Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Mezun olduktan sonra Oturum Izni & Bloke Hesap & Sozlesme Dilemasi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
pia

Mezun olduktan sonra Oturum Izni & Bloke Hesap & Sozlesme Dilemasi

Mesaj gönderen pia » Prş Haz 14, 2018 8:30 am

Merhabalar,

Umarim herkesin keyfi yerindedir :)
Mezun olduktan sonraki oturum izni ile bir sorum var…
Mesela diyelim ki oturum iznim bitmek uzere Kasimda ve o donem mezun oluyorum (normalde Kasim gibi on diploma almaya zorlayabilirim ama subata kadar uzatabilirim)

Forumda gordugum kadariyla sanirim iki secenek var.

1- Is arama oturumu
2- Mezun olmadan is bulup onun icin oturum basvurusu

Sorum daha cok bu ikinci madde ile alakali aslinda. Mesela zorunlu staj zamaninda geriye kalan 4 aylik oturum iznim vardi ve son iki ay kala basvuracagimi belirtmeme ragmen sirketler tam 6 aylik olmadan sozlesme yapmamisti o yuzden tekrar oturum kartini beklemem gerekti (Genelde 2 ay suruyor cikmasi) Bilmiyorum Almanya genelinde mi boyle yoksa sadece benim basvurdugum yer mi biraz hassasti…

Simdi bu durumda, 1. Secenekte bloke hesap gostermemiz bekleniyordur tabiki…
Ama diyelim ki 2. Secenekteki gibi mezun olmadan is bulsam yine de bloke hesap gostermem gerekiyor mu?
Sirket sozlesme gosterse sanirim gerekmez ama sirketler sozlesme yapar hali hazirda oturum karti olmadan? Tabiki sirketten sirkete gore degisir ama sizin deneyiminizi merak ettim. Ona gore ailemle yine bloke hesap konusunu yavastan konusmaya baslayabilirim...

Bir fikir verebilir, tecrubenizi paylasabilirseniz cok sevinecegim...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Mezun olduktan sonra Oturum Izni & Bloke Hesap & Sozlesme Dilemasi

Mesaj gönderen Physiker » Prş Haz 14, 2018 11:13 pm

Is bulursan tabiki artik bloke hesap göstermen gerekmiyor. Is durumuna göre hareket et bence. Firmalar ne tür vizen olduguna bakmazlar is basvurusunda. Is bulursan sözlesmeyi alip yabancilar dairesine git ve direk isci oturumuna gec.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

pia

Mesaj gönderen pia » Cum Haz 15, 2018 9:49 am

Physiker yazdı: Prş Haz 14, 2018 11:13 pm Is bulursan tabiki artik bloke hesap göstermen gerekmiyor. Is durumuna göre hareket et bence. Firmalar ne tür vizen olduguna bakmazlar is basvurusunda. Is bulursan sözlesmeyi alip yabancilar dairesine git ve direk isci oturumuna gec.
Cok tesekkur ederim, peki soyle bir soru sorayim o zaman, bu ogrencilikten iscilik oturumuna gecis suresi yaklasik ne kadar? Yine oturum kartindaki gibi bir kart mi gelecek ( Boyleyse sanirim en az iki ay surer….) Ya da daha kisa, uzun sure bekleme gerektirmeyen bir islem mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Haz 15, 2018 10:04 am

1-2 ay sürer oturdugun yerdeki yabancilar dairesine göre ama oturum gelene kadar yine gecici bir oturum karti da verebilirler (Fixionsbescheinigung).
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Cum Haz 15, 2018 4:38 pm

Gürkan Abi yeni başlık açmadan bende başka bir soru yönelteyim.Meslek alanım Mangelberufe kapsamında,okul bittikten sonra Blaukarte kapsamını sağlamayan fakat işimle alakalı bir kontrat alırsam Auslaenderbehörde bunu kabul edip sözleşme boyunca vize uzatır mı yoksa sadece brutto 3380 Euro'luk blaukarte kapsamındaki sözleşmeyi mi kabul eder ? Uzun süredir bu konuyu soruşturuyorum net bir cevap alamadım kimisi ABH'ye göre değişir şansına bağlı diyor kimiside imkansız diyor.

Teşekkürler