Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

almanyada oy verme

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
selen

almanyada oy verme

Mesaj gönderen selen » Pzt May 07, 2018 7:17 pm

merhaba arkadaşlar,

aok 4 haftadır belgelerimi göndermedi (mail attım göndereceğiz dediler hala bekliyorum)ama başvuru yaparken bir tane belge verdi ama orda da sigorta süresi yazmıyor. O yüzden oturma izni almak için gidemedim. Oy vermek için oturma izni (aufenthaltstitel) gerekiyormuş. Ne yapmam gerekiyor bu cumartesi son oy için. Teşekkürler şimdiden

danyal

Re: almanyada oy verme

Mesaj gönderen danyal » Pzt May 07, 2018 7:40 pm

TC kimlik kartın ile herhangi bir türk konsolosluğunda adres beyanında bulunabilirsin.Aufenthaltstitel e gerek yok.

selen

Mesaj gönderen selen » Pzt May 07, 2018 7:44 pm

Teşekkür ederim =)

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal May 08, 2018 12:08 am

cumartesi son oy verilmeyecek cumartesi günü yurtdisi secmen kütügüne kayit olmak icin son gün
Arkadaslar ben erkegim =)

selen

Mesaj gönderen selen » Sal May 08, 2018 8:31 pm

kiss25 yazdı: Sal May 08, 2018 12:08 am cumartesi son oy verilmeyecek cumartesi günü yurtdisi secmen kütügüne kayit olmak icin son gün
Biliyorum Kiss sağol =D

Erswelle

Mesaj gönderen Erswelle » Sal May 08, 2018 11:40 pm

bu konuda benim de sorum var.
Yaklaşık bir yıl önce geldim Almanya'ya... Açıkçası Türk konsolosluğuna herhanbi bir bildirimde bulunmadım. şimdi bulunsam ceza yerim sanırım? Oturumu Kasım gibi aldım, ama Haziran gibi buradaydım. En son Mart sonu Türkiye'ye giriş çıkış yaptım. hangi tarihi bildireceğim anlamadım.
Cumartesi son gün, randevusuz gidilebiliyor mu konsolosluğa bu işlem için, bilgisi olan var mı?

selen

Mesaj gönderen selen » Çrş May 09, 2018 9:22 pm

Erswelle yazdı: Sal May 08, 2018 11:40 pm bu konuda benim de sorum var.
Yaklaşık bir yıl önce geldim Almanya'ya... Açıkçası Türk konsolosluğuna herhanbi bir bildirimde bulunmadım. şimdi bulunsam ceza yerim sanırım? Oturumu Kasım gibi aldım, ama Haziran gibi buradaydım. En son Mart sonu Türkiye'ye giriş çıkış yaptım. hangi tarihi bildireceğim anlamadım.
Cumartesi son gün, randevusuz gidilebiliyor mu konsolosluğa bu işlem için, bilgisi olan var mı?
bildirimde mi bulunmamız gerekiyordu?? Randevuya gerek yok diye biliyorum öyle bişey yazmıyo konsolosluğun internet sitesinde.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş May 10, 2018 10:14 am

e konsolosluga girip bakin. randevular ordan yapiliyo ve ayni sekilde gerekli belge vs herseyi bukursunuz orda. randrvu gerekip gerekmedigi orda yazar. gerekiyosa da alirsiniz.

selen

Mesaj gönderen selen » Prş May 10, 2018 10:38 am

Gereken belgelerde orda Aufethaltstitel yazıyo ama belki Almancılar içindir o çünkü başkaları oturma izni olmadan yapmış şehirden şehire farklılık gösterir mi bu ?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş May 10, 2018 1:44 pm

Türkiyede sirnakta da izmirde de ayni yasalar kurallar ve yönetmelikler gecerli. almanya gibi eyaletten eyalete valilik karari aksi karar almadikca cok büyük farkliliklar göstermez. bu yurtdisi icin de gecerli.

yani hayir göstermez. buraya turist olarak gelip de adres kaydi yapilmasini engellemek icin oturum isteniyo olabilir ama o kadar dikkatli kontrol edilmiyo. adresi hatta ben kendim söylemistim ve memurumuz yanlis yazmis biraz orasi ayri.

John

Mesaj gönderen John » Cum May 11, 2018 1:43 am

TC kimliğinle randevusuz git, danışmadan yapıyorlar. Ben Frankfurt'ta yaptırdım. Gitmeden önce çağrı merkezine telefon ettim, bana randevu almanız lazım bir de formun çıktısını al dediler, aldım hepsini hazırladım gittim konsoloslukta bana niye randevu aldın ki, gereksiz olmuş, bu formu da burada biz bilgisayarda dolduracağız sen imza atacaksın dediler ve işlemimi direk danışma yaptı. Adresimi de kendim yazdım. Kaldı ki benim oturum kartım bile yok, 1.5 yıldır Almanya'dayım Magdeburg Ausländerbehörde bize kart vermeyi layık görmediği için pasaportla geziyorum onda da adresim falan yazmıyor. Yani anlayacağınız klasik Türkiye'de resmi işlerin nasıl yürüdüğünü kimse tam olarak bilmiyor, şubeye göre, memura göre değişiklik gösteriyor. Niye bu işlemi de son güne bıraktığınızı anlamadım, madem bu kadar önem veriyorsunuz keşke önceden gideceğiniz konsolosluğa ya da çağrı merkezine bir telefon edip sorsaydınız.

Bir de eğer Almanya'ya geldiğiniz ilk 28 gün içerisinde bu adres beyanını yapmazsanız 8 Euro cezası var, sanki devlet bursuyla okuyormuşuz sanki devletin bize bir faydası varmış gibi ceza ödedim. Şimdi daha ağır bir yorum yapardım da konuşma özgürlüğümüz olmadığından Türkiye'ye dönüşümü riske atacak bir şeyi burada paylaşamıyorum.