isteyecekler midir? Sorunum en yakın goethe dil sınavının eylülde olması

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Prş Tem 26, 2018 12:22 pm

minevren yazdı: Prş Tem 26, 2018 4:33 am Merhaba herkese!

TU Munih'ten %100 Ing ogrenimli Informatics fakultesinden master icin kabul aldim (1 Ekim baslangicli). 2017'de %100 Ing egitimli okudugum (IELTS veya TOEFL belgem yok) universitemi derece ile bitirip Amerika'da Arastirma Gorevlisi olarak 6 ay calistim ve de Munih'i kazandigimi ogrenince isimi birakip Turkiye'ye geldim basvuru icin.

Bu yil icerisinde Amerika'da bulunmamdan oturu Fintiba bloke hesap acmama izin vermedi, bu yuzden 31.07'de Ankara konsoloslugundan IsBank bloke hesabi acmak icin onay almak uzere randevu aldim. Bu hesabin acilis suresine 1-2 hafta deniliyor ve para transferine de yaklasik 1 hafta deniliyor.

Sorularim sunlar:
-Almanca bilmiyorum ama okulumun benim de fakultemin icinde oldugu bazi master ogrencilerine A.1'den Almanca ogrenme imkani sunuyor ve de niyet mektubu ile aliyor, ben de basvurumu yaptim ve de niyet mektubum hazir. Okulun kurs bilgisini ve de mektubu bana sorulacak olan olasi Almanca dil yeterliligini kanitlamak icin koyacagim, bir problem olur mu sizce?
-%100 Ing egitimli okudugum icin ve de bolum de tam Ingilizce oldugu icin okula kabul edilirken IELTS veya TOEFL belgesi olmadan kabul aldim, bu bir sorun yaratir mi?
-Asil vize randevumu 15-17 Agustos arasinda Istanbuldan almayi dusunuyorum, o tarihlerde banka hesabinin acilmis olacagini ve de parami yollamis olacagimi dusunuyorum ancak yolladigim paranin o tarihlerde bloke hesabima gececeginden emin degilim. Bu durumda sadece parayi bloke hesabima yolladigima dair belge gostersem yeterli olur mu?
-Bloke hesap icin 2018 bafog miktari 720*12 oyle degil mi? Baska bi sayfada 735 *12 denilmis cunku.

Herkese cok tesekkur ederim, vizesini bekleyen herkese bol sans dilerim!
Öncelikle tebrikler bildiklerimi cevaplayayım :

Vize için dil belgesi mutlaka görmek istiyorlar illede bir IELTS veya TOEFL mı istiyorlar onu bilmiyorum ama hiçbir şey vermeyeceğinize okulunuzun öğrenci işlerine gidip okuduğunuz bölümün %100 ingilizce olduğunu belirten (ayriyetten dil seviyenizide belirtirse iyi olur) bir belge alıp onu verin derim.

Bankaya yatırmanız gereken para konusundada konsolosluğun sitesinde vize için gereken belgelerin olduğu bir pdf var orada belirtilen miktar ben 8 Haziran'da vize alırken 720*12 idi eğer hala öyleyse sizin yatırmanız gerekende budur, orada yazanı referans alın.

ppt1382

Mesaj gönderen ppt1382 » Cum Tem 27, 2018 12:21 am

kiss25 yazdı: Sal Tem 24, 2018 1:08 pm bencede olumlu gecmis , özellikle 6 ay verecegin zaten demesi olumluya isaret bence, not ortalaman falan cok düsük degilse ben de olumlu sonuclanacagini düsünüyorum (direk kabul belgenden ve diger dosyalarinin tam olmasindan dolayi)
Öncelikle hepinize cok tesekkur ediyorum cevaplariniz icin, icimi rahatlattiniz gercekten. Genel olarak okullara basvuru, vize vs. gibi surecler gercekten gorundugunden daha stresliymis. Stres de fazla olunca insan iyice pimpirikleniyor.

Nor ortalamam 3,49. O konuda sikinti cikacagimi sanmiyorum. Umarim baska bir seyde de cikmaz :)

Umarim herkesin islemleri sorunsuzca hallolur ve herkes hedeflerine ulasir :)

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Cum Tem 27, 2018 12:52 pm

Arkadaşlar selam,

Hepinize kolay gelsin, gerçekten stresli olabilen bir süreç. Ben vizeyle alakalı sorularımı başka bir başlığa yazdım ama orada pek yazılmadığı için özetleyip buraya yazayım dedim. Şu birkaç soruyu açıklığa kavuşturursak bayram öncesine randevu alıp, bir an önce işimi halledeceğim:

(Ben ingilizce lisans okudum, ingilizce masterlara kabul edildim)
1. Cv ve motivasyon mektubunun ingilizce yazılmasında sakınca var mı?
2. Master başvuruları için de lise diploma ve ösym sonuç belgesi gerekiyor mu? Gerekiyorsa, sonuç belgesinin internetten çıktısını tercümana çevirttirsem konsoloslukta sorun olur mu?
3. Dil sınavına girmedim çünkü ingilizce lisansım olduğu için hiçbir okul istemedi benden. Okullara başvurularda, okuldan aldığım eğitimin avrupa birliği standartlarında en az b2 dili olduğuna dair belge alıp göndermiştim. Konsolosluğa da bununla gitsem sorun çıkar mı?

Kullanıcı avatarı
Ufuk

Mesaj gönderen Ufuk » Cum Tem 27, 2018 1:53 pm

filmlovepenguin yazdı: Cum Tem 27, 2018 12:52 pm Arkadaşlar selam,

Hepinize kolay gelsin, gerçekten stresli olabilen bir süreç. Ben vizeyle alakalı sorularımı başka bir başlığa yazdım ama orada pek yazılmadığı için özetleyip buraya yazayım dedim. Şu birkaç soruyu açıklığa kavuşturursak bayram öncesine randevu alıp, bir an önce işimi halledeceğim:

(Ben ingilizce lisans okudum, ingilizce masterlara kabul edildim)
1. Cv ve motivasyon mektubunun ingilizce yazılmasında sakınca var mı?
2. Master başvuruları için de lise diploma ve ösym sonuç belgesi gerekiyor mu? Gerekiyorsa, sonuç belgesinin internetten çıktısını tercümana çevirttirsem konsoloslukta sorun olur mu?
3. Dil sınavına girmedim çünkü ingilizce lisansım olduğu için hiçbir okul istemedi benden. Okullara başvurularda, okuldan aldığım eğitimin avrupa birliği standartlarında en az b2 dili olduğuna dair belge alıp göndermiştim. Konsolosluğa da bununla gitsem sorun çıkar mı?
İngilizce bir bölüm için kabul aldım ben de Master'a.

1- Bölümünüz de İngilizce olduğu için bir sorun yok.
2- Lise diplomamı ne olur ne olmaz diye vermiştim ben, aldılar. ÖSYM sonuç belgesini götürmedim, sorulmadı da, istenmiyor da.
3- Lisansınızın İngilizce olduğunu kanıtlayabildiğiniz sürece bir sorun olacağını sanmıyorum.

Kullanıcı avatarı
Riemann

Mesaj gönderen Riemann » Cum Tem 27, 2018 9:46 pm

Bugün iData'dan randevu aldım. 27 Ağustos'a verdi, daha erken yokmuş, şok oldum. Benim 8 Ekim gibi Almanya'da olup üniversiteye kaydımı yaptırmam lazım(İngilizce Master). Sizce boşuna mı uğraşıyorum? Bu kadar kısa sürede, hem de yoğunluğun en çok olduğu zamanda, vizenin yetişmesi zor gibi duruyor. Sizce gerçekçi olup vazgeçmek daha mı mantıklı olur? En azından zaman kaybetmem ve umut bağlamam. Tecrübeli arkadaşlar aydınlatırlarsa sevinirim. Bu arada gideceğim şehir Jena.

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Cmt Tem 28, 2018 12:00 am

Riemann yazdı: Cum Tem 27, 2018 9:46 pm Bugün iData'dan randevu aldım. 27 Ağustos'a verdi, daha erken yokmuş, şok oldum. Benim 8 Ekim gibi Almanya'da olup üniversiteye kaydımı yaptırmam lazım(İngilizce Master). Sizce boşuna mı uğraşıyorum? Bu kadar kısa sürede, hem de yoğunluğun en çok olduğu zamanda, vizenin yetişmesi zor gibi duruyor. Sizce gerçekçi olup vazgeçmek daha mı mantıklı olur? En azından zaman kaybetmem ve umut bağlamam. Tecrübeli arkadaşlar aydınlatırlarsa sevinirim. Bu arada gideceğim şehir Jena.
Jena küçük bir yer bence çabuk çıkabilir vizen kaldı ki arada gene baya zamanın var. Ben mesela 8 Haziran'da Hamburg için vizeye başvurdum İstanbul'dan 5 haftada çıktı başka şehirlere başvurup vizesi daha çabuk çıkan arkadaşlarda var 1-2 sayfa geride kaldı postları sanırım bakarsan görürsün. Hem sonucu ne olursa olsun denemeni öneririm çünkü yüzüp kuyruğuna gelmişsin. Şimdi vazgeçip 400-500 T vermemek için ilerde ya çıksaydı diye pişman olmak var.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cmt Tem 28, 2018 1:45 am

Riemann yazdı: Cum Tem 27, 2018 9:46 pm Bugün iData'dan randevu aldım. 27 Ağustos'a verdi, daha erken yokmuş, şok oldum. Benim 8 Ekim gibi Almanya'da olup üniversiteye kaydımı yaptırmam lazım(İngilizce Master). Sizce boşuna mı uğraşıyorum? Bu kadar kısa sürede, hem de yoğunluğun en çok olduğu zamanda, vizenin yetişmesi zor gibi duruyor. Sizce gerçekçi olup vazgeçmek daha mı mantıklı olur? En azından zaman kaybetmem ve umut bağlamam. Tecrübeli arkadaşlar aydınlatırlarsa sevinirim. Bu arada gideceğim şehir Jena.
insan istedigi gercekte yasar , gerceginin ne olmasini istiyorsan ona göre hareket et , pes etmek kaybedenlerin isi , bir söz var , yüzükoyun düssen bile ileriye dogru gidersin diye , secim senin =)
Arkadaslar ben erkegim =)

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Cmt Tem 28, 2018 11:24 am

Ufuk yazdı: Cum Tem 27, 2018 1:53 pm İngilizce bir bölüm için kabul aldım ben de Master'a.

1- Bölümünüz de İngilizce olduğu için bir sorun yok.
2- Lise diplomamı ne olur ne olmaz diye vermiştim ben, aldılar. ÖSYM sonuç belgesini götürmedim, sorulmadı da, istenmiyor da.
3- Lisansınızın İngilizce olduğunu kanıtlayabildiğiniz sürece bir sorun olacağını sanmıyorum.
çok teşekkürler :)

filmlovepenguin

Mesaj gönderen filmlovepenguin » Cmt Tem 28, 2018 11:28 am

İstanbul sanırsam burası değil mi?

Araya bayramın girmesi kötü oldu gerçekten. bence çok büyük bir şehir olmadığı için çok uzun sürmeyebilir. biraz da durumunuzu anlatıp sıkıştırırsınız yabancılar dairesini. o şekilde 1 hafta erkenden varırsınız diye düşünüyorum, ki bu da resmi işler için yeterli bir süre. değil mi?

fishmagnet

Mesaj gönderen fishmagnet » Cmt Tem 28, 2018 12:33 pm

Merhaba arkadaşlar,

Uzun süredir forumu takip ediyordum ve sizlerin sağladığı bilgiler çok yardımcı oldu, çok teşekkür ederim. Ben de 27 Temmuz'da yüksek lisans için vize başvurumu gerçekleştirdim ve sizlerle paylaşmak istedim. Henüz vize alıp almadığım belli değil fakat belki başvuracak arkadaşlara referans olabilir.

Haziran ayında TU Munich M.Sc. Informatics (İngilizce) programı için kabul aldım. Askerlik işlemleri ile uğraşmam gerektiği için Temmuz sonuna vize başvurusunu yapabildim. Başvuruyu Ankara'da yaptım.

İlk olarak bloke hesap işlemlerinden bahsedeyim. Ben bloke hesabı İşbank'ta açtırdım. İşlemler yaklaşık 1 hafta sürdü. Başvuru evrakları ulaştıktan sonra bir gün içerisinde hesabımın açıldığını bildirdiler. Aynı şekilde para onlara ulaştıktan sonra bir gün içerisinde teyit yazısını gönderdiler. Toplamda 8805 EUR gönderdim (720x12 = 8640 EUR + Hesap açma ücreti 150 EUR + Transfer ücreti 15 EUR). Transfer işlemini Türkiye'deki İşbank şubesinden yaptım ve onlar da transfer ücreti olarak 250-300 TL arası aldılar, euro kuruna göre bu miktar değişebilir.

AT-11 belgesi olmadığı için Allianz'ın sitesi üzerinden 6 ay süreli "Standart Vize Planı" seyahat sağlık sigortası aldım. Poliçe hemen pdf olarak gönderildi ve ücreti 45 EUR. Ben ne olur ne olmaz diyerek firmayı arayıp imzalı ve kaşeli poliçe örneği göndermeleri istedim, fakat vize başvurusu sırasında ona bakmadılar bile. Poliçenin 3 sayfalık ingilizce kısmı yeterli oldu.

Niyet mektubu ve CV'yi ingilizce olarak hazırladım. Lise diploması, nüfus kayıt örneği ve ÖSS sonuç belgelerini Almanca'ya tercüme ettirdim. Yeminli tercüman yeterli oluyor, noter onayına gerek yok. Üç evrak için 150 TL ödedim, ama tercüme yaptırdığınız yere ve pazarlık yapma yeteneğinize göre bu rakam düşebilir. ÖSS sonuç belgesi şart olmayabilir, emin değilim, ama tercüme ücreti dışında bir zahmeti olmadığı için (ÖSYM'nin sitesinden çıktısını alabilirsiniz) ben yine de ekledim evraklar arasına.

iData'nın gönderdiği evrak listesindeki sıra ile evrakları dosyaladım. Dosyalarken Orjinal evrak(+ varsa tercümesi) > 1. Kopya > 2. Kopya olarak yerleştirdim. Dosyalamanız şart değil, zaten orda görevli tarafından hepsi çıkartılıp düzenleniyor, ama evrakları düzenli bir şekilde götürürseniz görevli kişi size defalarca teşekkür edebilir (düzensiz evraklardan yılmış görevli bana öyle yaptı en azından) :D Konsolosluğa giriş yaptıktan sonra bahçe içerisindeki UPS'den kargo için gerekli işlemleri yapmayı unutmayın. Yanınızda mutlaka nakit para olsun (TL), fotokopi gerektiğinde lazım oluyor.

Daha fazla uzatmadan vize görüşmesi sırasında gerçekleşen olayları ve diyalogları anlatayım. Daha detaylı bilgi isteyen olursa sormaları yeterli, elimden geldiğince bilgi vermeye çalışırım. Diyaloglar sırasında "G" - Görevli, "B" - Ben:

- B: Merhaba
- G: Merhaba, evraklarınızı gönderin
Evrakları kutuya yerleştirdim,
- G: Ne için başvurmuştunuz?
- B: Yüksek Lisans
- G: Okul?
- B: TU Munich
- G: İngilizce? Almanca?
- B: İngilizce.
Görevli başvuru vize başvuru formuna "Master, Englisch" diye not aldı. Evraklara genel bir baktı, niyet mektubunu ya da CV'yi okumadan doğrudan kabul belgesini açtı ve bilgisayara birşeyler girmeye başladı. Daha sonra ÖSS sonuç belgesi üstündeki yılı ve puanı işaretledi, bloke hesap teyit yazısının üstündeki miktarı işaretledi (8640 EUR), seyahat sağlık sigortası üstündeki başlangıç tarihi, teminat miktarı gibi kısımları işaretledi. Daha sonra;
- G: Yurtta mı kalacaksınız?
- B: Yurt veya Wohngemeinschaft'da kalacağım
- G: Almanca bilginiz nedir?
- B: Çok az, ama okulun sağladığı kurslara katılıp orda öğrenmek istiyorum
- G: İngilizce?
- B: C1, ya da IELTS 7,5
Bilgisayara birşeyler girmeye devam etti. Vize başvuru ücretini istedi, faturayı verdi. Daha sonra;
- G: Şimdi birkaç soru sormak zorundayım
- B: Tabii ki
- G: Liseden hangi yıl mezun oldunuz?
- B: 2012
- G: Üniversiteye hemen mi başladınız?
- B: Evet
- G: Üniversiteden ne zaman mezun oldunuz?
- B: 2017, Haziran
- G: Daha sonra ne yaptınız?
- B: 4 aylık iş arama sürecinden sonra İzmir'de çalışmaya başladım. Halen çalışıyorum fakat önümüzdeki hafta ayrılıyorum işimden, yüksek lisansa gideceğim için.
- G: Almanya'da akrabanız var mı? (Bunu daha önce de sormuş olabilir net hatırlamıyorum)
- B: Hayır
- G: Neden TU Munich'de okumak istiyorsunuz? Mezun olduktan sonra ne yapacaksınız?
- B: Hem Almanya hem de dünya genelinde, başvurduğum alan konusnda lider okullardan birisi ve kariyerimi olumlu etkileyeceğini düşünüyorum
- G: Kariyerden kastınız?
- B: Mezun olduktan sonra firmaların Araştırma ve Geliştirme bölümlerinde çalışmak istiyorum, ya da doktora ile eğitimime devam etmeyi düşünüyorum.
- G: Almanya'da mı, Türkiye'de mi?
- B: Türkiye'de
Bilgisayara birşeyler girmeye devam etti. Daha sonra;
- G: İşlemler tamam, bizden haber bekleyin.
- B: Tamam, teşekkürler, iyi günler.
- G: İyi günler.

Bu şekilde görüşmem bitmiş oldu. Toplamda 10dk falan sürdü sanırım. Görevli kişinin motivasyon yazısı ve CV'ye hiç bakmaması, ve sorulan soruların çok az olması tedirgin etti aslında. Çünkü forumdan okuduğum, ya da daha önce giden arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla değilik sorularla karşılaşabiliyormuş başvuranlar. Örneğin, başvuran kişinin hangi dersleri alacağının soruduğunu, ya da başvuru formundaki referans kısmına sadece üniversiteyi yazan bir arkadaşıma referans olan kişi kim diye sorulduğunu duydum. Özellikle çalışıp gittim :D ama bana hiçbiri sorulmadı. Umarım olumlu sonuçlanır vize başvurum. Bu arada, yazım hatası varsa kusura bakmayın, çok iyi değilim o konuda :D Başvuracak arkadaşlara da bol şans diliyorum, kolay gelsin!

Vize görüşmesi ile alakası olmayan not:
Munich için konaklama arayışım halen sürmekte. Room raffle konusunda şansım yaver gitmedi ve oda çıkmadı :| WG arayışım 1 aydır devam ediyor fakat ingilizce yazdığım için sanırım, henüz bir sonuca ulaşamadım. Önümüzdeki hafta almanca mesaj göndermeye başlayacağım, umarım bulurum, şans dileyin :D Bunun dışında Munich'de oda kiralayan, ya da kiralayan tanıdığı olan kişiler varsa, bana özelden ulaşabilirlerse çok sevinirim. Bu hevesli öğrenciyi evsizlikten kurtarmış olursunuz :D

Muriel

Mesaj gönderen Muriel » Cmt Tem 28, 2018 12:53 pm

benim görüşmeme çok benzer olmuş sizinkide. ingilizce yüksek lisans için geçen sene başvurmuştum ve 23 gün sonra gelmişti vizem. sen zaten en önemli soruya doğru cevabı vererek riski baya baya düşürdün belki farkında olarak belki farkında olmadan.
fishmagnet yazdı: Cmt Tem 28, 2018 12:33 pm
- G: Almanya'da mı, Türkiye'de mi?
- B: Türkiye'de
Vizeniz 3-4 hafta sonra elinizde diyebilirim. şimdiden hayırlı olsun.

fishmagnet

Mesaj gönderen fishmagnet » Cmt Tem 28, 2018 1:20 pm

Muriel yazdı: Cmt Tem 28, 2018 12:53 pm benim görüşmeme çok benzer olmuş sizinkide. ingilizce yüksek lisans için geçen sene başvurmuştum ve 23 gün sonra gelmişti vizem. sen zaten en önemli soruya doğru cevabı vererek riski baya baya düşürdün belki farkında olarak belki farkında olmadan.
Dediğiniz gibi o kritik kısmı iyi atlattım. Aslında "Türkiye'de" denmesini gerektiğini zaten biliyordum fakat önceki cümlelerde söylemek aklıma gelmedi nedense. Neyse ki görevli sorunca söyledim.
Muriel yazdı: Cmt Tem 28, 2018 12:53 pm Vizeniz 3-4 hafta sonra elinizde diyebilirim. şimdiden hayırlı olsun.
Çok teşekkür ederim. Umarım dediğiniz gibi 3-4 hafta içerisinde elime geçer. :)

baturcildam

Mesaj gönderen baturcildam » Cmt Tem 28, 2018 1:37 pm

Bazı arkadasları sözle kırmak istemiyorum sen kabul aldıysan vizeye basvuracaksın korkaklığın alemi yok

minevren

Mesaj gönderen minevren » Cmt Tem 28, 2018 4:44 pm

seth93 yazdı: Prş Tem 26, 2018 12:22 pm Öncelikle tebrikler bildiklerimi cevaplayayım :

Vize için dil belgesi mutlaka görmek istiyorlar illede bir IELTS veya TOEFL mı istiyorlar onu bilmiyorum ama hiçbir şey vermeyeceğinize okulunuzun öğrenci işlerine gidip okuduğunuz bölümün %100 ingilizce olduğunu belirten (ayriyetten dil seviyenizide belirtirse iyi olur) bir belge alıp onu verin derim.

Bankaya yatırmanız gereken para konusundada konsolosluğun sitesinde vize için gereken belgelerin olduğu bir pdf var orada belirtilen miktar ben 8 Haziran'da vize alırken 720*12 idi eğer hala öyleyse sizin yatırmanız gerekende budur, orada yazanı referans alın.
Cok tesekkur ederim. Elimde tek belge olarak Yokdil var ve de lisans transkriptimde egitimimin tam Ingilizce oldugu belirtiliyor. Programin egitim dilinin de Ingilizce oldugunu belirttikten sonra umarim isler hallolur. Bu arada vize gorusmem icin randevuyu aldiktan sonra para miktarinin 720*12 seklinde oldugu belirtildi, yanlis bilgi vermeyeyim :)
Herkese kolayliklar dilerim

Kullanıcı avatarı
Riemann

Mesaj gönderen Riemann » Cmt Tem 28, 2018 9:11 pm

kiss25 yazdı: Cmt Tem 28, 2018 1:45 am insan istedigi gercekte yasar , gerceginin ne olmasini istiyorsan ona göre hareket et , pes etmek kaybedenlerin isi , bir söz var , yüzükoyun düssen bile ileriye dogru gidersin diye , secim senin =)
Teşekkürler hocam, pes etme meselesi değil de gerçekçi olmaya çalışıyorum.
filmlovepenguin yazdı: Cmt Tem 28, 2018 11:28 am
İstanbul sanırsam burası değil mi?

Araya bayramın girmesi kötü oldu gerçekten. bence çok büyük bir şehir olmadığı için çok uzun sürmeyebilir. biraz da durumunuzu anlatıp sıkıştırırsınız yabancılar dairesini. o şekilde 1 hafta erkenden varırsınız diye düşünüyorum, ki bu da resmi işler için yeterli bir süre. değil mi?
Evet İstanbul. Teşekkürler hocam. 8 Ekim'de orada olunulması üniversite tarafından tavsiye ediliyor. Kayıtlar için son tarih 12 Ekim öğlen 14:00.
seth93 yazdı: Cmt Tem 28, 2018 12:00 am Jena küçük bir yer bence çabuk çıkabilir vizen kaldı ki arada gene baya zamanın var. Ben mesela 8 Haziran'da Hamburg için vizeye başvurdum İstanbul'dan 5 haftada çıktı başka şehirlere başvurup vizesi daha çabuk çıkan arkadaşlarda var 1-2 sayfa geride kaldı postları sanırım bakarsan görürsün. Hem sonucu ne olursa olsun denemeni öneririm çünkü yüzüp kuyruğuna gelmişsin. Şimdi vazgeçip 400-500 T vermemek için ilerde ya çıksaydı diye pişman olmak var.
400-500 TL mesele değil de hocam tabii ki haklısınız "ya çıksaydı" demek var, işimiz madem şansa kaldı deneyelim o zaman :) Teşekkürler.

Sefika

Mesaj gönderen Sefika » Cmt Tem 28, 2018 9:58 pm

fishmagnet yazdı: Cmt Tem 28, 2018 12:33 pm Haziran ayında TU Munich M.Sc. Informatics (İngilizce) programı için kabul aldım. Askerlik işlemleri ile uğraşmam gerektiği için Temmuz sonuna vize başvurusunu yapabildim. Başvuruyu Ankara'da yaptım.
Merhaba,
Öncelikle tebrik ederim. TUM'a kaç ortalama ile başvuru yaptınız.

Kilitli