Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Werkstudent Steuern

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Informatiker

Werkstudent Steuern

Mesaj gönderen Informatiker » Çrş Haz 13, 2018 11:54 pm

Herkese merhabalar bilgisi olanlara bir sorum olacak. Yasadigim sehirde bir hotelde Nachtportier pozisyonunda bir is buldum. Yarin Probetag icin calismaya gidicem.Ben bu isi baya rahat buldugum ve uzun süredir istedigim icin bütün gelirimi burdan saglamak istiyorum. Bundan dolayida 450-Basis den calismak yeine sefime beni Werkstudent olarak anmelden yapmasini teklif edecegim. Internetten okuduklarima göre Werkstudent olarak 800 € ya kadar kazanabiliyorum haftada maksimum 20 saat calisma sarti ile. Simdi sorum su ki eger ben Werkstudent olarak Brutto 800 € kazanirsam elime netto ne gecer? Veyahut benim bilmedigim baska bir kural, kanun vesaire var midir?
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Werkstudent Steuern

Mesaj gönderen welly275 » Prş Haz 14, 2018 10:00 am

tam 800€ kazanirsan tam olarak 725,60€ eline gecer. emeklilik primidir kesilen de.

gekko

Mesaj gönderen gekko » Prş Haz 14, 2018 1:21 pm

welly275 yazdı: Prş Haz 14, 2018 10:00 am tam 800€ kazanirsan tam olarak 725,60€ eline gecer. emeklilik primidir kesilen de.
ben de arkadasinkine benzer bir soru soracaktim. bu 725 in icinde yil sonu alinan vergi iadesi var mi? yoksa ay sonu direk bu miktar mi gecer elimize?

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Prş Haz 14, 2018 7:51 pm

welly275 yazdı: Prş Haz 14, 2018 10:00 am tam 800€ kazanirsan tam olarak 725,60€ eline gecer. emeklilik primidir kesilen de.
Welly adminim at11 kullaniyorum bugun aok'dan versicherungsnummer ve sozialversicherungsnummer dokumanlarini istedim.
AOK benim sigortali olmadigimi at11in beni sigortadan muaf tuttugu icin bu belgeleri alamayacagimi sadece firma tarafindan bir sigorta girisi veya parali olarak odeme yaptigim zaman bunlarin cikacagini soyledi.450 Euro kazancli bir iste bunlarin onemsiz oldugunu soyledi.
Fakat staj,werkstudent pozisyonlari icin firmalar bu belgeleri istiyor,bu durumda bizim onlara sadece versicherung bescheinigung gosterip durumu aciklamamiz mi lazim ?
Ayrica sozialver. Belgesi icin Berlini aradim onlarda ilk sigorta numarasi sordu yok deyince addan bakalim dediler oradanda cikmayinca sistemde yoksun aokya git dediler.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Haz 15, 2018 3:17 pm

önce temel bilgi: zorunlu staj tüm sosyal primlerden muaf, yani sadece kazanc vergisi ödersin. minijobta emeklilik primi opsiyonel. calisan kendi karar verebilir. werkstudent krankenversicherung, pflegeversicherung ve arbeitslosengeldversicherungtan muaftir. emeklilik ve kazanc vergisi ödersin.

simdi mantiken bunlardan zorunluluk olmayanlarla ilgili belge istememeleri gerekiyo.

sozialversicherungsausweis ya da numarasi aok ile direk alakali degil. bunu deutsche rentenversicherungtan kendin de cikarabilirisn. aslinda bu adres kaydindan sonra otomatikman geliyo diye hatirliyorum. normalde firmalar bu bilgiyi varsa yaz diyo muhasebeyle görüsmeni tavsiye ederim cünkü muhasebe yani buchhaltung ya da insan kaynaklari harici bunu tam bilmeyebilir. eger firma bunu krankenkasse üzerinden aliyoruz biz derse o zaman git kendin cikart deutsche rentenversicherungtan. pasaportunu yanina almayi unutma.

staj ve werkstudent veya minijob, bunlarin hicbiri icin aok gerekli degil. aok ile belge istemeleri gereksiz zaten ama sen gereksiz yerine gesetzliche krankenversicherung ta muaf oldugunu yurtdisinda ödedigini, alman devleti tarafindan muaf alanda oldugunu söyleyeceksin bu durumda istememeleri lazim. bu konuyu bazen muhasebe ile konusman gerek. eger illaki isterlerse de aok ya da baska bir krankenkasseden muafiyet belgesi almaya calis.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cum Haz 15, 2018 4:34 pm

welly275 yazdı: Cum Haz 15, 2018 3:17 pm önce temel bilgi: zorunlu staj tüm sosyal primlerden muaf, yani sadece kazanc vergisi ödersin. minijobta emeklilik primi opsiyonel. calisan kendi karar verebilir. werkstudent krankenversicherung, pflegeversicherung ve arbeitslosengeldversicherungtan muaftir. emeklilik ve kazanc vergisi ödersin.

simdi mantiken bunlardan zorunluluk olmayanlarla ilgili belge istememeleri gerekiyo.

sozialversicherungsausweis ya da numarasi aok ile direk alakali degil. bunu deutsche rentenversicherungtan kendin de cikarabilirisn. aslinda bu adres kaydindan sonra otomatikman geliyo diye hatirliyorum. normalde firmalar bu bilgiyi varsa yaz diyo muhasebeyle görüsmeni tavsiye ederim cünkü muhasebe yani buchhaltung ya da insan kaynaklari harici bunu tam bilmeyebilir. eger firma bunu krankenkasse üzerinden aliyoruz biz derse o zaman git kendin cikart deutsche rentenversicherungtan. pasaportunu yanina almayi unutma.

staj ve werkstudent veya minijob, bunlarin hicbiri icin aok gerekli degil. aok ile belge istemeleri gereksiz zaten ama sen gereksiz yerine gesetzliche krankenversicherung ta muaf oldugunu yurtdisinda ödedigini, alman devleti tarafindan muaf alanda oldugunu söyleyeceksin bu durumda istememeleri lazim. bu konuyu bazen muhasebe ile konusman gerek. eger illaki isterlerse de aok ya da baska bir krankenkasseden muafiyet belgesi almaya calis.
Adminim ben Berlini aradım sozialversicherungsausweis belgesi için çünkü ana merkez orada ücretsiz telefonları var telefondaki hanımefendi benim sorgulamamı yaparken ilk önce versicherungsnummer istedi olmadığını söyleyince soyad,doğum tarihi ve plz üzerinden sorgu yaptı eğer ben sistemden seni görseydim buradan posta ile yollardım sistemde görünmedğin için sigorta firmana başvur dedi.

Sigorta firması AOK ise AT11'de versicherungsnummer olmayacağı için RV ve sozialversicherungsausweis numarasına sahip olamayacağımı söyledi.Sadece ben prim yatırırsam veya firma benim adıma ödeme yaparsa bu numaraların açılacağını söyledi(Tabi RV sadece firma priminde)

Anlamadığım nokta sozialversicherungsausweis başvurusu için pasaport ve anmeldung ile başvuru yapılabileceği yazıyor kendi web sitelerinde eğer sigorta üzerinden bakıyorlarsa sistemde yine çıkmam çünkü.

Bu arada bu ayın 20-22si fuar için Münih'te olacağım müsaitseniz bir akşam görüşmek isterim.Selamlar..

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Haz 16, 2018 1:09 am

berlinde aradigin yer neresi? aok mi yoksa deutsche rentenversicherung mu?

tabi ne demek görüselim tabi. ben isten ciktiktan sonra gider oturur biseyler yer lak lak ederiz. baska gelmek isteyen varsa da seve seve dahil olabilir. ayri bi baslikta devam edelim bu konusmaya

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cmt Haz 16, 2018 3:35 am

welly275 yazdı: Cmt Haz 16, 2018 1:09 am berlinde aradigin yer neresi? aok mi yoksa deutsche rentenversicherung mu?

tabi ne demek görüselim tabi. ben isten ciktiktan sonra gider oturur biseyler yer lak lak ederiz. baska gelmek isteyen varsa da seve seve dahil olabilir. ayri bi baslikta devam edelim bu konusmaya
Direk deutsche rentenversicherung aradım adminim ücretsiz serivs numaraları mevcut hatta googleda aratan varsa direk çıksın , telefonu 0800 100048070. Münih buluşması içinde kontak mailim açık oradan ileteşime geçebiliriz selamlar.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Haz 16, 2018 1:17 pm

anladim. onlar öyle söylediyse diyecek bisey yok. onlarin lafi benimkini keser. is yerine de bu sekilde söyliceksin o zaman. aok icin de dedigim gibi ilerlemeyi deneyebilirisin.