Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Konsolosluk Belge Tasdiği Öncesi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
mirfaelltnichtsein

Konsolosluk Belge Tasdiği Öncesi

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Çrş Haz 06, 2018 3:41 pm

Merhaba, iki hafta sonra konsoloslukta belge onayı için randevum var. Başvuracağım üniversitelerin istediği tüm belgeleri topladım (İngilizce ve orijinal olarak. İngilizce olmayanlara da noter onaylı çeviri yaptıracağım bu hafta) ve bunları fotokopi çektirip gideceğim konsolosluğa. Yapmam veya bilmem gereken atladığım bir şey var mı bu durumda? Randevunun tarihi benim için çok kritik çünkü eğer bu randevuda işlerimi halledemezsem Bewerbungsfrist'i kaçırma ihtimalim çok yüksek o yüzden bu randevu için gözden kaçırdığım bir şey olmadığından emin olmak istiyorum.

baturcildam

Re: Konsolosluk Belge Tasdiği Öncesi

Mesaj gönderen baturcildam » Çrş Haz 06, 2018 4:20 pm

Doğru yapıyorsun pasaport fotokopisi oslun

Kullanıcı avatarı
Riemann

Mesaj gönderen Riemann » Prş Haz 07, 2018 5:43 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Çrş Haz 06, 2018 3:41 pm Merhaba, iki hafta sonra konsoloslukta belge onayı için randevum var. Başvuracağım üniversitelerin istediği tüm belgeleri topladım (İngilizce ve orijinal olarak. İngilizce olmayanlara da noter onaylı çeviri yaptıracağım bu hafta) ve bunları fotokopi çektirip gideceğim konsolosluğa. Yapmam veya bilmem gereken atladığım bir şey var mı bu durumda? Randevunun tarihi benim için çok kritik çünkü eğer bu randevuda işlerimi halledemezsem Bewerbungsfrist'i kaçırma ihtimalim çok yüksek o yüzden bu randevu için gözden kaçırdığım bir şey olmadığından emin olmak istiyorum.
Ben de tek seferde işimi halledemezsem diye stres yapmıştım. Sabah randevuya gittim. İşimi halledemedim; ama strese gerek yokmuş: öğleden sonraya randevu verdiler. Yani randevu alma süreci en baştan başlamadı.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Prş Haz 07, 2018 9:50 pm

Riemann yazdı: Prş Haz 07, 2018 5:43 pm Ben de tek seferde işimi halledemezsem diye stres yapmıştım. Sabah randevuya gittim. İşimi halledemedim; ama strese gerek yokmuş: öğleden sonraya randevu verdiler. Yani randevu alma süreci en baştan başlamadı.
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Belgeleri topluca birleştirip onaylıyorlarmış dolayısıyla scan etmekte sorun yaşayanlar olmuş. Bunu nasıl hallettiniz?

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Cum Haz 08, 2018 3:58 am

mirfaelltnichtsein yazdı: Prş Haz 07, 2018 9:50 pm Cevaplarınız için teşekkür ederim. Belgeleri topluca birleştirip onaylıyorlarmış dolayısıyla scan etmekte sorun yaşayanlar olmuş. Bunu nasıl hallettiniz?
Sadece arkada olacak mühür.
Orayi taratip pdfde her belgenizin arkasi olarak göstermeniz yeterli.
Mühürü acarsaniz belgeleriniz gecersiz sayilir.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cum Haz 08, 2018 8:35 am

TRueS yazdı: Cum Haz 08, 2018 3:58 am Sadece arkada olacak mühür.
Orayi taratip pdfde her belgenizin arkasi olarak göstermeniz yeterli.
Mühürü acarsaniz belgeleriniz gecersiz sayilir.
Çok teşekkürler. Uni-assist'e üye olup her şeyi doldurdum, şu an sadece konsolosluk onayını bekliyorum pdfleri yüklemek için. Uni-assist her üniversite için dosya yükleme bölümünde tıklayınca açılan seçeneklerin hepsini mi istiyor yoksa ben o seçeneklerden sadece üniversitenin istediklerini seçip yüklesem yeterli mi?

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Cum Haz 08, 2018 5:00 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Cum Haz 08, 2018 8:35 am Çok teşekkürler. Uni-assist'e üye olup her şeyi doldurdum, şu an sadece konsolosluk onayını bekliyorum pdfleri yüklemek için. Uni-assist her üniversite için dosya yükleme bölümünde tıklayınca açılan seçeneklerin hepsini mi istiyor yoksa ben o seçeneklerden sadece üniversitenin istediklerini seçip yüklesem yeterli mi?
Üniversitenin istediklerini yüklemeniz yeterli, fazlasini neden yükleyeceksiniz ki?
Online yükleme sadece tasdik gerekmeyen belgeler icin. Lebenslauf vs.
Tasdik isteyen belgeleri postayla da göndermeniz gerekiyor.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Cum Haz 08, 2018 7:32 pm

TRueS yazdı: Cum Haz 08, 2018 5:00 pm Üniversitenin istediklerini yüklemeniz yeterli, fazlasini neden yükleyeceksiniz ki?
Online yükleme sadece tasdik gerekmeyen belgeler icin. Lebenslauf vs.
Tasdik isteyen belgeleri postayla da göndermeniz gerekiyor.
Fazlasını yükleyeceğimden değil, uni-assist'teki belge yükleme kısmında bir sürü seçenek var. Mesela belge yükleme kısmına geldiğimde Tätigkeitsnachweis/Praktikum diye bir seçenek var ama başvuracağım hiçbir üniversite kendi sitelerindeki istenilen belgeler listesine bunu yazmamış, sadece uni-assist'te belge yükleme kısmında var bu kategori. Bunu yüklemek zorunda mıyım örneğin?

Ben istenilen tüm belgeleri hem online hem de postayla göndermemiz gerekiyor diye biliyordum? Diploma, transkript, vs. hepsi.

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Cum Haz 08, 2018 7:39 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Cum Haz 08, 2018 7:32 pm Fazlasını yükleyeceğimden değil, uni-assist'teki belge yükleme kısmında bir sürü seçenek var. Mesela belge yükleme kısmına geldiğimde Tätigkeitsnachweis/Praktikum diye bir seçenek var ama başvuracağım hiçbir üniversite kendi sitelerindeki istenilen belgeler listesine bunu yazmamış, sadece uni-assist'te belge yükleme kısmında var bu kategori. Bunu yüklemek zorunda mıyım örneğin?

Ben istenilen tüm belgeleri hem online hem de postayla göndermemiz gerekiyor diye biliyordum? Diploma, transkript, vs. hepsi.
Hayir bütün kategorileri doldurmak zorunda degilsiniz tabii ki.
Bazi okullar online yüklenmesini de isterler ama belirtilmemisse online olarak ve postayla gönderin diye, online yüklemeniz gerekmez.
Postayla göndermeniz her halükarda gecerli.

Kullanıcı avatarı
Riemann

Mesaj gönderen Riemann » Pzt Haz 11, 2018 1:17 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Prş Haz 07, 2018 9:50 pm Cevaplarınız için teşekkür ederim. Belgeleri topluca birleştirip onaylıyorlarmış dolayısıyla scan etmekte sorun yaşayanlar olmuş. Bunu nasıl hallettiniz?
Hiç fotokopi taratmadım. Orjinali varken neden fotokopiyi onaylatıp tarattığınızı anlayamadım. Ben onaylattığım fotokopileri sadece postayla göndermek için kullandım. Gerçi benim uni-assist'le işim olmadı, oradaki süreç farklı olabilir kafa karıştırmayayım. Benim başvurduğum okulların kendi online başvuru sistemi var, bazılarında online başvuru yok: sadece postayla başvuru var.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Pzt Haz 11, 2018 2:00 pm

TRueS yazdı: Cum Haz 08, 2018 7:39 pm Hayir bütün kategorileri doldurmak zorunda degilsiniz tabii ki.
Bazi okullar online yüklenmesini de isterler ama belirtilmemisse online olarak ve postayla gönderin diye, online yüklemeniz gerekmez.
Postayla göndermeniz her halükarda gecerli.
Anladım teşekkür ederim. Peki (ÖSYM belgesi ve lise diploması için) noter onaylı çeviri nasıl oluyor? Herhangi bir yeminli tercüme bürosunda çeviri yaptırmak yeterli mi?
Riemann yazdı: Pzt Haz 11, 2018 1:17 pm Hiç fotokopi taratmadım. Orjinali varken neden fotokopiyi onaylatıp tarattığınızı anlayamadım. Ben onaylattığım fotokopileri sadece postayla göndermek için kullandım. Gerçi benim uni-assist'le işim olmadı, oradaki süreç farklı olabilir kafa karıştırmayayım. Benim başvurduğum okulların kendi online başvuru sistemi var, bazılarında online başvuru yok: sadece postayla başvuru var.
uni-assist'te nasıl olduğunu ben de bilmediğim için direkt orijinalleri yüklemek kabul edilir mi emin değilim ne olur ne olmaz belki konsolosluk onayı şarttır diye o şekilde sormuştum

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Pzt Haz 11, 2018 4:03 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Pzt Haz 11, 2018 2:00 pm Anladım teşekkür ederim. Peki (ÖSYM belgesi ve lise diploması için) noter onaylı çeviri nasıl oluyor? Herhangi bir yeminli tercüme bürosunda çeviri yaptırmak yeterli mi?
Noter onayi yaptiracaksaniz gereksiz masraf olacak.
Konsolosluklarda yaptiracaksaniz türkcelerinin fotokopilerini götüreceksiniz diger evraklarinizla birlikte(orjinal evraklar), hepsini büküp ucundan arkasinda mühür vuracaklar.
Bunun haricinda ekstra onay yaptirmaniz gerekmiyor.
Tercümeleri icin ise herhangi bir yeminli tercümani tercih edebilirsiniz, cevirilere onay gerekmez.
uni-assist'te nasıl olduğunu ben de bilmediğim için direkt orijinalleri yüklemek kabul edilir mi emin değilim ne olur ne olmaz belki konsolosluk onayı şarttır diye o şekilde sormuştum
Orjinal yüklemekten kastinizi anlamadim ama kismen söyle anlatilabilir.
Belgenizin orjinalini, daha sonra varsa cevirisini en son da mühür vurulan yeri her belge icin tek tek pdfte birlestireceksiniz.
Daha sonra belgeniz online yüklemeye hazir hale gelecek.
Postayla da göndereceksiniz uni assiste, online yüklemeniz tasdik gerekli olan belgeler icin yeterli degil.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Pzt Haz 11, 2018 4:26 pm

TRueS yazdı: Pzt Haz 11, 2018 4:03 pm Noter onayi yaptiracaksaniz gereksiz masraf olacak.
Konsolosluklarda yaptiracaksaniz türkcelerinin fotokopilerini götüreceksiniz diger evraklarinizla birlikte(orjinal evraklar), hepsini büküp ucundan arkasinda mühür vuracaklar.
Bunun haricinda ekstra onay yaptirmaniz gerekmiyor.
Tercümeleri icin ise herhangi bir yeminli tercümani tercih edebilirsiniz, cevirilere onay gerekmez.

Orjinal yüklemekten kastinizi anlamadim ama kismen söyle anlatilabilir.
Belgenizin orjinalini, daha sonra varsa cevirisini en son da mühür vurulan yeri her belge icin tek tek pdfte birlestireceksiniz.
Daha sonra belgeniz online yüklemeye hazir hale gelecek.
Postayla da göndereceksiniz uni assiste, online yüklemeniz tasdik gerekli olan belgeler icin yeterli degil.
Çeviri gerektiren belgeler için:
Yeminli tercüme + Türkçe orijinalinin fotokopisine konsolosluk onayı yeterli

Çeviri gerektirmeyen İngilizce ya da Almanca belgeler için:
Sadece fotokopilerine konsolosluk onayı yeterli

Doğru mu anlamışım?

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Pzt Haz 11, 2018 5:31 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Pzt Haz 11, 2018 4:26 pm Çeviri gerektiren belgeler için:
Yeminli tercüme + Türkçe orijinalinin fotokopisine konsolosluk onayı yeterli

Çeviri gerektirmeyen İngilizce ya da Almanca belgeler için:
Sadece fotokopilerine konsolosluk onayı yeterli

Doğru mu anlamışım?
Aynen öyle.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Pzt Haz 11, 2018 7:40 pm

TRueS yazdı: Pzt Haz 11, 2018 5:31 pmAynen öyle.
Çok teşekkür ederim. Bir de uni-assist'e belge gönderirken adres konusunda kafam karıştı, her üniversite adres olarak kendi üniversite adını ve sonrasında uni-assist'in adresini vermiş. Örneğin

Universität X
c/o Uni-ASSIST e.V.
D - 11507 Berlin

Şeklinde. Birden fazla üniversiteye başvururken belge gönderimini nasıl yapmalıyım?

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Pzt Haz 11, 2018 8:24 pm

mirfaelltnichtsein yazdı: Pzt Haz 11, 2018 7:40 pm Çok teşekkür ederim. Bir de uni-assist'e belge gönderirken adres konusunda kafam karıştı, her üniversite adres olarak kendi üniversite adını ve sonrasında uni-assist'in adresini vermiş. Örneğin

Universität X
c/o Uni-ASSIST e.V.
D - 11507 Berlin

Şeklinde. Birden fazla üniversiteye başvururken belge gönderimini nasıl yapmalıyım?
Universite adi yazmaniz gerekmez. Dosyalayip hepsini tek dosya yaparsiniz.
Alici kismina da sadece Uni Assist e.V. yazarsaniz sorun olmaz.

mirfaelltnichtsein

Mesaj gönderen mirfaelltnichtsein » Çrş Haz 13, 2018 12:42 pm

TRueS yazdı: Pzt Haz 11, 2018 8:24 pm Universite adi yazmaniz gerekmez. Dosyalayip hepsini tek dosya yaparsiniz.
Alici kismina da sadece Uni Assist e.V. yazarsaniz sorun olmaz.
Çok teşekkürler. Çeviri konusunda bir sorum daha olacak: Yeminli tercüman + noter onayı yaptıracağım. Bu yeterli mi yoksa apostil de gerekiyor mu?

Nihan.Ayd

Mesaj gönderen Nihan.Ayd » Çrş Haz 27, 2018 9:17 pm

Konsoloslukta benim Ösym yerlestirme belgemi tasdiklemediler bu ösym sitesinden bulunabilen, indirilebilen bir belge dedi görevli ve yöneticim bunu tasdiklemez dedi. Neyse ki bende yeminli tercümandan çevirisi var ıslak imzalı onu göndersem olur mu?

fatmacavusoglu

Mesaj gönderen fatmacavusoglu » Çrş Haz 27, 2018 9:42 pm

Merhaba ben sadece ceviri noter tasdiki ve kaymakamlıktan apostil şerhi aldım konsolosluktan onay almak şart mı?

Nihan.Ayd

Mesaj gönderen Nihan.Ayd » Prş Haz 28, 2018 8:41 am

Hayir çünkü hepsi aynı şey apostil, noter onayi ya da konsolosluk tasdiki.