Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

endüstri mühendisliği

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Ryankar

endüstri mühendisliği

Mesaj gönderen Ryankar » Çrş Nis 18, 2018 11:10 pm

Arkadaşlar merhaba. Lisans olarak endüstri mühendisliği okumak istiyorum Almanya'da. Buradaki Endüstri Mühendisliğiyle oldukça farklı oradaki anladığım kadarıyla. Bölüm hakkında bilgisi olan varsa konuşmak isterim. Orada okumuş veya bilgi sahibi olan var mıdır? Endüstri mühendisliğinin iş hayatındaki yeri ve okurken nelere odaklanıp odaklanamayacağım konusunda sorularım var.

kiss25

Re: endüstri mühendisliği

Mesaj gönderen kiss25 » Çrş Nis 18, 2018 11:19 pm

Wirtschaftsingenieurwesen diye geciyorher yerde böyle mi bilmiyorum ama bizim okulda 2 kisimdan olusuyor ilk kisim isletme bu kesin degismez diger kismi seciyorsun ya informatik ya bauingenieur veya yanilmiyorsam maschinenbau bu 3 dersten birini secip onlardanda ders aliyorsun okuyan bir arkadasim bu sekilde anlatmisti
Arkadaslar ben erkegim =)

Ryankar

Mesaj gönderen Ryankar » Prş Nis 19, 2018 1:12 am

Ders ağırlıkları ne şekilde gidiyor? Açıkcası ben mühendislik okumak pek istemiyorum ama burada Endüstri Mühendisliği okuduğum için mühendislik tercih etmek zorundayım orada da. Ekonomi üzerine gitmek istiyorum. Maschinenbau seçtim diyelim %kaç ekonomi/işletme %kaç makine görürüm mesela?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Prş Nis 19, 2018 10:15 pm

Ryankar yazdı: Prş Nis 19, 2018 1:12 am Ders ağırlıkları ne şekilde gidiyor? Açıkcası ben mühendislik okumak pek istemiyorum ama burada Endüstri Mühendisliği okuduğum için mühendislik tercih etmek zorundayım orada da. Ekonomi üzerine gitmek istiyorum. Maschinenbau seçtim diyelim %kaç ekonomi/işletme %kaç makine görürüm mesela?
bazi üniversitelerde bilgisayar mühendisligi okurken donanim agirlikli ders görüyorsunuz bazilarindaysa yazilim agirlikli üniversiteye göre degisiyor bu , bence buda böyle olabilir bu yüzden gitmek istediginiz üniye veya orada okuyanlarla iletisime gecerseniz daha saglikli olabilir
Arkadaslar ben erkegim =)

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Cum Nis 20, 2018 10:32 am

Ryankar yazdı: Prş Nis 19, 2018 1:12 am Ders ağırlıkları ne şekilde gidiyor? Açıkcası ben mühendislik okumak pek istemiyorum ama burada Endüstri Mühendisliği okuduğum için mühendislik tercih etmek zorundayım orada da. Ekonomi üzerine gitmek istiyorum. Maschinenbau seçtim diyelim %kaç ekonomi/işletme %kaç makine görürüm mesela?
Selam, ben endüstri mühendisligi okuyorum, ve türkiye de de okudum bu bölümü. Tamamen farkli bi sistem var burada. Türkiyedeki gibi isletme ekonomi üzerine her dersi aliyosun, diger kisim senin secimlerine göre. her üniversite her secenegi sunmuyo. örnegin wuppertal universitesinde elektrotechnik agirlikli, ama baska ünilerde informatik, machinenbau gibi baska seceneklerde olabiliyor. hatta kimi ünide secim yapmanada gerek kalmiyo. yüzde elli biri yüzde elli digeri diyebilirim oran icin. mesela benim 8 tane zorunlu isletme fakultesinden dersim varken(arti bir tanede secmeli almam lazim), 10 tane de teknik taraftan dersim var(arti 4 secmeli ders almaliyim).
ama söylede bi durum var, isletme fakultesi derslerinin cogu modul. yani aslinda tek ders olmasina ragmen icerigi 2, 3 tane olabiliyor. mesela BWL1 dersi 2 modulden olusur, 2 ayri hoca girer derslere, sinavlari ayri ayri olur, iki sinav birlesir bir ders notu eder. ve neredeyse tüm isletme tarafindaki dersler böyle modul oluyo.

Ryankar

Mesaj gönderen Ryankar » Cum Nis 20, 2018 3:38 pm

wuppi yazdı: Cum Nis 20, 2018 10:32 am Selam, ben endüstri mühendisligi okuyorum, ve türkiye de de okudum bu bölümü. Tamamen farkli bi sistem var burada. Türkiyedeki gibi isletme ekonomi üzerine her dersi aliyosun, diger kisim senin secimlerine göre. her üniversite her secenegi sunmuyo. örnegin wuppertal universitesinde elektrotechnik agirlikli, ama baska ünilerde informatik, machinenbau gibi baska seceneklerde olabiliyor. hatta kimi ünide secim yapmanada gerek kalmiyo. yüzde elli biri yüzde elli digeri diyebilirim oran icin. mesela benim 8 tane zorunlu isletme fakultesinden dersim varken(arti bir tanede secmeli almam lazim), 10 tane de teknik taraftan dersim var(arti 4 secmeli ders almaliyim).
ama söylede bi durum var, isletme fakultesi derslerinin cogu modul. yani aslinda tek ders olmasina ragmen icerigi 2, 3 tane olabiliyor. mesela BWL1 dersi 2 modulden olusur, 2 ayri hoca girer derslere, sinavlari ayri ayri olur, iki sinav birlesir bir ders notu eder. ve neredeyse tüm isletme tarafindaki dersler böyle modul oluyo.
Teşekkürler cevabınız için öncelikle. Anladığım kadarıyla BWL nin tamamı gibi bir şeyi biz de öğreniyoruz. Bu beni memnun ediyor. Fakat dediğim gibi mühendisliğe ilgim yok ve mezun olduktan sonra da mühendislik alanında değil bwl alanında çalışmak istiyorum. Bazı üniversiteler BWL + management şeklinde eğitim veriyormus (bwl + makine gibi) bu üniversiteler hakkında bilginiz var mı?

cglryvz

Mesaj gönderen cglryvz » Cum Nis 20, 2018 5:27 pm

ben endüstri müh. bitirdim almanyada yeni mezunum 4 ay önce mezun oldum suan is ariyorum secenekler cok tabiki söyle diyebilirim bu bölümün gecerliligi bwl e göre hatri sayilir derecede daha fazla almanyada benim cevremde ve almanya genelinde takip ediyorsaniz asiri derecede bwl mezunu var ve is bulma sikintisiyla karsi karsiya hepsi, yani bwl okuyan arkadaslarin hepsi master yapiyor yada yapma zorunluluguyla karsi karsiya kaliyor.
Yapicaksanda bahsedildigi gibi agirlikli verilen bölümü tercih etmeni tavsiye ederim.

Ryankar

Mesaj gönderen Ryankar » Pzr Nis 22, 2018 11:03 pm

cglryvz yazdı: Cum Nis 20, 2018 5:27 pm ben endüstri müh. bitirdim almanyada yeni mezunum 4 ay önce mezun oldum suan is ariyorum secenekler cok tabiki söyle diyebilirim bu bölümün gecerliligi bwl e göre hatri sayilir derecede daha fazla almanyada benim cevremde ve almanya genelinde takip ediyorsaniz asiri derecede bwl mezunu var ve is bulma sikintisiyla karsi karsiya hepsi, yani bwl okuyan arkadaslarin hepsi master yapiyor yada yapma zorunluluguyla karsi karsiya kaliyor.
Yapicaksanda bahsedildigi gibi agirlikli verilen bölümü tercih etmeni tavsiye ederim.

dostum son cümleni biraz daha açabilir misin?
ve mezun olduktan sonra bwl - ekonomi alanında çalışmak istiyorum bu ne kadar mümkündür?(boştaki bwl mezunlarını göz önünde bulundurunca)
diğer sorumsa mesela sen ne biçimde bir Wing okudun? (makine, elektrik, informatik vb.) BWL derslerinin teknik derslerle ağırlık kıyası nedir? (zorluktan bahsetmiyorum hangisine daha çok yer veriliyor diye soruyorum)
Teşekkürler

wuppi

Mesaj gönderen wuppi » Çrş Nis 25, 2018 11:41 am

Ryankar yazdı: Cum Nis 20, 2018 3:38 pm Teşekkürler cevabınız için öncelikle. Anladığım kadarıyla BWL nin tamamı gibi bir şeyi biz de öğreniyoruz. Bu beni memnun ediyor. Fakat dediğim gibi mühendisliğe ilgim yok ve mezun olduktan sonra da mühendislik alanında değil bwl alanında çalışmak istiyorum. Bazı üniversiteler BWL + management şeklinde eğitim veriyormus (bwl + makine gibi) bu üniversiteler hakkında bilginiz var mı?
BWL + management hakkinda bir fikrim yok duymadim da acikcasi. genelde wing + (info, elektrotechnik, bauing) seklinde var. herhangi birinde de dersler yüzde elli elli seklinde bölünüyor. tek tek üniversiteleri arastirman lazim sanirim