Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum Alma Islemleri

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
bielefeld2017

Re: Oturum Alma Islemleri

Mesaj gönderen bielefeld2017 » Cmt Eki 07, 2017 3:19 am

Merhaba arkadaslar bu oturum ısı sart mı benim 364 gunluk vizem var. Bu vıze benim erasmus yapacagım sureden dahi uzun .Gecenlerde rathaus a gittim Anmeldebestatigung diye bi belge aldım.Ayrıca oturum izni almam gerekiyor mu?Ha bir de Fintiba oturum izninin belgesini istiyor.Siz nasıl yaptınız ve benim ne yapmam gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Eki 07, 2017 12:31 pm

Oturum izni gerekmiyor. Fintiba icin Meldebestätigung aldiysan onu yollaman yeterli.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

myret

Mesaj gönderen myret » Cum Kas 03, 2017 8:53 am

Arkadaşlar oturuma başvururken bankanın bize vize başvurusu yaparken verdiği bloke hesap teyidi yazısıyla başvurabiliyor muyuz? Çünkü bloke hesap dökümünü sadece merkez şube verebiliyormuş.

mertergin

Mesaj gönderen mertergin » Pzr Kas 05, 2017 6:55 pm

Selam.Ben Almanya da C1 seviyesinde almanca öğrenmek için gitmek istiyorum aynı zamanda Almanya sınırları içinde Testdaf vb.sınavlara girmek için.Daha sonra seneye için bir okula başvuracağım.Okula başvurmadan kendim bir dil okulu ve kalacak yerler ayarlar isem Alman Konsolosluğu bana vize verir mi? Ve bunları yapmak için oturma iznine ihtiyacım var mı?(B2 seviyesinde almancam var DSH-2 belgem var.)

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Pzr Kas 05, 2017 8:38 pm

Arkadaşlar bulunduğum ABH arkadaşıma Almanya'ya ilk giriş gününden itibaren 1 yıl vermiş bu doğrumudur yoksa oturuma başvurduğumuz günden itibaren 1yıl verilmesi doğrudur ?

meltem41

Mesaj gönderen meltem41 » Pzr Kas 05, 2017 10:44 pm

merhaba,
Banada almanyaya ilk giris yaptigim günden itibaren vermislerdi.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Pzt Kas 06, 2017 1:18 am

meltem41 yazdı: Pzr Kas 05, 2017 10:44 pm merhaba,
Banada almanyaya ilk giris yaptigim günden itibaren vermislerdi.
Teşekkür ederim yorumunuz için,siz hangi bölgede yaşıyorsunuz acaba ?

huok4418

Mesaj gönderen huok4418 » Pzt Kas 06, 2017 5:14 pm

arkdaşlar selam,
berlinde yuksek lisans yapıyorum, master tezine 2 sınav kala bir dersten 3. defa kaldım ve exmatrkulation oldum. dersin yuzde 50lik bolumunden kaldım(biraz aptallık biliyorum, sunum yapmam gerekiyordu yapmadım ). okula dilekce yazdım ve pskolojik sorunlarım oldugu için okula gitmedim ve denemedigim bir sınavın yuzde 50lik bolumunden kaldığımı belirttim. (bu arada doktora gidip pskolojik tedavi almam gerektigine dair bir belge aldım. ama bu belgeyi dilekceye koymadım.) okul cevap verdi ve nedenlerimi kabul etmedigini soyledi. o yuzden bana 1 ay sure verdi bu 1 ay icersinde dava acabilcegimi belirttiler.
boyle bir durumla karsılasan var mı?
almanyadan pek ayrılmaya niyetim yok, bu yuzden ne yapmalıyım bilen var mı?
avukata gidip sansımı denemelimiyim?
yada direk baska bir uni mi bulmam gerekiyor?
bu konuda bilgisi olan bana yardımcı olursa cok sevinirim
tesekkurler
Huseyin

myret

Mesaj gönderen myret » Sal Kas 14, 2017 3:17 pm

myret yazdı: Cum Kas 03, 2017 8:53 am Arkadaşlar oturuma başvururken bankanın bize vize başvurusu yaparken verdiği bloke hesap teyidi yazısıyla başvurabiliyor muyuz? Çünkü bloke hesap dökümünü sadece merkez şube verebiliyormuş.
Vize için verilen belge ile başvurdum. 2 yıllık aldım sorun çıkmadı.

atakanata

Mesaj gönderen atakanata » Cum Nis 27, 2018 2:55 pm

Benim vizem studienvorbereitender visum 6 aylık vizeyle grldim 9 aylık oturum verdiler 24 aya tamamlandıktan sonra üniversiteye tam kabulümle türkiyeye dönüp studentenvisum mu almak zorundayım ?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Cum Nis 27, 2018 10:01 pm

atakanata yazdı: Cum Nis 27, 2018 2:55 pm Benim vizem studienvorbereitender visum 6 aylık vizeyle grldim 9 aylık oturum verdiler 24 aya tamamlandıktan sonra üniversiteye tam kabulümle türkiyeye dönüp studentenvisum mu almak zorundayım ?
24 ayi beklemene gerek yok zaten 18. aydan sonra sana baski yapmaya baslarlar hadi gec sinavi üniye baslicaksan basla vs diye hep böyle duydum , sinavi verip üniye kayit olunca normlal bulundugun sehirde gidip uzatabilirsin
Arkadaslar ben erkegim =)

melci

Mesaj gönderen melci » Prş Haz 07, 2018 10:28 pm

Şu an Almanya'dayım Erasmus öğrencisi olarak. Okuldan şartlı kabulümü aldım. Buradan dil kursuna başvurarak Ausländerbehörde'ye gidip vizemi uzatabilir miyim sizce? Tabii önce garantör ya da banka hesabı açarak.

TRueS

Mesaj gönderen TRueS » Cum Haz 08, 2018 3:59 am

melci yazdı: Prş Haz 07, 2018 10:28 pm Şu an Almanya'dayım Erasmus öğrencisi olarak. Okuldan şartlı kabulümü aldım. Buradan dil kursuna başvurarak Ausländerbehörde'ye gidip vizemi uzatabilir miyim sizce? Tabii önce garantör ya da banka hesabı açarak.
Erasmus vizesi ögrenci vizesine döndürülmüyor genelde.
Bagli bulundugunuz Ausländerbehördeye sorup saglikli bilgiyi alin.

s.t.bochum

Mesaj gönderen s.t.bochum » Pzt Haz 18, 2018 10:35 pm

melci yazdı: Prş Haz 07, 2018 10:28 pm Şu an Almanya'dayım Erasmus öğrencisi olarak. Okuldan şartlı kabulümü aldım. Buradan dil kursuna başvurarak Ausländerbehörde'ye gidip vizemi uzatabilir miyim sizce? Tabii önce garantör ya da banka hesabı açarak.
Ben de erasmus yapıyorum ağustos sonunda vixem bitiyor, şartlı kabul aldım. Mail ile Ausländerbehörde'den randevu aldım ve mail ile mümkün olup olmadığını sordum. Gerekli finansör ve sağlık sigortası işlemlerini halledersem mümkün olduğunu söyledi. Fakat hala bir sorun çıkmasından tedirginim çünkü garantörlük ve sigorta işlemlerini hazırlayıp vizeyi uzatamamak kötü olur. Bir de vize uzatma randevusunu 1 ay sonraya verdiler..
Bu konu hakkında bilgi edinebildiysen paylaşır mısın ?

Bordeaise

Mesaj gönderen Bordeaise » Prş Haz 28, 2018 10:51 pm

Merhabalar doldurdugumuz formda ne kadar sureli istedigimize dair bir bolum mevcut. Ben 7 ay olarak yazmistim toplamda bir yil ettigi icin. Bu bolumu girisimden itibaren dusunup 12 ay olarak mi yazmaliyim yoksa?

sunagnn

Mesaj gönderen sunagnn » Cum Haz 29, 2018 5:06 pm

Arkadaşlar Merhaba,
Ben BTU Cottbus'tan kabul almış bulunmaktayım.Ve üni kaydı için öğrenci vizesine ihtiyacım olduğunu biliyorum. Fakat ben zaten 12.11.17 tarihinde Almanya'ya yine D tipi öğrenci vizesiyle dil kursu için gelmiştim ve bana 22.11.18 tarihine dek geçerli olan oturma izni verildi. D tipi vizem de Mayıs ayında sona erdi.
Aklıma takılan şu ki; benim zaten öğrenci vizem vardı (Studium için olmasa da) ve şu anda da oturma iznim var. Fakat üniversiteye oturma iznimle kayıt yaptırma olanağım var mı acaba bu konuda bir fikriniz var mı?
Rathausla bu konuda konuştuğumda Türkiye'ye tekrar gidip öğrenci vizesi almama gerek olmadığını ama Cottbusa gidince oradaki Rathausa başvurmam gerektiğini , orada oturma iznimin uzatılacağını ve Titel' in değiştirileceğini söylediler. Konsolosluğa da bu konuda bir mail attım ama henüz bir dönüş alamadım.
Ama üniversiteye kayıt yaptırmadan tabi ki de Cottbus da bulunan Rathausun benim oturma iznimi uzatacaklarını hiç zannetmiyorum zira rbunun için bir kanıt ve neden isteyeceklerdir.
Yani sorunum tam olarak, oturma izniyle kişinin üniversiteye kayıt olma imkanının olup olmaması.
Eğer yardımcı olabilirseniz fikir ve düşüncelerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

eserdem

Mesaj gönderen eserdem » Cmt Tem 21, 2018 7:21 pm

Hallo zusammen,
ben 1 Nisan 2018 tarihinde 6 aylik Sprachkurs+Studium vizesi ile stuttgarta geldim.
Uni Stuttgart'tan, Goethe Zertifikat A2 ile, Makine Müh. Master icin kabul almistim.
Hali hazirda Uni hazirlik kursunda almanca ögreniyorum(eylülün ilk haftasi B2 kuru bitiyor ve hedef TestDaf(4x4)).
1 yillik bloke hesap ile vizeye basvurmustum. Bloke hesaptan alacagim son taksit 30 Ocak 2019 olacak.
Ilk geldigim hafta Burgerburoda adres kaydi yaptirip Anmeldebestätigung almistim.
Burada kursa basladiktan sonra 12 aylik Care-College-Comfort (13.04.2019a kadar) saglik sigortasi yapmistim.
Bu sigortayla uniye kayit yapabildim. Immatrikulationsbescheinigung, Studienausweis var elimde.
----
Gecen hafta oturma iznine basvurmam icin Ausländerbehörde bana Termin yolladi;17 Agustos da su belgelerle gel diye
sormak istediklerim:
1) Care College sigortayi kabul ederler mi? Etmezlerse ne yapmaliyim? Ve eger kabul ederlerse daha uzun oturum almak icin sigortami uzattirmali miyim?
Sayet uzattirsam bu sigorta ile mastera da kayit olunabiliyor mu yoksa bölüme gecerken TK,Aok gibi resmi dedikleri sigortalardan mi olmasi lazim? :)
2) Bloke hesap haricinde banka hesabimda 1 yillik masraflari karisilayacak kadar param var. Bunun hesapta olmasi yeterli mi yoksa tekrar blokeli hesap mi acmam gerekecek?
3)Antrag doldururken ne kadar süre icin basvurmam dogru olur 1 yil, 2 yil ya da 3 yil?
4)Su anda part-time calisma iznim yok. Oturum alirken bunun icin de izin alma sansim nedir? TestDafi gecene kadar böyle bir sansim olmadigina dair duyumlar aldim dogruluk payi nedir?
-
-
Tecrübeli arkadaslarin bunlar hakkinda az cok bilgi sahibi oldugunu dusunuyorum. Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler.

tur595

Mesaj gönderen tur595 » Cum Ağu 03, 2018 7:29 pm

Merhabalar,
Benim yabancilar dairesine gidecegim zaman ikametgah adresi gostermekle ilgili problemim olacak. Cunku su an orda evi olan ve okuyan bir arkadasimiz var ve biz bir arkadasimla beraber orda olan arkadasimizin evini kiralamak istiyoruz. Bizim donemimiz basladiginda ordaki arkadasimiz baska bir ulkede olacak erasmus yapacagindan dolayi. Ordaki arkadasimizin evi baskasina kiralamaya yetkisi var kendi uygun gordugunde ancak ne kadar yetkin kendisi de bilmiyor, cunku yapmak istedigimiz sey ayni kira fiyatina ayni evde 2 kisi yasamak. Konuyu gercek ev sahibine acmak istemiyoruz cunku 2 kisi oldugundan dolayi ya hayir diyecek ya da fiyati yukari cekecek. Birimiz kontrat imzalasa digeri oturum icin kontrat gosteremiyecek.
Bu konuya benzer bir deneyimi olan var mi? Ya da bu isin icinden nasil cikilir fikri olan? Paylasirsaniz cok sevinirim.

Simdiden tesekkurler

neşezeynep

Mesaj gönderen neşezeynep » Prş Ağu 16, 2018 10:56 am

eserdem yazdı: Cmt Tem 21, 2018 7:21 pm Hallo zusammen,
ben 1 Nisan 2018 tarihinde 6 aylik Sprachkurs+Studium vizesi ile stuttgarta geldim.
Uni Stuttgart'tan, Goethe Zertifikat A2 ile, Makine Müh. Master icin kabul almistim.
Hali hazirda Uni hazirlik kursunda almanca ögreniyorum(eylülün ilk haftasi B2 kuru bitiyor ve hedef TestDaf(4x4)).
1 yillik bloke hesap ile vizeye basvurmustum. Bloke hesaptan alacagim son taksit 30 Ocak 2019 olacak.
Ilk geldigim hafta Burgerburoda adres kaydi yaptirip Anmeldebestätigung almistim.
Burada kursa basladiktan sonra 12 aylik Care-College-Comfort (13.04.2019a kadar) saglik sigortasi yapmistim.
Bu sigortayla uniye kayit yapabildim. Immatrikulationsbescheinigung, Studienausweis var elimde.
----
Gecen hafta oturma iznine basvurmam icin Ausländerbehörde bana Termin yolladi;17 Agustos da su belgelerle gel diye
sormak istediklerim:
1) Care College sigortayi kabul ederler mi? Etmezlerse ne yapmaliyim? Ve eger kabul ederlerse daha uzun oturum almak icin sigortami uzattirmali miyim?
Sayet uzattirsam bu sigorta ile mastera da kayit olunabiliyor mu yoksa bölüme gecerken TK,Aok gibi resmi dedikleri sigortalardan mi olmasi lazim? :)
2) Bloke hesap haricinde banka hesabimda 1 yillik masraflari karisilayacak kadar param var. Bunun hesapta olmasi yeterli mi yoksa tekrar blokeli hesap mi acmam gerekecek?
3)Antrag doldururken ne kadar süre icin basvurmam dogru olur 1 yil, 2 yil ya da 3 yil?
4)Su anda part-time calisma iznim yok. Oturum alirken bunun icin de izin alma sansim nedir? TestDafi gecene kadar böyle bir sansim olmadigina dair duyumlar aldim dogruluk payi nedir?
-
-
Tecrübeli arkadaslarin bunlar hakkinda az cok bilgi sahibi oldugunu dusunuyorum. Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler.
Selam. Görüşmenden sonra gelişmeler konusunda bilgi verebilir misin? Ben de benzer durumdayım.

Kullanıcı avatarı
Ufuk

Mesaj gönderen Ufuk » Cum Ağu 24, 2018 10:39 pm

Merhabalar,

Oturum izni formunda oturum izni sürenizi direkt öğrenim sürenize göre mi yazıyorsunuz?