Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

HAMBURG'TA OKUYANLAR - YAŞAYANLAR

Hamburg eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
seth93

HAMBURG'TA OKUYANLAR - YAŞAYANLAR

Mesaj gönderen seth93 » Pzt May 14, 2018 6:20 pm

Merhaba arkadaşlar,

Ben önümüzdeki sene TUHH'ta yüksek lisans yapacağım. Hamburg'ta okuyan, okumuş olan veya yaşayan, yaşamış olan arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim.

Şimdi ben studierenwerk üzerinden yurt başvurusunda bulundum inşallah çıkar ama olurda çıkmazsa ne gibi alternatifler önerirsiniz?

Hamburg'ta bir öğrencinin aylık ortalama masrafı ne kadardır ?

Hamburg'a vardığımda bir yerde mutlaka çalışmak istiyorum çalışan ya da tecrübeli arkadaşlar ne tarz işlerde çalışıyorlar, iş imkanları ve ücretleri konusunda bilgi verebilir misini?

Teşekkürler.

stpaulifc

Re: HAMBURG'TA OKUYANLAR - YAŞAYANLAR

Mesaj gönderen stpaulifc » Çrş May 23, 2018 3:51 pm

Öncelikle hayırlı olsun. TUHH'un Studierendenwerk ile yeni gelen master öğrencileri için ayırdığı bir kota var, onun başvuruları ayrı oluyordu diye hatırlıyorum mutlaka takip et. Geçen sene 10 Haziran civarı açılmıştı sanırım. Açıldığı gün direk başvur hiç bir sıkıntı olacağını sanmıyorum, yurt dışından gelen ve erken başvuru yapan herkese yurt veriyorlar ilk 1 sene. Ücreti de mükemmel, 305 euro aylık, Hamburg'da daha iyisi imkansız.
Aylık masraf tamamen kişiden kişiye değişir ama eğer yurtta kalırsan 305 üzerine bi minimum 250-300 gider diye düşünüyorum, üzeri tamamen sana kalmış. Normal bir standart için aylık 700 diyebilirim. Bunu yemekten kısarım, aktiviteden kısarım vs diye düşünme, 6 ayda bir okul ücreti 350 euro, Türkiye ve civar ülkelere seyahatler, ekstra Almanca kursu falan istersen vs hemen hemen yıllık toplam aylık 700-800'e denk gelir. Kolay gelsin şimdiden evrak işinde.

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Prş May 24, 2018 11:49 am

stpaulifc yazdı: Çrş May 23, 2018 3:51 pm Öncelikle hayırlı olsun. TUHH'un Studierendenwerk ile yeni gelen master öğrencileri için ayırdığı bir kota var, onun başvuruları ayrı oluyordu diye hatırlıyorum mutlaka takip et. Geçen sene 10 Haziran civarı açılmıştı sanırım. Açıldığı gün direk başvur hiç bir sıkıntı olacağını sanmıyorum, yurt dışından gelen ve erken başvuru yapan herkese yurt veriyorlar ilk 1 sene. Ücreti de mükemmel, 305 euro aylık, Hamburg'da daha iyisi imkansız.
Aylık masraf tamamen kişiden kişiye değişir ama eğer yurtta kalırsan 305 üzerine bi minimum 250-300 gider diye düşünüyorum, üzeri tamamen sana kalmış. Normal bir standart için aylık 700 diyebilirim. Bunu yemekten kısarım, aktiviteden kısarım vs diye düşünme, 6 ayda bir okul ücreti 350 euro, Türkiye ve civar ülkelere seyahatler, ekstra Almanca kursu falan istersen vs hemen hemen yıllık toplam aylık 700-800'e denk gelir. Kolay gelsin şimdiden evrak işinde.
Yorumun için çok teşekkürler. Yurt için studienwerk'ten çoktan başvuru yapmıştım dediğin gibi açılırsa bir daha başvuru yapabilecek miyim ya da gerek kalır mı acaba? Birde herhangi bir işte çalışıyor musun veya çalıştın mı merak ettim çünkü iş bulamazsam 2. sene çok zorlanacağım maddi açıdan.

zdk123

Mesaj gönderen zdk123 » Sal May 29, 2018 12:51 pm

Mrb , benim kafam tarihler yüzünden çok karişti üniverste yerleştirme sonuçları nerdeyse eylüle yakın açiklaniyor nasil başvuru yapabiliriz veya siz hangi tarihlere göre yaptınız ?

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Sal May 29, 2018 3:06 pm

zdk123 yazdı: Sal May 29, 2018 12:51 pm Mrb , benim kafam tarihler yüzünden çok karişti üniverste yerleştirme sonuçları nerdeyse eylüle yakın açiklaniyor nasil başvuru yapabiliriz veya siz hangi tarihlere göre yaptınız ?
%100 ingilizce olan bölümlerin %80-90 gibi bir çoğunlunun başvuruları Aralık-Şubat arası oluyor Mart-Nisan gibi bitiyor genelde, dolayısıylada erken de açıklanıyor. Hamburg'un başvurusu mesela Şubat'ta bitmişti haliyle kabülüde erken aldım Mart gibi.

zdk123

Mesaj gönderen zdk123 » Sal May 29, 2018 5:23 pm

Teşekkürler

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Cum Haz 22, 2018 10:52 pm

stpaulifc yazdı: Çrş May 23, 2018 3:51 pm Öncelikle hayırlı olsun. TUHH'un Studierendenwerk ile yeni gelen master öğrencileri için ayırdığı bir kota var, onun başvuruları ayrı oluyordu diye hatırlıyorum mutlaka takip et. Geçen sene 10 Haziran civarı açılmıştı sanırım. Açıldığı gün direk başvur hiç bir sıkıntı olacağını sanmıyorum, yurt dışından gelen ve erken başvuru yapan herkese yurt veriyorlar ilk 1 sene. Ücreti de mükemmel, 305 euro aylık, Hamburg'da daha iyisi imkansız.

Mesajını tekrar size bildirim gitsen diye alıntıladım yanlış anlaşılmasın. Sizden başka sanırım şu an için Hamburg'ta okuyupta bu siteye giren çok yok, sizde sanırım TUHH'ta okuyorsunuz eğer öyleyse veya değilse de umarım denk gelir tanışırız. :)

Bu yurt başvurusunu biliyordum ama ilk kabul aldığımda bir süre TUHH sitesini ve accommodation linkleri kurcaladım olan linkler kırıktı bir yardım vs. yok dedim heralde ve studierenwerk üzerinden kendim başvurdum ta ki sizin mesajınız üzerine TUHH sitesine tekrar bakana kadar, baktım ki güncel link koymuşlar hatta başlayalı falan 20 gün vs. olmuş. Her neyse, direkt ertesi gün başvurumu gerçekleştirdim ve bu zaman yurt başvuru sürecinin ortalarına geliyor. Uzun bir süre bekledim 2 hafta kadar, daha sonra 13 Haziran'da bana TUHH tarafından başvurumun alındığını ancak kabul edilirsem bunun 15 Haziran ve 15 Aralık arasında bir sürede bana iletileceğine dair saçma bir mail geldi. Benim yurt çıkıp çıkmadığını en kısa sürede öğrenmem lazım ki ona göre bütçemi, gidiş tarihimi vs ayarlayayım. Acaba siz bu yurtta kaldınız mı, kaldıysanız ne zaman başvurdunuz ve cevabını(kabul, red) ne zaman aldınız acaba, ben biraz geç mi kalmışım yurda başvurmakta?

stpaulifc

Mesaj gönderen stpaulifc » Çrş Haz 27, 2018 8:14 pm

Selam,
Problem değil iyi bile yapmışsın yeni fark ettim çünkü. Ben geçen sene haziranın ilk haftası direk başvurmuştum açıldığında, 27 Haziran'da mail gelmiş Room Offer başlığı ile. Başvurunu yaptıysan temmuza kadar en azından bekle, sonra bir mail at derim. Şanssızlık olmuş 20 gün sonra fark etmen ama umarım çıkar çünkü gerçekten çok büyük kolaylık, buradayken bile kalacak yer bulmak zor Türkiye'den daha da zor hale geliyor haliyle.

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Çrş Haz 27, 2018 9:22 pm

stpaulifc yazdı: Çrş Haz 27, 2018 8:14 pm Selam,
Problem değil iyi bile yapmışsın yeni fark ettim çünkü. Ben geçen sene haziranın ilk haftası direk başvurmuştum açıldığında, 27 Haziran'da mail gelmiş Room Offer başlığı ile. Başvurunu yaptıysan temmuza kadar en azından bekle, sonra bir mail at derim. Şanssızlık olmuş 20 gün sonra fark etmen ama umarım çıkar çünkü gerçekten çok büyük kolaylık, buradayken bile kalacak yer bulmak zor Türkiye'den daha da zor hale geliyor haliyle.
Teşekkürler cevap için. İnşallah çıkar bakalım önümüzdeki haftada haber gelmezse mail atmaya karar verdim. Sen şu an bu yurtlarda mı konaklıyorsun, memnun musun ve ne kadar ödüyorsun acaba? Birde yurt ile yıllık mı sözleşme yapıyorum yoksa okul süresi boyunca mı?

stpaulifc

Mesaj gönderen stpaulifc » Prş Haz 28, 2018 11:54 am

Evet orada kalıyorum, yalnızca ilk sene için kalabiliyorsun 1 yıllık sözleşme yapılıyor, aylık 305 euro ücreti, memnunum gayet ama çıkmak zorundayım senin gibi yeni gelen öğrencilere verileceği için :)

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Prş Haz 28, 2018 12:38 pm

stpaulifc yazdı: Prş Haz 28, 2018 11:54 am Evet orada kalıyorum, yalnızca ilk sene için kalabiliyorsun 1 yıllık sözleşme yapılıyor, aylık 305 euro ücreti, memnunum gayet ama çıkmak zorundayım senin gibi yeni gelen öğrencilere verileceği için :)
Keşke öyle olmasaydı ya 1 yıl olması üzdü şimdi, ama fiyat çok iyiymiş. Peki 1 yıl sonunda öğrenciler ne yapıyor sen mesela tekrar yurda mı başvurdun yoksa eve mi çıkıyorsun ?

Birde Hamburg hakkında kısaca görüşlerin nelerdir, memnun musun şehirden, hayatından, okuldan? :D

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Çrş Tem 04, 2018 3:14 pm

stpaulifc yazdı: Prş Haz 28, 2018 11:54 am Evet orada kalıyorum, yalnızca ilk sene için kalabiliyorsun 1 yıllık sözleşme yapılıyor, aylık 305 euro ücreti, memnunum gayet ama çıkmak zorundayım senin gibi yeni gelen öğrencilere verileceği için :)
Az önce mail geldi yurt çıkmamış maalesef işim çok zorlaştı :cry: şimdi studierenwerk'ten başvuru yapacağım tekrar onun dışında önerebileceğin bir yol var mıdır?

stpaulifc

Mesaj gönderen stpaulifc » Çrş Tem 04, 2018 9:38 pm

Hadi ya geçmiş olsun, facebook'ta international students TUHH, wg-gesucht Hamburg gibi sayfalar çok aktif, onun dışında wg-gesucht sitesi ve ebay'e bakabilirsin. Kolay gelsin

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Tem 04, 2018 11:11 pm

seth93 yazdı: Çrş Tem 04, 2018 3:14 pm Az önce mail geldi yurt çıkmamış maalesef işim çok zorlaştı :cry: şimdi studierenwerk'ten başvuru yapacağım tekrar onun dışında önerebileceğin bir yol var mıdır?
arkadas yazmis zaten ama bir taktikte benden eger almanyadaysan her gün studierendenwerke git kalacak yerim yok , otele , disarda kalmaya verecek param yok cok zor durumdayim de , bos yerleri oluyor bazen yurtlarin vermiyorlar o zaman verebilirler
Arkadaslar ben erkegim =)

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Prş Tem 05, 2018 1:09 am

kiss25 yazdı: Çrş Tem 04, 2018 11:11 pm arkadas yazmis zaten ama bir taktikte benden eger almanyadaysan her gün studierendenwerke git kalacak yerim yok , otele , disarda kalmaya verecek param yok cok zor durumdayim de , bos yerleri oluyor bazen yurtlarin vermiyorlar o zaman verebilirler
Almanya'da değilim maalesef daha vizemi bekliyorum hatta. Ama şansımı mail atarak deneyeceğim :(

stpaulifc yazdı: Çrş Tem 04, 2018 9:38 pm Hadi ya geçmiş olsun, facebook'ta international students TUHH, wg-gesucht Hamburg gibi sayfalar çok aktif, onun dışında wg-gesucht sitesi ve ebay'e bakabilirsin. Kolay gelsin
Bulabildiğim her şeye baktım sabahtan beri ama resmen öğrenciye uygun düzgün bir şey yok. Bu nasıl iştir Almanya'nın en büyük 2. şehrinde nasıl böyle oluyor akıl alır gibi değil. Bu Bahrenfeld taraflarında uygun özel yurtlar var ama semti hiç bilmediğimden fikir yürütmek zor oluyor, nasıldır buralar, okula trenle gitmesi 50-60dk sürüyor gösteriyor google'da ama evsiz kalmaktan iyidir.

stpaulifc

Mesaj gönderen stpaulifc » Prş Tem 05, 2018 5:44 pm

Ben dahil buradaki bir sürü arkadaşımın seneye nerede kalacağı belli değil, Almanya'nın konaklama problemi olan şehirleri en büyük 2 şehri Münih ve Hamburg zaten. Ev çok az, nüfus-öğrenciler fazla vs. O kadar telaşa kapılma, her gün bak facebook'a günde 2-3 ilan düşüyor en azından. Üniversitenin bulunduğu Harburg civarında sosyal olarak pek bir şey yok ama kiralar bi nebze daha uygun, Hamburg merkezde 400-500 euro genelde ve bulmak daha zor. Facebook'ta aktif takip et tüm sayfaları.

seth93

Mesaj gönderen seth93 » Cmt Tem 07, 2018 8:45 pm

stpaulifc yazdı: Prş Tem 05, 2018 5:44 pm Ben dahil buradaki bir sürü arkadaşımın seneye nerede kalacağı belli değil, Almanya'nın konaklama problemi olan şehirleri en büyük 2 şehri Münih ve Hamburg zaten. Ev çok az, nüfus-öğrenciler fazla vs. O kadar telaşa kapılma, her gün bak facebook'a günde 2-3 ilan düşüyor en azından. Üniversitenin bulunduğu Harburg civarında sosyal olarak pek bir şey yok ama kiralar bi nebze daha uygun, Hamburg merkezde 400-500 euro genelde ve bulmak daha zor. Facebook'ta aktif takip et tüm sayfaları.
Teşekkürler cevap için. ;)

Benim için Harburg olması daha iyi olur zaten ama ilan yok denecek kadar az hatta yok bile diyebiliriz. 15 Eylül gibi gelip ev bulabilme şansım nasıl sence çünkü şu durumda öyle yapmam gerekecek gibi duruyor.

Birde VIVO phoenix adında öğrenci apartmanı tarzında bir şey var daha yeni kurulmuş galiba ama sitelerinden kısıtlı almancamla nasıl başvurulacağına dair bilgiyi bulamadım sen duymuş muydun? Siteleride şu : https://www.vivophoenix.de/

yaço58

Mesaj gönderen yaço58 » Sal Kas 27, 2018 11:16 am

seth93 yazdı: Pzt May 14, 2018 6:20 pm Merhaba arkadaşlar,

Ben önümüzdeki sene TUHH'ta yüksek lisans yapacağım. Hamburg'ta okuyan, okumuş olan veya yaşayan, yaşamış olan arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim.

Şimdi ben studierenwerk üzerinden yurt başvurusunda bulundum inşallah çıkar ama olurda çıkmazsa ne gibi alternatifler önerirsiniz?

Hamburg'ta bir öğrencinin aylık ortalama masrafı ne kadardır ?

Hamburg'a vardığımda bir yerde mutlaka çalışmak istiyorum çalışan ya da tecrübeli arkadaşlar ne tarz işlerde çalışıyorlar, iş imkanları ve ücretleri konusunda bilgi verebilir misini?

Teşekkürler.
kardeşim bende bu sene üniversitee son sınıf öğrencisiyim acaba başvurular nasıl yapıyoruz yada bir danışmanlık şirketimi lazım yardımcı olabilirsen sevinirim

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt May 06, 2019 1:24 pm

seth93 yazdı: Cmt Tem 07, 2018 8:45 pm Teşekkürler cevap için. ;)

Benim için Harburg olması daha iyi olur zaten ama ilan yok denecek kadar az hatta yok bile diyebiliriz. 15 Eylül gibi gelip ev bulabilme şansım nasıl sence çünkü şu durumda öyle yapmam gerekecek gibi duruyor.

Birde VIVO phoenix adında öğrenci apartmanı tarzında bir şey var daha yeni kurulmuş galiba ama sitelerinden kısıtlı almancamla nasıl başvurulacağına dair bilgiyi bulamadım sen duymuş muydun? Siteleride şu : https://www.vivophoenix.de/
Merhaba, kalacak yer sorununuzu cözebildiniz mi ?

sahanyalap

Mesaj gönderen sahanyalap » Pzr Eyl 08, 2019 11:01 am

Herkese selamlar ben cicegi burnunda taze dil kursu ogrencisi olarak unsa yazildim. Kalacak yer bakiyorum ama bulamiyorum. Wg sitelerine falan baktim ama onceligim yurt ya da studyo daire gibi yalniz yasayabilecegim yerler. Bilgisi olan varsa yardimci olursa cok iyi olur.