Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ev sahibim benim iznim olmadan, ben dışardayken odamı başkalarına kiralamak için odama girebilir mi?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Bilu1

Ev sahibim benim iznim olmadan, ben dışardayken odamı başkalarına kiralamak için odama girebilir mi?

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzr Nis 15, 2018 11:17 pm

Kiraladiğim (kiralamaz olaydım) odadan 15 gün içinde taşınacağım. Ev sahibi de odayi başkalarına kiralamak istiyor. Bu gün eve ziyaretçiler gelmiş. Ben evde değildim ya da herhangi bir onay vermedim. Ev sahibim de odama girip yeni kiracı adaylarına göstermiş. Benim bunu farketmem ise odada bulunan bazı gereksiz eşyaları evin dışına taşıması ile oldu. Direk ev sahibine Whatsapp üzerinden yazdım ve sinirli olduğumu ve ben evde degilken benim onayım olmadan odama giremeyeceğini söyledim ve bunun suç olduğunu yazdım. Üstelik odamdan bazı eşyaları (gereksizdi ve bana ait değildi o eşyalar) dışarı çıkarmış, ben de odamadan başka eşya alıp almadığını bilmediğimi ve odamda bütün banka hesaplarımin, şifrelerimin vs durduğunu şimdi hepsini değiştirmem gerektiğini falan yazdım. Cevap olarak aynen şunu yazdı.

"es ist schön, dass Sie sich bei mir melden, ich habe ihr Zimmer nicht betreten. Das können ihre Mitbewohner und auch die Mietinteressentin bezeugen. Ich verbitte mir Ihre Unterstellungen diesbezüglich.
Wir hatten eine Wohnungsbesichtigung vereinbart, ihre Mitbewohner waren hierbei als Mieter anwesend, sie jedoch leider nicht. Es wäre nett, wenn sie bei dem nächsten mit Ihnen vereinbarten Termin (Sonntag, 22.04 um 14.00 Uhr) anwesend sind"

Şimdi kısaca iste odanı kiralamak isteyenlere gösterdim senin ev arkadaslarin da ordaydi falan yazmış. Bide ayın 22'sinde birileri daha gelecek sen de evde olursan iyi olur tarzi bir şey yazmış.

Şimdi ben 3 kişilik bir WG evinde kalıyorum. Herkes ayrı ayrı kira sözleşmesini imzaladı ve diğerlerini ben tanımıyorum üstelik beni de bağlamıyorlar. Ev sahibinin ben olmadan diğer 2 kiracının izni ile benim odama girip, odamı birilerine gösterme hakkı var mi?

Kullanıcı avatarı
welly275

Re: Ev sahibim benim iznim olmadan, ben dışardayken odamı başkalarına kiralamak için odama girebilir mi?

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Nis 16, 2018 12:56 am

demis ki;

benimle iletisime gecmeniz güzel. odaniza girmedim. buna ev arkadaslariniz ve kiraci adayi sahit. bununla ilgili ithamlarinizi kabul etmiyorum. evi göstermek icin randevu yaptik. kiraci olarak ev arkadaslariniz ordaydi ama maalesef siz yoktunuz. sizinle de kararlastirsigimiz pazar günki saat 2deki randevuda hazir olursaniz güzel olur

yasal durumu pek bilmemekle beraber mantiken;

hayir senin iznin olmadan senin odana giremez. ama evde dedigin gibi ev arkadaslarin var ve onlar eve alirsa ortak alana girebiir yine de senin odana giremez. ama ev arkadaslarin senin odani acip gösterdilerse o ayri. istiyosan ev arkadaslarina ve hatta kiraci adayina sor kim girdi bu odaya kim bu esyalarin yerini degistirdi diye bakalim ne diyecekler.

seninle randevu hakkinda hic konusmadiysa ve sen de onaylamadiysan ve de killatmak istiyosan, isim var pazar günü, benim odami göstermek istiyosaniz isimin olmadigi baska bir güne randevu yapabiliriz de. dilersen de kapiyi kitle. he bi kere onayladiysan orasi ayri ama yine de acil cikti gelemicem o gün, odama giremezsiniz de gec. hatta ve hatta calisiyosa onun iste oldugu saatlere randevu ver odani göstermek icin :D

Bilu1

Re: Ev sahibim benim iznim olmadan, ben dışardayken odamı başkalarına kiralamak için odama girebilir mi?

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzt Nis 16, 2018 10:07 am

Ama odama girdi ki yani odamdaki eşya dışarı çıkmış. Kendi kendine mi çıktı. Dışarı çıkan eşyanın fotoğrafını çektim. Kadın benim odama giriyor ve bunu kabul etmiyor mu?

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzt Nis 16, 2018 10:13 am

Yani bir kere girdi bir daha girmeyeceginin garantisi ne ki? Ayrıca odamda bulunan eşyayı kim çıkardı o girmediyse? Bide ev arkadaşlarım bana not yazmışlar notta açıkça görünüyor ki odama girmişler.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzt Nis 16, 2018 11:19 am

Sinirden yazıdaki "nicht" e dikkat etmemişim.

John

Mesaj gönderen John » Pzt Nis 16, 2018 6:09 pm

Hangi şehirde yaşıyordun sen? Hırvat mıydı ev sahibin? Bak benim doğu Almanya'da yakından tanıdığım 2 kardeş hırvat var, Zadarlılar ve Türklere çok benzerler davranış olarak. Yakınsa eğer bir haftasonu gelip bakalım ev sahibinin derdi neymiş. Kaç ay oldu ben bıktım valla senin ev sahibinle yaşadığın sıkıntılardan. Allah sabır versin, yardımcın olsun.

Bilu1

Mesaj gönderen Bilu1 » Pzt Nis 16, 2018 6:46 pm

John yazdı: Pzt Nis 16, 2018 6:09 pm Hangi şehirde yaşıyordun sen? Hırvat mıydı ev sahibin? Bak benim doğu Almanya'da yakından tanıdığım 2 kardeş hırvat var, Zadarlılar ve Türklere çok benzerler davranış olarak. Yakınsa eğer bir haftasonu gelip bakalım ev sahibinin derdi neymiş. Kaç ay oldu ben bıktım valla senin ev sahibinle yaşadığın sıkıntılardan. Allah sabır versin, yardımcın olsun.
Teşekkür ederim. Aynen ev sahibi hirvat. Ben almanyanın batısında yaşıyorum. Fransa sınırı. 14 gün içinde evden taşınıyorum. Bu sabah erkenden avukata da danıştım son kirayı falan vermeden evden cik dedi. Bide diğer evde kalan çocuklara internet üzerinden yazdım, onlar da ev sahibinin isteği üzerine odama girip eşyayı disariya kendileri çıkardıklarını onayladilar. Ev sahibi de oda da ben yokken girmiş. Artık elimde kanıt da var ama facebook üzerinden yazışma olayı ne kadar kanıt olur bilmiyorum. Ona daha saglam bir kanit ayarlamaya calisabilirim, halletmeye calisacagim. Welly arkadaşın dediği gibi ev sahibine pazar günü isim olduğunu (Ki zaten pazar günü resmi tatil yani evde olmak zorunda değilim) ve randevuyu başka tarihe almayi teklif edebilirim. Muhtemelen o kiracı adaylarına söz verdiği için tarihi değiştirmeyecek ve ben evde yokken tekrar odama girecek. Yani öyle umuyorum. Eğer video kayıdı yapabilirsem sağlam delil olur da bunun cezası nedir hiç bilmiyorum internette sadece "strafbar" yazıyor. Daha ayrıntısını bulamadım.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Nis 18, 2018 12:49 am

odandan degerli birsey kaybolursa sorumluluk ona ait. bunun disinda haneye tecavüz kapsaminda da dava acar ceza almasini saglarsin. ama bunlar tabi ugrastirici isler. iddia makami sen oldugun icin kanitlamak zorundasin.