Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'daki Ilk Gunleriniz ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Alper Ayer

Mesaj gönderen Alper Ayer » Pzt Eki 26, 2009 9:48 pm

himm anladim hadi hayirlisi bakalim :) yurda yerleste bi rahatlarsin..ben memnunum arkadaslarimdan odamdan yurdumdan cok guzel metro son durak direk kapimin onu:D apartmandan kapiyi aciom metroma biniyorum hop dil kursunda in hoop uni essen in :) guzel yani rahatim

sefer57

Mesaj gönderen sefer57 » Pzt Eki 26, 2009 10:32 pm

Allah keyfinizi bozmasin kardesler :D
gozumuz yok:|

blackened

Mesaj gönderen blackened » Pzt Eki 26, 2009 11:19 pm

dur aman naaptin o kadar ucuza karsindaki adamla konusamazsin Almanya\'da. 0.09€ veya 9 cent olacak dogrusu ;)

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Sal Eki 27, 2009 12:44 am

benim kuzenler o2 kullaniyormus bremerhaven ve nordenhamin nerdeyse hepsi o2 kullaniyormus gerci :) o2den o2 ye belesmis dogrumudr dogruysa niye insanlar kullanmiyorki bu hatta tabi 20 € yukleyince boyle birsey oluyormus her ay.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Eki 27, 2009 1:07 am

maykeL her sirketni dedigin gibi bir kampanyasi var O2,Vodafone,E-Plus / BASE vs..
Her ay 20 yada 25 oduyorsun ve mesajlar dahil dehil..
Haberlesme Turkiye\'den cok daha pahali.

alp22

Mesaj gönderen alp22 » Cmt Kas 07, 2009 4:57 pm

mrb arkadaslar bize de almanya da ilk gunumuzu yazmak kismet oldu:)
malum ben kursa 3 hafta gec kaldim ve kurs cok yogun .haftada 5 gun gunde 4 saat.(hielderberg uninin dl kursu).ilk iki gunum koln civarlarinda oturan abimin yaninda gecti.tabi gelisim herkesin gibi biras sancili gecti.son gune kadar kalacak yer bulamamistim.sagolsun yolcu kardesimiz yurtta bi oda ayarladi.geldik yurda yerlestik.ertesi gun kursa geldim.sekreter bana bi evrak verdi sinifina git hocana ver derse basla dedi.gec kalmistim zaten ara verdiklerinde hocayla gorustum.ingilizce anlatabildigim kadarila derdimi anlattim.3 hafta gec kalmissin bugun bi kitap bitio nasil yetiscen felan dedi.ahmet die bi cocugu cagirdi bu sana yardimci olsun dedi(tunuslu bir cocuk).cocukla bi ingilizce bi arapca konustuk.sinifin 4 te 3 u arap.bi de yunanlilar var.tek turk benim.neyse ders basladi hoca beni tanitti sinifa.hep birlikte yardimci olcas yoksa arayi kapatamas dedi.3 tane arkadasi da bana ogretmen olarak gorevlendirdi.neyse ilk gunum berbatti.kayit isile felan da ugrastim baya bi yorucudu yani.ikinci gun tekrar kursa gittim.bu arada yolcu nasil seyahat karti cikarcagimi felan anlatti sagolsun onu hallettim bi akrabayla.ikinci gunum daha berbatti.derse erken gittidim.hoca, mudur senle goruscek asagi inelim mi dedi.neyse indik beni kadinla birakip derse gitti.
kadin hemen kaydini silmek zorundaim dedi ben sok oldum.bildiim ingilizcei de unuttum:)nerdese s..git ne kaydi silmesi dicektim turkcele:)nese sonra iste basladi imkansiz 3 hafta cok halledemessin felan die.ne kadar ya basit konular hallederim desem de nein dio baska bise demio.bana bi liste verdi bu kurslara git die.ucuz dedigi nerdese 1500 2000 euro fark edio.bi de kalcagim yurttan da cikarcak.bi de oda ara ki bulasin.acaip stres bir sekilde kadinin odasindan ciktim.bos bi sinifa gidip kafami dinledim.sonra tekrar odasina gittim.birsey solucem ama lutfen nein demeyin dedim.guldu ok oturun dedi.turkiyede bi hocadan bi ay ozel ders almistim bir sans verirseniz halledebilirim dedim.(tabi yalan soledim kendim biras bakmistim sadece:))nese ikna ettim.ama arkadaslar nacizane tavsiyem sakin bi kursa gec gitmein.acaip sorun oluo.cunku su anda ilk gunlerim oldugundan olabilir ama sadece bakiorum birse anlamiorum.bir de ikinci sorun su;herkes bi grup olmus kaynasmislar.bana yabanci gosule bakiolar.biraz da mesafeli davraniolar.su anda tam olarak yerlesebilmis degilim .oturum uzatma var daha.yolcu sagolsun burdan bi arkadasla tanistirdi.tolga o da sagolsun cok yardim etti.yemekhanede kullanmak icin kart cikarmada yardim etti isime yario.psikilojik olarak da gaza getirdi halledersin abi die.neyse ki arkadaslar hayat herseye ragmen devam ediyor.su anda cok stresliim.devrik cumleler nedenile kusura bakmayin.sitedeki arkadaslara ayrica tesekkur.cok faydalandim cok yardimini gordum sitenin

deryasiegen

Mesaj gönderen deryasiegen » Cmt Kas 07, 2009 5:05 pm

uffff alper neler gelmis basina yaa..gecmis olsun kardes.ama iyi azmetmissin.yasadiklarini psikolojini az cok tahmin ediyorum.ama halledersin merask etme.sadece cok calis.kendine iyi bak.

alp22

Mesaj gönderen alp22 » Cmt Kas 07, 2009 5:07 pm

saol derya.valla acaip stres var simdi.sen de dikkat et kendine kal saglicakla.

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Cmt Kas 07, 2009 6:05 pm

Bu ne ya? Benim gittigim dil kurslari beni ellerinden kacirmamak icin her seyi yapiyorlardi. Bunlar milleti kovuyorlar? Nedir bu universite dil kursu oldugu icin mi boyle oluyor anlamadim?

Alper kardes madem pembe bir yalan soyledin, altinda kalma ve aradaki farki kapat derim ben. Turkler ile mumkunse fazla dolasma daha cok Alman bulmaya ve konusmaya calis...

gulcantmn

Mesaj gönderen gulcantmn » Cmt Kas 07, 2009 6:32 pm

uzme canini arkadasim halledersin :) evet Deniz uni.nin diye muhtemelen boyle dawraniorlar benim de oyle gec kalmaya korkuorum hic bir mazeret kabul edilmior bi de uzerine Turklere karsi pek de sicak olmayan bir ogretmenim de var :) gerci ben hic sorun yasamadim, yasamiorum anlatabiliorum derdimi diye belki ...yani zooor ama sevdim ...halledersin sende uzme canini ...

sefer57

Mesaj gönderen sefer57 » Cmt Kas 07, 2009 8:42 pm

Alp kardesim Allah kolaylik versin.Bence bu sikintilarin bosa degil sonunda meyvesini alacagindan hic supem yok.
unutmaki her karanlik gece aydinliga kavusur.;)

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzr Kas 08, 2009 2:36 am

alp korpkma bence zaten suan daha temel seviyedeler sinifindakiler,yani onlarda su an konusmuyorlar kelime soyluyorlar.3hafta gec degil ama senin hic alt yapinin olmamasi onlari tedirgin etmis.benim tavsiyem kitapcilarda yeni baslyanlar icin turkce aciklamali almanca kitaplari var temel seviye olan,onunla biraz calis taki temel kapana kadar,cunku kursta sadece almanca okuyacak dinleyecek ve konusacaksin ee haliyle hic almancan olmadiigi icin en konuyu anliyacak nede anlamadigin yeri sorabileceksin,ama o kitap isine yarar.birde sinifta kendini yalniz hissetmende yine hic almancanin olmamasindan kaynaklaniyor.hic utanmadan SIKILMADAN sozlugu eline al bak bak soyle,yani kendini sanki hic bir ise yaramiyormus gibi bir hisse sakin kapilma,bende oyle olmustu uzerime afiyet :D.basarilar tekrardan:)

sefer57

Mesaj gönderen sefer57 » Pzr Kas 08, 2009 1:26 pm

romeo ya katiliyorum.:alkis

alp22

Mesaj gönderen alp22 » Pzt Kas 09, 2009 6:27 pm

saolun arkadaslar.ii dilekleriniz icin tesekkurler.geleecek olanlari uyaralik gene de gec gelmeyin arkadaslar.ona gore zamanlamanizi ii yapin

meertt

Mesaj gönderen meertt » Pzt Kas 09, 2009 9:15 pm

aynen iste bende 2 hafta gec kalmistim.ve ilk gun sok olmustum.sonradan anladimki digerleride okadar anlamiyormus: dersi)arkadaslik konusunda hic zorluk cekmiyorum.zaten 5 turkuz onun disinda yabancilar da sicaklar baya ve cogu ingilizce biliyor.buyuzden cabuk kaynastik.artik %75 ingilizce %25 almanca karistirarak konusuyoruz..

aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Prş Kas 26, 2009 10:15 pm

bende 1 haftami bitirdim Almanya\'da, daha dogrusu Bremen sokaklarinda :)) once sabah Hatay-Istanbul seferi, daha sonrada geceyarisi Istanbul-Hannover seferleriyle almanyaya adimimi attim, sonrada enistem arabasiyla beni karsiladi ve Bremene geldik...yolculuk esnasinda hicbir sikinti olmadi ve pasaport kontrolleri korktugumun aksine hizli ve sorunsuz gecti...ilk gun zaten geceyarisi geldigim icin uyumakla gecti, kisa surede yerlestim ve ertesi gun ilk isim kursa gitmek oldu ve bana tekrar kursumun ertelendigini bildirdiler, diger kurs 2 subattan once baslamayacak deyince verin o zaman parami dedim ve ertesi gun tum parayi geri verdiler...diger kurslari arastirdim ve en yakini 5 ocakta..o tarihe kadar evde kendi kendime biseyler calisiyorum

Oyle bir sokaktayimki ben ve liseye giden kuzenimden baska genc yok, 24 saat icinde disarda 3 kisiyi bir arada goremezsin, herkes yasli ne yapacagimi sasirdim sikiciydi baya,,yavas yavas cevreyi tanimaya baslayinca alistim nerede ne var ogrenmeye basladim neredeyse herkes bisiklet kullaniyor burada, o yuzden trafik derdi yok, arabalarin yerine bisikletler carpisiyor :D o kadar hos geliyorki insanlar kucuk cocuklariyla ailece bisikletle geziyorlar :)) bu arada mobil hat almak isteyen arkadaslara Blau.de hattini tavsiye ederim...her yone 9 cent, yurtdisi sabit telefonlar 9 cent ve yurtdisina sms 13 cent....cogundan daha uygun hemen hemen hepsine baktim yurtdisina sms genelde 29 cent oluyor bu cok daha avantajli....neyse simdilik benden bu kadar su kurs olayini halledebilseydim dolu dolu gecerdi zamanim ama simdi 5 Ocaga kadar amacsiz takilacaz ne yapalim :(

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Kas 26, 2009 10:29 pm

Amacsiz takilma..Tramvaylara,otobuslere bin Bremenin her tarafini dolasmaya bak..
Carsiyi ezberle,universite kampusunu dolas ve tani..Alisveris merkezlerine goz at,sinemalara bak,muzeleri gezebilirsin.Yilbasi ve Weihnachten icin heryer civil civil olmustur kultur alisverisi icin mukemmel ortamlar..
Kutuphanelere goz at,spor salonlarini ara bol bol yuzebilirsin,alisveris merkezlerini gez,ucuz sauna,hamam ve havuzlardan yararlan yani kisacasi Almanya\'da ki sosyal hayati ogren gercekten cok ama cok faydali oluyor..
Masraf olur elbet ama ayni zamanda kurs baslayana kadar vaktini degerlendirmis olursun.

Bir kuzenin varmis yaninda onla takilirken eger Almancan varsa MC Donalds gibi yerlerde ki ufak siparisleri sen ver..
Veya benim ep yaptigim gibi yalnizsan ve neyin nasil oldugunu bilmiyorsan once kenara cekil ve insanlarin ne yaptigina bak sonra onlari taklit et:)

residentevil

Mesaj gönderen residentevil » Prş Kas 26, 2009 11:09 pm

Tekin ya pazar programi mi sunuyosun arkadas? Kultur sanat acilimlarindan da haber ver, sergiler nerde? Klasik muzik konserleri, alman mutfagi tarifleri ayrica almanca spor terimleri vb. konularinda da bilgi alisverisi sence ne yapmaliyim? :D:D

Tekinle deutsch studentte aksama dogru programina hos geldiniz. Sarki da sana gelsin

http://www.youtube.com/watch?v=FmWBA5oeLeA

nightmare

Mesaj gönderen nightmare » Prş Kas 26, 2009 11:13 pm

[quote]aliyuksel86 tarafindan yazilan metin:
bende 1 haftami bitirdim Almanya\'da, daha dogrusu Bremen sokaklarinda :)) once sabah Hatay-Istanbul seferi, daha sonrada geceyarisi Istanbul-Hannover seferleriyle almanyaya adimimi attim, sonrada enistem arabasiyla beni karsiladi ve Bremene geldik...yolculuk esnasinda hicbir sikinti olmadi ve pasaport kontrolleri korktugumun aksine hizli ve sorunsuz gecti...ilk gun zaten geceyarisi geldigim icin uyumakla gecti, kisa surede yerlestim ve ertesi gun ilk isim kursa gitmek oldu ve bana tekrar kursumun ertelendigini bildirdiler, diger kurs 2 subattan once baslamayacak deyince verin o zaman parami dedim ve ertesi gun tum parayi geri verdiler...diger kurslari arastirdim ve en yakini 5 ocakta..o tarihe kadar evde kendi kendime biseyler calisiyorum

Oyle bir sokaktayimki ben ve liseye giden kuzenimden baska genc yok, 24 saat icinde disarda 3 kisiyi bir arada goremezsin, herkes yasli ne yapacagimi sasirdim sikiciydi baya,,yavas yavas cevreyi tanimaya baslayinca alistim nerede ne var ogrenmeye basladim neredeyse herkes bisiklet kullaniyor burada, o yuzden trafik derdi yok, arabalarin yerine bisikletler carpisiyor :D o kadar hos geliyorki insanlar kucuk cocuklariyla ailece bisikletle geziyorlar :)) bu arada mobil hat almak isteyen arkadaslara Blau.de hattini tavsiye ederim...her yone 9 cent, yurtdisi sabit telefonlar 9 cent ve yurtdisina sms 13 cent....cogundan daha uygun hemen hemen hepsine baktim yurtdisina sms genelde 29 cent oluyor bu cok daha avantajli....neyse simdilik benden bu kadar su kurs olayini halledebilseydim dolu dolu gecerdi zamanim ama simdi 5 Ocaga kadar amacsiz takilacaz ne yapalim :([/quote]

Hadi hadi iyisin alii dostum:Dkendine dikkat et gurbet ellerde...hersey yoluna girer yawas yawas..

sefer57

Mesaj gönderen sefer57 » Cum Kas 27, 2009 12:17 am

tebrikler aliyuksel ocaga kadar kendinde birseyler ogrenirsin muhakkak.Bayramin mubarek olsun simdiden Allah basarilarini daim etsin.