Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ÜNİVERSİTEDE ÇALIŞMAK İLE İLGİLİ

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
kutsalih

ÜNİVERSİTEDE ÇALIŞMAK İLE İLGİLİ

Mesaj gönderen kutsalih » Prş Oca 26, 2017 11:53 pm

merhabalar. üniversitede 120 tam , 240 yarım gün çalışma hakkımız var . benim sorum şu: örneğin; ben makine mühendisliği okuyan bir öğrenciyim, staj da yapıcam tabikide, peki benim staj zamanında çalışma günlerimden gider mi? yani ben okul vaktinde 450 euro yu aşmayan bir işe girdim. okul vaktinde bu süreyi doldurdum. okul bitti staj zamanı geldi(bu arada stajlar ne zaman yapılıyor bilmiyorum okul zamanı mı değil mi)... benim çalışma hakkım dolduğu için ben stajdan para almıyor muyum ne oluyor onu bir açıklayabilir misiniz...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: ÜNİVERSİTEDE ÇALIŞMAK İLE İLGİLİ

Mesaj gönderen Physiker » Cum Oca 27, 2017 1:55 pm

Stajdan para alip almadigini biz bilemeyiz, staj yapacagin yerle anlasmana göre durum belli olur.

Üniversitede calisiyorsan ve bölümle ilgili zorunlu staj yapiyorsan(Pflichtpraktikum), durumu yabancilar dairesine anlattiginda sorun olmaz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Oca 28, 2017 1:04 am

bununla ilgili paylasimim var 3-4 tane.

zorunlu staj, werkstudent pozisyonu ve Studentische Hilfskraft pozisyonunda calisanlarda o calisma izni sürelerinde düsme olmuyo. münih yabancilar subesinden 3-4 sene önce alinan bilgidir.

tipitip

Mesaj gönderen tipitip » Çrş Tem 04, 2018 5:02 pm

welly275 yazdı: Cmt Oca 28, 2017 1:04 am bununla ilgili paylasimim var 3-4 tane.

zorunlu staj, werkstudent pozisyonu ve Studentische Hilfskraft pozisyonunda calisanlarda o calisma izni sürelerinde düsme olmuyo. münih yabancilar subesinden 3-4 sene önce alinan bilgidir.
merhaba, bu söylediğiniz üniversitedeki bütün asistan pozisyonları için geçerli mi? Üniversitede çalışıyorsan süre-saat sınırlaması yok dendi ama kaynak bulamıyorum aydınlatırsanız çok sevinirim.

tipitip

Mesaj gönderen tipitip » Çrş Tem 04, 2018 5:04 pm

welly275 yazdı: Cmt Oca 28, 2017 1:04 am bununla ilgili paylasimim var 3-4 tane.

bir de semesterferien zamanı calısılınca tam zamanlı calısılabılıyor haftalık 20 saat kuralı kalkıyor denıldı doğru mu?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Tem 05, 2018 2:05 pm

tipitip yazdı: Çrş Tem 04, 2018 5:04 pm bir de semesterferien zamanı calısılınca tam zamanlı calısılabılıyor haftalık 20 saat kuralı kalkıyor denıldı doğru mu?
Dogru
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

tipitip

Mesaj gönderen tipitip » Prş Tem 05, 2018 9:06 pm

Staatsmann yazdı: Prş Tem 05, 2018 2:05 pmDogru
teşekkürler cevabınız için. peki 450 eur geçiyorsa aylık kazanç vergi ödenmesi gerekiyor ve bunu biz kendimiz mi hesaplayıp ödeyeceğiz?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Tem 06, 2018 1:27 am

tipitip yazdı: Çrş Tem 04, 2018 5:04 pm bir de semesterferien zamanı calısılınca tam zamanlı calısılabılıyor haftalık 20 saat kuralı kalkıyor denıldı doğru mu?
bu yillik bazda hesaplanan bisey. her hafta senin kac saat calistigina bakmiyolar. bazi aylarda gerek sinavlar gerek baska sebeplerden 20saat altinda calistiginda bu birbirini örtüyo. bunun yaninda yillik bazda haftalik 20 saat toplamindan biraz daha fazla bi hak mevcuttu yanlis hatirlamiyosam. internette yeteri kadar almanca kaynak var.

ben tatillerde calistim 40 saat sorun da yasamadim.

asistan dedigin ne? yani hiwi türkiyedeki asistanlik gibi degil tam zamanli bisey degil. hiwilerde sinirsiz süre yok, sadece senin 120tam gün calisma izninden yemiyo demek istedigim. ögrenci pozisyonuyla yani werkstudent olarak calismak haftalik 20 saatle sinirli. hiwide de ayni sey gecerlidir tahminimce. tam bilmiyorum.

eger siniri adarsan bu pozisyondan cikar normal tam zamanli calisan olursun ve buna 120 tam gün calisma iznin yetmez ve daha büyük sorun yasarsin.

tipitip

Mesaj gönderen tipitip » Cmt Tem 07, 2018 3:58 pm

welly275 yazdı: Cum Tem 06, 2018 1:27 am bu yillik bazda hesaplanan bisey. her hafta senin kac saat calistigina bakmiyolar. bazi aylarda gerek sinavlar gerek baska sebeplerden 20saat altinda calistiginda bu birbirini örtüyo. bunun yaninda yillik bazda haftalik 20 saat toplamindan biraz daha fazla bi hak mevcuttu yanlis hatirlamiyosam. internette yeteri kadar almanca kaynak var.

ben tatillerde calistim 40 saat sorun da yasamadim.

asistan dedigin ne? yani hiwi türkiyedeki asistanlik gibi degil tam zamanli bisey degil. hiwilerde sinirsiz süre yok, sadece senin 120tam gün calisma izninden yemiyo demek istedigim. ögrenci pozisyonuyla yani werkstudent olarak calismak haftalik 20 saatle sinirli. hiwide de ayni sey gecerlidir tahminimce. tam bilmiyorum.

eger siniri adarsan bu pozisyondan cikar normal tam zamanli calisan olursun ve buna 120 tam gün calisma iznin yetmez ve daha büyük sorun yasarsin.
tesekkurler. benim pozisyonum hiwi sayiliyor sanirim. whb denilen asistanlik pozisyonu. haftada 19 saatten fazla olmuyor zaten. ama bu arada calisma hakkimdan yemiyor diyorsunuz peki gidip mesela bir minijob da edinebiliyor muyum disarda bir yerde?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Tem 08, 2018 1:36 am

dedigim gibi münih yabancilar subesine bunu özellikle sordum ve aldigim cevap yemedigi yönündeydi. yine de bagli bulundugun yabancilar subesine mail atip sorabilirsin. onlar minijob yapanilirsin sorun olmaz derse rahat rahat calisirsin hem de elinde yazili kanitin olur

podolski1905

Mesaj gönderen podolski1905 » Pzr Tem 08, 2018 9:18 pm

Welly bu yazdigin sey Niedersachsen icin de gecerli mi ? ben de bir sirkette werkstudent olarak calisicam ama önceden 3 4 ay bi yerde Minijobber olarak calismistim.(haftalik 20 saat Werkstudent olarak calisicam)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Tem 09, 2018 2:21 am

kesin bisey diyemem. münihte gecerliyse orda da gecerli olmasi lazim mantiken

en iyi cözüm, bagli oldugun yabancilar dairesine sormak.