Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Kabul aldıktan sonra

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
mirfaelltnichtsein

Kabul aldıktan sonra

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cum Tem 06, 2018 1:45 pm

Merhaba, üniversiteden kabul aldıktan sonra yapılması gerekenleri forumda okudum ama detayını öğrenmek istediğim birkaç konu var.

1. Öncelikle kabul belgesini vize görüşmesine nasıl götürdüğümüzün bir önemi var mı? Yani çıktı alıp mı götürüyoruz yoksa postayla elimize geldikten sonra mı vizeye gidiyoruz?

2. Vize görüşmesine giderken götürülecek belgeleri, başvuru sürecinde yaptığımız gibi öncesinde konsolosluk onayından geçiriyor muyuz yeniden? Çünkü bankaya para yatırdıktan sonra konsolosluğa form doldurmaya ve banka belgesini onaylatmaya gelenleri gördüm.

3. Niyet mektubu yazmak zorunlu mu?

gnrszn

Re: Kabul aldıktan sonra

Mesaj gönderen gnrszn » Cum Tem 06, 2018 2:05 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Cum Tem 06, 2018 1:45 pm Merhaba, üniversiteden kabul aldıktan sonra yapılması gerekenleri forumda okudum ama detayını öğrenmek istediğim birkaç konu var.

1. Öncelikle kabul belgesini vize görüşmesine nasıl götürdüğümüzün bir önemi var mı? Yani çıktı alıp mı götürüyoruz yoksa postayla elimize geldikten sonra mı vizeye gidiyoruz?

2. Vize görüşmesine giderken götürülecek belgeleri, başvuru sürecinde yaptığımız gibi öncesinde konsolosluk onayından geçiriyor muyuz yeniden? Çünkü bankaya para yatırdıktan sonra konsolosluğa form doldurmaya ve banka belgesini onaylatmaya gelenleri gördüm.

3. Niyet mektubu yazmak zorunlu mu?
İlk 2 sorunun cevabını sitede birçok yerde bulabilirsin.Benim yazılarımdada bulabilirsin.3. Soru kesinlikle şart.Bana göre vizenin çıkması %80 niyet mektubuna bağlı.Kendini çok iyi ifade etmen ve araştırma yaptığını göstermen gerekiyor.

baturcildam

Mesaj gönderen baturcildam » Cum Tem 06, 2018 4:51 pm

Motivasyon mektubu yazmamaya 0 tolerans aklında bulunsun

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cum Tem 06, 2018 5:50 pm

gnrszn yazdı: Cum Tem 06, 2018 2:05 pm İlk 2 sorunun cevabını sitede birçok yerde bulabilirsin.Benim yazılarımdada bulabilirsin.3. Soru kesinlikle şart.Bana göre vizenin çıkması %80 niyet mektubuna bağlı.Kendini çok iyi ifade etmen ve araştırma yaptığını göstermen gerekiyor.
Sizin açtığınız başlıkta belgeleri çıktı alıp onaylatmadan götürdüğünüzü okudum, ama ben geçen ay belge onaylatmaya gittiğimde 4 kişi birden bloke hesap belgesini onaylatmaya gelmişti. Ve buna ek olarak bloke hesapla ilgili form doldurup gittiler. Böyle bir şeyle forumda hiç karşılaşmadım mesela ve ne olduğunu anlayamadım.

Ek olarak şunları da bulamadım:

- Türkiye'de mezun olduktan sonra 1 sene çalıştım ve CV'mde yazıyor, bunu kanıtlamak zorunda mıyım? Elimde bir tek sözleşmem duruyor, yeterli mi? (Bu durumda olan kimseye rastlamadım forumda)

- Bloke hesap yeterli mi yoksa tapu, araba vs. göstermek de zorunlu mu? (Bu konunun opsiyonel olup olmadığına kimse değinmemiş)

- Kabul aldığım okula ödeme yapıp kayıt olmuş olmam gerekiyor mu? (Herkesin yazdığı dil kursu odaklıydı)

- Konaklamayı çoktan ayarlamış olmam gerekiyor mu? (Konaklamaya değinenler ya dil okulunun yurdundan bahsediyor ya da aile/akraba yanında kalacaklarından)

- Uçak biletini almış olmam gerekiyor mu? (Zorunlu olup olmadığına değinildiğini görmedim)

Forumda vize anı defterlerini baştan sona okudum ama çoğu şartlı kabul ve dil kursu odaklı yazmış. Sorular ve yazılanlar hep bunlarla ilgili. Dediğim gibi Türkiye'de TestDaF'ı geçip yüksek lisans kabulünü direkt alanların belgeler hakkında detaylı ve kesin bilgileri yazdığı konuları bulamadım.

gnrszn

Mesaj gönderen gnrszn » Cmt Tem 07, 2018 9:44 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Cum Tem 06, 2018 5:50 pm Sizin açtığınız başlıkta belgeleri çıktı alıp onaylatmadan götürdüğünüzü okudum, ama ben geçen ay belge onaylatmaya gittiğimde 4 kişi birden bloke hesap belgesini onaylatmaya gelmişti. Ve buna ek olarak bloke hesapla ilgili form doldurup gittiler. Böyle bir şeyle forumda hiç karşılaşmadım mesela ve ne olduğunu anlayamadım.

Ek olarak şunları da bulamadım:

- Türkiye'de mezun olduktan sonra 1 sene çalıştım ve CV'mde yazıyor, bunu kanıtlamak zorunda mıyım? Elimde bir tek sözleşmem duruyor, yeterli mi? (Bu durumda olan kimseye rastlamadım forumda)

- Bloke hesap yeterli mi yoksa tapu, araba vs. göstermek de zorunlu mu? (Bu konunun opsiyonel olup olmadığına kimse değinmemiş)

- Kabul aldığım okula ödeme yapıp kayıt olmuş olmam gerekiyor mu? (Herkesin yazdığı dil kursu odaklıydı)

- Konaklamayı çoktan ayarlamış olmam gerekiyor mu? (Konaklamaya değinenler ya dil okulunun yurdundan bahsediyor ya da aile/akraba yanında kalacaklarından)

- Uçak biletini almış olmam gerekiyor mu? (Zorunlu olup olmadığına değinildiğini görmedim)

Forumda vize anı defterlerini baştan sona okudum ama çoğu şartlı kabul ve dil kursu odaklı yazmış. Sorular ve yazılanlar hep bunlarla ilgili. Dediğim gibi Türkiye'de TestDaF'ı geçip yüksek lisans kabulünü direkt alanların belgeler hakkında detaylı ve kesin bilgileri yazdığı konuları bulamadım.
Öncelikle Uçak bileti rezervasyonuna gerek yok.Vize nezaman çıkar bilemezsin.Görüşmemde uçak bileti ile ilgili hiçbirşey geçmedi.
Görüşme sırasında nerde kalacağına dair senden adres istiyorlar.Yurt ise başvuru evraklarını göstermen gerekebiliyor.Yurt hala çıkmadıysa başvuru yaptığına yada yurt ile mailleştiğine dair kağıt götürmelisin.Ev tutsanda bir adres belirtmek zorundasın kalacağın yer için.
Bloke hesap “pdf çıktısı” olarak götürmen yeterli.Başka hiçbirşeye gerek yok.Ben babamın banka hesap dekontlarını,tapuları filan götürdüm hiçbirine bakmadılar.(sadece bloke hesabın devamını yada seni kimin desteklediğini soruyorlar.Ben babam destekliyor sadece dedim.Yani bloke hesabım olmasına rağmen bu soruyu sordular)
Sözleşmen yeterli olur.Hatta gerekmeyebilir.Çünkü öğrenmek istedikleri bu zamana kadar ne yaptığın.Güven problemi olursa sözleşmeyi çıkarır masaya vurursun :)
Direk kabul belgesi yeterli olucaktır.Oraya gidince kayıt yaparsın zaten.İlla burda kesin kayıt yaptırman gerekmiyor.
Son olarak kabul belgem,dil kursu kaydım ve bloke hesabımı pdf çıktısı olarak götürdüm.Kesinlikle onaylatmana gerek yok.(vizeyi almış birisi olarak tecrübeli biri olarak açıklamaya çalıştım.Umarım faydası olur 👍🏾

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cmt Tem 07, 2018 11:00 pm

gnrszn yazdı: Cmt Tem 07, 2018 9:44 pm Öncelikle Uçak bileti rezervasyonuna gerek yok.Vize nezaman çıkar bilemezsin.Görüşmemde uçak bileti ile ilgili hiçbirşey geçmedi.
Görüşme sırasında nerde kalacağına dair senden adres istiyorlar.Yurt ise başvuru evraklarını göstermen gerekebiliyor.Yurt hala çıkmadıysa başvuru yaptığına yada yurt ile mailleştiğine dair kağıt götürmelisin.Ev tutsanda bir adres belirtmek zorundasın kalacağın yer için.
Bloke hesap “pdf çıktısı” olarak götürmen yeterli.Başka hiçbirşeye gerek yok.Ben babamın banka hesap dekontlarını,tapuları filan götürdüm hiçbirine bakmadılar.(sadece bloke hesabın devamını yada seni kimin desteklediğini soruyorlar.Ben babam destekliyor sadece dedim.Yani bloke hesabım olmasına rağmen bu soruyu sordular)
Sözleşmen yeterli olur.Hatta gerekmeyebilir.Çünkü öğrenmek istedikleri bu zamana kadar ne yaptığın.Güven problemi olursa sözleşmeyi çıkarır masaya vurursun :)
Direk kabul belgesi yeterli olucaktır.Oraya gidince kayıt yaparsın zaten.İlla burda kesin kayıt yaptırman gerekmiyor.
Son olarak kabul belgem,dil kursu kaydım ve bloke hesabımı pdf çıktısı olarak götürdüm.Kesinlikle onaylatmana gerek yok.(vizeyi almış birisi olarak tecrübeli biri olarak açıklamaya çalıştım.Umarım faydası olur 👍🏾
Cevapların için çok teşekkür ederim 🙏🏻 Emlakçı tarzı bir siteden ev konusunda gayriresmi anlaştığım biriyle olan konuşmamı göstersem olur mu? Çünkü oraya gitmeden konaklamayı %100 net olarak ayarlayamayabilirim. En azından ödeme kısmını. Sonuçta ev arkadaşlarını ve ortamı kendi gözünle görmeden kirayı ve depozitoyu vermek saçma olur. Ama anlaştığımıza dair yazışmanın screenshot gibi çıktısını götürmeyi de konsolosluk kabul eder mi bilemedim.

gnrszn

Mesaj gönderen gnrszn » Cmt Tem 07, 2018 11:10 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Cmt Tem 07, 2018 11:00 pm Cevapların için çok teşekkür ederim 🙏🏻 Emlakçı tarzı bir siteden ev konusunda gayriresmi anlaştığım biriyle olan konuşmamı göstersem olur mu? Çünkü oraya gitmeden konaklamayı %100 net olarak ayarlayamayabilirim. En azından ödeme kısmını. Sonuçta ev arkadaşlarını ve ortamı kendi gözünle görmeden kirayı ve depozitoyu vermek saçma olur. Ama anlaştığımıza dair yazışmanın screenshot gibi çıktısını götürmeyi de konsolosluk kabul eder mi bilemedim.
Aynen olur.Bu adres istemelerinin en büyük nedeni evraklarını hangi şehrin yabancılar şubesine göndereceklerini öğrenmeleri.Adres belirtirsin.Yukarda yazdığını aynı şekilde görevliyede anlatırsın ev planını.İstersede konuşmaları gösterebilirim dersin.Sorun yok :)