Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada fizik eğitimi ve türkiyede fizik eğitimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
fatihsayin02

Almanyada fizik eğitimi ve türkiyede fizik eğitimi

Mesaj gönderen fatihsayin02 » Çrş Tem 18, 2018 9:20 pm

Almanyadaki fizik eğitimiyle Türkiyedeki fizik eğitimini karşılaştırabilir misiniz ? (ortalamanın üstü okullar için)
Forumda araştırdım ilgili makaleyi okudum.Fakat kararsız kaldım almanyanın bilim kültürünün bilim anlayışının türkiyeden çok daha gelişmiş olduğunu düşünüyorum fakat gitmeyi denersem risk almış olacağım finansal açıdan pek iyi olamayacağım ama türkiyede burs imkanları vb birçok rahat imkan sağlanıyor almanyada zorluk çekmeye değer bir fark var mı arada ?
Araştırdım ve türkiyedeki teorik eğitimin iyi olduğunu (Bilkent Odtü Boğaziçi) ve burs imkanlarının bol olduğu (özellikle Bilkent) fakat deneysel eğitimin yetersiz olduğunu öğrendim.

fatihsayin02

Re: Almanyada fizik eğitimi ve türkiyede fizik eğitimi

Mesaj gönderen fatihsayin02 » Cum Tem 20, 2018 1:35 pm

..?

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Cum Tem 20, 2018 2:15 pm

Bilkent, Odtü vs. den bahsediyorsun buralar fazlasıyla yeterli olacaktır eğitim kalitesi açısından. Almanya'da okumak genelde okul sonrası Almanya'da ikamet etmek, çalışmak vs. için tercih ediliyor. Deneysel eğitimi hiç dert etme bence, okullarda lab'lar hep öğrencilerin kullamına açık oluyor. Lab derslerini geçtim, sen istedikten sonra okulda kendi deneylerini de yapabilirsin ki zaman içerisinde hocaların hem seni daha yakından tanıyacak hemde yardımcı olacaklardır. Yani özetle benim fikrim sırf eğitimi biraz daha iyi diye Almanya'ya da bin bir zorlukla okuyup sonra Türkiye'ye dönecek olmak pek mantıklı değil.

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cum Tem 20, 2018 6:48 pm

cok maddi imkanin yoksa ve bilkent kazanabiliryorsan bilkenti tercih ederdim valla yerlestirmelerden sonra bakmadim ama normal aldigim puanla bilkent fizik tam burslu tutuyordu annem cok dedi gitmedim :D , almanyaya geldim mühendislik okuyorum , pismanmiyim ? asla , bugün sinava girdim , ne kadar iyi bir okul tercih ettigimi anladim. Ben almanyaya egitimi iyi oldugu icin geldim , öyle almanyada kalayim hayallerim falanda yok , sirf onun icin okumaya gelmedim , kücük düsünmemek lazim , buradan dünyaca taninan bir diploma alacagim Allah nasip kismet ederse , iyi bir egitim alacagim , zaten diyorlardi okulun sinavlari zor oldukca diye bizimkisi icin bugün kendimde gördüm ki bu okulu hakkiyla bitiren gercekten isinin ehli , yaptigi seyi ince detayina kadar bilen bir mühendis olarak cikiyor , sonrasinda benim icin amerikaninda kanadaninda kapilari acik avustralyaninda , nerede istersem orada yasarim orada ise basvururum , bunun sebebiyse aldigim kaliteli egitim ve gercekten saglam bir diploma , enazindan bunlar benim nacizhane düsüncelerim. Burada okumak gercekten zor ama hedefin yurt disiysa bilkentin yurt disiyla cok fazla baglantisi var ve cok fazla olanak tanidigini arastirmistim , duymustum. Bence bu sekilde okuyup kendinide gelistirirsen iyi yerlere gelirsin diye düsünüyorum
Arkadaslar ben erkegim =)

fatihsayin02

Mesaj gönderen fatihsayin02 » Cum Tem 20, 2018 9:09 pm

Okuldan sonra yurtdışında çalışmak istiyorum. Bilkentlede yurt dışına çıkılır fakat yinede karşılaştırınca almanya o konuda daha üstün geliyor
Almanyanın avantajları arasında stajda daha kolay olanaklar sağlaması üçüncü bir dil iyi bir eğitim sayılabilir kararsız kaldım

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Cum Tem 20, 2018 9:31 pm

fatihsayin02 yazdı: Cum Tem 20, 2018 9:09 pm Okuldan sonra yurtdışında çalışmak istiyorum. Bilkentlede yurt dışına çıkılır fakat yinede karşılaştırınca almanya o konuda daha üstün geliyor
Almanyanın avantajları arasında stajda daha kolay olanaklar sağlaması üçüncü bir dil iyi bir eğitim sayılabilir kararsız kaldım
Üstteki mesajımda bende onu demek istedim, eğer amacın yurtdışında çalışmak veya yaşamaksa tabi ki Almanya'da okuman senin için büyük avantaj olacaktır, her konuda. En büyük sıkıntıyı ekonomik yönden yaşarsın, onuda hallederim diyorsan okulun zorluğu, dil vs. zaten bir şekilde halledersin :D

fatihsayin02

Mesaj gönderen fatihsayin02 » Cmt Tem 21, 2018 11:15 am

Deneyimi olan varsa paylaşırsa memnun olurum. Teşekkürler cevaplar için arkadaşlar.