Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da duyduğum tuaf şeyler

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
John

Almanya'da duyduğum tuaf şeyler

Mesaj gönderen John » Prş May 17, 2018 8:01 pm

Almanya’da çokça duyduğum, garibime giden bir takım şeyleri sıraladım, bazıları tüm Türk öğrencilerin duyduğu klişe şeyler:

- Aa, hiç Türke benzemiyorsun. (milyon defa duydum ve bunu bir sürü arkadaşım da duyduğunu söyledi.)
- Dönerci misin? (doğu Almanya’da özellikle başka hiçbir vasfa sahip Türk-Kürt olmadığı için, varsa bile yüzbinde birdir, bunu soruyorlar.)
- Madem Türk’sün bu kadar düzgün İngilizceyi nasıl konuşabiliyorsun? (Türkiye’de hepimizin koyun güttüğünü falan sanıyorlar, malum Almanya’ya gelenlerin %99’u vasıfsız olduğu ve yetiştirdikleri nesillerin de %90’ı kendileri gibi olduğu için yapacak bir şey yok. Bu konuda Almanları suçlamıyorum.)
- İtalyanlara ve yunanlılara daha çok benziyorsun, Türk dediğin kıllı olur sen nasıl böyle temiz pak olabildin? (Ormandan çıkmadık ki...Temizlik imandan gelir ve kendisine saygı duyan her birey temizdir. Gerçi burada denk geldiğim Türklerin %50’si maymun gibi bakımsız saç sakalla geziyor, hayvan gibi gezene kadar şekil verseler keşke.)
- Magdeburg’ta Hasselbachplatz için: iyicene burayı Küçük İstanbul’a çevirdiler, nereye baksak Türk var, etrafı pisletiyorlar hiç saygı nedir, kibarlık nedir bilmiyorlar. (iyi de bahsettiğin yerde sırf kuzey Iraklı Kürtler ve Suriyeliler var, bunlar nasıl Türk olabiliyor? Tipleri de bizden çok farklı.)
- Ortadoğu ülkesi Türkiye’de İslami yönetimle nasıl yaşayabiliyorsunuz? (Öncelikle, Türkiye bir ortadoğu ülkesi değildir. Türkiye’nin bir cumhuriyet ve demokrasi ülkesi olduğunu cidden bilmeyen çok kişi gördüm, özellikle doğu Almanya'da. Son zamanlarda çok değişti vs. diyen çıkabilir ancak çok şükür bir İran gibi, Suudi Arabistan gibi olmadık, henüz.)

Şimdilik aklıma bunlar geliyor, kendi deneyimini paylaşmak isteyen arkadaşları başlığın altına yorum yapmaya davet ediyorum. Ben kendi izlenimlerimi, görüşlerimi paylaştım. Bana katılmayan arkadaşlar da karşılıklı saygı çerçevesinde yorum yapmaktan çekinmesinler. Hepinize Hayırlı Ramazanlar dilerim.

kiss25

Re: Almanya'da duyduğum tuaf şeyler

Mesaj gönderen kiss25 » Prş May 17, 2018 8:26 pm

Almanci Türk :Burada sürünüyoruz ah Türkiye de olmak vardi
Ben: Abi Türkiye kötüye gidiyor ekonomi iyi degil su siralar cok kötü millet ekmek alirken bile zorlaniyor
AT: Yav sacmalama olur mu öyle sey Türkiyede asgari ücret 1600 lira burada 1400euro aliyo millet ac ac Türkiyedeki o asgari ücretle krallar gibi yasarsin
B: ???

AT: Niye geldin Almanyaya
B: Okumaya geldim
AT: Manyak misin sen niye geldin buraya rahat mi batti Türkiye de sana ?

AT: Burada okumak cok zor bizim burada dogup büyüyenler bile okuyamiyor halamin kizi bile yarim birakti sen okuyamazsin.

Almanya daki Türkleri kötülüyor gibi olduk ama durum bu gercekten bu bunlari yazmak üzücü ama gercekler. Gercekten %80i cahil , 2 kurus para gördüklerinde kendilerini kral zannediyorlar ( gecici süreligine garsonluk yapiyorum ayni zamanda gecimimi saglamak icin 1-2 semestr sonrasinda bölümümle ilgili bir yerde calisacagim insallah , buradayken gercekten cok gözlemleme firsatim oluyor insanlari )

HA BIRDE HELE FRANKFURT TÜRK KONSOLOSLUGU VAR KI KIMSE KUSURA BAKMASIN AMA BEN BÖYLE GEVSEKLIK GÖRMEDIM HAYATIMDA ORASI ANLATILMAZ YASANIR ZORUNDA KALMADIKCA ÖNÜNDEN BILE GECMEYIN !!!!!!!!
(kisaca sebebini yazayim , randevum olmasina ragmen gittigimde ilgili kisi yoktu neymis sabah benim icin gelmis hasta olmasina ragmen gelmeyince gitmis geriye RANDEVUMUZ 14:30 DA IDI , neymis zaten raporluymus benim icin gelmis vs vs öyle diyor diger memurlar bana. KARDESIM SEN MADEM HASTASIN RAPORLUSUN BANA NEDEN RANDEVU VERIYORSUN HADI VERDIN NIYE GELMIYORSUN BENI MUSGUL DURUMDA BIRAKIP PARAMI ZAMANIMI CALIYORSUN BENIM !!!!!!!!)
Arkadaslar ben erkegim =)

John

Mesaj gönderen John » Prş May 17, 2018 9:07 pm

kiss25 yazdı: Prş May 17, 2018 8:26 pm
HA BIRDE HELE FRANKFURT TÜRK KONSOLOSLUGU VAR KI KIMSE KUSURA BAKMASIN AMA BEN BÖYLE GEVSEKLIK GÖRMEDIM HAYATIMDA ORASI ANLATILMAZ YASANIR ZORUNDA KALMADIKCA ÖNÜNDEN BILE GECMEYIN !!!!!!!!
(kisaca sebebini yazayim , randevum olmasina ragmen gittigimde ilgili kisi yoktu neymis sabah benim icin gelmis hasta olmasina ragmen gelmeyince gitmis geriye RANDEVUMUZ 14:30 DA IDI , neymis zaten raporluymus benim icin gelmis vs vs öyle diyor diger memurlar bana. KARDESIM SEN MADEM HASTASIN RAPORLUSUN BANA NEDEN RANDEVU VERIYORSUN HADI VERDIN NIYE GELMIYORSUN BENI MUSGUL DURUMDA BIRAKIP PARAMI ZAMANIMI CALIYORSUN BENIM !!!!!!!!)
Bir de şey var, "Okulunu bitirince geri dön. Almanya'da iş yok." bunu hadi bana cahil adam diyor, Hannover konsolosluğunda çalışan eğitimli birisi de dedi. Sordum senin çoluğun çocuğun Almanya'da mı? Evet dedi. E onlar niye dönmüyor? Onlar buranın sistemine alışmış, iş bulmuş da bilmem ne. Biz de buluruz inşallah, niye geri dönüyoruz? Kimse kusura bakmasın ama 2 yıllık eğitim için 20bin Euro harcamışım, bir de Almanya'da hayat standardının ne kadar yüksek olduğunu gördükten sonra hayatta geri dönmem.

Frankfurt konsolosluğunda benim başımdan da şöyle bir şey geçti, 8 Euro ceza kestiler adres bildirimini Almanya'ya geldiğim ilk 28 gün içinde yaptırmadığım için. "Devlet zaten bize borç çıkarmaktan başka bir şeye yaramıyor, sanki devletin bir desteğini görüyoruz." dedim. Bir çalışan bana laf attı oradan, cevap olarak "Ben askerliğimi yaptım aslanım senden milliyetçilik öğrenecek değiliz. Sen hangi mektebi bitirdin, hangi kitabı yazdın da adam oldun bana akıl veriyorsun?" dedim, tüm memurlar şokta tip tip bana bakıyorlar :) . Sanki hepsi profesör oldular da öyle çalışıyor konsoloslukta, bir de ortama selamın aleykum diye girişim var parayı öderken, memur bir korktu önce, sonra dedi ki "Sanki biz sana para ödeyeceğiz, öyle bir geldin ki herhalde alacaklı bu, yüklü ödeme yapacağız sandım." dedi. :) Bu dilden anlıyorsunuz, ben ne yapayım. İlk geldiğimde beyefendiydim, saf yerine koyup kandırmaya çalıştınız, her fırsatta Almanya'dan kovma-gönderme çabası sarf ediyorsunuz.

Almancılarla ilgili ayrı bir başlık açacağım, ne bomba şeyler gördüm, duydum ki. Uzun uzun konuşuruz. Bizden sonra gelecek genç arkadaşların Almanya'daki Türkler hakkında bir ön bilgileri olsun.

hunterqb

Mesaj gönderen hunterqb » Prş May 17, 2018 9:13 pm

Almanlar genelde siyasi sorular soruyorlar buda çok sıkıyor açıkçası genel olarak tamamen konuştuğunuz kişiye ve bakış açısına bağlı Doğu Almanya yabancılarla çok geç tanışmış birleşme 1991'de olduktan sonra genç kesim ve kalifiye kişiler endüstriden dolayı batıya kaçmış.Doğuda genellikle yaşlılar ve DDR severleri kalmış,sonrasında Alman hükümeti firmaları zorlayarak yatırımları doğuya almış BMW,VW,Porsche'nin Leipzig,Dresden ve Chemnitz'de fabrikaları var özellikle doğu kimya endüstürisinde çok iyidir Dessau ve Bitterfeld şehirlerinde birçok firma var.

Göçmen popülasyonu genelde beyaz-mavi yakadan oluşmuyor onu söyleyebilirim doğuda genel kesim öğrenci veya hükümet tarafından yerleştirilen sığınmacılar.Doğu Almanya biraz daha Almandır bunu özellikle Berlin ve büyük batı şehirleri için söyleyemem neyse konu saptı:).

Sanırım John ve benden başka buraları gören pek öğrenci kesimi yok :lol:

John

Mesaj gönderen John » Prş May 17, 2018 9:20 pm

hunterqb yazdı: Prş May 17, 2018 9:13 pm Almanlar genelde siyasi sorular soruyorlar buda çok sıkıyor açıkçası genel olarak tamamen konuştuğunuz kişiye ve bakış açısına bağlı Doğu Almanya yabancılarla çok geç tanışmış birleşme 1991'de olduktan sonra genç kesim ve kalifiye kişiler endüstriden dolayı batıya kaçmış.Doğuda genellikle yaşlılar ve DDR severleri kalmış,sonrasında Alman hükümeti firmaları zorlayarak yatırımları doğuya almış BMW,VW,Porsche'nin Leipzig,Dresden ve Chemnitz'de fabrikaları var özellikle doğu kimya endüstürisinde çok iyidir Dessau ve Bitterfeld şehirlerinde birçok firma var.

Göçmen popülasyonu genelde beyaz-mavi yakadan oluşmuyor onu söyleyebilirim doğuda genel kesim öğrenci veya hükümet tarafından yerleştirilen sığınmacılar.Doğu Almanya biraz daha Almandır bunu özellikle Berlin ve büyük batı şehirleri için söyleyemem neyse konu saptı:).

Sanırım John ve benden başka buraları gören pek öğrenci kesimi yok :lol:
Güzel bir bilgi paylaştın, teşekkür ederim. Deneyimlerini de paylaşırsan güzel olur. Özellikle ırkçılık var mı? Biz doğu Almanya'da yaşadık 1 sene, bizden daha sağcı Alman göreni yoktur. Bir de tanıştığın insanlar, yalnızca Almanlar değil, sana genelde ne soruyorlar, Türk'e hiç benzemiyorsun diyen oldu mu mesela sana da?